The International 10: Eastern Europe Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]The International 10 Eastern Europe Qualifier
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
CIS CIS
Dates:
Jun 23 - 26, 2021
Teams:
14
Format:
Double-elimination Playoffs
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants
    • All teams that participated in season 2 of the regional league that aren’t qualified to The International 10 by finishing top 12 in DPC rankings are invited provided that they did not replace more than two players from their last season's team.
    • The teams are seeded based on their DPC point total followed by their standing in the final season of the regional league.
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket
    • Grand final is played in a Bo5
    • All other matches are played in a Bo3
    • One team qualifies to the The International 10

Broadcast Talent[edit]

The talent for the English broadcast was announced on June 22nd, 2021.[1]

  • Hosts:
  • Commentators:
  • Commentators:

Prizepool[edit]

Participants[edit]

1 Russia Daxak reveals that Prosti Esli disbanded.[2]
2 Belarus Petushara stand-in for Russia Shachlo due to health problem.[3][4]

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1 (Bo3)
Team Spirit
2
June 23, 2021 - 11:05 MSK
Dragon Knight Phoenix Hoodwink Luna Razor
Winter Wyvern Templar Assassin Mirana Ursa Axe
37m33s
Phoenix Magnus Dark Willow Tiny Phantom Assassin
Dragon Knight Winter Wyvern Lion Spectre Doom
34m02s
Winstrike Team
0
PuckChamp
2
June 23, 2021 - 13:30 MSK
Winter Wyvern Lifestealer Undying Windranger Pangolier
Phoenix Dragon Knight Lion Death Prophet Luna
47m49s
Death Prophet Lion Clockwerk Pangolier Terrorblade
Winter Wyvern Lina Hoodwink Faceless Void Dragon Knight
41m23s
Team Unique
0
Natus Vincere
2
June 23, 2021 - 16:15 MSK
Ancient Apparition Templar Assassin Dark Willow Dragon Knight Monkey King
Broodmother Hoodwink Clockwerk Luna Leshrac
24m50s
Axe Phoenix Invoker Hoodwink Faceless Void
Enchantress Timbersaw Lina Drow Ranger Disruptor
43m21s
EXTREMUM
0
HellRaisers
2
June 23, 2021 - 18:30 MSK
Puck Grimstroke Hoodwink Sand King Ursa
Nyx Assassin Lina Phoenix Faceless Void Dragon Knight
36m45s
Viper Earth Spirit Elder Titan Drow Ranger Broodmother
Nyx Assassin Terrorblade Phoenix Invoker Dragon Knight
19m46s
Magnus Lina Shadow Demon Rubick Medusa
Viper Nyx Assassin Warlock Templar Assassin Faceless Void
29m27s
AS Monaco Gambit
1
Upper Bracket R2 (Bo3)
Team Spirit
2
June 24, 2021 - 21:05 MSK
Templar Assassin Hoodwink Mirana Axe Invoker
Ancient Apparition Death Prophet Winter Wyvern Terrorblade Slardar
38m21s
Dragon Knight Phoenix Hoodwink Templar Assassin Lina
Death Prophet Winter Wyvern Axe Lion Batrider
31m26s
PuckChamp
0
Natus Vincere
1
June 24, 2021 - 17:30 MSK
Ancient Apparition Axe Lion Puck Naga Siren
Shadow Demon Lina Mars Luna Techies
53m30s
Ancient Apparition Puck Dark Willow Tidehunter Gyrocopter
Broodmother Hoodwink Lion Tiny Juggernaut
35m59s
Lion Invoker Abaddon Morphling Doom
Viper Earth Spirit Witch Doctor Medusa Elder Titan
34m34s
HellRaisers
2
Upper Bracket Final (Bo3)
Team Spirit
2
June 25, 2021 - 17:40 MSK
Nyx Assassin Leshrac Oracle Templar Assassin Timbersaw
Winter Wyvern Magnus Shadow Demon Lina Luna
44m20s
Winter Wyvern Dragon Knight Mirana Terrorblade Tidehunter
Magnus Lina Earth Spirit Abaddon Phantom Lancer
34m28s
Magnus Shadow Demon Lina Faceless Void Death Prophet
Axe Phoenix Medusa Elder Titan Zeus
43m24s
HellRaisers
1
Lower Bracket R1 (Bo3)
Team Empire
W
BYE
-
NoTechies
0
June 23, 2021 - 11:00 MSK
Lion Timbersaw Puck Spectre Hoodwink
Winter Wyvern Luna Nyx Assassin Leshrac Tidehunter
54m10s
Lion Pudge Grimstroke Templar Assassin Juggernaut
Winter Wyvern Magnus Enchantress Invoker Phantom Lancer
26m52s
B8
2
Nemiga Gaming
2
June 23, 2021 - 13:20 MSK
Ancient Apparition Mars Dark Willow Medusa Kunkka
Axe Hoodwink Phoenix Lina Drow Ranger
33m02s
Enchantress Pangolier Lion Ursa Doom
Nyx Assassin Puck Warlock Spectre Sand King
39m25s
Trident Clan
0
BYE
-
Fantastic Five
W
Lower Bracket R2 (Bo3)
Winstrike Team
0
June 24, 2021 - 11:00 MSK
Phoenix Axe Hoodwink Faceless Void Batrider
Dragon Knight Enchantress Luna Lina Puck
43m50s
Phoenix Axe Lion Templar Assassin Juggernaut
Enchantress Timbersaw Invoker Medusa Hoodwink
39m18s
Team Empire
2
Team Unique
2
June 24, 2021 - 11:00 MSK
Phoenix Dragon Knight Luna Hoodwink Ember Spirit
Lion Timbersaw Enchantress Phantom Lancer Windranger
31m33s
Dragon Knight Lion Hoodwink Lifestealer Kunkka
Nyx Assassin Terrorblade Disruptor Dark Seer Windranger
40m45s
Doom Lion Disruptor Lifestealer Zeus
Nyx Assassin Terrorblade Oracle Magnus Nature's Prophet
51m54s
B8
1
EXTREMUM
1
June 24, 2021 - 13:45 MSK
Enchantress Timbersaw Razor Juggernaut Lion
Mars Dark Willow Lifestealer Crystal Maiden Magnus
47m58s
Broodmother Hoodwink Ember Spirit Phoenix Weaver
Ancient Apparition Pangolier Lion Medusa Razor
40m16s
Enchantress Death Prophet Lion Drow Ranger Dragon Knight
Nyx Assassin Axe Keeper of the Light Windranger Broodmother
33m33s
Nemiga Gaming
2
AS Monaco Gambit
1
June 24, 2021 - 14:45 MSK
Phoenix Timbersaw Wraith King Invoker Hoodwink
Mirana Axe Enchantress Bloodseeker Batrider
45m33s
Axe Lina Winter Wyvern Spectre Phoenix
Enchantress Luna Earth Spirit Pugna Underlord
35m18s
Axe Dark Willow Terrorblade Elder Titan Void Spirit
Ancient Apparition Lifestealer Mirana Invoker Underlord
68m57s
Fantastic Five
2
Lower Bracket R3 (Bo3)
Team Empire
2
June 24, 2021 - 18:45 MSK
Enchantress Timbersaw Hoodwink Medusa Magnus
Ancient Apparition Luna Dark Willow Lina Sand King
37m32s
Dragon Knight Hoodwink Enchantress Phantom Lancer Windranger
Phoenix Doom Lina Lion Bloodseeker
28m29s
Broodmother Hoodwink Luna Abaddon Mars
Lion Puck Elder Titan Terrorblade Centaur Warrunner
33m03s
Team Unique
1
Nemiga Gaming
2
June 24, 2021 - 21:55 MSK
Nyx Assassin Puck Abaddon Terrorblade Dark Seer
Viper Lion Clockwerk Drow Ranger Void Spirit
41m10s
Ancient Apparition Lifestealer Shadow Demon Batrider Leshrac
Axe Dark Willow Treant Protector Drow Ranger Void Spirit
36m31s
Axe Winter Wyvern Dark Willow Invoker Phantom Lancer
Enchantress Luna Mirana Batrider Beastmaster
35m00s
Fantastic Five
1
Lower Bracket R4 (Bo3)
Natus Vincere
1
June 25, 2021 - 11:00 MSK
Hoodwink Templar Assassin Shadow Demon Tidehunter Gyrocopter
Mars Lina Luna Abaddon Winter Wyvern
39m31s
Shadow Demon Mars Treant Protector Gyrocopter Death Prophet
Dragon Knight Hoodwink Lina Spectre Enchantress
44m26s
Shadow Demon Mars Gyrocopter Io Storm Spirit
Dragon Knight Hoodwink Invoker Spectre Enchantress
40m11s
Team Empire
2
PuckChamp
2
June 25, 2021 - 14:30 MSK
Axe Lina Undying Phantom Lancer Lion
Winter Wyvern Death Prophet Tusk Medusa Timbersaw
36m24s
Pangolier Hoodwink Lion Leshrac Wraith King
Winter Wyvern Puck Abaddon Templar Assassin Mars
34m21s
Nyx Assassin Bloodseeker Mars Lina Witch Doctor
Pangolier Lion Dark Willow Ursa Dragon Knight
35m03s
Nemiga Gaming
1
Lower Bracket R5 (Bo3)
Team Empire
2
June 25, 2021 - 21:25 MSK
Dragon Knight Lina Hoodwink Abaddon Luna
Nyx Assassin Terrorblade Lion Void Spirit Tidehunter
40m00s
Enchantress Timbersaw Lion Puck Spectre
Lina Hoodwink Pangolier Dark Willow Lifestealer
52m18s
Lina Luna Treant Protector Timbersaw Nyx Assassin
Hoodwink Winter Wyvern Axe Puck Sand King
26m42s
PuckChamp
1
Lower Bracket Final (Bo3)
HellRaisers
1
June 26, 2021 - 13:00 MSK
Lina Winter Wyvern Axe Terrorblade Phoenix
Invoker Hoodwink Luna Treant Protector Doom
34m49s
Shadow Demon Luna Elder Titan Kunkka Pangolier
Hoodwink Broodmother Axe Nature's Prophet Tusk
42m17s
Lina Techies Axe Templar Assassin Wraith King
Luna Invoker Clockwerk Enchantress Timbersaw
32m53s
Team Empire
2
Grand Final (Bo5)
Team Spirit
3
June 26, 2021 - 16:30 MSK
Ancient Apparition Axe Mirana Terrorblade Tiny
Lina Hoodwink Oracle Timbersaw Naga Siren
46m17s
Luna Hoodwink Phoenix Templar Assassin Underlord
Dragon Knight Invoker Mirana Terrorblade Snapfire
52m50s
Hoodwink Invoker Winter Wyvern Faceless Void Night Stalker
Lina Axe Snapfire Puck Phantom Lancer
54m51s
Mirana Mars Lion Ursa Leshrac
Enchantress Timbersaw Invoker Phantom Lancer Treant Protector
44m35s
Axe Lina Lion Dark Willow Phantom Assassin
Hoodwink Invoker Enchantress Spectre Kunkka
40m59s
Team Empire
2

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussiaChinaPortuguese SpeakingSpanish Speaking
Streams



Secondary
LanguageEnglish SpeakingRussiaChinaPortuguese SpeakingSpanish Speaking
Streams




Viewership Stats[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 222 432
Average Viewers 109 408
Hours Watched 5 561 561
Viewership stats for this page does not include the Chinese streams.

References[edit]