The International 2018: Main Qualifiers

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]The International 2018: Main Qualifiers
League Information
Organizer:
Type:
Online
Start Date:
2018-06-18
End Date:
2018-06-25
Dota TV Ticket:
Free in Dota 2 Client

Format[edit]

Phase 1 (SA, EU, CIS, CN, SEA)

  • Teams are placed in one group where they play in a round-robin format.
  • All matches are played in a Bo1.
  • Top four teams advance to Phase 2.

Phase 1 (NA)

  • Teams are placed in one group where they play in a round-robin format.
  • All matches are played in a Bo1.
  • Top seed qualifies for The International 2018.
  • 2nd, 3rd, 4th and 5th placed teams advance to Phase 2.

Phase 2 (SA, EU, CIS)

  • Qualified teams compete in a double-elimination bracket.
  • All matches are played in a Bo3, while Grand Finals are played in a Bo5.
  • Winner qualifies for The International 2018.

Phase 2 (CN, SEA, NA)

  • Qualified teams compete in a double-elimination bracket.
  • All matches are played in a Bo3.
  • Winner of the Upper Bracket qualifies for The International 2018.
  • Winner of the Lower Bracket qualifies for The International 2018.

Results[edit]

Participants[edit]

Invited Teams[edit]

Immortals
1South Korea MP 
2USA Ryoya 
3Australia Velo 
4South Korea Febby 
5South Korea DuBu 

Qualified Teams[edit]

Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. VGJ.Storm 6-1
2. OpTic Gaming 6-1
3. compLexity Gaming 6-1
4. Evil Geniuses 4-3
5. Immortals 2-5
6. Team Baidu 2-5
7. Jsut a Squad 1-6
8. Team Leviathan 1-6

1st-3rd Tiebreaker[edit]

Standings
1. VGJ.Storm 2-0
2. OpTic Gaming 1-1
3. compLexity Gaming 0-2

5th-6th Tiebreaker[edit]

Standings
5. Immortals 1-0
6. Team Baidu 0-1


Playoffs[edit]

Semi-finals
OpTic Gaming
1
Immortals
2
compLexity
0
Evil Geniuses
2
Winners' Finals
Immortals
0
Evil Geniuses
2
Losers' Round 1
OpTic Gaming
2
compLexity
0
Losers' Finals
Immortals
0
OpTic Gaming
2
Qualified
Evil Geniuses
OpTic Gaming

 Click here for more information.

Participants[edit]

Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. SG e-sports 4-1
2. paiN Gaming 4-1
3. Thunder Predator 3-2
4. Torus Gaming 2-3
5. Infamous 1-4
6. Midas Club 1-4

Cross Table[edit]


Playoffs[edit]

Semifinals
SG e-sports
2
Torus Gaming
0
paiN Gaming
W
Thunder Predator
-
Winners' Finals
SG e-sports
1
paiN Gaming
2
Losers' Round 1
Torus Gaming
W
Thunder Predator
-
Losers' Finals
SG e-sports
2
Torus Gaming
0
Grand Finals
paiN Gaming
3
SG e-sports
2

 Click here for more information.

Participants[edit]

Invited Teams[edit]

Qualified Teams[edit]

Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. OG 7-0
2. Wind and Rain 5-2
3. BlinkPool 4-2
4. Team Kinguin 4-3
5. Alliance 3-4
6. Singularity Esports 2-5
7. The Final Tribe 1-5
8. Kingdra 1-6


Playoffs[edit]

Semifinals
OG
2
Team Kinguin
0
Wind and Rain
2
BlinkPool
1
Winners' Finals
OG
2
Wind and Rain
1
Losers' Round 1
Team Kinguin
0
BlinkPool
2
Losers' Finals
Wind and Rain
2
BlinkPool
1
Grand Finals
OG
3
Wind and Rain
1

 Click here for more information.

Participants[edit]

Invited Teams[edit]

Qualified Teams[edit]

1 Winstrike Team signed the FlyToMoon roster on June 20th.[1] Winstrike Team FlyToMoon

Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. FlyToMoon 6-1
2. Team Spirit 5-1
3. Espada 5-2
4. Double Dimension 4-3
5. 20 min afk les 2-4
6. Gambit Esports 2-4
7. Team Empire 2-5
8. Vega Squadron 0-6


Playoffs[edit]

Semifinals
Winstrike Team
2
Double Dimension
0
Team Spirit
1
Espada
2
Winners' Finals
Winstrike Team
2
Espada
1
Losers' Round 1
Double Dimension
1
Team Spirit
2
Losers' Finals
Espada
2
Team Spirit
1
Grand Finals
Winstrike Team
3
Espada
1

 Click here for more information.

Participants[edit]

Invited Teams[edit]

Invictus Gaming
1China Agressif 
2China Xxs 
3China Srf 
4China BoBoKa 
5China Q 

Qualified Teams[edit]

1 iG Vitality were advanced into the regional qualifier following an incorrect disqualification in the open qualifier.[2][3]

Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. For The Dream 6-1
2. Team Serenity 5-2
3. LGD.Forever Young 4-3
4. Invictus Gaming 4-3
5. Keen Gaming 4-3
6. Young Dumb 3-4
7. iG Vitality 2-5
8. CDEC Gaming 0-7

3rd-5th Tiebreaker[edit]

Tiebreaker
3. LGD.Forever Young 2-0
4. Invictus Gaming 1-1
5. Keen Gaming 0-2


Playoffs[edit]

Semi-finals
For The Dream
0
Invictus Gaming
2
Team Serenity
2
LGD.Forever Young
0
Winners' Finals
Invictus Gaming
1
Team Serenity
2
Losers' Round 1
For The Dream
0
LGD.Forever Young
2
Losers' Finals
Invictus Gaming
2
LGD.Forever Young
0
Qualified
Team Serenity
Invictus Gaming

 Click here for more information.

Participants[edit]

Invited Teams[edit]

TNC Predator
1Philippines Raven 
2Philippines Armel 
3Philippines Sam_H 
4Philippines Tims 
5Philippines Kuku 
CPhilippines eyyou 

Qualified Teams[edit]

Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. TNC Predator 6-1
2. TNC Tigers 5-2
3. Fnatic 4-3
4. Entity Gaming 4-3
5. Battle Arena Elites 3-4
6. BOOM ID 3-4
7. ALPHA Red 2-5
8. Sterling Global Dragons 1-6


Playoffs[edit]

Semi-finals
TNC Predator
2
Entity Gaming
0
TNC Tigers
0
Fnatic
2
Winners' Finals
TNC Predator
0
Fnatic
2
Losers' Round 1
Entity Gaming
1
TNC Tigers
2
Losers' Finals
TNC Predator
2
TNC Tigers
1
Qualified
Fnatic
TNC Predator

 Click here for more information.

References[edit]