The International 10: South America Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]The International 10 South America Qualifier
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
South America South America
Dates:
Jun 23 - 26, 2021
Teams:
12
Format:
Double-elimination Playoffs
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants
    • All teams that participated in season 2 of the regional league that aren’t qualified to The International 10 by finishing top 12 in DPC rankings are invited provided that they did not replace more than two players from their last season's team.
    • The teams are seeded based on their DPC point total followed by their standing in the final season of the regional league.
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket
    • Grand final is played in a Bo5
    • All other matches are played in a Bo3
    • One team qualifies to the The International 10

Broadcast Talent[edit]

The talent for the English broadcast was announced on June 22nd, 2021.[1]

  • Hosts:
    • United States Zyori (Andrew Campbell)
    • Spain AvoPlus (Alvaro Sanchez Velasco)
  • Commentators:
    • United States Moxxi (Michelle Song)
    • United States Purge (Kevin Godec)
    • Brazil D2BOWIE (Gustavo Mattos)
    • United Kingdom Gareth (Gareth Bateson)
    • Canada 1437 (Sivatheeban Sivanathapillai)
    • Canada Aui_2000 (Kurtis Daniel Ling)
    • United States kmart (Kyle Martin)
    •  ET (Spencer Blacksmith)
    • United States rkryptic (Ricky Peterson)
    • Canada Neph (Brynden Barbour)
  • Commentators:
  • Commentators:
    • Brazil aedrons (João Hugo Carvalho)
    • Brazil Astini (Filipe Astini)
    • Brazil Ace (Paulo Camerino)
  • Analysts:

Prizepool[edit]

Participants[edit]

1 The roster of Crewmates parted ways with the team name, the roster continue as Interitus.[2][3]

Playoffs[edit]

 

Upper Bracket Round 1 (Bo3)
NoPing e-sports
1
June 23, 2021 - 11:05 EDT
Dragon Knight Ancient Apparition Invoker Rubick Lifestealer
Nyx Assassin Dark Seer Void Spirit Medusa Dark Willow
29m45s
Winter Wyvern Terrorblade Mirana Tidehunter Invoker
Phoenix Centaur Warrunner Dark Willow Wraith King Void Spirit
23m52s
Tiny Winter Wyvern Tidehunter Mirana Arc Warden
Nyx Assassin Medusa Hoodwink Kunkka Sand King
33m40s
Infinity
2
Team Unknown
2
June 23, 2021 - 14:10 EDT
Hoodwink Bristleback Ancient Apparition Faceless Void Sand King
Nyx Assassin Luna Undying Viper Ember Spirit
46m12s
Dark Willow Luna Snapfire Bristleback Viper
Hoodwink Broodmother Ember Spirit Ursa Ancient Apparition
35m46s
Lion Medusa Viper Void Spirit Doom
Timbersaw Ancient Apparition Ember Spirit Faceless Void Shadow Shaman
40m30s
Hokori
1
Infamous
1
June 23, 2021 - 17:45 EDT
Abaddon Invoker Mirana Spectre Bloodseeker
Axe Lina Phoenix Nature's Prophet Naga Siren
36m00s
Abaddon Medusa Snapfire Tusk Night Stalker
Ancient Apparition Dark Seer Earth Spirit Leshrac Spectre
38m57s
Gyrocopter Snapfire Earth Spirit Slardar Treant Protector
Mars Dark Willow Elder Titan Storm Spirit Troll Warlord
42m30s
EgoBoys
2
BINOMISTAS
1
June 23, 2021 - 20:00 EDT
Dragon Knight Hoodwink Gyrocopter Elder Titan Tiny
Nyx Assassin Medusa Mars Leshrac Oracle
35m02s
Abaddon Leshrac Lion Sand King Morphling
Dragon Knight Terrorblade Clockwerk Phoenix Mars
36m26s
Dragon Knight Dark Seer Lion Juggernaut Disruptor
Mars Terrorblade Mirana Clockwerk Templar Assassin
42m30s
SG esports
2
Upper Bracket Round 2 (Bo3)
Infinity
2
June 24, 2021 - 20:00 EDT
Phoenix Oracle Spectre Tidehunter Ember Spirit
Dark Seer Hoodwink Gyrocopter Tusk Doom
24m06s
Viper Tusk Void Spirit Luna Dark Seer
Hoodwink Terrorblade Ember Spirit Brewmaster Witch Doctor
41m21s
Phoenix Spectre Oracle Tidehunter Tiny
Snapfire Sand King Ember Spirit Ancient Apparition Luna
37m40s
Team Unknown
1
EgoBoys
0
June 24, 2021 - 15:55 EDT
Nyx Assassin Dark Seer Grimstroke Doom Wraith King
Mirana Terrorblade Clockwerk Dragon Knight Batrider
24m58s
Timbersaw Abaddon Dark Willow Spectre Storm Spirit
Dragon Knight Luna Elder Titan Doom Mirana
29m23s
SG esports
2
Upper Bracket Final (Bo3)
Infinity
0
June 25, 2021 - 15:15 EDT
Phoenix Medusa Abaddon Axe Void Spirit
Dragon Knight Magnus Mirana Anti-Mage Oracle
32m24s
Nyx Assassin Spectre Winter Wyvern Tidehunter Puck
Axe Mirana Oracle Wraith King Bristleback
40m52s
SG esports
2
Lower Bracket Round 1 (Bo3)
NoPing e-sports
2
June 24, 2021 - 11:00 EDT
Timbersaw Tiny Sven Oracle Rubick
Ancient Apparition Axe Hoodwink Dragon Knight Lina
31m14s
Tiny Terrorblade Leshrac Abaddon Centaur Warrunner
Axe Mirana Winter Wyvern Gyrocopter Puck
37m35s
Interitus
0
Hokori
2
June 24, 2021 - 11:10 EDT
Hoodwink Terrorblade Treant Protector Bristleback Slardar
Lion Tiny Centaur Warrunner Ember Spirit Troll Warlord
32m26s
Mars Lion Magnus Faceless Void Batrider
Phoenix Pangolier Shadow Demon Phantom Lancer Tiny
30m50s
Latam Defenders
0
Infamous
2
June 24, 2021 - 13:40 EDT
Gyrocopter Puck Hoodwink Templar Assassin Beastmaster
Snapfire Centaur Warrunner Ancient Apparition Tiny Wraith King
20m33s
Gyrocopter Puck Enchantress Templar Assassin Centaur Warrunner
Tiny Grimstroke Void Spirit Medusa Sand King
33m04s
Omega Gaming
0
BINOMISTAS
2
June 24, 2021 - 14:05 EDT
Nyx Assassin Dark Seer Disruptor Terrorblade Sand King
Tusk Venomancer Witch Doctor Luna Ember Spirit
28m17s
Abaddon Leshrac Dragon Knight Hoodwink Troll Warlord
Grimstroke Kunkka Tiny Juggernaut Mars
22m30s
Inverse
0
Lower Bracket Round 2 (Bo3)
NoPing e-sports
2
June 24, 2021 - 16:25 EDT
Viper Sven Mirana Kunkka Venomancer
Broodmother Hoodwink Undying Luna Ember Spirit
31m58s
Viper Mars Lion Templar Assassin Queen of Pain
Nyx Assassin Medusa Treant Protector Dark Seer Batrider
40m14s
Hokori
0
Infamous
1
June 24, 2021 - 18:35 EDT
Witch Doctor Dragon Knight Dark Willow Medusa Puck
Enchantress Terrorblade Shadow Shaman Broodmother Death Prophet
37m52s
Enchantress Invoker Winter Wyvern Gyrocopter Venomancer
Mirana Axe Dragon Knight Undying Broodmother
48m43s
Oracle Invoker Mirana Axe Faceless Void
Nyx Assassin Terrorblade Phoenix Bloodseeker Mars
37m25s
BINOMISTAS
2
Lower Bracket Round 3 (Bo3)
EgoBoys
0
June 25, 2021 - 11:00 EDT
Axe Ancient Apparition Sven Tusk Void Spirit
Tiny Oracle Venomancer Kunkka Gyrocopter
31m43s
Ancient Apparition Terrorblade Clockwerk Dark Seer Templar Assassin
Tiny Tidehunter Lion Gyrocopter Oracle
25m48s
NoPing e-sports
2
Team Unknown
2
June 25, 2021 - 13:10 EDT
Hoodwink Dragon Knight Ancient Apparition Faceless Void Kunkka
Abaddon Leshrac Luna Shadow Shaman Monkey King
29m39s
Hoodwink Dark Seer Clockwerk Medusa Puck
Nyx Assassin Terrorblade Enchantress Death Prophet Pangolier
26m18s
BINOMISTAS
0
Lower Bracket Round 4 (Bo3)
NoPing e-sports
1
June 25, 2021 - 17:35 EDT
Viper Luna Mirana Kunkka Abaddon
Dark Willow Tidehunter Clockwerk Morphling Storm Spirit
47m46s
Viper Mars Sven Kunkka Mirana
Hoodwink Tidehunter Gyrocopter Winter Wyvern Void Spirit
30m40s
Mars Lion Abaddon Gyrocopter Batrider
Viper Medusa Hoodwink Kunkka Centaur Warrunner
42m00s
Team Unknown
2
Lower Bracket Final (Bo3)
Infinity
0
June 26, 2021 - 15:00 EDT
Nyx Assassin Invoker Ancient Apparition Sven Enigma
Viper Bristleback Hoodwink Spectre Puck
52m26s
Ancient Apparition Terrorblade Dark Seer Tusk Storm Spirit
Hoodwink Phantom Lancer Crystal Maiden Timbersaw Ember Spirit
17m27s
Team Unknown
2
Grand Final (Bo5)
SG esports
3
June 26, 2021 - 17:55 EDT
Mirana Axe Doom Phoenix Leshrac
Dragon Knight Spectre Oracle Kunkka Lina
37m47s
Nyx Assassin Magnus Oracle Slark Death Prophet
Hoodwink Medusa Abaddon Bristleback Centaur Warrunner
48m56s
Axe Mirana Oracle Death Prophet Invoker
Dragon Knight Spectre Nyx Assassin Ember Spirit Winter Wyvern
57m38s
Nyx Assassin Medusa Lion Batrider Timbersaw
Dragon Knight Hoodwink Winter Wyvern Templar Assassin Invoker
44m44s
Team Unknown
1

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussiaChinaPortuguese SpeakingSpanish Speaking
Streams





Secondary
LanguageEnglish SpeakingRussiaChinaPortuguese SpeakingSpanish Speaking
Streams


Viewership Stats[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 70 043
Average Viewers 26 595
Hours Watched 1 196 738
Viewership stats for this page does not include the Chinese streams.

References[edit]