Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

DOTA Summit 12

[e][h]DOTA Summit 12
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Offline
Location:
United States Los Angeles
Dates:
Mar 10 - 13, 2020
Teams:
6
Format:
Group Stage
Round-robin
Playoffs
Double-elimination
Prize Pool:
$150,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Beyond the Summit returns with LOOT.BET DOTA Summit 12! The surprising announcement at the beginning of March came only ten days before the tournament was to be held, between March 10th and 13th.[1] Six teams will be participating in the BTS studios in Los Angeles, California, for a chance at the $150,000 USD prize pool.

Format[edit]

  • Participants:
    • Six invited teams
  • Group Stage:
    • Round-robin
    • All games are Bo2
    • Top four teams proceed to the Playoffs
  • Playoffs:
    • Double-elimination bracket
    • All matches besides grand final are played in a Bo3
    • Grand final is played in a Bo5

Broadcast Talent[edit]

The talent for the English broadcast was announced on March 5th, 2020.[2]

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament was $150,000 USD. A base prize pool is spread amongst the teams according to the table on the left. Teams could earn an additional $1,500 USD per map win in the group stage. Total prize money won is shown on the right.

Base Prize Pool
Place $ USD
A11st $50,000
A22nd $25,000
A33rd $13,000
A44th $8,000
A55 - 6th $4,500

Participants[edit]

Fnatic[3]
1Thailand 23savage
2Malaysia MooN
3Singapore iceiceice
4Philippines DJ
5Thailand jabz
CSouth Korea SunBhie
OG Seed[3]
1Greece Madara
2Sweden Chessie
3Sweden Xibbe
4United States Zfreek
5Finland Peksu

Results[edit]

Group Stage[edit]

Standings
1. Fnatic2-3-07p
1. OG Seed2-3-07p
3. Evil Geniuses2-2-16p
4. Team Liquid2-1-25p
5. Thunder Predator1-3-15p
6. Cloud90-0-50p
Hide DuplicatesShow Duplicates
1-1Day 21-1Day 10-2Day 22-0Day 12-0Day 2
1-1Day 21-1Day 22-0Day 11-1Day 22-0Day 1
1-1Day 11-1Day 22-0Day 11-1Day 12-0Day 2
2-0Day 20-2Day 10-2Day 11-1Day 22-0Day 1
0-2Day 11-1Day 21-1Day 11-1Day 22-0Day 1
0-2Day 20-2Day 10-2Day 20-2Day 10-2Day 1

Matches[edit]

Day 1[edit]
Day 2[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
OG Seed
0
March 12, 2020 - 9:00 PDT
Void Spirit Ancient Apparition Pangolier Doom Spectre
Rubick Ember Spirit Grimstroke Wraith King Night Stalker
38m38s
Void Spirit Puck Lich Anti-Mage Pangolier
Storm Spirit Earthshaker Bane Abaddon Templar Assassin
33m24s
Evil Geniuses
2
Fnatic
2
March 12, 2020 - 11:30 PDT
Earthshaker Nature's Prophet Storm Spirit Morphling Winter Wyvern
Chen Venomancer Pangolier Viper Necrophos
32m00s
Rubick Troll Warlord Pangolier Death Prophet Underlord
Earthshaker Slardar Grimstroke Storm Spirit Wraith King
27m43s
Guest casters: Canada Arteezy, United States BuLba, Israel Fly
Team Liquid
0
Upper Bracket Finals
Evil Geniuses
1
March 12, 2020 - 15:00 PDT
Snapfire Void Spirit Tiny Night Stalker Templar Assassin
Clockwerk Morphling Puck Leshrac Axe
24m15s
Grimstroke Timbersaw Pangolier Queen of Pain Sven
Tiny Nature's Prophet Lion Shadow Fiend Puck
23m51s
Snapfire Clockwerk Shadow Fiend Mars Faceless Void
Earthshaker Death Prophet Oracle Riki Pangolier
34m21s
Guest casters: Sweden Weppas, United States Purge
Fnatic
2
Lower Bracket R1
OG Seed
2
March 12, 2020 - 18:00 PDT
Ancient Apparition Void Spirit Pangolier Abaddon Spectre
Rubick Mars Batrider Medusa Ember Spirit
34m04s
Rubick Faceless Void Grimstroke Underlord Puck
Earthshaker Death Prophet Disruptor Naga Siren Beastmaster
44m47s
Guest casters: United States Purge
Team Liquid
0
Lower Bracket Finals
Evil Geniuses
1
March 13, 2020 - 9:00 PDT
Nature's Prophet Nyx Assassin Kunkka Shadow Demon Wraith King
Snapfire Faceless Void Clockwerk Tiny Ogre Magi
29m46s
Nature's Prophet Oracle Tiny Leshrac Slark
Timbersaw Batrider Earthshaker Phantom Lancer Storm Spirit
27m28s
Rubick Storm Spirit Silencer Beastmaster Spectre
Puck Snapfire Mars Skywrath Mage Terrorblade
48m31s
Guest Casters: Sweden miCKe, Germany qojqva, Sweden Boxi, Norway Taiga, Sweden iNSaNiA, Sweden pieliedie
OG Seed
2
Grand Finals
Fnatic
3
March 13, 2020 - 13:00 PDT
Earthshaker Death Prophet Io Alchemist Legion Commander
Chen Void Spirit Pangolier Dark Seer Ursa
17m50s
Snapfire Ember Spirit Tiny Anti-Mage Lich
Ancient Apparition Sand King Void Spirit Shadow Shaman Spectre
25m58s
Snapfire Tiny Omniknight Slark Void Spirit
Earthshaker Batrider Morphling Leshrac Enchantress
51m48s
Guest Casters: Sweden iNSaNiA, United States Merlini
OG Seed
0

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 149 697
Average Viewers 66 310
Hours Watched 2 796 035

Miscellaneous[edit]

References[edit]