Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

The International 2013: Playoffs

Format[edit]

  • Double-elimination bracket.
  • The 1st place in each group picks their opponent from either the 3rd or 4th place finish in the opposite group.
  • Upper Bracket
    • Upper Bracket A: Group A Seed 1 vs Group B Seed 3/4
    • Upper Bracket B: Group B Seed 2 vs Group A Seed 3/4 (The team Group B Seed 1 didn't choose)
    • Upper Bracket C: Group B Seed 1 vs Group A Seed 3/4
    • Upper Bracket D: Group A Seed 2 vs Group B Seed 3/4 (The team Group A Seed 1 didn't choose)

First Round: The higher seed has Selection Priority for game one and then alternates for game two. If it goes to a third game, the higher seed has Selection Priority again. Other Rounds: Selection Priority is determined by total games W-L record of the Main Event. If it is tied, a coin toss determines it. All Upper Bracket games are best-of-three. Grand Final is best-of-five, no game advantage.

  • Lower Bracket
    • Lower Bracket A: Group A Seed 5 vs Group B Seed 7/8
    • Lower Bracket B: Group B Seed 6 vs Group A Seed 7/8 (The team Group B Seed 5 didn't choose)
    • Lower Bracket C: Group B Seed 5 vs Group A Seed 7/8
    • Lower Bracket D: Group A Seed 6 vs Group B Seed 7/8 (The team Group A Seed 5 didn't choose)

Same choosing order rules as Upper Bracket, except when a Lower Bracket team faces a team that is or was previously in the Upper Bracket, the Upper Bracket team has initial Selection Priority. Lower Bracket games are best-of-one until Round 4 where they become best-of-three games.

Results[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1 (Bo3)
Natus Vincere
2
August 07, 2013 - 12:00 PDT
Weaver Naga Siren Dragon Knight Bane Mirana
Visage Nature's Prophet Weaver Tidehunter Alchemist
36m08s
Lifestealer Chen Bane Bounty Hunter Puck
Nature's Prophet Razor Shadow Demon Sand King Beastmaster
24m55s
Chen Lifestealer Puck Rubick Tidehunter
Weaver Windranger Sand King Lone Druid Bounty Hunter
25m53s
Orange Esports
1
TongFu
2
August 07, 2013 - 16:00 PDT
Weaver Treant Protector Nature's Prophet Crystal Maiden Viper
Lifestealer Chen Puck Rubick Gyrocopter
22m11s
Batrider Visage Gyrocopter Storm Spirit Bane
Lifestealer Chen Venomancer Puck Nature's Prophet
51m46s
Fnatic
0
Alliance
2
August 08, 2013 - 12:00 PDT
Visage Nature's Prophet Keeper of the Light Phantom Lancer Clockwerk
Alchemist Bane Magnus Nyx Assassin Beastmaster
62m46s
Naga Siren Nature's Prophet Gyrocopter Crystal Maiden Puck
Alchemist Visage Bane Magnus Nyx Assassin
26m35s
LGD Gaming
0
Team DK
2
August 08, 2013 - 15:00 PDT
Alchemist Weaver Treant Protector Enigma Clockwerk
Lifestealer Visage Timbersaw Dragon Knight Vengeful Spirit
32m10s
Visage Razor Rubick Enigma Lone Druid
Outworld Devourer Weaver Naga Siren Vengeful Spirit Windranger
98m58s
Weaver Visage Nyx Assassin Spectre Magnus
Dragon Knight Dark Seer Rubick Enchantress Lone Druid
35m10s
Invictus Gaming
1
Upper Bracket R2 (Bo3)
Natus Vincere
2
August 09, 2013 - 15:00 PDT
Chen Rubick Mirana Pudge Gyrocopter
Dark Seer Shadow Demon Spectre Jakiro Clockwerk
30m27s
Chen Visage Windranger Puck Ursa
Dark Seer Anti-Mage Rubick Dragon Knight Leshrac
38m54s
Chen Alchemist Nyx Assassin Pudge Windranger
Dark Seer Rubick Gyrocopter Visage Doom
46m46s
TongFu
1
Alliance
2
August 09, 2013 - 12:00 PDT
Batrider Nature's Prophet Chen Anti-Mage Windranger
Weaver Dark Seer Alchemist Jakiro Shadow Demon
55m28s
Nature's Prophet Naga Siren Alchemist Chen Dragon Knight
Visage Anti-Mage Nyx Assassin Dark Seer Beastmaster
48m19s
Batrider Naga Siren Keeper of the Light Phantom Lancer Nature's Prophet
Spectre Chen Alchemist Rubick Clockwerk
40m35s
Team DK
1
Upper Bracket Final (Bo3)
Natus Vincere
0
August 10, 2013 - 16:40 PDT
Io Gyrocopter Sand King Windranger Skywrath Mage
Naga Siren Chen Bounty Hunter Puck Alchemist
28m35s
Io Enchantress Luna Nature's Prophet Tidehunter
Naga Siren Lone Druid Alchemist Keeper of the Light Nyx Assassin
33m07s
Alliance
2
Lower Bracket R1 (Bo1)
Team Dignitas
1
August 07, 2013 - 18:00 PDT
Io Timbersaw Rubick Nature's Prophet Morphling
Weaver Chaos Knight Gyrocopter Keeper of the Light Naga Siren
36m24s
RattleSnake
0
LGD International
1
August 07, 2013 - 19:00 PDT
Chen Dragon Knight Gyrocopter Clockwerk Vengeful Spirit
Nature's Prophet Puck Keeper of the Light Nyx Assassin Phantom Lancer
37m32s
mousesports
0
Team Liquid
1
August 08, 2013 - 18:00 PDT
Io Outworld Devourer Beastmaster Ursa Crystal Maiden
Nature's Prophet Rubick Leshrac Dragon Knight Omniknight
26m11s
MUFC
0
Team Zenith
1
August 08, 2013 - 19:00 PDT
Visage Naga Siren Gyrocopter Dark Seer Invoker
Chen Queen of Pain Rubick Clockwerk Anti-Mage
40m54s
Virtus.pro
0
Lower Bracket R2 (Bo1)
Orange Esports
1
August 07, 2013 - 20:00 PDT
Visage Nature's Prophet Queen of Pain Chaos Knight Lina
Alchemist Timbersaw Rubick Lone Druid Enchantress
38m52s
Team Dignitas
0
Fnatic
1
August 07, 2013 - 21:00 PDT
Visage Lifestealer Bane Dragon Knight Bounty Hunter
Gyrocopter Naga Siren Puck Jakiro Templar Assassin
31m38s
LGD International
0
LGD Gaming
0
August 08, 2013 - 20:00 PDT
Naga Siren Nature's Prophet Magnus Alchemist Jakiro
Gyrocopter Razor Bane Crystal Maiden Clockwerk
51m53s
Team Liquid
1
Invictus Gaming
1
August 08, 2013 - 21:00 PDT
Chen Rubick Lifestealer Puck Morphling
Weaver Naga Siren Dark Seer Jakiro Slark
45m09s
Team Zenith
0
Lower Bracket R3 (Bo1)
Orange Esports
1
August 09, 2013 - 18:00 PDT
Nature's Prophet Anti-Mage Crystal Maiden Undying Magnus
Dark Seer Chen Vengeful Spirit Shadow Fiend Morphling
50m24s
Fnatic
0
Team Liquid
0
August 09, 2013 - 19:00 PDT
Outworld Devourer Lifestealer Rubick Crystal Maiden Puck
Batrider Weaver Nyx Assassin Keeper of the Light Shadow Fiend
60m14s
Invictus Gaming
1
Lower Bracket R4 (Bo3)
Team DK
1
August 9, 2013 - 20:00 PDT
Alchemist Weaver Bane Keeper of the Light Magnus
Nature's Prophet Lifestealer Chen Rubick Shadow Fiend
41m37s
August 10, 2013 - 12:00 PDT
Weaver Treant Protector Dragon Knight Doom Timbersaw
Visage Dark Seer Nyx Assassin Slardar Shadow Fiend
27m13s
Alchemist Nyx Assassin Keeper of the Light Phantom Lancer Enigma
Nature's Prophet Bane Magnus Chen Ursa
44m54s
Orange Esports
2
TongFu
2
August 9, 2013 - 21:00 PDT
Lifestealer Rubick Dragon Knight Timbersaw Doom
Weaver Visage Storm Spirit Earthshaker Beastmaster
51m32s
August 10, 2013 - 14:00 PDT
Weaver Alchemist Beastmaster Shadow Demon Leshrac
Chen Rubick Nature's Prophet Storm Spirit Morphling
64m51s
Lifestealer Chen Anti-Mage Rubick Enigma
Batrider Weaver Naga Siren Shadow Fiend Lion
30m58s
Invictus Gaming
1
Lower Bracket R5 (Bo3)
Orange Esports
2
August 10, 2013 - 18:35 PDT
Sven Chen Bane Dark Seer Puck
Clockwerk Silencer Nyx Assassin Storm Spirit Lifestealer
39m01s
Batrider Nyx Assassin Weaver Bane Doom
Dark Seer Visage Anti-Mage Rubick Dragon Knight
48m34s
Visage Nature's Prophet Nyx Assassin Gyrocopter Naga Siren
Chen Anti-Mage Puck Rubick Enigma
28m41s
TongFu
1
Lower Bracket Final (Bo3)
Natus Vincere
2
August 11, 2013 - 12:00 PDT
Dark Seer Lifestealer Rubick Jakiro Shadow Fiend
Nyx Assassin Nature's Prophet Weaver Naga Siren Queen of Pain
40m05s
Lifestealer Puck Weaver Naga Siren Crystal Maiden
Nature's Prophet Bane Leshrac Tidehunter Alchemist
24m41s
Lifestealer Puck Nyx Assassin Bounty Hunter Enigma
Dark Seer Outworld Devourer Bane Sand King Windranger
47m28s
Orange Esports
1
Grand Final (Bo5)
Alliance
3
August 11, 2013 - 15:00 PDT
Io Nature's Prophet Gyrocopter Enchantress Clockwerk
Batrider Visage Venomancer Vengeful Spirit Bounty Hunter
15m47s
Visage Nature's Prophet Venomancer Spectre Beastmaster
Io Batrider Alchemist Bounty Hunter Enigma
20m33s
Batrider Lone Druid Mirana Ogre Magi Lina
Io Alchemist Visage Razor Rubick
47m31s
Io Nature's Prophet Gyrocopter Crystal Maiden Night Stalker
Batrider Alchemist Puck Rubick Bane
36m25s
Io Nature's Prophet Crystal Maiden Puck Chaos Knight
Batrider Alchemist Rubick Enigma Templar Assassin
43m45s
Natus Vincere
2


Detailed Results[edit]