Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

DOTA Summit 11 Southeast Asia Qualifier

< The Summit‎ | 11
[e][h]DOTA Summit 11 Southeast Asia Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
South East Asia Southeast Asia
Dates:
Oct 9 - 10, 2019
Teams:
4
Format:
Double-Elimination
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Results[edit]

Upper Bracket R1
Cignal Ultra
0
October 9, 2019 - 11:00 SGT
Keeper of the Light Gyrocopter Sand King Invoker Outworld Devourer
Kunkka Lina Warlock Slark Beastmaster
32m52s
Treant Protector Night Stalker Rubick Gyrocopter Earthshaker
Kunkka Leshrac Phantom Lancer Undying Invoker
33m59s
BOOM Esports
2
Team Jinesbrus
0
October 9, 2019 - 11:00 SGT
Magnus Ember Spirit Lion Juggernaut Omniknight
Kunkka Mirana Keeper of the Light Faceless Void Beastmaster
34m40s
Sand King Zeus Grimstroke Phantom Lancer Storm Spirit
Abaddon Tiny Rubick Spectre Legion Commander
37m06s
Geek Fam
2
Upper Bracket Finals
BOOM Esports
0
October 9, 2019 - 13:00 SGT
Night Stalker Crystal Maiden Ember Spirit Warlock Timbersaw
Keeper of the Light Gyrocopter Grimstroke Legion Commander Lycan
58m05s
Night Stalker Gyrocopter Jakiro Earth Spirit Pugna
Keeper of the Light Centaur Warrunner Rubick Lifestealer Razor
36m30s
Geek Fam
2
Lower Bracket R1
Cignal Ultra
2
October 9, 2019 - 16:30 SGT
Magnus Ember Spirit Rubick Phantom Assassin Undying
Winter Wyvern Kunkka Vengeful Spirit Slark Batrider
29m55s
Ember Spirit Bounty Hunter Skywrath Mage Jakiro Lycan
Dazzle Treant Protector Gyrocopter Shadow Shaman Tidehunter
34m42s
Ember Spirit Night Stalker Lich Skywrath Mage Slark
Dazzle Lion Gyrocopter Undying Axe
49m09s
Team Jinesbrus
1
Lower Bracket Finals
BOOM Esports
0
October 10, 2019 - 12:00 SGT
Lina Undying Earthshaker Bloodseeker Gyrocopter
Shadow Demon Sand King Mirana Slark Templar Assassin
43m35s
Omniknight Bane Gyrocopter Earth Spirit Earthshaker
Magnus Ember Spirit Rubick Phantom Assassin Sand King
33m27s
Cignal Ultra
2
Grand Finals
Geek Fam
3
October 10, 2019 - 14:30 SGT
Tiny Outworld Devourer Keeper of the Light Earthshaker Bristleback
Ember Spirit Ogre Magi Phantom Lancer Skywrath Mage Undying
42m51s
Ogre Magi Slark Mirana Legion Commander Lina
Magnus Kunkka Crystal Maiden Juggernaut Undying
29m06s
Kunkka Shadow Demon Tiny Spectre Batrider
Magnus Phantom Assassin Mirana Axe Rubick
62m18s
Faceless Void Ogre Magi Phoenix Viper Centaur Warrunner
Tiny Winter Wyvern Treant Protector Bristleback Gyrocopter
40m24s
Cignal Ultra
1

External Links[edit]

Streams[edit]

References[edit]