The Defense Season 3

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]The Defense Season 3
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Type:
Online
Location:
World World
Teams:
32
Format:
Group Stage
Double-elimination Bracket
Prize Pool:
$20,000 USD
Start Date:
2012-11-26
End Date:
2013-03-30
Dota TV Ticket:
Liquipedia Tier:
Links

The Defense 3 is joinDOTA's third league-style tournament. Group stage play begins December 4 and runs through January 20.

Tournament Information[edit]

Prizepool[edit]

A total of $20,000 is split among the teams as seen below:

Format[edit]

Qualifying Tournament[1]
  • Up to 512.
  • Single-elimination until 32 teams left.
  • Double-elimination bracket from 32 teams onwards.
  • Triple-elimination bracket from 12 teams onwards.
  • Top 4 upper bracket teams qualify.
  • Top 2 middle bracket teams qualify.
  • Top 2 lower bracket teams qualify.
Group Stage[2]
  • 24 invited teams and 8 qualified teams are seeded into Group Play.
  • The 32 teams get divided into four groups of eight.
  • Every team plays one game against each of the seven opponents in its group.
  • The top four teams of each group advances to the playoffs.
  • All matches are played in a best of one series.
  • Tiebreaks are determined through Bo1 matches between the tied teams.
  • If tiebreaker matches leads to another tie the administration might announce an alternative tiebreaking format.
Playoffs[2]
  • The 16 teams are divided into upper- and lower bracket.
  • The top 2 teams from each group are seeded into the upper bracket.
  • The 3rd and 4th teams from each group are seeded into the lower bracket.
  • All matches except the finals are played in a best of three series.
  • The Grand Final is played in a best of five series.

Participating Teams[edit]

Invited Teams[edit]

Evil Geniuses
1Denmark Maelk 
2Canada Jeyo 
3USA Bdiz 
4USA Fear 
5USA DeMoN 
Fnatic.EU
1Denmark N0tail 
2Israel Fly 
3Sweden Era 
4Germany H4nn1 
5Finland Trixi 
3DMAX2
1Denmark Hyac 
2Denmark HeStEJoE-RoTTeN 
3Denmark Ace 
4Denmark HawaiiOo 
5Denmark NoiA 
iCCup
1Russia PGG 
2Germany Ede 
3Germany hex0r 
4Belarus wejustzik 
5Belarus j4 
DD.Dota6
1Denmark CalculuS 
2Denmark Link 
3Denmark Ryze 
4France Sockshka 
5France 7ckngMad 
Re-defining Madness14
1Denmark syndereN 
2Sweden Matrim 
3Slovak Republic Tulex 
4Slovak Republic Warlog 
5Netherlands Dutch_Freak 
NEXT.kz
1Kazakhstan Mantis 
2Kazakhstan eQual 
3Kazakhstan Stalcat 
4Kazakhstan LuCky 
5Kazakhstan FF 
Baguette5
1Switzerland v0ja 
2France Hugo 
3France marSu 
4France paztO 
5Belgium SlaVe 
ROOT Gaming
1Argentina DDX- 
2USA Fun 
3USA KoReYa- 
4USA monkeys- 
5USA Taku 
mousesports3
1Germany KuroKy 
2Germany Black^ 
3Germany Alex 
4Germany FATA 
5Germany paS 
Virtus.pro
1Ukraine KSi 
2Russia NS 
3Russia Santa 
4Russia Crazy 
5Russia Illidan 

Qualified Teams[edit]

Romy And The Rest12
1United Kingdom blr 
2Iceland chroMium 
3Iceland linkoo 
4Iceland Romy 
5Germany pandasaurusrex 
XX5 Gaming
1Russia Alba 
2Russia Nexus 
3Russia Sedoy 
4Russia STALIANER 
5Belarus zxc 
Gamer University9
1Peru iwo 
2Peru Masoku 
3Peru mstco 
4 Nova 
5Peru SmAsH 
When in Mood10
1Denmark Buller 
2Netherlands Deadmage 
3Netherlands Evilsnear 
4Netherlands Realdivine 
5 Fire 

1 Former CNB e-Sports Club [3]
2 Gamer University was signed by 3DMAX. [4]
3 Team Zero were signed by mousesports. [5]
4 FUBAR and 4FC replaced Shiba-Gaming and uebelst-gamynG due to roster changes. [6]
5 eVo and FUBAR merged into Svenhunterz. Baguette was invited to fill the gap. [7]
6 Formerly MYM
7 Replaced Vlad's First
8 Formerly compLexity Gaming
9 Formerly Artyk Gaming
10 Replacing Bitches love Cake after splitting up in 2 teams
11 Pulse eSports dropped out, Lions Pride replacing them and keeping the old score. [8]
12 Formerly Romy And The Rest. [9]
13We haz Asian disbanding during Group Stage. [10] Remaining games counting as lost.
14Mortal Teamwork shut down; the team continued to play together under the tag Re-defining Madness.

Full team rosters are available here. Qualifier bracket can be found here

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. mousesports 7-0
2. Virtus.pro 4-3
3. Team Liquid 4-3
4. aL.Academy 4-3
5. Nex Impetus 3-4
5. Lions Pride 3-4
7. iCCup 2-5
8. When in Mood 1-6

Group B[edit]

Group B
1. Team Empire1 6-1
1. Team Dignitas1 6-1
3. 4 Friends + Chrillee 5-2
4. Mortal Teamwork 3-4
5. HWA Gaming 2-5
5. paiN Gaming 2-5
5. Kaipi 2-5
5. NEXT.kz 2-5

Group C[edit]

Group C
1. No Tidehunter2 5-2
1. Evil Geniuses2 5-2
3. DD.Dota 4-3
4. Gamer University 4-3
5. Turtle Masters 4-3
6. Fnatic.NA 3-4
7. Svenhunterz 2-5
8. We haz Asian 1-6

Group D[edit]

Group D
1. Fnatic.EU 7-0
2. 3DMAX 5-2
3. Natus Vincere 5-2
4. Absolute Legends 4-3
5. XX5 Gaming 3-4
6. Baguette 2-5
6. ROOT Gaming 2-5
8. QWERT12345 0-7


1 Empire and Dignitas were tied first in Group B and seeded randomly into the Winner's Bracket.
2 EG and No Tidehunter were tied first in Group C and seeded randomly into the Winner's Bracket.
Click here for more match details.

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
mousesports
1
Team Dignitas
2
No Tidehunter
2
3DMAX
1
Team Empire
1
Virtus.pro
2
Fnatic.EU
1
Evil Geniuses
2
Upper Bracket R2
Team Dignitas
2
No Tidehunter
0
Virtus.pro
2
Evil Geniuses
0
Upper Bracket Final
Team Dignitas
1
Virtus.pro
2
Lower Bracket R1
Team Liquid
2
Re-defining Madness
0
DD.Dota
2
Absolute Legends
1
4 Friends + Chrillee
2
aL.Academy
0
Natus Vincere
2
Gamer University
0
Lower Bracket R2
3DMAX
0
Team Liquid
2
mousesports
2
DD.Dota
0
Fnatic.EU
2
4 Friends + Chrillee
0
Team Empire
1
Natus Vincere
2
Lower Bracket R3
Team Liquid
2
mousesports
1
Fnatic.EU
2
Natus Vincere
1
Lower Bracket R4
Evil Geniuses
0
Team Liquid
2
No Tidehunter
0
Fnatic.EU
2
Lower Bracket R5
Team Liquid
0
Fnatic.EU
2
Lower Bracket Final
Team Dignitas
0
Fnatic.EU
2
Grand Finals
Virtus.pro
3
Fnatic.EU
2
Click here for more match details.

External links[edit]

References[edit]