Sudamerican Master 2

From Liquipedia Dota 2 Wiki

[e][h]Sudamerican Master 2
League Information
Organizer:
Sponsor:
Hitbox, EVGA, GamersX
Type:
Online
Teams:
16
Format:
Group Stages into Double-elimination bracket
Prize Pool:
$1,500 USD
Start Date:
2015-04-19
End Date:
2015-06-14
Dota TV Ticket:
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

Sudamerican Master 2 is the second tournament hosted by Livedota, where the winners of the open qualifiers face the top 10 teams from South America

Format[edit]

Invites

  • Ten teams received a direct invitation

Open Qualifiers

  • Six open qualifiers where the winner qualifies for the main event

Group Stage

  • Four groups of four teams each
  • Round-Robin, Two-game series
  • Top two teams from each group advance to the final bracket

Playoffs

  • Double Elimination
  • All series are best of three, grand final is a best of five series

Prize Pool[edit]

The prize pool for this tournament is $1,500 USD.

Participating Teams[edit]

Battle Zone
1Peru MiHawk 
2Peru Radix 
3Peru ZndeRlz 
4Peru Day 
5Peru Iwo 
EgamersX
1Chile Pain 
2Chile Mikasa 
3Chile Aji 
4Chile Guayo 
5Chile Wop 
Sad Voids
1Chile Nero 
2Chile Bullyqq 
3Chile kErUbA 
4Chile TURBOMAN 
5Chile Akay 
Make It Happen
1Ecuador Songz 
2Ecuador Garb 
3Ecuador Peace 
4Ecuador Demon. 
5Ecuador P4K0 
Isurus Gaming
1Argentina Nheidara 
2Argentina Fullback 
3Argentina Papita 
4Argentina dULCE 
5Argentina DDX- 
paiN Gaming
1Brazil 4dr 
2Brazil Baga 
3Brazil KINGRD 
4Brazil Ventius 
5Brazil Tavo 
INTZ eSports
1Brazil ACC 
2Brazil Kab 
3 Dudu 
4Brazil 225 
5Brazil Sune 
semXorah Red
1Brazil cotocarlo 
2Brazil Fuzzy 
3Brazil ZoiO 
4Brazil Alemao 
5Brazil Sono 
Not Today
1Mexico Ifrit 
2Peru SmAsH 
3Peru VaNn 
4Peru Stinger 
5Peru Mstco 
Union Gaming
1Peru Benjaz 
2 SiDeRal 
3Peru Scofield 
4Peru Kaze 
5Peru Jerry 
Team Jayce
1Peru Gian 
2Peru Isidro 
3Peru Leao 
4Peru Dms 
5Peru Alesha 
Zona Gaming
1Peru ACE 
2Colombia Camuxee 
3Peru TheSword 
4Peru ZdC 
5Peru Darkkk 
Don't dive again
1Chile NoiA 
2Chile Zap 
3Chile Rhol 
4Chile Keeper 
5Chile Kezia 
420
1Peru CHONY 
2Peru STAR1X 
3Peru MUSS 
4Peru POCHI 
5Peru Camus 
Luccini
1Peru Aliadel 
2Peru Angelomon 
3Peru TheSworD 
4Peru Camuxee 
5Peru Ryota 
No Mercy Gaming
1Peru Gryffin 
2Peru Playstate 
3Chile Clover 
4Peru Yoan 
5Peru Revolver32 

Results[edit]

Group A[edit]

Standings[edit]

Group A
1. Sad Voids 5-1
2. paiN Gaming 4-2
3. Make It Happen 2-4
4. Jayce 1-5

Cross Table[edit]

1-1
2015-04-25
2-0
2015-05-09
2-0
2015-05-14
1-1
2015-04-25
1-1
2015-05-20
0-2
2015-05-09
0-2
2015-05-09
1-1
2015-05-20
0-2
2015-04-19
0-2
2015-05-14
2-0
2015-05-09
2-0
2015-04-19
See Group A Matches

Group B[edit]

Standings[edit]

Group B
1. INTZ eSports 4-2
2. Union Gaming 3-3
3. eGamersX 3-3
4. Zona Gaming 2-4

Cross Table[edit]

0-2
2015-04-25
1-1
2015-05-10
1-1
2015-05-21
2-0
2015-04-25
1-1
2015-05-17
1-1
2015-05-06
1-1
2015-05-10
1-1
2015-05-17
1-1
2015-04-19
1-1
2015-05-21
1-1
2015-05-06
1-1
2015-04-19
See Group B Matches

Group C[edit]

Standings[edit]

Group C
1. Luccini 5-1
2. Isurus Gaming 4-2
3. Battle Zone 1-3
4. No Mercy 0-4

Cross Table[edit]

0-2
2015-04-29
0-2
2015-05-12
0-0
2-0
2015-04-29
1-1
2015-05-21
2-0
2015-05-05
2-0
2015-05-12
1-1
2015-05-21
1-1
2015-04-21
0-00-2
2015-05-05
1-1
2015-04-21
See Group C Matches

Group D[edit]

Standings[edit]

Group D
1. semXorah Red 5-1
2. DDA 4-2
3. Not Today 1-3
4. 420 0-4

Cross Table[edit]

2-0
2015-05-03
1-1
2015-05-19
1-1
2015-05-08
0-2
2015-05-03
0-2
2015-05-13
0-0
1-1
2015-05-19
2-0
2015-05-13
2-0
2015-04-23
1-1
2015-05-08
0-00-2
2015-04-23
See Group D Matches


Playoffs[edit]


Bracket[edit]

Quarterfinals
Sad Voids
2
May 30, 2015 - 17:00 CLST
Dark Seer Witch Doctor Morphling Earthshaker Leshrac
Clockwerk Lion Invoker Io Anti-Mage
81m48s
Dark Seer Skywrath Mage Slark Earthshaker Windranger
Spirit Breaker Rubick Anti-Mage Phoenix Night Stalker
42m09s
DDA
0
Luccini
0
May 30, 2015 - 21:00 CLST
Shadow Demon Lina Pugna Dark Seer Shadow Fiend
Gyrocopter Storm Spirit Nyx Assassin Disruptor Chen
23m07s
Lich Undying Slark Rubick Leshrac
Shadow Fiend Witch Doctor Puck Earthshaker Windranger
26m42s
Union Gaming
2
paiN Gaming
W
May 31, 2015 - 17:00 CLST
paiN Gaming was given a 2-0 in their winners bracket match against semXorah Gaming Red as they couldn't play.[1]
semXorah Red
-
INTZ eSports
2
May 31, 2015 - 22:00 CLST
Bristleback Zeus Shadow Demon Rubick Queen of Pain
Earthshaker Windranger Clockwerk Slardar Leshrac
61m50s
Nature's Prophet Undying Windranger Crystal Maiden Storm Spirit
Broodmother Shadow Fiend Weaver Disruptor Skywrath Mage
32m32s
Beastmaster Shadow Demon Templar Assassin Earthshaker Storm Spirit
Sand King Shadow Fiend Clockwerk Rubick Brewmaster
32m20s
Isurus Gaming
1
Semifinals
Sad Voids
0
June 06, 2015 - 17:00 CLST
Nyx Assassin Witch Doctor Morphling Phoenix Storm Spirit
Leshrac Lion Templar Assassin Dazzle Nature's Prophet
35m03s
Undying Winter Wyvern Slark Phoenix Tinker
Tiny Skywrath Mage Io Bristleback Windranger
31m35s
Union Gaming
2
paiN Gaming
2
June 10, 2015 - 22:00 CLST
Dark Seer Shadow Fiend Ember Spirit Disruptor Enigma
Beastmaster Rubick Queen of Pain Skywrath Mage Phantom Lancer
27m46s
Sand King Shadow Fiend Lina Gyrocopter Rubick
Nature's Prophet Undying Leshrac Witch Doctor Viper
38m34s
INTZ eSports
0
Winners' Finals
Union Gaming
1
June 12, 2015 - 21:00 CLST
Gyrocopter Disruptor Dragon Knight Chen Earthshaker
Clockwerk Lina Storm Spirit Crystal Maiden Phantom Lancer
27m30s
Bloodseeker Clockwerk Witch Doctor Templar Assassin Lina
Bristleback Enigma Beastmaster Shadow Fiend Undying
31m45s
Spirit Breaker Bounty Hunter Shadow Fiend Io Bloodseeker
Tusk Witch Doctor Disruptor Storm Spirit Bristleback
40m05s
paiN Gaming
2
Losers' Round 1
DDA
0
June 04, 2015 - 21:00 CLST
Phoenix Earthshaker Shadow Fiend Disruptor Juggernaut
Skywrath Mage Clockwerk Leshrac Sand King Razor
23m37s
Queen of Pain Lion Storm Spirit Bounty Hunter Viper
Visage Dazzle Puck Bristleback Shadow Fiend
35m37s
Luccini
2
semXorah Red
-
June 05, 2015 - 21:00 CLST
semXorah Gaming Red was eliminated from the tournament and banned for further livedota competitions due their lack of commitment, after not playing their loser's bracket match against Isurus Gaming. [2]
Isurus Gaming
W
Losers' Round 2
Sad Voids
0
June 08, 2015 - 21:00 CLST
Phoenix Bounty Hunter Viper Earthshaker Lina
Io Dazzle Clockwerk Shadow Fiend Razor
36m02s
Rubick Bristleback Leshrac Earthshaker Templar Assassin
Omniknight Nyx Assassin Lion Gyrocopter Puck
33m11s
Luccini
2
INTZ eSports
2
June 11, 2015 - 21:00 CLST
Isurus Gaming
0
Losers' Round 3
Luccini
1
June 13, 2015 - 17:00 CLST
Io Spirit Breaker Gyrocopter Skywrath Mage Queen of Pain
Tusk Disruptor Weaver Dark Seer Puck
53m10s
Leshrac Gyrocopter Rubick Enigma Clockwerk
Disruptor Storm Spirit Nyx Assassin Spirit Breaker Shadow Fiend
69m41s
Queen of Pain Earthshaker Witch Doctor Pugna Razor
Leshrac Disruptor Tusk Omniknight Anti-Mage
41m41s
INTZ eSports
2
Losers' Finals
Union Gaming
2
June 13, 2015 - 21:00 CLST
Phantom Lancer Shadow Fiend Keeper of the Light Tusk Witch Doctor
Earthshaker Shadow Demon Templar Assassin Undying Gyrocopter
40m57s
Juggernaut Lina Clinkz Puck Shadow Demon
Disruptor Dazzle Leshrac Dark Seer Bristleback
33m41s
Juggernaut Queen of Pain Shadow Demon Clinkz Earthshaker
Tusk Disruptor Shadow Fiend Spirit Breaker Gyrocopter
50m42s
INTZ eSports
1
Grand Finals
paiN Gaming
2
June 14, 2015 - 17:00 CLST
Queen of Pain Shadow Fiend Witch Doctor Crystal Maiden Gyrocopter
Lina Skywrath Mage Earthshaker Juggernaut Magnus
22m31s
Leshrac Io Tiny Shadow Demon Dark Seer
Queen of Pain Clockwerk Witch Doctor Juggernaut Lion
55m36s
Clockwerk Bounty Hunter Queen of Pain Anti-Mage Dazzle
Razor Lina Shadow Demon Night Stalker Mirana
45m06s
Clockwerk Lina Bristleback Phantom Lancer Rubick
Bloodseeker Axe Io Templar Assassin Witch Doctor
20m12s
Bristleback Leshrac Witch Doctor Storm Spirit Brewmaster
Io Bloodseeker Templar Assassin Lion Legion Commander
39m53s
Union Gaming
3


Stream[edit]

External Links[edit]

References[edit]