Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

DOTA Summit 10

[e][h]DOTA Summit 10
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Offline
Location:
United States Los Angeles
Dates:
Jul 25 - 28, 2019
Teams:
6
Format:
Single Round Robin GroupStage
Double Elimination Playoffs
Prize Pool:
$100,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

The tenth installment of The Summit was to be held in December 2018[1] but was postponed to 2019 due to uncertainty surrounding which teams would attend.[2] It was finally announced to take place in late July as one of the last tournaments before The International 2019[3].

Format[edit]

  • Group Stage
    • Bo2 Round Robin
    • Top two teams advance to the Upper Bracket of Playoffs.
    • Bottom four teams advance to the Lower Bracket of Playoffs.
  • Playoffs
    • Double Elimination
    • All games except Grand Finals are Bo3.
    • Grand Finals is Bo5

Broadcast Talent[edit]

The talent for the English broadcast was announced on July 6, 2019.[4]

The talent for the Russian broadcast was announced on July 24, 2019.[5]

Prize Pool[edit]

The winner of each group stage game (before tiebreakers) adds $1,000 to their tournament winnings. Prize distribution below includes winnings from the group stage.

Participants[edit]

Alliance[6]
1Sweden miCKe
2Germany qojqva
3Sweden Boxi
4Norway Taiga
5Sweden iNSaNiA
CSweden Loda
J.Storm[6]
1Ukraine Resolut1on
2Germany Nine
3United States Moo
4United States Fear
5Canada 1437
CUnited States DeMoN
Team Serenity2[6]
1Malaysia Ahjit
2China Zyd
3China Pyw
4Malaysia Roddgeee
5China XCJ
beastcoast[6]
1Brazil Mandy
2United States Ryoya
3United States Brax
4Peru MoOz
5United States ixmike88
paiN Gaming1[6]
1Brazil Therence
2Brazil hFn
3Brazil Liposa
4Brazil Thiolicor
5Brazil 444
1 Brazil Therence will be standing in for Brazil 4dr due to visa issues.[7]
2 Malaysia Ahjit stood in for China Aventador.

Group Stage[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. Alliance2-1-05-1
1. paiN Gaming2-1-05-1
3. Team Serenity1-0-12-2
4. beastcoast0-2-02-2
5. Complexity Gaming0-1-21-5
5. J.Storm0-1-21-5
1. Alliance4-1-09-1
2. paiN Gaming▼13-2-08-2
3. beastcoast▲11-3-15-5
4. Team Serenity▼11-1-33-7
5. J.Storm0-3-23-7
6. Complexity Gaming▼10-2-32-8

Cross Table[edit]

Hide DuplicatesShow Duplicates
2-0Jul 262-0Jul 252-0Jul 252-0Jul 261-1Jul 25
0-2Jul 261-1Jul 260-2Jul 251-1Jul 250-2Jul 25
0-2Jul 251-1Jul 261-1Jul 261-1Jul 250-2Jul 25
0-2Jul 252-0Jul 251-1Jul 260-2Jul 260-2Jul 26
0-2Jul 261-1Jul 251-1Jul 252-0Jul 261-1Jul 26
1-1Jul 252-0Jul 252-0Jul 252-0Jul 261-1Jul 26

Matches[edit]

Day 1[edit]

Day 1
[A] 2
July 25, 2019 - 9:00 PDT
Mars Dark Willow Grimstroke Sven Clinkz
Invoker Batrider Undying Juggernaut Rubick
45m09s
Mars Dark Willow Slark Oracle Huskar
Rubick Omniknight Bloodseeker Disruptor Naga Siren
35m43s
Guest Casters: United States DeMoN
0 J.S
bc 1
July 25, 2019 - 11:45 PDT
Shadow Demon Magnus Treant Protector Dragon Knight Alchemist
Spirit Breaker Storm Spirit Undying Lina Sven
49m12s
Crystal Maiden Ember Spirit Phoenix Enigma Juggernaut
Grimstroke Spirit Breaker Dragon Knight Morphling Vengeful Spirit
46m33s
1 J.S
Serenity 2
July 25, 2019 - 11:45 PDT
Enigma Ember Spirit Bane Kunkka Mars
Winter Wyvern Axe Nyx Assassin Leshrac Ursa
42m40s
Ancient Apparition Leshrac Rubick Wraith King Windranger
Omniknight Tiny Sven Keeper of the Light Tidehunter
23m57s
0 COL
[A] 1
July 25, 2019 - 14:45 PDT
Centaur Warrunner Dark Willow Juggernaut Grimstroke Lone Druid
Rubick Bristleback Ogre Magi Axe Arc Warden
28m50s
Rubick Centaur Warrunner Io Gyrocopter Kunkka
Enchantress Juggernaut Dark Willow Storm Spirit Witch Doctor
33m45s
1 paiN
COL 1
July 25, 2019 - 14:45 PDT
Beastmaster Ogre Magi Juggernaut Grimstroke Gyrocopter
Crystal Maiden Tidehunter Winter Wyvern Terrorblade Shadow Fiend
41m16s
Nyx Assassin Slardar Winter Wyvern Mirana Outworld Devourer
Shadow Demon Magnus Phoenix Juggernaut Kunkka
41m38s
1 bc
[A] 2
July 25, 2019 - 17:00 PDT
Crystal Maiden Storm Spirit Lifestealer Earth Spirit Weaver
Grimstroke Ember Spirit Doom Slark Lion
52m26s
Oracle Juggernaut Tiny Rubick Broodmother
Grimstroke Leshrac Earthshaker Phantom Assassin Windranger
35m41s
0 Serenity
J.S 0
July 25, 2019 - 17:00 PDT
Dark Willow Troll Warlord Undying Doom Windranger
Juggernaut Crystal Maiden Shadow Demon Leshrac Arc Warden
39m15s
Dark Willow Beastmaster Winter Wyvern Troll Warlord Queen of Pain
Juggernaut Shadow Demon Grimstroke Tidehunter Outworld Devourer
35m56s
2 paiN
paiN 2
July 25, 2019 - 19:50 PDT
Ancient Apparition Storm Spirit Juggernaut Enchantress Magnus
Shadow Demon Batrider Lion Medusa Bloodseeker
56m29s
Enchantress Juggernaut Dark Willow Lich Queen of Pain
Witch Doctor Earth Spirit Slardar Phantom Assassin Windranger
44m44s
Guest Casters: Sweden iNSaNiA, Ukraine Resolut1on, United States DeMoN
0 COL

Day 2[edit]

Day 2
[A] 2
July 26, 2019 - 9:00 PDT
Enigma Axe Lion Slark Queen of Pain
Silencer Beastmaster Wraith King Nature's Prophet Kunkka
22m52s
Dark Willow Brewmaster Ogre Magi Morphling Storm Spirit
Oracle Sven Shadow Shaman Bristleback Shadow Fiend
36m35s
0 bc
paiN 2
July 26, 2019 - 9:00 PDT
Ancient Apparition Lifestealer Riki Bristleback Queen of Pain
Grimstroke Mars Enigma Wraith King Broodmother
32m15s
Crystal Maiden Storm Spirit Dark Willow Bristleback Razor
Bane Centaur Warrunner Shadow Shaman Kunkka Anti-Mage
37m48s
0 Serenity
[A] 2
July 26, 2019 - 11:15 PDT
Crystal Maiden Storm Spirit Tiny Lone Druid Tusk
Shadow Demon Axe Queen of Pain Nyx Assassin Lifestealer
39m06s
Dark Willow Centaur Warrunner Ancient Apparition Sven Clinkz
Grimstroke Ogre Magi Elder Titan Naga Siren Mirana
39m43s
0 COL
J.S 1
July 26, 2019 - 11:20 PDT
Grimstroke Shadow Fiend Nyx Assassin Sven Enchantress
Ancient Apparition Ember Spirit Earth Spirit Kunkka Venomancer
37m47s
Grimstroke Axe Dark Willow Ember Spirit Anti-Mage
Juggernaut Bane Lina Sand King Medusa
43m00s
1 Serenity
paiN 1
July 26, 2019 - 13:45 PDT
Dark Willow Juggernaut Grimstroke Night Stalker Arc Warden
Winter Wyvern Outworld Devourer Oracle Enigma Wraith King
60m50s
Dark Willow Spirit Breaker Gyrocopter Leshrac Batrider
Winter Wyvern Ember Spirit Crystal Maiden Spectre Mars
52m26s
1 bc
J.S 1
July 26, 2019 - 13:45 PDT
Chen Morphling Rubick Mars Storm Spirit
Beastmaster Crystal Maiden Troll Warlord Techies Puck
64m06s
Beastmaster Grimstroke Ember Spirit Earthshaker Slark
Dark Willow Mars Bane Alchemist Wraith King
38m38s
1 COL
Serenity 0
July 26, 2019 - 17:00 PDT
Juggernaut Grimstroke Spirit Breaker Queen of Pain Slardar
Ancient Apparition Outworld Devourer Earth Spirit Morphling Legion Commander
34m58s
Grimstroke Wraith King Silencer Morphling Kunkka
Ember Spirit Bristleback Bloodseeker Lion Phantom Lancer
43m45s
Guest Casters: Sweden miCKe, Germany qojqva, Sweden Boxi, Norway Taiga, Sweden iNSaNiA, Sweden Loda
2 bc

Playoffs[edit]

Winners' Finals
Alliance
1
July 27, 2019 - 16:15 PDT
Grimstroke Sven Enigma Pangolier Clinkz
Ancient Apparition Juggernaut Shadow Demon Centaur Warrunner Alchemist
25m40s
Juggernaut Grimstroke Tiny Queen of Pain Rubick
Crystal Maiden Storm Spirit Earthshaker Bristleback Gyrocopter
60m38s
Rubick Broodmother Earth Spirit Mars Ember Spirit
Ancient Apparition Gyrocopter Dark Willow Legion Commander Templar Assassin
61m59s
Guest Casters: United States ixmike88, United States Ryoya, United States Brax, United States DeMoN, Malaysia Adam, Ukraine Resolut1on
paiN Gaming
2
Losers' Round 1
Team Serenity
2
July 27, 2019 - 09:00 PDT
Sand King Lina Crystal Maiden Storm Spirit Wraith King
Ember Spirit Rubick Silencer Sven Spirit Breaker
41m53s
Grimstroke Doom Earth Spirit Windranger Morphling
Crystal Maiden Storm Spirit Lina Spirit Breaker Phantom Lancer
35m49s
Grimstroke Kunkka Keeper of the Light Bristleback Lifestealer
Chen Earth Spirit Beastmaster Necrophos Phantom Assassin
37m25s
J.Storm
1
beastcoast
1
July 27, 2019 - 12:30 PDT
Crystal Maiden Sven Earth Spirit Batrider Shadow Fiend
Nyx Assassin Ancient Apparition Mirana Mars Templar Assassin
32m27s
Juggernaut Oracle Rubick Tidehunter Slark
Dark Willow Mars Winter Wyvern Ursa Alchemist
47m44s
Ancient Apparition Ember Spirit Phoenix Legion Commander Lifestealer
Tiny Batrider Bane Mirana Clinkz
42m39s
Complexity
2
Losers' Round 2
Team Serenity
2
July 27, 2019 - 20:30 PDT
Grimstroke Doom Earth Spirit Kunkka Broodmother
Dark Willow Wraith King Clockwerk Outworld Devourer Undying
27m55s
Ember Spirit Oracle Earth Spirit Venomancer Storm Spirit
Ancient Apparition Tiny Pangolier Juggernaut Rubick
51m39s
Complexity
0
Losers' Finals
Alliance
2
July 28, 2019 - 09:00 PDT
Grimstroke Sven Shadow Shaman Centaur Warrunner Storm Spirit
Earth Spirit Leshrac Jakiro Lifestealer Windranger
45m23s
Crystal Maiden Enigma Centaur Warrunner Juggernaut Clinkz
Oracle Leshrac Phoenix Morphling Axe
38m56s
Team Serenity
0
Grand Finals
paiN Gaming
0
July 28, 2019 - 13:00 PDT
Grimstroke Juggernaut Magnus Puck Queen of Pain
Dark Willow Sven Oracle Death Prophet Slardar
37m50s
Spirit Breaker Gyrocopter Rubick Beastmaster Outworld Devourer
Dark Willow Centaur Warrunner Oracle Slark Death Prophet
33m30s
Leshrac Lifestealer Axe Riki Crystal Maiden
Enigma Mars Grimstroke Sven Clinkz
28m07s
Guest casters: Ukraine Resolut1on
Alliance
3

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Miscellaneous[edit]

References[edit]