Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

DOTA Summit Online 13: North America Open Qualifier

[e][h]DOTA Summit Online 13: North America Open Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Version:
Server:
US East
Type:
Online
Location:
North America North America
Date:
Oct 17, 2020
Teams:
24
Format:
Single-elimination
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Single-elimination bracket
  • Semifinals and Final are Bo3, all other matches are Bo1
  • One team qualifies to DOTA Summit 13: Americas

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Semifinalists[edit]

Results[edit]

Round of 32
Black Ice eSports
W
October 17, 2020 - 16:00 EDT
Fragment Squad
FF
October 17, 2020 - 16:00 EDT
AlphaGo 2_0
W
Cleaver Valley
W
October 17, 2020 - 16:00 EDT
WangDaRen
1
October 17, 2020 - 16:00 EDT
Phoenix Void Spirit Clockwerk Phantom Assassin Brewmaster
Mars Snapfire Rubick Queen of Pain Morphling
40m33s
The Batmen
0
Cumulonimbus
W
October 17, 2020 - 16:00 EDT
ULTRASAVAGE
1
October 17, 2020 - 16:00 EDT
Vengeful Spirit Underlord Huskar Arc Warden Rubick
Snapfire Anti-Mage Sand King Tiny Enchantress
38m27s
Nebula
0
notenoughcares
W
October 17, 2020 - 16:00 EDT
Steven the Cat
1
October 17, 2020 - 16:00 EDT
Mars Phoenix Bane Wraith King Zeus
Lich Grimstroke Legion Commander Riki Broodmother
16m49s
Team Rejoin
0
Throne
W
TBD
October 17, 2020 - 16:00 EDT
Typical NA
1
October 17, 2020 - 16:00 EDT
Tiny Oracle Snapfire Phantom Assassin Mars
Ogre Magi Chaos Knight Grimstroke Sven Viper
21m24s
Crows
0
Portland Burnsiders
W
October 17, 2020 - 16:00 EDT
Squirrel Kings
1
October 17, 2020 - 16:00 EDT
Faceless Void Snapfire Legion Commander Windranger Void Spirit
Treant Protector Sand King Disruptor Troll Warlord Leshrac
21m42s
Fat Guys In Tights
0
Odd Otters
W
October 17, 2020 - 16:00 EDT
IronBorns
0
October 17, 2020 - 16:00 EDT
Void Spirit Lich Pudge Monkey King Storm Spirit
Disruptor Underlord Clockwerk Venomancer Sven
44m24s
Sand King Gomez
1
Plasma1337x
W
October 17, 2020 - 16:00 EDT
Maximum Waige
FF
October 17, 2020 - 16:00 EDT
Hot DrPepper
W
Round of 16
Black Ice eSports
1
October 17, 2020 - 16:23 EDT
Faceless Void Phoenix Ogre Magi Necrophos Batrider
Clockwerk Lich Nature's Prophet Wraith King Puck
28m44s
AlphaGo 2_0
0
Cleaver Valley
0
October 17, 2020 - 17:06 EDT
Earth Spirit Oracle Axe Spectre Tiny
Snapfire Faceless Void Jakiro Doom Sand King
29m00s
WangDaRen
1
Cumulonimbus
1
October 17, 2020 - 17:25 EDT
Magnus Lina Spectre Undying Necrophos
Winter Wyvern Vengeful Spirit Underlord Huskar Medusa
18m56s
ULTRASAVAGE
0
notenoughcares
FF
October 17, 2020 - 16:36 EDT
Steven the Cat
W
Throne
1
October 17, 2020 - 16:42 EDT
Phoenix Mars Grimstroke Templar Assassin Riki
Lina Lifestealer Void Spirit Undying Underlord
43m01s
Typical NA
0
Portland Burnsiders
1
October 17, 2020 - 16:41 EDT
Windranger Oracle Underlord Ursa Void Spirit
Faceless Void Snapfire Tiny Timbersaw Monkey King
55m52s
Squirrel Kings
0
Odd Otters
1
October 17, 2020 - 17:05 EDT
Nature's Prophet Mars Rubick Sven Invoker
Jakiro Juggernaut Tiny Pangolier Batrider
28m26s
Sand King Gomez
0
Plasma1337x
1
October 17, 2020 - 16:24 EDT
Earth Spirit Night Stalker Faceless Void Grimstroke Skywrath Mage
Pangolier Witch Doctor Snapfire Doom Juggernaut
24m13s
Hot DrPepper
0
Quarterfinals
Black Ice eSports
0
October 17, 2020 - 17:52 EDT
Snapfire Mars Mirana Troll Warlord Lycan
Phoenix Clockwerk Legion Commander Spectre Invoker
43m26s
WangDaRen
1
Cumulonimbus
1
October 17, 2020 - 18:02 EDT
Tiny Venomancer Void Spirit Juggernaut Beastmaster
Lina Ogre Magi Night Stalker Anti-Mage Ember Spirit
20m11s
Steven the Cat
0
Throne
1
October 17, 2020 - 17:58 EDT
Tiny Witch Doctor Ember Spirit Morphling Silencer
Jakiro Windranger Faceless Void Invoker Underlord
40m40s
Portland Burnsiders
0
Odd Otters
0
October 17, 2020 - 17:59 EDT
Nature's Prophet Tusk Mars Spectre Kunkka
Earth Spirit Night Stalker Ember Spirit Jakiro Terrorblade
29m46s
Plasma1337x
1
Semifinals
WangDaRen
2
October 17, 2020 - 19:07 EDT
Rubick Omniknight Void Spirit Sven Leshrac
Magnus Lina Necrophos Timbersaw Juggernaut
37m26s
Rubick Omniknight Bloodseeker Morphling Leshrac
Magnus Snapfire Terrorblade Queen of Pain Night Stalker
25m42s
Void Spirit Clockwerk Invoker Drow Ranger Brewmaster
Venomancer Terrorblade Lion Faceless Void Nature's Prophet
49m57s
Cumulonimbus
1
Throne
0
October 17, 2020 - 19:11 EDT
Enchantress Spectre Windranger Legion Commander Batrider
Earth Spirit Night Stalker Puck Sven Void Spirit
41m59s
Undying Sven Windranger Nature's Prophet Invoker
Earth Spirit Pangolier Shadow Demon Terrorblade Pugna
42m33s
Plasma1337x
2
Grand Final
WangDaRen
1
October 17, 2020 - 22:05 EDT
Clockwerk Sven Snapfire Doom Sand King
Earth Spirit Night Stalker Winter Wyvern Phantom Assassin Lina
24m29s
Clockwerk Night Stalker Windranger Nyx Assassin Sven
Earth Spirit Bloodseeker Phantom Assassin Undying Dragon Knight
40m14s
Night Stalker Clockwerk Rubick Monkey King Invoker
Tiny Undying Terrorblade Centaur Warrunner Batrider
35m59s
Plasma1337x
2
Qualified
Plasma1337x

References[edit]