The International 2019: China Qualifier

[e][h]The International 2019 China Qualifier
League Information
Version:
Server:
China
Type:
Online
Location:
China China
Dates:
Jul 11 - 14, 2019
Teams:
8
Format:
Round Robin Group Stage
Double Elimination Playoffs
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • Round robin
    • All matches are played in a Bo1
    • Top four teams advance to playoffs
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket
    • Grand final is played in a Bo5
    • All other matches are played in a Bo3
    • Winner qualifies for the final tournament

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

EHOME
1China NeverEnd 
2China Ferrari_430 
3China Faith_bian 
4China XinQ 
5China y` 
CChina xiao8 
Team Aster
1China Kamma 
2Malaysia ChYuan 
3China Xxs 
4China BoBoKa 
5China Q 
CChina Mikasa 
Royal Never Give Up
1China Monet 
2China Setsu 
3China Flyby 
4China LaNm 
5Malaysia ah fu 
CChina Super 
Team Sirius
1China Sylar 
2China ASD 
3China InJuly 
4China 天命 
5China HYM 
CChina Longb 

Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. CDEC Gaming3-1
2. Invictus Gaming3-1
3. Royal Never Give Up3-1
4. Team Aster2-2
5. Newbee2-2
6. EHOME2-3
7. Team Serenity1-3
8. Team Sirius1-4
1. Invictus Gaming▲16-1
2. Royal Never Give Up▲15-2
3. CDEC Gaming▼24-3
4. EHOME▲24-3
5. Team Aster▼14-3
6. Newbee▼13-4
7. Team Sirius▲11-6
8. Team Serenity▼11-6

Matches[edit]

July 11[edit]

Series 1[edit]
Series 2[edit]
Series 3[edit]
Series 4[edit]
Series 5[edit]
Series 6[edit]
Series 7[edit]
Series 8[edit]
Series 9[edit]

July 12[edit]

Series 10[edit]
Series 11[edit]
Series 12[edit]
Series 13[edit]
Series 14[edit]
Series 15[edit]
3rd - 5th Place Tiebreakers[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
Invictus Gaming
0
July 13, 2019 - 11:00 CST
Spirit Breaker Morphling Leshrac Shadow Shaman Death Prophet
Rubick Omniknight Grimstroke Anti-Mage Lina
34m44s
Rubick Omniknight Shadow Demon Anti-Mage Puck
Oracle Spirit Breaker Leshrac Pugna Broodmother
29m09s
EHOME
2
Royal Never Give Up
0
July 13, 2019 - 11:00 CST
Shadow Demon Leshrac Omniknight Jakiro Broodmother
Rubick Centaur Warrunner Undying Medusa Troll Warlord
50m44s
Witch Doctor Centaur Warrunner Undying Arc Warden Legion Commander
Grimstroke Wraith King Shadow Shaman Batrider Death Prophet
29m34s
CDEC Gaming
2
Upper Bracket Finals
EHOME
0
July 13, 2019 - 13:30 CST
Rubick Centaur Warrunner Dazzle Arc Warden Death Prophet
Tiny Undying Troll Warlord Storm Spirit Axe
64m13s
Omniknight Rubick Ember Spirit Ancient Apparition Wraith King
Tiny Morphling Grimstroke Razor Tidehunter
31m32s
CDEC Gaming
2
Lower Bracket R1
Invictus Gaming
0
July 13, 2019 - 16:00 CST
Pangolier Shadow Shaman Omniknight Wraith King Arc Warden
Spirit Breaker Dark Seer Ancient Apparition Anti-Mage Lina
34m07s
Enigma Bane Bounty Hunter Sven Arc Warden
Ancient Apparition Earthshaker Doom Troll Warlord Leshrac
33m03s
Royal Never Give Up
2
Lower Bracket Finals
EHOME
1
July 14, 2019 - 12:00 CST
Oracle Razor Clinkz Brewmaster Storm Spirit
Tidehunter Ancient Apparition Tiny Chaos Knight Outworld Devourer
33m32s
Ancient Apparition Sven Shadow Shaman Outworld Devourer Sand King
Tidehunter Disruptor Oracle Troll Warlord Lina
39m16s
Spirit Breaker Grimstroke Juggernaut Puck Death Prophet
Tidehunter Shadow Demon Leshrac Sven Outworld Devourer
30m43s
Royal Never Give Up
2
Grand Finals
CDEC Gaming
2
July 14, 2019 - 16:00 CST
Grimstroke Wraith King Doom Lina Razor
Ancient Apparition Tidehunter Sven Leshrac Templar Assassin
28m05s
Rubick Undying Ursa Medusa Tidehunter
Centaur Warrunner Shadow Demon Witch Doctor Leshrac Slark
29m35s
Rubick Troll Warlord Disruptor Omniknight Medusa
Centaur Warrunner Shadow Demon Witch Doctor Death Prophet Sniper
35m47s
Centaur Warrunner Morphling Grimstroke Shadow Shaman Razor
Witch Doctor Tidehunter Lion Slark Queen of Pain
32m04s
Centaur Warrunner Razor Lina Grimstroke Ursa
Undying Lifestealer Shadow Shaman Mars Queen of Pain
48m58s
Royal Never Give Up
3

Streams[edit]

References[edit]