The International 2019: South America Qualifier

[e][h]The International 2019 South America Qualifier
League Information
Version:
Type:
Online
Location:
South America South America
Dates:
Jul 7 - 10, 2019
Teams:
8
Format:
Round Robin Group Stage
Double Elimination Playoffs
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • Round robin
    • All matches are played in a Bo1
    • Top four teams advance to playoffs
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket
    • Grand final is played in a Bo5
    • All other matches are played in a Bo3
    • Winner qualifies for the final tournament

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. Infamous4-1
2. Thunder Predator3-1
3. paiN Gaming2-2
4. EgoBoys2-2
5. Gorillaz-Pride2-2
6. Team Ham2-3
7. SG e-sports1-3
8. FURIA Esports1-3
1. Infamous6-1
2. paiN Gaming▲15-2
3. Thunder Predator▼15-2
4. EgoBoys4-3
5. Team Ham▲13-4
6. FURIA Esports▲22-5
7. Gorillaz-Pride▼22-5
8. SG e-sports▼11-6

Matches[edit]

July 7[edit]

Series 1[edit]
Series 2[edit]
Series 3[edit]
Series 4[edit]
Series 5[edit]
Series 6[edit]
Series 7[edit]
Series 8[edit]
Series 9[edit]

July 8[edit]

Series 10[edit]
Series 11[edit]
Series 12[edit]
Series 13[edit]
Series 14[edit]
Series 15[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
Infamous
2
July 9, 2019 - 13:00 EDT
Sand King Silencer Lifestealer Batrider Windranger
Warlock Mars Shadow Shaman Faceless Void Lina
44m24s
Sand King Silencer Queen of Pain Ancient Apparition Lifestealer
Warlock Death Prophet Mars Clockwerk Anti-Mage
20m53s
EgoBoys
0
Thunder Predator
0
July 9, 2019 - 13:00 EDT
Chen Batrider Elder Titan Anti-Mage Queen of Pain
Crystal Maiden Wraith King Spirit Breaker Dark Seer Puck
26m26s
Enigma Warlock Legion Commander Storm Spirit Juggernaut
Io Gyrocopter Spirit Breaker Dark Seer Invoker
32m40s
paiN Gaming
2
Upper Bracket Finals
Infamous
1
July 9, 2019 - 15:30 EDT
Oracle Magnus Monkey King Enchantress Terrorblade
Centaur Warrunner Rubick Disruptor Alchemist Troll Warlord
18m52s
Silencer Sand King Shadow Fiend Oracle Sven
Crystal Maiden Ember Spirit Rubick Doom Arc Warden
56m12s
Wraith King Ancient Apparition Ember Spirit Earthshaker Batrider
Io Gyrocopter Spirit Breaker Dark Seer Lina
67m04s
paiN Gaming
2
Lower Bracket R1
EgoBoys
2
July 9, 2019 - 19:15 EDT
Ancient Apparition Earthshaker Centaur Warrunner Sven Windranger
Io Gyrocopter Tiny Venomancer Monkey King
42m17s
Shadow Demon Centaur Warrunner Lifestealer Nyx Assassin Outworld Devourer
Ember Spirit Batrider Grimstroke Sand King Wraith King
40m36s
Thunder Predator
0
Lower Bracket Finals
Infamous
2
July 10, 2019 - 14:00 EDT
Nyx Assassin Leshrac Wraith King Jakiro Monkey King
Tiny Ancient Apparition Tidehunter Troll Warlord Tusk
27m01s
Nyx Assassin Lifestealer Silencer Queen of Pain Pangolier
Shadow Demon Mars Shadow Shaman Monkey King Naga Siren
25m12s
EgoBoys
0
Grand Finals
paiN Gaming
0
July 10, 2019 - 17:00 EDT
Enigma Ember Spirit Crystal Maiden Pangolier Lifestealer
Magnus Monkey King Grimstroke Wraith King Doom
31m17s
Wraith King Crystal Maiden Earthshaker Phoenix Puck
Tiny Lifestealer Grimstroke Bristleback Queen of Pain
38m26s
Spirit Breaker Doom Shadow Demon Sven Pangolier
Dark Seer Oracle Nyx Assassin Chaos Knight Queen of Pain
37m49s
Infamous
3

References[edit]