The International 2014: European Qualifiers

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]The International 2014: European Qualifiers
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Teams:
10
Format:
Group Stage followed by Double Elimination
Start Date:
2014-05-24
End Date:
2014-05-27
Liquipedia Tier:
Links

This page is for the European Regional Qualifying event for The International 2014. Ten European teams were invited to qualify, with the winner of the regional qualifier receiving an invite to the main event in Seattle.

Format[edit]

The first phase is a round-robin group stage with every team playing each other once. The top four teams from the group stage advance to the playoff round and the bottom six are eliminated. The second phase is a double elimination Best of Three playoff round with the first and second seeded teams starting in the upper bracket and third and fourth seeded teams in the lower bracket. Each Regional Grand Finals is a Best of Five match, with the winner receiving an invite to the International and the loser receiving an invite to the Play-In Series.

Final Standings[edit]

Participating Teams[edit]

Schedule[edit]

Day 1 - Saturday, May 24[edit]

Time EDT Stream 1 Stream 2 Stream 3 Stream 4
06:00 - 07:20 vs. vs. vs. vs.
07:20 - 08:40 vs. vs. vs. vs.
08:40 - 10:00 vs. vs. vs. vs.
10:00 - 11:20 vs. vs. vs. vs.
11:20 - 12:40 vs. vs. vs. vs.
12:40 - 14:00 vs. vs. vs. vs.
14:00 - 15:20 vs. vs. vs. vs.

Day 2 - Sunday, May 25[edit]

Time EDT Stream 1 Stream 2 Stream 3 Stream 4
06:00 - 07:20 vs. vs. vs. vs.
07:20 - 08:40 vs. vs. vs. vs.
08:40 - 10:00 vs. vs. vs. vs.
10:00 - 11:20 vs. vs. vs. vs.
11:20 - 12:40 vs.

Day 3 - Monday, May 26[edit]

Time EDT
07:00 - 10:30 Winner Bracket Finals
10:30 - 14:00 Loser Bracket Round 1

Day 4 - Tuesday, May 27[edit]

Time EDT
06:00 - 09:30 Loser Bracket Finals
09:30 - 13:00 Grand Finals

Results[edit]

Stage One[edit]

Group Stage[edit]

Europe Groupstage
1. RoX.KIS 9-0
2. mousesports 8-1
3. Team Coast 6-3
4. Virtus.pro 5-4
5. Power Rangers 4-5
6. xGame.kz 4-5
7. Relax 3-6
8. hehe united 3-6
9. Meet Your Makers 2-7
10. Aware Gaming 1-8
For a list of every match, click here.
For detailed information about the matches Day 1 and Day 2.

Cross Table[edit]

  1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-24
0-1
2014-05-25
0-1
2014-05-24
1-0
2014-05-24
0-1
2014-05-25
0-1
2014-05-24
1-0
2014-05-25
0-1
2014-05-25
0-1
2014-05-24
  0-1
2014-05-24
0-1
2014-05-25
0-1
2014-05-24
1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-25
0-1
2014-05-24
0-1
2014-05-24
0-1
2014-05-25
0-1
2014-05-24
1-0
2014-05-24
  0-1
2014-05-25
0-1
2014-05-25
1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-24
0-1
2014-05-24
1-0
2014-05-25
1-0
2014-05-25
1-0
2014-05-25
1-0
2014-05-25
  0-1
2014-05-25
1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-25
1-0
2014-05-25
  1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-25
1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-24
0-1
2014-05-24
0-1
2014-05-24
0-1
2014-05-24
0-1
2014-05-24
0-1
2014-05-24
  0-1
2014-05-25
0-1
2014-05-25
0-1
2014-05-25
1-0
2014-05-25
1-0
2014-05-25
0-1
2014-05-25
0-1
2014-05-24
0-1
2014-05-24
0-1
2014-05-24
1-0
2014-05-25
  0-1
2014-05-24
0-1
2014-05-24
1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-24
0-1
2014-05-24
0-1
2014-05-24
0-1
2014-05-25
1-0
2014-05-25
1-0
2014-05-24
  0-1
2014-05-25
0-1
2014-05-24
0-1
2014-05-25
1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-24
0-1
2014-05-24
0-1
2014-05-24
1-0
2014-05-25
1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-25
  1-0
2014-05-24
1-0
2014-05-25
1-0
2014-05-25
0-1
2014-05-25
0-1
2014-05-24
0-1
2014-05-24
0-1
2014-05-25
0-1
2014-05-24
1-0
2014-05-24
0-1
2014-05-24
 

The table is intended to be read row-wise, with wins in green, and losses in red. The scores are displayed as "row-team - column-team".

Stage Two[edit]

 
 
Winners' Round 1
RoX.KIS
1
May 26, 2014 - 13:30 CEST
Treant Protector Lycan Puck Bane Brewmaster
Nature's Prophet Ancient Apparition Wraith King Troll Warlord Tidehunter
53m00s
Treant Protector Lycan Puck Weaver Disruptor
Mirana Dragon Knight Rubick Dark Seer Ancient Apparition
55m02s
Chen Windranger Lycan Centaur Warrunner Bane
Nature's Prophet Troll Warlord Enigma Slark Treant Protector
45m02s
mousesports
2
Losers' Round 1
Team Coast
0
May 26, 2014 - 17:00 CEST
Centaur Warrunner Enchantress Doom Shadow Shaman Invoker
Treant Protector Razor Brewmaster Disruptor Nature's Prophet
29m56s
Tidehunter Chen Mirana Rubick Invoker
Ancient Apparition Morphling Dragon Knight Nature's Prophet Disruptor
48m58s
Virtus.pro
2
Losers' Round 2
RoX.KIS
1
May 27, 2014 - 13:30 CEST
Mirana Doom Invoker Shadow Demon Abaddon
Brewmaster Nature's Prophet Vengeful Spirit Morphling Wraith King
27m43s
Brewmaster Bane Centaur Warrunner Weaver Enchantress
Treant Protector Nature's Prophet Invoker Disruptor Bristleback
47m15s
Ancient Apparition Invoker Doom Wraith King Windranger
Treant Protector Nature's Prophet Outworld Devourer Centaur Warrunner Shadow Shaman
40m57s
Virtus.pro
2
Grand Finals
mousesports
3
May 27, 2014 - 16:45 CEST
Nyx Assassin Treant Protector Doom Outworld Devourer Disruptor
Batrider Brewmaster Dazzle Luna Venomancer
29m27s
Mirana Bane Puck Viper Rubick
Ancient Apparition Nature's Prophet Wraith King Dragon Knight Silencer
65m28s
Batrider Ancient Apparition Sand King Slark Troll Warlord
Nature's Prophet Vengeful Spirit Silencer Lifestealer Queen of Pain
35m54s
Ancient Apparition Slark Invoker Nyx Assassin Enigma
Treant Protector Nature's Prophet Wraith King Outworld Devourer Drow Ranger
28m16s
Batrider Nature's Prophet Sand King Weaver Disruptor
Ancient Apparition Treant Protector Invoker Centaur Warrunner Faceless Void
41m13s
Virtus.pro
2
For detailed results, click here.

External Links[edit]

References[edit]