The International 2014: Main Event

From Liquipedia Dota 2 Wiki


Format[edit]

Teams that reach the Main Event will play in a Double Elimination bracket, with four teams seeded into the upper bracket and four teams seeded into the lower bracket.

All matches up to the grand finals are Best of Three, and the Grand Finals will be a Best of Five series.


Results[edit]


 

 

Upper Bracket Round 1 (Bo3)
Vici Gaming
1
July 18, 2014 11:00 PDT
Shadow Demon Doom Weaver Leshrac Dragon Knight
Shadow Shaman Luna Templar Assassin Puck Chen
14m22s
Doom Ancient Apparition Nature's Prophet Vengeful Spirit Ember Spirit
Tidehunter Luna Viper Shadow Demon Batrider
32m22s
Tidehunter Luna Skywrath Mage Sand King Ember Spirit
Shadow Shaman Nature's Prophet Brewmaster Earthshaker Lifestealer
36m13s
Newbee
2
Evil Geniuses
2
July 18, 2014 13:00 PDT
Razor Tidehunter Ursa Enchantress Mirana
Shadow Shaman Death Prophet Invoker Treant Protector Weaver
56m10s
Razor Nature's Prophet Abaddon Dragon Knight Silencer
Skywrath Mage Faceless Void Windranger Timbersaw Kunkka
35m49s
Team DK
0
Upper Bracket Finals
Newbee
2
July 18, 2014 15:45 PDT
Doom Death Prophet Earthshaker Lich Lifestealer
Brewmaster Tidehunter Sand King Naga Siren Mirana
51m01s
Brewmaster Nature's Prophet Lich Spectre Doom
Enigma Storm Spirit Beastmaster Dragon Knight Wraith King
35m57s
Evil Geniuses
0
Lower Bracket Round 1 (Bo3)
Cloud9
2
July 19, 2014 10:00 PDT
Doom Shadow Shaman Morphling Ember Spirit Earthshaker
Faceless Void Mirana Enchantress Elder Titan Lina
33m55s
Doom Shadow Shaman Tidehunter Templar Assassin Chen
Enigma Faceless Void Invoker Venomancer Witch Doctor
21m25s
Doom Skywrath Mage Ember Spirit Clockwerk Bounty Hunter
Brewmaster Shadow Shaman Nature's Prophet Death Prophet Ancient Apparition
31m44s
Natus Vincere
1
Invictus Gaming
1
July 19, 2014 13:20 PDT
Death Prophet Faceless Void Earthshaker Venomancer Lich
Razor Invoker Alchemist Skywrath Mage Centaur Warrunner
32m26s
Faceless Void Invoker Mirana Alchemist Viper
Razor Earthshaker Skywrath Mage Kunkka Dragon Knight
33m04s
Invoker Faceless Void Skywrath Mage Alchemist Bristleback
Ember Spirit Viper Mirana Vengeful Spirit Centaur Warrunner
45m05s
PSG.LGD
2
Lower Bracket Round 2 (Bo3)
Vici Gaming
2
July 19, 2014 16:40 PDT
Doom Nature's Prophet Dazzle Sand King Bristleback
Shadow Shaman Skywrath Mage Ember Spirit Batrider Invoker
40m52s
July 20, 2014 9:30 PDT
Tidehunter Death Prophet Jakiro Earthshaker Luna
Doom Skywrath Mage Bounty Hunter Clockwerk Meepo
46m45s
Razor Earthshaker Lich Morphling Venomancer
Shadow Shaman Nature's Prophet Brewmaster Enigma Luna
34m20s
Cloud9
1
Team DK
2
July 19, 2014 18:00 PDT
Brewmaster Enchantress Nature's Prophet Templar Assassin Rubick
Lycan Centaur Warrunner Alchemist Batrider Witch Doctor
66m39s
July 20, 2014 11:45 PDT
Razor Tidehunter Ancient Apparition Wraith King Outworld Devourer
Doom Viper Skywrath Mage Sand King Sniper
27m55s
Elder Titan Lion Earthshaker Shadow Fiend Weaver
Shadow Shaman Viper Batrider Visage Centaur Warrunner
41m52s
PSG.LGD
1
Lower Bracket Round 3 (Bo3)
Vici Gaming
2
July 20, 2014 13:45 PDT
Razor Nature's Prophet Shadow Demon Leshrac Pugna
Beastmaster Tinker Shadow Shaman Undying Anti-Mage
39m26s
Lich Morphling Shadow Shaman Clockwerk Death Prophet
Razor Ancient Apparition Rubick Faceless Void Queen of Pain
44m18s
Team DK
0
Lower Bracket Round 4 (Bo3)
Evil Geniuses
1
July 20, 2014 16:00 PDT
Brewmaster Shadow Shaman Sand King Templar Assassin Dark Seer
Razor Nature's Prophet Rubick Leshrac Centaur Warrunner
16m38s
Enigma Faceless Void Weaver Alchemist Viper
Nature's Prophet Doom Vengeful Spirit Ancient Apparition Dragon Knight
45m48s
Enigma Faceless Void Mirana Timbersaw Alchemist
Nature's Prophet Venomancer Shadow Demon Leshrac Dragon Knight
15m51s
Vici Gaming
2
Grand Finals
Newbee
3
July 21, 2014 10:30 PDT
Nature's Prophet Ancient Apparition Lion Lifestealer Alchemist
Shadow Shaman Earthshaker Brewmaster Clockwerk Lone Druid
24m50s
Alchemist Ancient Apparition Brewmaster Weaver Earthshaker
Nature's Prophet Viper Skywrath Mage Sand King Morphling
26m11s
Shadow Shaman Alchemist Puck Weaver Chen
Venomancer Nature's Prophet Ancient Apparition Rubick Ember Spirit
17m34s
Shadow Shaman Brewmaster Rubick Doom Ember Spirit
Ancient Apparition Nature's Prophet Weaver Sand King Venomancer
15m08s
Vici Gaming
1

Detailed results can be found here.