Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

The Summit 3 European Qualifiers

< The Summit‎ | 3


[e][h]The Summit 3 - European Qualifiers
League Information
Series:
Organizer:
Type:
Online
Dates:
Feb 26 - Apr 2, 2015
Teams:
14
Format:
Single-elimination bracket
Double-elimination bracket
Dota TV Ticket:
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

Pre-qualifier Stage

  • 8 invited teams in a single-elimination bracket
  • All matches are played best of three
  • Top 2 teams advance to the Main Qualifier

Main Qualifier

  • 6 invited teams + 2 teams from the Pre-qualifier Stage in a double-elimination bracket
  • All matches are played best of three
  • Qualifying matches are played best of five
  • Top 2 teams are qualified for the Summit 3

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Team Secret
1Canada Arteezy
2Sweden s4
3Sweden zai
4Germany KuroKy
5Estonia Puppey
Alliance
1Sweden Loda
2Sweden Pajkatt
3Finland Niqua
4France 7ckngMad
5Sweden Akke
Team Empire
1Russia Silent
2Ukraine Resolut1on
3Russia yoky-
4Ukraine ALOHADANCE
5Ukraine ALWAYSWANNAFLY
Substitutes
SRussia yol
Main Roster
Cloud9
1Canada EternaLEnVy
2Germany Fata
3Romania bOne7
4Denmark N0tail
5Denmark Misery
Substitutes
SSweden AdmiralBulldog
Main Roster
ASUS Polar
1Russia IllidanSTR
2Russia G
3Russia Sedoy
4Ukraine Lil
5Belarus fng
HellRaisers
1Ukraine ARTES
2Russia Afoninje
3Russia Gorec
4Kazakhstan goddam
5Russia Dread
Power Rangers
1Russia Ditya Ra
2Ukraine GeneRaL
3Belarus chshrct
4Russia SoNNeikO
5Belarus j4
Substitutes
SUkraine Pikachu
Main Roster
Moscow Five1
1Belarus zxc
2Ukraine CHOMY
3Russia Slander
4Russia sQreen
5Ukraine Bignum
Virtus.pro
1Russia 633
2Russia G
3Russia Sedoy
4Russia yol
5Russia JotM
MeePwn'd
1Germany Exist
2Romania w33
3Israel Simbaaa
4Germany H4nn1
5Jordan YapzOr
Ninjas in Pyjamas
1Sweden Era
2Sweden Limmp
3Sweden jonassomfan
4Sweden Handsken
5Sweden Sealkid
1 Moscow Five replaced Team Tinker in EU due to roster changes causing Tinker to be placed into American qualifiers.[1]

Results[edit]

Pre-qualifier[edit]

Round of 8
HellRaisers
1
February 26, 2015 - 17:00 CET
Shadow Fiend Chen Clockwerk Skywrath Mage Storm Spirit
Enigma Sniper Dazzle Pudge Ursa
17m44s
Shadow Fiend Vengeful Spirit Night Stalker Abaddon Bristleback
Enigma Skywrath Mage Troll Warlord Lina Spirit Breaker
49m25s
Rubick Sniper Doom Tiny Spirit Breaker
Enigma Storm Spirit Skywrath Mage Slark Phoenix
37m48s
4 Anchors + SC
2
Power Rangers
2
February 26, 2015 - 20:30 CET
Vengeful Spirit Batrider Shadow Fiend Ancient Apparition Ursa
Juggernaut Night Stalker Lion Clockwerk Medusa
35m15s
Troll Warlord Chen Lion Spirit Breaker Zeus
Juggernaut Vengeful Spirit Sniper Broodmother Treant Protector
26m55s
Moscow Five
0
Virtus.pro
2
February 27, 2015 - 17:00 CET
Io Spirit Breaker Skywrath Mage Lina Tiny
Ember Spirit Witch Doctor Tidehunter Earthshaker Meepo
42m28s
Earthshaker Shadow Fiend Witch Doctor Clockwerk Doom
Vengeful Spirit Dazzle Lina Drow Ranger Windranger
68m49s
MeePwn'd
0
Ninjas in Pyjamas
2
February 27, 2015 - 20:30 CET
Io Tiny Venomancer Rubick Phoenix
Axe Ancient Apparition Earthshaker Queen of Pain Faceless Void
40m04s
Sniper Earthshaker Skywrath Mage Centaur Warrunner Batrider
Axe Rubick Lion Slark Puck
36m48s
Vega Squadron
0
Round of 4
4 Anchors + SC
2
February 28, 2015 - 17:00 CET
Chen Skywrath Mage Juggernaut Phoenix Ember Spirit
Shadow Fiend Earthshaker Ancient Apparition Silencer Faceless Void
29m28s
Axe Skywrath Mage Rubick Storm Spirit Phantom Assassin
Vengeful Spirit Batrider Lion Sniper Wraith King
37m40s
Enigma Skywrath Mage Zeus Phoenix Slark
Chen Sniper Spirit Breaker Rubick Anti-Mage
44m36s
Power Rangers
1
Virtus.pro
1
February 28, 2015 - 20:30 CET
Earthshaker Troll Warlord Sniper Clockwerk Lion
Visage Windranger Vengeful Spirit Drow Ranger Puck
38m21s
Earthshaker Troll Warlord Phoenix Witch Doctor Weaver
Shadow Fiend Axe Venomancer Dazzle Ancient Apparition
46m49s
Troll Warlord Dazzle Clockwerk Shadow Demon Warlock
Earthshaker Shadow Fiend Batrider Bane Centaur Warrunner
44m25s
Ninjas in Pyjamas
2
Qualified
4 Anchors + SC
Ninjas in Pyjamas

Qualifier[edit]

Upper Bracket R1
Team Secret
2
March 28, 2015 - 21:00 CET
Sniper Rubick Storm Spirit Dazzle Timbersaw
Juggernaut Magnus Axe Omniknight Bane
49m55s
Shadow Fiend Chen Queen of Pain Lion Sand King
Io Tiny Bane Phoenix Zeus
39m41s
Batrider Queen of Pain Phantom Assassin Enigma Lina
Skywrath Mage Slark Omniknight Night Stalker Venomancer
27m26s
4 Anchors + SC
1
Natus Vincere
0
March 27, 2015 - 21:00 CET
Vengeful Spirit Rubick Doom Morphling Lina
Magnus Queen of Pain Juggernaut Lion Enigma
59m23s
Ancient Apparition Treant Protector Vengeful Spirit Storm Spirit Wraith King
Io Batrider Ogre Magi Slardar Windranger
41m10s
Alliance
2
Team Empire
0
March 28, 2015 - 17:30 CET
Zeus Storm Spirit Juggernaut Skywrath Mage Templar Assassin
Axe Lina Lion Visage Drow Ranger
29m27s
Axe Ancient Apparition Brewmaster Rubick Ember Spirit
Shadow Fiend Lion Zeus Batrider Centaur Warrunner
36m49s
ASUS Polar
2
Ninjas in Pyjamas
2
March 27, 2015 - 17:30 CET
Night Stalker Zeus Phantom Lancer Skywrath Mage Legion Commander
Batrider Venomancer Phoenix Lion Tiny
29m34s
Chen Witch Doctor Juggernaut Viper Earthshaker
Troll Warlord Phoenix Skywrath Mage Magnus Bounty Hunter
21m51s
Chen Luna Venomancer Clockwerk Shadow Shaman
Night Stalker Magnus Skywrath Mage Juggernaut Batrider
70m50s
Cloud9
1
Upper Bracket R2
Team Secret
2
March 30, 2015 - 17:30 CEST
Queen of Pain Rubick Earthshaker Shadow Fiend Brewmaster
Io Batrider Ogre Magi Chaos Knight Lina
48m18s
Queen of Pain Batrider Lion Phantom Assassin Treant Protector
Io Tiny Skywrath Mage Clockwerk Storm Spirit
33m04s
Alliance
0
ASUS Polar
2
March 30, 2015 - 21:00 CEST
Shadow Fiend Lina Batrider Ogre Magi Treant Protector
Troll Warlord Axe Skywrath Mage Spirit Breaker Queen of Pain
47m46s
Sniper Bristleback Lion Lich Enigma
Troll Warlord Treant Protector Witch Doctor Lina Centaur Warrunner
70m18s
Axe Lina Visage Slark Earthshaker
Troll Warlord Skywrath Mage Drow Ranger Lion Queen of Pain
46m20s
Ninjas in Pyjamas
1
Upper Bracket Final
Team Secret
3
April 1, 2015 - 19:30 CEST
Troll Warlord Queen of Pain Rubick Keeper of the Light Clockwerk
Shadow Fiend Lina Lion Axe Juggernaut
45m39s
Lion Queen of Pain Treant Protector Storm Spirit Techies
Troll Warlord Axe Drow Ranger Visage Skywrath Mage
27m30s
Troll Warlord Queen of Pain Dazzle Broodmother Lina
Shadow Fiend Lion Drow Ranger Visage Centaur Warrunner
34m12s
Queen of Pain Axe Earthshaker Rubick Razor
Troll Warlord Lion Zeus Batrider Magnus
47m57s
Bristleback Shadow Fiend Lion Queen of Pain Beastmaster
Night Stalker Axe Witch Doctor Luna Storm Spirit
35m16s
ASUS Polar
2
Qualified
Team Secret
Lower Bracket R1
4 Anchors + SC
0
March 29, 2015 - 17:30 CEST
Magnus Juggernaut Spirit Breaker Omniknight Bane
Vengeful Spirit Shadow Fiend Visage Drow Ranger Morphling
22m17s
Chen Batrider Lina Witch Doctor Anti-Mage
Vengeful Spirit Queen of Pain Zeus Bounty Hunter Faceless Void
53m46s
Natus Vincere
2
Team Empire
1
March 29, 2015 - 21:15 CEST
Dazzle Axe Sniper Earthshaker Queen of Pain
Zeus Phoenix Lion Ancient Apparition Naga Siren
76m17s
Phoenix Axe Shadow Fiend Skywrath Mage Morphling
Batrider Silencer Puck Ogre Magi Juggernaut
29m58s
Storm Spirit Lion Ancient Apparition Juggernaut Rubick
Troll Warlord Skywrath Mage Beastmaster Enigma Riki
34m06s
Cloud9
2
Lower Bracket R2
Ninjas in Pyjamas
2
March 31, 2015 - 17:30 CEST
Zeus Night Stalker Bristleback Queen of Pain Lich
Troll Warlord Earthshaker Dazzle Spirit Breaker Shadow Fiend
33m37s
Io Bristleback Lich Chaos Knight Puck
Disruptor Lina Morphling Drow Ranger Lion
48m58s
Natus Vincere
0
Alliance
0
March 31, 2015 - 21:00 CEST
Batrider Lion Chen Queen of Pain Phantom Assassin
Phoenix Zeus Bounty Hunter Bane Phantom Lancer
31m27s
Troll Warlord Spirit Breaker Silencer Dazzle Legion Commander
Io Tiny Bane Magnus Broodmother
39m27s
Cloud9
2
Lower Bracket R3
Ninjas in Pyjamas
0
April 1, 2015 - 16:45 CEST
Sniper Ogre Magi Bristleback Dazzle Brewmaster
Phoenix Skywrath Mage Enigma Beastmaster Spectre
55m17s
Zeus Skywrath Mage Slark Disruptor Doom
Troll Warlord Phoenix Magnus Enigma Earthshaker
31m20s
Cloud9
2
Lower Bracket Final
ASUS Polar
0
April 2, 2015 - 17:30 CEST
Io Skywrath Mage Lina Spirit Breaker Slark
Magnus Phoenix Juggernaut Enigma Mirana
25m11s
Enigma Juggernaut Lion Morphling Batrider
Phoenix Beastmaster Bane Undying Phantom Lancer
32m31s
Axe Enigma Bane Slark Magnus
Zeus Lion Batrider Ancient Apparition Terrorblade
31m26s
Cloud9
3
Cloud9

References[edit]

  1. @BeyondTheSummit (February 26, 2015). "Team Tinker fill 8th spot in American qualifiers". Twitter. Retrieved February 26, 2015.