The International 2016: Main Event

From Liquipedia Dota 2 Wiki



Format[edit]

For the full rules, look here

  • 16 teams in a double-elimination bracket.
  • Top four teams of each group of Group Stage start in the Upper Bracket.
    • The 1st place in each group of Group Stage picks their opponent from either the 3rd or 4th place finish in the opposite group.
    • The 2nd place in each group plays the team that was not picked by the 1st place.
    • All matches are played in a best-of-three.
  • Bottom four teams of each group of Group Stage start in the Lower Bracket.
    • The 5th place in each group of Group Stage picks their opponent from either the 7th or 8th place finish in the opposite group.
    • The 6th place in each group plays the team that was not picked by the 5th place.
    • First round is played in a best-of-one then all matches are played in a best-of-three.
  • Grand Finals is played in a best-of-five with no game advantage.

Bracket[edit]

 

 

Upper Bracket Round 1 (Bo3)
OG
1
August 8, 2016 - 11:00 PDT
Batrider Earth Spirit Juggernaut Shadow Demon Timbersaw
Faceless Void Dark Seer Spirit Breaker Phantom Assassin Bounty Hunter
39m06s
Batrider Naga Siren Oracle Terrorblade Outworld Devourer
Faceless Void Alchemist Vengeful Spirit Mirana Venomancer
43m21s
Elder Titan Faceless Void Keeper of the Light Sven Tinker
Axe Ogre Magi Shadow Demon Phantom Assassin Invoker
30m47s
MVP Phoenix
2
Digital Chaos
1
August 8, 2016 - 14:20 PDT
Oracle Alchemist Kunkka Axe Nature's Prophet
Mirana Drow Ranger Rubick Brewmaster Keeper of the Light
43m07s
Shadow Demon Kunkka Timbersaw Luna Invoker
Mirana Naga Siren Skywrath Mage Pudge Techies
27m33s
Oracle Batrider Riki Morphling Invoker
Timbersaw Rubick Slark Chen Centaur Warrunner
25m32s
Wings Gaming
2
EHOME
2
August 9, 2016 - 10:30 PDT
Shadow Demon Mirana Juggernaut Undying Sand King
Ogre Magi Drow Ranger Keeper of the Light Bristleback Storm Spirit
36m20s
Shadow Demon Mirana Elder Titan Sven Sand King
Ogre Magi Lone Druid Skywrath Mage Batrider Phantom Assassin
36m53s
Alliance
0
Evil Geniuses
2
August 9, 2016 - 12:50 PDT
Io Batrider Winter Wyvern Storm Spirit Sven
Elder Titan Slardar Shadow Demon Slark Dragon Knight
31m04s
Elder Titan Faceless Void Shadow Demon Timbersaw Morphling
Oracle Alchemist Sand King Skywrath Mage Lifestealer
70m42s
Newbee
0
Upper Bracket Round 2 (Bo3)
MVP Phoenix
0
August 10, 2016 - 16:30 PDT
Oracle Dark Seer Phantom Assassin Earth Spirit Invoker
Io Drow Ranger Puck Queen of Pain Warlock
32m59s
Bounty Hunter Dark Seer Spirit Breaker Phantom Assassin Ursa
Elder Titan Faceless Void Disruptor Juggernaut Batrider
36m39s
Wings Gaming
2
EHOME
0
August 10, 2016 - 18:45 PDT
Juggernaut Warlock Ogre Magi Timbersaw Beastmaster
Mirana Axe Shadow Demon Faceless Void Ancient Apparition
75m35s
Mirana Warlock Earth Spirit Timbersaw Axe
Shadow Demon Faceless Void Ogre Magi Drow Ranger Medusa
38m13s
Evil Geniuses
2
Upper Bracket Finals (Bo3)
Wings Gaming
2
August 12, 2016 - 13:30 PDT
Timbersaw Rubick Razor Tidehunter Enigma
Io Sand King Skywrath Mage Anti-Mage Weaver
38m26s
Elder Titan Beastmaster Shadow Demon Medusa Huskar
Mirana Ogre Magi Night Stalker Winter Wyvern Alchemist
23m46s
Evil Geniuses
0
Lower Bracket Round 1 (Bo1)
TNC Pro Team
1
August 8, 2016 - 17:20 PDT
Elder Titan Batrider Terrorblade Silencer Tinker
Axe Mirana Vengeful Spirit Weaver Storm Spirit
36m36s
VG.Reborn
0
Team Secret
0
August 8, 2016 - 18:30 PDT
Shadow Demon Alchemist Terrorblade Beastmaster Vengeful Spirit
Mirana Kunkka Juggernaut Ember Spirit Winter Wyvern
69m44s
LGD Gaming
1
Fnatic
1
August 8, 2016 - 20:00 PDT
Bounty Hunter Tidehunter Shadow Shaman Phantom Lancer Templar Assassin
Slardar Night Stalker Lifestealer Silencer Axe
26m00s
Escape Gaming
0
Natus Vincere
0
August 8, 2016 - 21:00 PDT
Oracle Nature's Prophet Queen of Pain Enchantress Faceless Void
Shadow Demon Axe Bounty Hunter Naga Siren Death Prophet
35m55s
Team Liquid
1
Lower Bracket Round 2 (Bo3)
OG
0
August 9, 2016 - 15:45 PDT
Drow Ranger Enchantress Faceless Void Medusa Witch Doctor
Elder Titan Axe Lifestealer Vengeful Spirit Phantom Lancer
54m17s
Io Dark Seer Ogre Magi Tiny Ember Spirit
Vengeful Spirit Drow Ranger Dazzle Faceless Void Huskar
59m23s
TNC Pro Team
2
Digital Chaos
2
August 9, 2016 - 18:40 PDT
Nyx Assassin Shadow Demon Kunkka Invoker Naga Siren
Batrider Elder Titan Lifestealer Templar Assassin Rubick
39m46s
Mirana Timbersaw Bounty Hunter Winter Wyvern Gyrocopter
Beastmaster Elder Titan Disruptor Dragon Knight Necrophos
56m48s
LGD Gaming
0
Alliance
0
August 10, 2016 - 10:30 PDT
Mirana Drow Ranger Dazzle Tidehunter Elder Titan
Bounty Hunter Slardar Shadow Demon Sven Storm Spirit
63m32s
Nature's Prophet Rubick Enchantress Lifestealer Puck
Mirana Batrider Witch Doctor Faceless Void Timbersaw
39m48s
Fnatic
2
Newbee
1
August 10, 2016 - 13:30 PDT
Batrider Shadow Demon Naga Siren Lifestealer Nyx Assassin
Mirana Sand King Keeper of the Light Kunkka Ember Spirit
54m17s
Batrider Juggernaut Disruptor Timbersaw Chen
Shadow Demon Mirana Sand King Morphling Undying
17m19s
Io Batrider Morphling Timbersaw Shadow Shaman
Mirana Shadow Demon Axe Anti-Mage Undying
36m00s
Team Liquid
2
Lower Bracket Round 3 (Bo3)
TNC Pro Team
1
August 11, 2016 - 10:50 PDT
Vengeful Spirit Drow Ranger Dazzle Batrider Morphling
Keeper of the Light Naga Siren Tusk Beastmaster Dragon Knight
39m30s
Axe Timbersaw Alchemist Lich Silencer
Elder Titan Faceless Void Ancient Apparition Magnus Ember Spirit
47m50s
Vengeful Spirit Terrorblade Faceless Void Disruptor Alchemist
Mirana Winter Wyvern Sand King Slark Dark Seer
28m14s
Digital Chaos
2
Fnatic
2
August 11, 2016 - 14:30 PDT
Shadow Demon Luna Undying Slardar Ember Spirit
Sand King Kunkka Rubick Naga Siren Death Prophet
40m10s
Drow Ranger Undying Shadow Shaman Sand King Queen of Pain
Oracle Axe Razor Sven Ancient Apparition
54m52s
Team Liquid
0
Lower Bracket Round 4 (Bo3)
EHOME
0
August 11, 2016 - 16:30 PDT
Shadow Demon Kunkka Sand King Anti-Mage Razor
Naga Siren Elder Titan Timbersaw Invoker Vengeful Spirit
31m52s
Shadow Demon Kunkka Nyx Assassin Death Prophet Lifestealer
Mirana Timbersaw Ogre Magi Faceless Void Skywrath Mage
37m50s
Digital Chaos
2
MVP Phoenix
0
August 12, 2016 - 10:30 PDT
Slardar Ogre Magi Timbersaw Lich Dark Seer
Bounty Hunter Slark Crystal Maiden Sand King Tinker
47m31s
Mirana Faceless Void Oracle Sven Ogre Magi
Slardar Riki Juggernaut Shadow Shaman Medusa
54m06s
Fnatic
2
Lower Bracket Round 5 (Bo3)
Digital Chaos
2
August 12, 2016 - 16:15 PDT
Slardar Keeper of the Light Slark Ursa Dark Seer
Mirana Kunkka Legion Commander Shadow Shaman Phantom Lancer
49m04s
Shadow Demon Beastmaster Kunkka Invoker Chaos Knight
Elder Titan Faceless Void Io Huskar Ember Spirit
47m52s
Fnatic
0
Lower Bracket Finals (Bo3)
Evil Geniuses
1
August 13, 2016 - 10:30 PDT
Shadow Demon Faceless Void Kunkka Luna Queen of Pain
Mirana Naga Siren Oracle Tidehunter Razor
35m27s
Elder Titan Beastmaster Dazzle Sven Medusa
Faceless Void Ogre Magi Witch Doctor Slark Jakiro
45m03s
Elder Titan Tidehunter Dazzle Terrorblade Brewmaster
Beastmaster Shadow Demon Ursa Kunkka Slark
48m55s
Digital Chaos
2
Grand Finals (Bo5)
Wings Gaming
3
August 13, 2016 - 16:00 PDT
Io Storm Spirit Slardar Silencer Pudge
Timbersaw Keeper of the Light Ogre Magi Faceless Void Skywrath Mage
33m38s
Oracle Faceless Void Invoker Sand King Slardar
Mirana Naga Siren Shadow Demon Doom Razor
40m40s
Oracle Faceless Void Kunkka Death Prophet Nyx Assassin
Mirana Timbersaw Winter Wyvern Sand King Clinkz
45m29s
Elder Titan Batrider Keeper of the Light Anti-Mage Axe
Mirana Timbersaw Vengeful Spirit Slark Night Stalker
39m28s
Digital Chaos
1
For detailed results of the Upper Bracket, click here.
For detailed results of the Lower Bracket, click here.
For detailed results of the Grand Finals, click here.