StarLadder ImbaTV Dota 2 Minor CIS Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]StarLadder ImbaTV Dota 2 Minor CIS Qualifier
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
CIS CIS
Teams:
6
Start Date:
2019-02-09
End Date:
2019-02-10
Liquipedia Tier:
Links

StarLadder ImbaTV Dota 2 Minor CIS Qualifier determines two CIS teams that advance to StarLadder ImbaTV Dota 2 Minor.

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

Results[edit]

First Phase[edit]

Semi-finals
The Pango
0
February 9, 2019 - 13:00 CET
Magnus Pangolier Jakiro Razor Lifestealer
Lich Grimstroke Chaos Knight Lina Beastmaster
33m18s
Elder Titan Lich Juggernaut Beastmaster Viper
Sven Clockwerk Dark Willow Dark Seer Troll Warlord
31m01s
Aachen City Esports
2
Pavaga Gaming
0
February 9, 2019 - 13:00 CET
Rubick Lifestealer Bane Night Stalker Huskar
Magnus Juggernaut Winter Wyvern Pangolier Grimstroke
33m30s
Dark Seer Dazzle Slark Tusk Lone Druid
Lich Juggernaut Rubick Outworld Devourer Puck
34m49s
Team Empire
2
Winners' Finals
Aachen City Esports
0
February 9, 2019 - 16:00 CET
Chaos Knight Pangolier Witch Doctor Puck Troll Warlord
Grimstroke Doom Winter Wyvern Kunkka Juggernaut
25m04s
Grimstroke Chaos Knight Puck Pudge Faceless Void
Lich Juggernaut Tiny Pangolier Brewmaster
27m11s
Team Empire
2
Losers' Round 1
The Pango
2
February 9, 2019 - 16:00 CET
Tiny Dazzle Jakiro Juggernaut Night Stalker
Earth Spirit Luna Lich Brewmaster Kunkka
34m34s
Shadow Demon Jakiro Phantom Assassin Beastmaster Necrophos
Elder Titan Lifestealer Lion Tidehunter Dragon Knight
25m33s
Pavaga Gaming
0
Losers' Finals
Aachen City Esports
2
February 9, 2019 - 17:45 CET
Lich Juggernaut Clockwerk Beastmaster Pugna
Tiny Puck Rubick Razor Phantom Assassin
33m54s
Grimstroke Juggernaut Pudge Centaur Warrunner Monkey King
Tiny Razor Beastmaster Anti-Mage Witch Doctor
33m30s
The Pango
0
Qualified to the next phase
Team Empire
Aachen City Esports

Second Phase[edit]

Semi-finals
Gambit Esports
2
February 10, 2019 - 13:00 CET
Sven Shadow Fiend Puck Lifestealer Rubick
Grimstroke Juggernaut Clockwerk Pugna Tidehunter
29m11s
Earth Spirit Shadow Fiend Keeper of the Light Ursa Beastmaster
Sven Grimstroke Pangolier Venomancer Lina
34m54s
Aachen City Esports
0
Old but Gold
0
February 10, 2019 - 13:00 CET
Earth Spirit Razor Bane Beastmaster Monkey King
Lich Doom Pangolier Tusk Luna
47m11s
Lich Earth Spirit Chaos Knight Weaver Death Prophet
Tiny Doom Winter Wyvern Outworld Devourer Sven
22m16s
Team Empire
2
Winners' Finals
Gambit Esports
2
February 10, 2019 - 15:10 CET
Sven Puck Rubick Troll Warlord Lycan
Juggernaut Grimstroke Pangolier Shadow Shaman Underlord
41m57s
Earth Spirit Outworld Devourer Lifestealer Keeper of the Light Legion Commander
Tiny Doom Winter Wyvern Rubick Phantom Assassin
44m03s
Earth Spirit Shadow Fiend Keeper of the Light Doom Weaver
Tiny Pangolier Grimstroke Slark Centaur Warrunner
30m23s
Team Empire
1
Losers' Round 1
Aachen City Esports
1
February 10, 2019 - 15:15 CET
Sven Lich Beastmaster Earthshaker Troll Warlord
Elder Titan Lifestealer Chen Dark Seer Kunkka
24m34s
Grimstroke Tiny Dark Seer Troll Warlord Wraith King
Earth Spirit Lifestealer Disruptor Pugna Doom
35m00s
Chaos Knight Grimstroke Clockwerk Slark Lina
Medusa Tiny Keeper of the Light Tidehunter Puck
33m35s
Old but Gold
2
Losers' Finals
Team Empire
1
February 10, 2019 - 18:40 CET
Tiny Pangolier Winter Wyvern Terrorblade Nature's Prophet
Undying Shadow Shaman Lifestealer Beastmaster Tinker
24m01s
Lich Grimstroke Chaos Knight Anti-Mage Kunkka
Tiny Oracle Dark Seer Terrorblade Dragon Knight
48m36s
Tiny Keeper of the Light Nature's Prophet Huskar Slark
Grimstroke Doom Luna Sven Lina
31m48s
Old but Gold
2
Qualified
Gambit Esports
Old but Gold

References[edit]

  1. 1.0 1.1 1.2 1.3 Starladder (2019-02-05). "StarLadder ImbaTV Dota 2 Minor: details of the qualifiers". Starladder. Retrieved 2019-02-05.