Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

SL i-League StarSeries Season 3 China Qualifier



[e][h]StarLadder i-League StarSeries Season 3 China Qualifier
League Information
Series:
SLi SLi
Organizer:
Sponsor:
Type:
Online
Location:
China China
Dates:
Dec 13, 2016 - Jan 7, 2017
Teams:
31
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

Prize Pool[edit]

Format[edit]

  • Open Qualifier - Nov 10 - Nov 18, 2016
    • 39 teams in five groups
    • Single-elimination brackets
    • Finals are Bo3 and others are Bo1
    • Group winners advance to China Qualifier
  • Group Stage - Dec 13 - Dec 29, 2016
    • 23 invited teams from D.ACE and 6 teams from Open Qualifier
    • Seven Bo3 round-robin groups
    • Top 2 from each group advance to Playoffs
  • Playoffs - Jan 01 - Jan 07, 2017
    • 14 teams from Group Stage and 2 teams from Australia Qualifier
    • Bo3 single-elimination bracket
    • Top two teams qualify to LAN Finals

Participating Teams[edit]

Invited D.ACE Teams[edit]

Brave Heart
1China Waixi
2 TBD 
3China Dog_7
4China 老A
5 TBD 

Qualified Teams[edit]

Dawn Raid1
1China Overdosed
2China 
3China xpf
4China 02
5China 宅男
BraveHeart.Zombie
1China Zx
2China balloon
3China pyw
4China LuLu^^
5China Zoro
Longwan2
1China lww
2China yxyx
3China orange
4China goking
5China RedPanda
Rock
1China TBD 
2China TBD 
3China TBD 
4China TBD 
5China TBD 
EHOME.X
1China Puer tea
2China JUST
3China BinGo
4China ddr
5China lt
Wings.Red
1China Cristina
2China Zyd
3China han
4China Rs
5China Sober
See You Again
1Australia Godot
2Australia Loski
3Australia xMusiCa
4Australia Davit
5Australia NumoT
Monsters
1Australia xljmjj
2Australia Doplz
3Australia Dan
4Australia Fifa
5Australia Yama
1After the Open Qualifier, Dawn Raid were using "Seeking sponsorship" as the temporary name.[1]
2Longwan were Team Shark in the Open Qualifier.

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. CDEC Gaming 2-1 5-4
2. TongFu 2-1 5-3
3. FTD club C 1-2 4-4
4. Rampage Gaming 1-2 2-5

Group B[edit]

Group B
1. Invictus Gaming 3-0 6-0
2. DUOBAO 2-1 4-3
3. MAX.Y 1-2 3-4
4. Dawn Raid 0-3 0-6

Group C[edit]

Group C
1. EHOME 3-1 7-2
2. CAVALRY 3-1 7-3
3. Newbee Young 3-1 6-4
4. RUSH B 1-3 3-6
5. Longwan 0-4 0-8

Group D[edit]

Group D
1. LGD Gaming 3-0 6-2
2. Vici Gaming Potential 2-1 5-3
3. Avalon Club 1-2 2-4
4. EHOME.X 0-3 2-6

Group E[edit]

Group E
1. FTD club A 3-0 6-1
2. BraveHeart.Zombie 1-2 3-4
3. EHOME.Luminous 1-2 3-5
4. White Fries Gaming 1-2 3-5

Group F[edit]

Group F
1. Vici Gaming 2-0 4-2
2. iG Vitality 1-1 3-2
3. Brave Heart 0-2 1-4
x. Rock 0-0 0-0

Group G[edit]

Group G
1. Team VGJ 3-0 6-2
2. EHOME.Keen 2-1 5-3
3. We Are Young 1-2 4-4
4. Wings.Red 0-3 0-6

Playoffs[edit]

Round of 16
Vici Gaming
0
1 January 2017 13:00 CST
Underlord Disruptor Pudge Outworld Devourer Weaver
Slardar Kunkka Ursa Witch Doctor Queen of Pain
44m03s
Rubick Luna Dark Seer Riki Dragon Knight
Sand King Kunkka Witch Doctor Sven Storm Spirit
47m35s
DUOBAO
2
Team VGJ
2
1 January 2017 16:00 CST
Slardar Tinker Silencer Centaur Warrunner Slark
Shadow Demon Luna Kunkka Batrider Timbersaw
50m15s
Shadow Demon Luna Batrider Sand King Queen of Pain
Ogre Magi Tinker Legion Commander Zeus Juggernaut
46m35s
VG.Potential
0
CDEC Gaming
2
1 January 2017 19:00 CST
Rubick Juggernaut Ogre Magi Storm Spirit Puck
Bounty Hunter Dark Seer Luna Jakiro Dragon Knight
46m59s
Lifestealer Riki Keeper of the Light Axe Queen of Pain
Rubick Pudge Clockwerk Ember Spirit Ursa
43m02s
Bheart.Zombie
0
Monsters
0
2 January 2017 16:00 CST
Ogre Magi Venomancer Zeus Sand King Weaver
Clockwerk Earth Spirit Ember Spirit Oracle Huskar
21m21s
Spirit Breaker Abaddon Undying Troll Warlord Necrophos
Slardar Lifestealer Timbersaw Bounty Hunter Rubick
22m44s
CAVALRY
2
FTD club A
2
2 January 2017 13:30 CST
Batrider Silencer Earth Spirit Luna Templar Assassin
Ogre Magi Visage Legion Commander Disruptor Vengeful Spirit
22m08s
Bounty Hunter Timbersaw Rubick Clockwerk Luna
Dragon Knight Ogre Magi Earthshaker Disruptor Morphling
17m00s
See You Again
0
EHOME
0
2 January 2017 19:00 CST
Nyx Assassin Witch Doctor Abaddon Slark Ember Spirit
Batrider Lifestealer Rubick Sand King Outworld Devourer
42m50s
Slardar Bane Winter Wyvern Sniper Ursa
Rubick Lifestealer Chen Centaur Warrunner Mirana
42m48s
iG Vitality
2
LGD Gaming
2
3 January 2017 13:00 CST
Clockwerk Disruptor Weaver Juggernaut Medusa
Earth Spirit Luna Dark Seer Storm Spirit Warlock
43m08s
Clockwerk Rubick Shadow Fiend Timbersaw Batrider
Sand King Disruptor Ember Spirit Undying Morphling
47m11s
TongFu
0
Invictus Gaming
2
3 January 2017 16:00 CST
Slardar Tinker Lifestealer Visage Ogre Magi
Rubick Weaver Clockwerk Templar Assassin Spirit Breaker
25m13s
Outworld Devourer Rubick Lifestealer Sand King Clockwerk
Underlord Nyx Assassin Ogre Magi Sniper Bloodseeker
34m26s
EHOME.Keen
0
Round of 8
DUOBAO
0
3 January 2017 19:00 CST
Slardar Sand King Rubick Morphling Queen of Pain
Shadow Demon Luna Centaur Warrunner Mirana Ember Spirit
29m25s
Rubick Juggernaut Batrider Tinker Earth Spirit
Underlord Slardar Weaver Storm Spirit Vengeful Spirit
33m08s
Team VGJ
2
CDEC Gaming
2
4 January 2017 13:00 CST
Rubick Lifestealer Doom Night Stalker Puck
Ogre Magi Shadow Fiend Dark Seer Sven Jakiro
19m07s
Drow Ranger Puck Witch Doctor Io Mirana
Ogre Magi Sand King Warlock Tinker Slark
50m01s
Bounty Hunter Batrider Storm Spirit Ursa Witch Doctor
Rubick Lifestealer Dragon Knight Night Stalker Dark Seer
64m08s
CAVALRY
1
FTD club A
0
4 January 2017 16:10 CST
Slardar Shadow Demon Juggernaut Puck Ember Spirit
Lifestealer Sand King Witch Doctor Riki Storm Spirit
45m57s
Batrider Lifestealer Witch Doctor Earth Spirit Outworld Devourer
Slardar Weaver Legion Commander Luna Vengeful Spirit
29m23s
iG Vitality
2
LGD Gaming
0
4 January 2017 19:00 CST
Clockwerk Disruptor Nyx Assassin Shadow Fiend Timbersaw
Batrider Ogre Magi Luna Visage Queen of Pain
35m30s
Disruptor Lifestealer Dark Seer Storm Spirit Bounty Hunter
Batrider Ogre Magi Luna Dazzle Outworld Devourer
32m25s
Invictus Gaming
2
Round of 4
Team VGJ
2
5 January 2017 16:00 CST
Sand King Dazzle Luna Witch Doctor Ember Spirit
Rubick Ursa Batrider Bounty Hunter Mirana
23m45s
Underlord Luna Ember Spirit Kunkka Witch Doctor
Rubick Slardar Pudge Shadow Fiend Juggernaut
24m06s
CDEC Gaming
0
iG Vitality
2
5 January 2017 19:00 CST
Luna Sand King Juggernaut Dark Seer Winter Wyvern
Slardar Lifestealer Visage Queen of Pain Witch Doctor
46m07s
Slardar Dark Seer Silencer Morphling Clockwerk
Sand King Luna Dazzle Ember Spirit Undying
54m24s
Underlord Batrider Outworld Devourer Witch Doctor Sven
Slardar Lifestealer Earth Spirit Ember Spirit Keeper of the Light
53m16s
Invictus Gaming
1
Qualified
Team VGJ
iG Vitality

References[edit]