The International 2019: North America Qualifier

[e][h]The International 2019 North America Qualifier
League Information
Version:
Type:
Online
Location:
North America North America
Dates:
Jul 11 - 14, 2019
Teams:
8
Format:
Round Robin Group Stage
Double Elimination Playoffs
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • Round robin
    • All matches are played in a Bo1
    • Top four teams advance to playoffs
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket
    • Grand final is played in a Bo5
    • All other matches are played in a Bo3
    • Winner qualifies for the final tournament

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. Forward Gaming5-0
2. beastcoast4-1
3. J.Storm3-1
4. Black Sheep2-2
4. Kookaburra2-2
6. Complexity Gaming1-3
7. Old Suck Gaming0-4
7. Team Xolotl0-4
1. Forward Gaming7-0
2. J.Storm▲16-1
3. beastcoast▼15-2
4. Kookaburra4-3
5. Black Sheep▼13-4
6. Complexity Gaming2-5
7. Team Xolotl1-6
8. Old Suck Gaming▼10-7

Matches[edit]

July 11[edit]

Series 1[edit]
Series 2[edit]
Series 3[edit]
Series 4[edit]
Series 5[edit]
Series 6[edit]
Series 7[edit]
Series 8[edit]
Series 9[edit]

July 12[edit]

Series 10[edit]
Series 11[edit]
Series 12[edit]
Series 13[edit]
Series 14[edit]
Series 15[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
Forward Gaming
2
July 13, 2019 - 14:00 EDT
Chen Troll Warlord Shadow Demon Beastmaster Leshrac
Dark Seer Spirit Breaker Death Prophet Warlock Spectre
23m24s
Beastmaster Jakiro Rubick Death Prophet Slark
Shadow Demon Timbersaw Tiny Naga Siren Queen of Pain
30m20s
Kookaburra
0
J.Storm
0
July 13, 2019 - 14:00 EDT
Spirit Breaker Death Prophet Oracle Lifestealer Lina
Shadow Demon Outworld Devourer Centaur Warrunner Treant Protector Slark
41m30s
Shadow Fiend Shadow Shaman Centaur Warrunner Undying Juggernaut
Ember Spirit Shadow Demon Magnus Bristleback Wraith King
37m09s
beastcoast
2
Upper Bracket Finals
Forward Gaming
2
July 13, 2019 - 16:40 EDT
Io Gyrocopter Vengeful Spirit Beastmaster Windranger
Spirit Breaker Enigma Centaur Warrunner Death Prophet Sven
30m47s
Io Gyrocopter Vengeful Spirit Centaur Warrunner Death Prophet
Enigma Spirit Breaker Sand King Troll Warlord Clinkz
23m06s
beastcoast
0
Lower Bracket R1
Kookaburra
1
July 13, 2019 - 18:45 EDT
Shadow Demon Centaur Warrunner Elder Titan Leshrac Anti-Mage
Spirit Breaker Timbersaw Grimstroke Pugna Sven
69m16s
Chen Death Prophet Nyx Assassin Juggernaut Enchantress
Grimstroke Timbersaw Shadow Demon Kunkka Terrorblade
47m57s
Gyrocopter Io Witch Doctor Doom Lina
Spirit Breaker Timbersaw Lich Juggernaut Death Prophet
32m12s
J.Storm
2
Lower Bracket Finals
beastcoast
0
July 14, 2019 - 15:00 EDT
Ember Spirit Rubick Spirit Breaker Doom Medusa
Omniknight Sven Shadow Shaman Beastmaster Dazzle
41m35s
Centaur Warrunner Shadow Shaman Grimstroke Queen of Pain Slark
Morphling Batrider Undying Kunkka Legion Commander
30m17s
J.Storm
2
Grand Finals
Forward Gaming
3
July 14, 2019 - 18:00 EDT
Axe Jakiro Silencer Leshrac Slark
Chen Batrider Death Prophet Juggernaut Legion Commander
33m54s
Ember Spirit Axe Rubick Troll Warlord Undying
Magnus Juggernaut Lich Kunkka Beastmaster
32m36s
Beastmaster Grimstroke Warlock Sven Leshrac
Ember Spirit Magnus Timbersaw Juggernaut Lich
31m41s
Ember Spirit Axe Shadow Demon Juggernaut Rubick
Dazzle Timbersaw Nyx Assassin Jakiro Faceless Void
32m44s
J.Storm
1

Streams[edit]

References[edit]