The International 2015: China Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]The International 2015: Chinese Qualifiers
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Offline
Location:
China Shanghai
Teams:
10
Format:
Group Stage
Double-elimination bracket
Start Date:
2015-05-25
End Date:
2015-05-28
Liquipedia Tier:
Links

This page is for the Chinese Regional Qualifying event for The International 2015. Nine teams from China were invited to qualify, with a tenth team making their way through the Chinese Open Qualifier. The winner of this Main Qualifier receives an invite to the main event in Seattle, while the runner-up gets a chance to attend The International 5 if they qualify through the Wild Card match played at the venue. The entire event will be played offline at the Shanghai Automobile Exhibition Center in Shanghai, China.

Format[edit]

Each region consists of two round robin groups of five teams with each series being a best-of-2, where winning 2-0 gives 3 points, a draw of 1-1 gives 1 point, and a loss of 0-2 gives 0 points.

The top two teams from each group will advance to a double elimination bracket with the round robin first place teams starting in the upper bracket and the runners-up starting in the lower bracket.

The winner of each region will be invited to The International. The four runners-up will compete against each other in a Wild Card series in Seattle for the final two spots of the tournament.

Prize Pool[edit]


Participating Teams[edit]

EHOME
1China Zyf 
2China Cty 
3China rOtK 
4China LaNm 
5Macau DDC 
Newbee Young
1China 飘杰 
2China Sccc 
3China 456 
4China MKSos 
5China Mrrr 
Old Boys
1China Zhou 
2China YYF 
3China DD 
4China LongDD 
5China 820 
CDEC Gaming
1China Agressif 
2China Shiki 
3China Xz 
4China Garder 
5China Q 
HyperGloryTeam
1China ZSMJ 
2China Air 
3China xtt 
4China kaka 
5China PrettyHaw 
TongFu
1China Kabu 
2China uuu9 
3China Red 
4China MelodyLovers 
5China lpc 
Wings Gaming
1China XDD 
2China bLink 
3China InJuly 
4China super 
5China jdh 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings[edit]

Round Robin preview
1. EHOME 2-2-0 6-2 8p
2. Energy Pacemaker 2-1-1 5-3 7p
3. Old Boys 1-1-2 3-5 4p
4. TongFu.WanZhou 0-3-1 3-5 3p
4. Newbee Young 0-3-1 3-5 3p

Matches[edit]

Series 1[edit]
Series 1
May 25, 2015 - 12:45 CST
EHOME 1
May 25, 2015 - 12:45 CST
Queen of Pain Earthshaker Shadow Shaman Juggernaut Pugna
Shadow Fiend Rubick Ember Spirit Disruptor Spirit Breaker
33m36s
Shadow Fiend Lion Phantom Lancer Dark Seer Dazzle
Queen of Pain Clockwerk Shadow Demon Leshrac Sven
66m32s
1 TF.WZ
OB 0
May 25, 2015 - 13:20 CST
Rubick Viper Clockwerk Slark Crystal Maiden
Shadow Fiend Earthshaker Lina Phantom Lancer Spirit Breaker
26m58s
Shadow Fiend Rubick Lina Axe Dark Seer
Earthshaker Windranger Bristleback Io Storm Spirit
28m15s
2 EP
Series 2[edit]
Series 2
May 25, 2015 - 18:20 CST
EHOME 2
May 25, 2015 - 18:20 CST
Gyrocopter Clockwerk Dragon Knight Ancient Apparition Treant Protector
Rubick Leshrac Windranger Bristleback Lycan
51m52s
Gyrocopter Undying Disruptor Dazzle Templar Assassin
Shadow Fiend Lina Rubick Brewmaster Weaver
26m18s
0 EP
NB.Y 1
May 25, 2015 - 18:45 CST
Rubick Clockwerk Dragon Knight Bounty Hunter Morphling
Shadow Fiend Witch Doctor Juggernaut Dark Seer Lion
32m32s
Undying Shadow Fiend Witch Doctor Nyx Assassin Centaur Warrunner
Gyrocopter Rubick Ancient Apparition Storm Spirit Broodmother
45m55s
1 TF.WZ
Series 3[edit]
Series 3
May 25, 2015 - 21:00 CST
EP 2
May 25, 2015 - 21:10 CST
Shadow Fiend Phantom Lancer Shadow Demon Lina Windranger
Rubick Clockwerk Leshrac Earthshaker Weaver
64m45s
Earthshaker Shadow Fiend Lion Dark Seer Storm Spirit
Queen of Pain Clockwerk Rubick Dragon Knight Winter Wyvern
45m48s
0 NB.Y
OB 0
May 25, 2015 - 21:00 CST
Gyrocopter Dazzle Beastmaster Magnus Naga Siren
Shadow Fiend Clockwerk Ancient Apparition Razor Crystal Maiden
25m19s
Leshrac Bristleback Earthshaker Shadow Shaman Enchantress
Shadow Fiend Ancient Apparition Rubick Lifestealer Zeus
44m38s
2 EHOME
Series 4[edit]
Series 4
May 26, 2015 - 12:45 CST
TF.WZ 1
May 26, 2015 - 12:50 CST
Clockwerk Ancient Apparition Beastmaster Tinker Disruptor
Windranger Drow Ranger Vengeful Spirit Abaddon Batrider
43m42s
Gyrocopter Rubick Io Axe Lina
Earthshaker Windranger Bristleback Storm Spirit Zeus
45m10s
1 EP
OB 1
May 26, 2015 - 12:45 CST
Queen of Pain Clockwerk Crystal Maiden Witch Doctor Juggernaut
Earthshaker Shadow Fiend Dark Seer Disruptor Morphling
30m25s
Earthshaker Leshrac Disruptor Zeus Storm Spirit
Rubick Dark Seer Juggernaut Venomancer Windranger
32m11s
1 NB.Y
Series 5[edit]
Series 5
May 26, 2015 - 15:30 CST
OB 2
May 26, 2015 - 15:30 CST
Undying Spirit Breaker Mirana Invoker Weaver
Gyrocopter Clockwerk Rubick Ancient Apparition Windranger
22m34s
Leshrac Disruptor Gyrocopter Enigma Invoker
Clockwerk Shadow Demon Nyx Assassin Huskar Templar Assassin
46m06s
0 TF.WZ
EHOME 1
May 26, 2015 - 15:35 CST
Io Tiny Axe Zeus Clinkz
Undying Winter Wyvern Lion Templar Assassin Slark
35m53s
Io Bristleback Dragon Knight Leshrac Bane
Earthshaker Gyrocopter Spirit Breaker Lina Enigma
43m36s
1 NB.Y
For detailed results for Group A, click here.

Group B[edit]

Standings[edit]

Round Robin preview
1. CDEC Gaming 4-0-0 8-0 12p
2. Wings Gaming 2-1-1 5-3 7p
3. HyperGloryTeam 1-2-1 4-4 5p
4. Vici Gaming Potential 1-1-2 3-5 4p
5. TongFu 0-0-4 0-8 0p

Matches[edit]

Series 1[edit]
Series 1
May 25, 2015 - 10:10 CST
CDEC 2
May 25, 2015 - 10:10 CST
Undying Viper Witch Doctor Spirit Breaker Axe
Rubick Dragon Knight Skywrath Mage Bristleback Broodmother
20m34s
Drow Ranger Visage Witch Doctor Storm Spirit Nature's Prophet
Shadow Fiend Rubick Clockwerk Lina Lycan
25m19s
0 VG.P
TongFu 0
May 25, 2015 - 10:10 CST
Shadow Fiend Earthshaker Lina Timbersaw Legion Commander
Gyrocopter Undying Spirit Breaker Witch Doctor Viper
40m58s
Lina Rubick Viper Timbersaw Legion Commander
Gyrocopter Undying Brewmaster Disruptor Dazzle
19m12s
2 HGT
Series 2[edit]
Series 2
May 25, 2015 - 15:20 CST
HGT 1
May 25, 2015 - 15:50 CST
Io Viper Visage Drow Ranger Morphling
Shadow Fiend Earthshaker Slardar Dark Seer Skywrath Mage
36m37s
Visage Clockwerk Io Sven Dragon Knight
Leshrac Earthshaker Bristleback Spirit Breaker Phoenix
51m27s
1 VG.P
Wings 2
May 25, 2015 - 15:20 CST
Batrider Visage Gyrocopter Lion Viper
Shadow Fiend Bounty Hunter Storm Spirit Legion Commander Keeper of the Light
53m46s
Queen of Pain Rubick Tidehunter Morphling Lich
Shadow Fiend Earthshaker Dark Seer Slardar Dazzle
30m11s
0 TongFu
Series 3[edit]
Series 3
May 26, 2015 - 10:10 CST
CDEC 2
May 26, 2015 - 10:15 CST
Shadow Fiend Witch Doctor Nature's Prophet Drow Ranger Shadow Shaman
Gyrocopter Viper Disruptor Dark Seer Treant Protector
24m43s
Undying Viper Witch Doctor Clockwerk Lifestealer
Gyrocopter Spirit Breaker Rubick Visage Windranger
54m39s
0 HGT
Wings 2
May 26, 2015 - 10:10 CST
Io Tiny Rubick Dark Seer Invoker
Undying Gyrocopter Viper Witch Doctor Axe
52m43s
Queen of Pain Rubick Morphling Lich Tidehunter
Leshrac Earthshaker Undying Puck Axe
31m18s
0 VG.P
Series 4[edit]
Series 4
May 26, 2015 - 18:00 CST
VG.P 2
May 26, 2015 - 18:10 CST
Lion Bristleback Bounty Hunter Spirit Breaker Windranger
Clockwerk Shadow Fiend Lina Bane Timbersaw
76m34s
Visage Drow Ranger Viper Rubick Morphling
Queen of Pain Dark Seer Io Bristleback Disruptor
32m16s
0 TongFu
Wings 0
May 26, 2015 - 18:00 CST
Queen of Pain Rubick Ancient Apparition Morphling Batrider
Shadow Fiend Earthshaker Gyrocopter Bounty Hunter Lion
63m02s
Batrider Visage Lion Spectre Zeus
Queen of Pain Spirit Breaker Disruptor Phantom Lancer Treant Protector
75m23s
2 CDEC
Series 5[edit]
Series 5
May 26, 2015 - 21:30 CST
Wings 1
May 26, 2015 - 21:30 CST
Dark Seer Rubick Lina Slark Templar Assassin
Visage Drow Ranger Morphling Shadow Fiend Nature's Prophet
29m56s
Io Queen of Pain Earthshaker Lina Ember Spirit
Gyrocopter Spirit Breaker Viper Rubick Skywrath Mage
43m24s
1 HGT
CDEC 2
May 26, 2015 - 21:30 CST
Spirit Breaker Lina Vengeful Spirit Razor Leshrac
Queen of Pain Tidehunter Dragon Knight Chen Night Stalker
30m12s
Drow Ranger Viper Witch Doctor Phoenix Puck
Vengeful Spirit Bristleback Nature's Prophet Dark Seer Sand King
13m18s
0 TongFu
For detailed results for Group B, click here.


Playoffs[edit]

 
 
Winners' Round 1 (Bo3)
EHOME
2
May 27, 2015 - 14:30 CST
Clockwerk Ancient Apparition Rubick Storm Spirit Lycan
Earthshaker Shadow Fiend Witch Doctor Juggernaut Spirit Breaker
25m09s
Queen of Pain Gyrocopter Dark Seer Lion Witch Doctor
Rubick Earthshaker Leshrac Juggernaut Nature's Prophet
32m57s
CDEC Gaming
0
Losers' Round 1 (Bo3)
Energy Pacemaker
2
May 27, 2015 - 17:00 CST
Clockwerk Gyrocopter Lina Dragon Knight Phoenix
Shadow Fiend Rubick Tidehunter Chen Juggernaut
58m01s
Undying Viper Bristleback Jakiro Abaddon
Io Tiny Queen of Pain Batrider Earthshaker
37m39s
Drow Ranger Viper Disruptor Earthshaker Io
Queen of Pain Dark Seer Rubick Lina Slark
26m01s
Wings Gaming
1
Losers' Round 2 (Bo3)
CDEC Gaming
2
May 28, 2015 - 12:00 CST
Drow Ranger Witch Doctor Windranger Nature's Prophet Visage
Rubick Leshrac Queen of Pain Sand King Sniper
44m53s
Ancient Apparition Clockwerk Rubick Viper Faceless Void
Earthshaker Queen of Pain Dark Seer Lycan Disruptor
46m34s
Energy Pacemaker
0
Grand Finals (Bo5)
EHOME
3
May 28, 2015 - 16:30 CST
Gyrocopter Rubick Earthshaker Leshrac Pugna
Queen of Pain Dark Seer Lina Dragon Knight Broodmother
65m10s
Gyrocopter Clockwerk Shadow Shaman Shadow Fiend Treant Protector
Queen of Pain Rubick Leshrac Bristleback Brewmaster
35m48s
Ancient Apparition Gyrocopter Earthshaker Storm Spirit Zeus
Queen of Pain Bounty Hunter Dark Seer Lion Ember Spirit
49m27s
Queen of Pain Ancient Apparition Razor Witch Doctor Axe
Gyrocopter Rubick Clockwerk Skywrath Mage Invoker
54m07s
CDEC Gaming
1
For detailed results for the Playoffs, click here.

Streams[edit]

References[edit]