The International 2015: Americas Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]The International 2015: Americas Qualifiers
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Teams:
10
Format:
Group Stage
Double-elimination bracket
Start Date:
2015-05-25
End Date:
2015-05-28
Liquipedia Tier:
Links

This page is for the Americas Regional Qualifying event for The International 2015. Nine teams from both South and North America were invited to qualify, with a tenth team making their way through the Americas Open Qualifier. The winner of this Main Qualifier receives an invite to the main event in Seattle, while the runner-up gets a chance to attend The International 5 if they qualify through the Wild Card match played at the venue.

Format[edit]

Each region consists of two round robin groups of five teams, with each series being a best-of-2, where winning 2-0 gives 3 points, a draw of 1-1 gives 1 point, and a loss of 0-2 gives 0 points.

The top two teams from each group will advance to a double elimination bracket with the round robin first place teams starting in the upper bracket and the runners-up starting in the lower bracket.

The winner of each region will be invited to The International. The four runners-up will compete against each other in a Wild Card series in Seattle for the final two spots of the tournament.

Prize Pool[edit]


Participating Teams[edit]

(1) Summer's Rift was originally invited to the Main Qualifier but, after replacing a player, were relegated to the open qualifiers and replaced by Team eHug.[1][2]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings[edit]

Round Robin preview
1. NA Rejects 3-1-0 7-1 10p
2. Void Boys 2-1-1 5-3 7p
3. Not Today 1-1-2 3-5 4p
4. Team Leviathan 1-0-3 2-6 3p
5. Wheel Whreck 0-3-1 3-5 3p

Matches[edit]

Series 1[edit]
Series 1
May 25, 2015 - 12:10 PDT
LvT 0
May 25, 2015 - 12:10 PDT
Queen of Pain Spirit Breaker Shadow Fiend Witch Doctor Troll Warlord
Gyrocopter Clockwerk Lion Puck Treant Protector
42m38s
Io Clockwerk Rubick Sven Tinker
Queen of Pain Gyrocopter Witch Doctor Sand King Spirit Breaker
42m58s
2 NAR
NoT 1
May 25, 2015 - 12:15 PDT
Io Undying Rubick Razor Lina
Leshrac Clockwerk Skywrath Mage Weaver Disruptor
55m06s
Clockwerk Lion Slark Bounty Hunter Dragon Knight
Gyrocopter Rubick Sand King Bloodseeker Skywrath Mage
29m04s
1 Wheel
Series 2[edit]
Series 2
May 25, 2015 - 16:20 PDT
Wheel 1
May 25, 2015 - 16:25 PDT
Clockwerk Lion Lina Juggernaut Vengeful Spirit
Queen of Pain Gyrocopter Disruptor Rubick Earthshaker
63m23s
Clockwerk Lina Rubick Ancient Apparition Lycan
Queen of Pain Gyrocopter Vengeful Spirit Dazzle Dark Seer
51m02s
1 NAR
LvT 0
May 25, 2015 - 16:20 PDT
Shadow Fiend Lina Rubick Sven Beastmaster
Gyrocopter Earthshaker Disruptor Templar Assassin Nature's Prophet
35m29s
Storm Spirit Rubick Leshrac Dark Seer Drow Ranger
Undying Lina Dazzle Disruptor Anti-Mage
34m59s
2 VB
Series 3[edit]
Series 3
May 25, 2015 - 19:05 PDT
NoT 0
May 25, 2015 - 19:05 PDT
Clockwerk Viper Vengeful Spirit Lion Slark
Gyrocopter Shadow Fiend Dazzle Witch Doctor Beastmaster
20m57s
Io Bristleback Viper Witch Doctor Drow Ranger
Leshrac Clockwerk Dazzle Ancient Apparition Phantom Lancer
57m04s
2 NAR
VB 1
May 25, 2015 - 19:05 PDT
Visage Drow Ranger Puck Rubick Lina
Leshrac Sand King Keeper of the Light Phantom Lancer Zeus
37m50s
Gyrocopter Shadow Demon Leshrac Chen Dark Seer
Juggernaut Lion Dragon Knight Dazzle Magnus
77m16s
1 Wheel
Series 4[edit]
Series 4
May 26, 2015 - 12:40 PDT
LvT 2
May 26, 2015 - 13:20 PDT
Leshrac Rubick Spirit Breaker Chen Dragon Knight
Queen of Pain Clockwerk Vengeful Spirit Witch Doctor Naga Siren
54m34s
Leshrac Earthshaker Lina Bristleback Pudge
Io Tiny Rubick Zeus Storm Spirit
34m06s
0 Wheel
NoT 0
May 26, 2015 - 12:40 PDT
Leshrac Shadow Demon Shadow Fiend Dark Seer Clinkz
Undying Dazzle Windranger Viper Dragon Knight
46m11s
Leshrac Rubick Clockwerk Bounty Hunter Shadow Fiend
Undying Viper Lina Disruptor Night Stalker
54m16s
2 VB
Series 5[edit]
Series 5
May 26, 2015 - 16:10 PDT
NAR 2
May 26, 2015 - 16:10 PDT
Gyrocopter Clockwerk Disruptor Sand King Puck
Queen of Pain Earthshaker Ancient Apparition Slark Bane
39m45s
Leshrac Gyrocopter Disruptor Earthshaker Enigma
Queen of Pain Witch Doctor Lion Drow Ranger Puck
40m35s
0 VB
LvT 0
May 26, 2015 - 16:10 PDT
Lina Keeper of the Light Queen of Pain Rubick Sven
Beastmaster Earthshaker Legion Commander Tinker Windranger
29m41s
Magnus Techies Skywrath Mage Shadow Fiend Ursa
Pudge Nature's Prophet Queen of Pain Earthshaker Storm Spirit
54m58s
2 NoT
For detailed results for Group A, click here.

Group B[edit]

Standings[edit]

Round Robin preview
1. compLexity Gaming 3-1-0 7-1 10p
2. mousesports 2-2-0 6-2 8p
3. Team Unknown 1-1-2 3-5 4p
4. ROOT Gaming 0-3-1 3-5 3p
5. Team eHug 0-1-3 1-7 1p

Matches[edit]

Series 1[edit]
Series 1
May 25, 2015 - 10:00 PDT
ROOT 0
May 25, 2015 - 10:00 PDT
Shadow Fiend Dazzle Sven Lone Druid Keeper of the Light
Chen Gyrocopter Rubick Dragon Knight Dark Seer
46m53s
Shadow Fiend Clinkz Witch Doctor Broodmother Lina
Chen Dragon Knight Dazzle Phantom Lancer Spirit Breaker
30m46s
2 coL
EHUG 0
May 25, 2015 - 10:00 PDT
Witch Doctor Nyx Assassin Disruptor Viper Anti-Mage
Queen of Pain Clockwerk Bounty Hunter Lion Phantom Lancer
22m53s
Shadow Fiend Rubick Lina Earthshaker Razor
Lion Clockwerk Windranger Bristleback Crystal Maiden
49m13s
2 mouz
Series 2[edit]
Series 2
May 25, 2015 - 14:15 PDT
mouz 1
May 25, 2015 - 14:15 PDT
Gyrocopter Bounty Hunter Lion Undying Invoker
Dragon Knight Clockwerk Rubick Enchantress Leshrac
35m03s
Undying Leshrac Nyx Assassin Shadow Demon Spectre
Queen of Pain Dazzle Drow Ranger Vengeful Spirit Phoenix
41m30s
1 coL
UNK 2
May 25, 2015 - 14:45 PDT
Queen of Pain Lion Slark Beastmaster Night Stalker
Shadow Fiend Nyx Assassin Lina Crystal Maiden Bristleback
25m15s
Lion Storm Spirit Witch Doctor Spirit Breaker Ursa
Shadow Fiend Rubick Skywrath Mage Sven Clockwerk
34m44s
0 EHUG
Series 3[edit]
Series 3
May 26, 2015 - 10:00 PDT
UNK 0
May 26, 2015 - 10:00 PDT
Storm Spirit Earthshaker Dark Seer Lion Windranger
Queen of Pain Rubick Io Tiny Nyx Assassin
60m21s
Undying Bounty Hunter Lina Lifestealer Tinker
Leshrac Dark Seer Rubick Phantom Lancer Razor
48m59s
2 coL
ROOT 1
May 26, 2015 - 10:00 PDT
Leshrac Chen Skywrath Mage Viper Nyx Assassin
Clockwerk Lion Ancient Apparition Shadow Fiend Invoker
74m38s
Gyrocopter Dazzle Lina Earthshaker Rubick
Clockwerk Lion Bounty Hunter Anti-Mage Puck
72m46s
1 mouz
Series 4[edit]
Series 4
May 26, 2015 - 18:50 PDT
coL 2
May 26, 2015 - 18:50 PDT
Queen of Pain Gyrocopter Dazzle Undying Warlock
Visage Puck Lion Sand King Morphling
18m26s
Chen Dragon Knight Dark Seer Rubick Phantom Lancer
Zeus Bounty Hunter Night Stalker Mirana Riki
29m33s
0 EHUG
UNK 1
May 26, 2015 - 18:50 PDT
Shadow Fiend Clockwerk Ancient Apparition Earthshaker Sven
Leshrac Dazzle Skywrath Mage Dark Seer Mirana
43m57s
Shadow Fiend Undying Lion Templar Assassin Brewmaster
Lina Dazzle Drow Ranger Puck Dragon Knight
31m37s
1 ROOT
Series 5[edit]
Series 5
May 26, 2015 - 21:00 PDT
UNK 0
May 26, 2015 - 21:00 PDT
Lina Beastmaster Slark Disruptor Earthshaker
Queen of Pain Clockwerk Skywrath Mage Sand King Naga Siren
42m16s
Brewmaster Tusk Ogre Magi Enchantress Alchemist
Pudge Undying Crystal Maiden Broodmother Earthshaker
20m24s
2 mouz
ROOT 1
May 26, 2015 - 21:00 PDT
Queen of Pain Sand King Tiny Pudge Bounty Hunter
Chen Shadow Fiend Tusk Enchantress Anti-Mage
29m26s
Tusk Storm Spirit Crystal Maiden Doom Clockwerk
Leshrac Dazzle Dark Seer Razor Nature's Prophet
1 EHUG
For detailed results for Group B, click here.


Playoffs[edit]

 
 
Winners' Round 1 (Bo3)
NA Rejects
0
May 27, 2015 - 14:00 PDT
Leshrac Witch Doctor Viper Shadow Demon Beastmaster
Dazzle Undying Sand King Warlock Weaver
54m04s
Lina Dazzle Shadow Demon Shadow Fiend Beastmaster
Gyrocopter Nature's Prophet Rubick Enigma Dragon Knight
38m38s
compLexity
2
Losers' Round 1 (Bo3)
Void Boys
0
May 27, 2015 - 17:00 PDT
Visage Drow Ranger Nature's Prophet Vengeful Spirit Dragon Knight
Gyrocopter Clockwerk Skywrath Mage Sand King Windranger
30m34s
Clockwerk Viper Disruptor Sven Spirit Breaker
Dark Seer Bounty Hunter Rubick Phantom Lancer Invoker
44m10s
mousesports
2
Losers' Round 2 (Bo3)
NA Rejects
2
May 28, 2015 - 12:05 PDT
Lina Ancient Apparition Rubick Viper Earthshaker
Gyrocopter Bounty Hunter Lion Windranger Beastmaster
41m40s
Bristleback Witch Doctor Dark Seer Lion Shadow Fiend
Io Shadow Demon Nyx Assassin Storm Spirit Viper
39m32s
Gyrocopter Bristleback Rubick Spirit Breaker Sand King
Queen of Pain Lion Winter Wyvern Anti-Mage Earthshaker
51m59s
mousesports
1
Grand Finals (Bo5)
compLexity
3
May 28, 2015 - 15:30 PDT
Queen of Pain Rubick Shadow Fiend Dazzle Nyx Assassin
Clockwerk Ancient Apparition Bristleback Lion Storm Spirit
42m04s
Queen of Pain Dazzle Nature's Prophet Juggernaut Dragon Knight
Gyrocopter Lina Disruptor Nyx Assassin Witch Doctor
21m28s
Queen of Pain Nature's Prophet Keeper of the Light Phantom Lancer Phoenix
Gyrocopter Undying Spirit Breaker Witch Doctor Leshrac
20m53s
NA Rejects
0
For detailed results for the Playoffs, click here.

Streams[edit]

References[edit]

  1. eieio (May 15, 2015). "Summer's Rift DQ'd from TI Quali". LiquidDota. Retrieved May 15, 2015.
  2. eieio (May 15, 2015). "eHug replaces Summer's Rift in NA TI5 Qualifiers". LiquidDota. Retrieved May 15, 2015.