This is a userpage. Userpages do not necessarily meet our guidelines for notability or fact-checking!
Liquipedia Dota 2 needs more help, are you able to? You just have to register an account and then log in to edit our pages. If you have any questions you can join the #dota2 channel on Discord.

DBe ANZ Dota 2 League Season One Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]DBe ANZ Dota 2 League Season One Qualifier
League Information
Organizer:
DB eSports
Type:
Online
Location:
Australia Australia
New Zealand New Zealand
Dates:
Sep 12 - Oct 9, 2016
Format:
Double Elimination
Liquipedia Tier:
Links


Prize Pool[edit]

Base prize pool is at $2500 AUD. A dota ticket can be purchased on Dota TV for $1 which 100% of the ticket sales goes towards the prize pool. After the qualifiers, the prize pool reached a total of x dollars.

Format[edit]

The bracket provided by the organisers, DB Esports, can be shown here.

  • Playoffs - September 12- October 9th
    • Twenty-four teams are included in the playoff stage
    • The first round of the lower bracket is a best of one.
    • The remaining rounds are a best of three, where the grand finals are a best of five.

Participants[edit]

SlapM
1Australia Pretzel
2Australia BHB
3Australia Rekkz
4Australia Kevz
5Australia Shazam!
Pixel Elite
1Australia Ryusuke
2Australia Grue
3Australia ForeChan
4Australia SeN
5Australia Bryz
Shore Gaming
1Australia NeX
2Australia jonga
3Australia S1X6R
4Australia dtk;
5Australia Kronk
Team Titan
1Australia noShine
2Australia Crowz
3Australia TT.JiG
4Australia Prae
5Australia Swirl
Baited
1Australia Jaseo
2Australia BLINCX!
3Australia GOMIKO
4Australia Ling.
5Australia RIBBONS
Brain DDOS
1Australia eastwood
2Australia Raz
3Australia veii
4Australia Sylla.
5Australia Zest
A4P
1Australia PanzeerDragoon
2Australia Majistoo
3Australia B000ST
4Australia T.N
5Australia ce
FLUX
1Australia RAPTOR
2Australia Gondy
3Australia Waddo
4Australia Zuf
5Australia π
Fingering
1Australia AttackO
2Australia (:D)
3Australia GUARD1AN
4Australia UG
5Australia ariaaoo
Indomie
1Australia n0Corn
2Australia Hobod
3Australia fiLTH
4Australia Andrew Astora
5Australia Tobz

Results[edit]

Playoffs[edit]

The alternative bracket provided by the organiser can be found here. The Double Elimination bracket can be shown below, with the Winner's, Loser's and Final's bracket.

After the matchup of Team Nation and Indomie in the third round of the upper bracket, the administrators of the tournament, disqualified Team Nation from the tournament due to detecting illict third-party tools. Baited will replace the loser of that matchup where Indomie will proceed further into the tournament.

Winners Bracket

Round 1
BaitedBaited Baited
2
13 September - 20:00 AEST
Huskar Axe Drow Ranger Oracle Jakiro
Shadow Demon Zeus Tidehunter Medusa Witch Doctor
27m40s
Medusa Earthshaker Legion Commander Drow Ranger Jakiro
Mirana Crystal Maiden Riki Tinker Timbersaw
1h31m27s
Late Night GamingLate Night Gaming Late Night Gaming
0
 
"Expression error: Unexpected < operator." is not recognized as a Boolean (true/false) value.
 
Pixel ElitePixel Elite Pixel Elite
0
12 September 2016 - 21:00 AEST
Anti-Mage Shadow Shaman Dark Seer Mirana Elder Titan
Tinker Legion Commander Juggernaut Oracle Io
29m30s
Spectre Jakiro Alchemist Tidehunter Elder Titan
Mirana Shadow Demon Batrider Silencer Meepo
27m03s
IndomieIndomie Indomie
2
 
 
Black LobstersBlack Lobsters Black Lobsters
0
12 September 2016 - 18:40 AEST
Mirana Drow Ranger Sand King Lion Legion Commander
Shadow Demon Keeper of the Light Alchemist Beastmaster Slark
34m41s
Outworld Destroyer Phantom Assassin Dazzle Elder Titan Tidehunter
Shadow Demon Tinker Disruptor Beastmaster Anti-Mage
18m28s
A4PA4P A4P
2
 
 
AEONSportsAEONSports AEONSports
FLUXFLUX FLUX
W
 
 
 
 
Team TitanTeam Titan Team Titan
2
13 September 2016 - 18:00 AEST
Ogre Magi Tidehunter Mirana Drow Ranger Shadow Demon
Huskar Axe Slark Lion Dazzle
32m24s
Shadow Shaman Viper Slardar Ursa Io
Mirana Undying Faceless Void Oracle Drow Ranger
37m34s
Flair Gaming RedFlair Gaming Red Flair Gaming Red
0
 
0
 
The Soup KitchenThe Soup Kitchen The Soup Kitchen
0
14 September 2016 - 18:30 AEST
Nyx Assassin Venomancer Sven Vengeful Spirit Earth Spirit
Puck Faceless Void Elder Titan Tidehunter Winter Wyvern
39m24s
Faceless Void Ancient Apparition Phantom Assassin Queen of Pain Bounty Hunter
Shadow Demon Mirana Tidehunter Night Stalker Medusa
23m13s
Virtually ChallengedVirtually Challenged Virtually Challenged
2
 
 
EskimoEskimo Eskimo
0
14 September 2016 - 21:00 AEST
Drow Ranger Vengeful Spirit Naga Siren Dragon Knight Lina
Faceless Void Ogre Magi Lich Broodmother Tinker
29m13s
Axe Naga Siren Disruptor Phantom Lancer Witch Doctor
Io Shadow Demon Drow Ranger Batrider Storm Spirit
23m20s
Brain DDOSBrain DDOS Brain DDOS
2
 
 
Shore GamingShore Gaming Shore Gaming
0
12 September 2016 - 18:12 AEST
Elder Titan Mirana Dark Seer Witch Doctor Lifestealer
Faceless Void Outworld Destroyer Lich Juggernaut Axe
33m37s
Kunkka Shadow Demon Sven Dark Seer Zeus
Faceless Void Outworld Destroyer Lich Juggernaut Axe
51m51s
FingeringFingering Fingering
2
Round 2
Team NationTeam Nation Team Nation
2
15 September 2016 - 21:10 AEST
Ogre Magi Sand King Crystal Maiden Lifestealer Puck
Drow Ranger Mirana Axe Undying Vengeful Spirit
22m35s
Faceless Void Lich Razor Beastmaster Batrider
Ogre Magi Oracle Juggernaut Zeus Axe
17m15s
BaitedBaited Baited
0
Team FuroXTeam FuroX Team FuroX
0
15 September 2016 - 21:00 AEST
Shadow Demon Kunkka Sand King Invoker Medusa
Faceless Void Elder Titan Ogre Magi Outworld Destroyer Juggernaut
26m39s
Timbersaw Riki Bane Templar Assassin Slardar
Io Juggernaut Vengeful Spirit Outworld Destroyer Ursa
41m36s
IndomieIndomie Indomie
2
Da TeletubbiesDa Teletubbies Da Teletubbies
2
18 September 2016 - 19:00 AEST
Faceless Void Skywrath Mage Mirana Lion Timbersaw
Shadow Demon Beastmaster Ogre Magi Slark Tinker
1h16m19s
Faceless Void Elder Titan Dazzle Puck Clinkz
Vengeful Spirit Beastmaster Earthshaker Storm Spirit Slark
28m42s
Drow Ranger Vengeful Spirit Ogre Magi Sand King Meepo
Faceless Void Tinker Elder Titan Lion Outworld Destroyer
29m46s
A4PA4P A4P
1
Big and BlackBig and Black Big and Black
2
29 September 2016 - 16:00 AEST
Tidehunter Ogre Magi Winter Wyvern Windranger Meepo
Drow Ranger Faceless Void Mirana Shadow Demon Lion
12m24s
Magnus Riki Enigma Shadow Fiend Venomancer
Shadow Demon Kunkka Rubick Dragon Knight Juggernaut
6m58s
FLUXFLUX FLUX
0
SlapMSlapM SlapM
2
16 September 2016 - 21:00 AEST
Luna Invoker Riki Oracle Faceless Void
Jakiro Slardar Mirana Phantom Assassin Elder Titan
42m46s
Faceless Void Shadow Demon Invoker Riki Morphling
Mirana Io Tidehunter Phantom Assassin Ogre Magi
38m37s
Team TitanTeam Titan Team Titan
0
Perfect StormPerfect Storm Perfect Storm
0
17 September - 20:15 AEST
Shadow Demon Tidehunter Puck Morphling Winter Wyvern
Vengeful Spirit Slardar Beastmaster Juggernaut Anti-Mage
28m24s
Faceless Void Disruptor Morphling Medusa Tidehunter
Vengeful Spirit Dark Seer Sand King Lifestealer Tinker
41m03s
"Expression error: Unexpected < operator." is not recognized as a Boolean (true/false) value.
Virtually ChallengedVirtually Challenged Virtually Challenged
2
EroBuddiesEroBuddies EroBuddies
0
18 September 2016 - 21:00 AEST
Faceless Void Dazzle Ancient Apparition Tinker Ursa
Morphling Nyx Assassin Leshrac Omniknight Invoker
54m28s
Faceless Void Witch Doctor Elder Titan Legion Commander Outworld Destroyer
Ogre Magi Beastmaster Shadow Demon Alchemist Ursa
23m51s
Brain DDOSBrain DDOS Brain DDOS
2
Emilia’s BestEmilia’s Best Emilia’s Best
0
FingeringFingering Fingering
W
Round 3
Team NationTeam Nation Team Nation
0
IndomieIndomie Indomie
W
Da TeletubbiesDa Teletubbies Da Teletubbies
0
26 September 2016 - 22:10 AEST
Shadow Demon Mirana Disruptor Beastmaster Naga Siren
Warlock Axe Kunkka Outworld Destroyer Morphling
23m55s
Ogre Magi Batrider Dazzle Lifestealer Tinker
Elder Titan Nyx Assassin Weaver Vengeful Spirit Meepo
25m46s
Big and BlackBig and Black Big and Black
2
SlapMSlapM SlapM
2
27 September 2016 - 19:00 AEST
Mirana Lion Juggernaut Tidehunter Enigma
Shadow Demon Elder Titan Puck Nyx Assassin Slark
1hr12m09s
Mirana Timbersaw Omniknight Invoker Outworld Destroyer
Abaddon Undying Keeper of the Light Luna Puck
35m03s
Vengeful Spirit Naga Siren Keeper of the Light Tusk Phantom Assassin
Faceless Void Disruptor Abaddon Kunkka Mirana
42m59s
Virtually ChallengedVirtually Challenged Virtually Challenged
1
Brain DDOSBrain DDOS Brain DDOS
2
27 September 2016 - 22:00 AEST
Outworld Destroyer Ancient Apparition Earth Spirit Terrorblade Faceless Void
Juggernaut Puck Oracle Beastmaster Riki
34m31s
Sand King Sniper Ogre Magi Shadow Demon Morphling
Pudge Medusa Pugna Disruptor Mirana
48m42s
FingeringFingering Fingering
0
Round 4
IndomieIndomie Indomie
0
2 October 2016 - 19:20 AEDT
Oracle Batrider Lifestealer Tinker Skywrath Mage
Kunkka Timbersaw Keeper of the Light Axe Spectre
23m05s
Shadow Demon Mirana Beastmaster Omniknight Sniper
Centaur Warrunner Kunkka Pugna Queen of Pain Meepo
20m08s
Big and BlackBig and Black Big and Black
2
SlapMSlapM SlapM
1
1 October 2016 - 22:00 AEST
Vengeful Spirit Luna Riki Tidehunter Mirana
Outworld Destroyer Ogre Magi Dazzle Axe Puck
35m23s
Outworld Destroyer Naga Siren Riki Jakiro Beastmaster
Faceless Void Io Lion Leshrac Broodmother
36m53s
Faceless Void Ancient Apparition Vengeful Spirit Invoker Anti-Mage
Oracle Slardar Lich Alchemist Storm Spirit
33m03s
Brain DDOSBrain DDOS Brain DDOS
2

Losers Bracket

Losers Round 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Losers Round 2
Emilia’s BestEmilia’s Best Emilia’s Best
0
Late Night GamingLate Night Gaming Late Night Gaming
W
EroBuddiesEroBuddies EroBuddies
0
Pixel ElitePixel Elite Pixel Elite
1
Perfect StormPerfect Storm Perfect Storm
0
21 September 2016 - 22:00 AEST
Faceless Void Oracle Dark Seer Lion Mirana
Vengeful Spirit Ogre Magi Invoker Tidehunter Anti-Mage
26m24s
Black LobstersBlack Lobsters Black Lobsters
1
Team TitanTeam Titan Team Titan
W
AEONSportsAEONSports AEONSports
0
FLUXFLUX FLUX
W
Flair Gaming RedFlair Gaming Red Flair Gaming Red
0
A4PA4P A4P
W
The Soup KitchenThe Soup Kitchen The Soup Kitchen
0
Team FuroXTeam FuroX Team FuroX
1
19 September 2016 - 20:00 AEST
Juggernaut Crystal Maiden Earth Spirit Dark Seer Puck
Faceless Void Lich Ogre Magi Lifestealer Outworld Destroyer
34m25s
EskimoEskimo Eskimo
0
BaitedBaited Baited
W
Shore GamingShore Gaming Shore Gaming
0
Losers Round 3
Late Night GamingLate Night Gaming Late Night Gaming
0
25 September 2016 - 22:00 AEST
Shadow Demon Riki Slark Phantom Lancer Axe
Drow Ranger Vengeful Spirit Spirit Breaker Earthshaker Templar Assassin
15m09s
Drow Ranger Vengeful Spirit Rubick Death Prophet Nature's Prophet
Shadow Demon Faceless Void Luna Skywrath Mage Tinker
29m29s
Pixel ElitePixel Elite Pixel Elite
2
Black LobstersBlack Lobsters Black Lobsters
2
26 September 2016 - 22:00 AEST
Drow Ranger Axe Vengeful Spirit Dazzle Razor
Mirana Ogre Magi Phantom Assassin Slardar Jakiro
19m30s
Elder Titan Dark Seer Vengeful Spirit Outworld Destroyer Terrorblade
Faceless Void Oracle Storm Spirit Kunkka Clinkz
26m44s
Team TitanTeam Titan Team Titan
0
FLUXFLUX FLUX
0
25 September 2016 - 19:15 AEST
Faceless Void Witch Doctor Invoker Lich Necrophos
Elder Titan Sand King Vengeful Spirit Ursa Meepo
23m29s
Elder Titan Batrider Lich Slark Ember Spirit
Shadow Demon Drow Ranger Ogre Magi Tidehunter Shadow Fiend
20m02s
A4PA4P A4P
2
Team FuroXTeam FuroX Team FuroX
2
25 September 2016 - 19:00 AEST
Dark Seer Mirana Morphling Ursa Shadow Demon
Bane Razor Doom Kunkka Juggernaut
44m03s
Tidehunter Wraith King Kunkka Shadow Demon Timbersaw
Faceless Void Elder Titan Skywrath Mage Axe Lich
24m28s
BaitedBaited Baited
0
Losers Round 4
Da TeletubbiesDa Teletubbies Da Teletubbies
2
28 September 2016 - 22:00 AEST
Pudge Tidehunter Vengeful Spirit Puck Meepo
Riki Tinker Luna Kunkka Timbersaw
24m48s
Meepo Shadow Demon Dazzle Puck Rubick
Shadow Demon Earthshaker Axe Huskar Ember Spirit
19m53s
Pixel ElitePixel Elite Pixel Elite
0
BaitedBaited Baited
0
28 September 2016 - 19:00 AEST
Slardar Crystal Maiden Nyx Assassin Ogre Magi Juggernaut
Outworld Destroyer Slark Oracle Dark Seer Kunkka
17m32s
Lifestealer Ogre Magi Oracle Timbersaw Storm Spirit
Mirana Anti-Mage Keeper of the Light Kunkka Axe
28m39s
Black LobstersBlack Lobsters Black Lobsters
2
FingeringFingering Fingering
0
30 September 2016 - 22:00 AEST
Faceless Void Outworld Destroyer Ogre Magi Anti-Mage Bane
Shadow Demon Axe Naga Siren Tinker Terrorblade
25m24s
Pudge Winter Wyvern Mirana Sven Magnus
Drow Ranger Vengeful Spirit Faceless Void Io Ursa
22m41s
A4PA4P A4P
2
Virtually ChallengedVirtually Challenged Virtually Challenged
2
30 September 2016 - 19:00 AEST
Shadow Demon Undying Dragon Knight Axe Outworld Destroyer
Disruptor Slardar Invoker Sven Witch Doctor
32m18s
Shadow Demon Puck Timbersaw Winter Wyvern Clinkz
Axe Dazzle Mirana Bane Anti-Mage
42m11s
Shadow Demon Luna Undying Batrider Dragon Knight
Axe Elder Titan Dazzle Lifestealer Death Prophet
48m20s
1
Team FuroXTeam FuroX Team FuroX
1
Losers Round 5
Da TeletubbiesDa Teletubbies Da Teletubbies
W
Black LobstersBlack Lobsters Black Lobsters
A4PA4P A4P
2
2 October 2016 - 22:00 AEDT
Keeper of the Light Outworld Destroyer Rubick Tiny
Shadow Demon Tidehunter Omniknight Luna Nyx Assassin
43m10s
Kunkka Nature's Prophet Io Anti-Mage Storm Spirit
Winter Wyvern Axe Medusa Ember Spirit Magnus
32m57s
Virtually ChallengedVirtually Challenged Virtually Challenged
0
Losers Round 6
SlapMSlapM SlapM
0
5 October 2016 - 19:00 AEDT
Mirana Kunkka Winter Wyvern Slark Slardar
Meepo Tidehunter Dazzle Juggernaut Earth Spirit
26m44s
Faceless Void Skywrath Mage Enigma Mirana Riki
Drow Ranger Dazzle Elder Titan Axe Viper
16m47s
Da TeletubbiesDa Teletubbies Da Teletubbies
2
IndomieIndomie Indomie
1
6 October 2016 - 19:00 AEDT
Ogre Magi Faceless Void Luna Witch Doctor Ember Spirit
Axe Drow Ranger Vengeful Spirit Elder Titan Razor
26m13s
Shadow Demon Sand King Riki Spectre Ember Spirit
Oracle Tinker Ogre Magi Batrider Slark
35m44s
Witch Doctor Luna Sand King Winter Wyvern Sven
Shadow Demon Juggernaut Beastmaster Dazzle Meepo
51m57s
A4PA4P A4P
2

Final Bracket

From Winners Bracket
Big and BlackBig and Black Big and Black
2
4 October 2016 - 19:00 AEDT
Shadow Demon Outworld Destroyer Faceless Void Ogre Magi Terrorblade
Oracle Slardar Puck Enchantress Luna
32m16s
Oracle Batrider Outworld Destroyer Undying Pugna
Axe Ogre Magi Bane Razor Sniper
22m02s
Brain DDOSBrain DDOS Brain DDOS
0
From Losers Bracket
Da TeletubbiesDa Teletubbies Da Teletubbies
1
8 October 2016 - 19:00 AEDT
Oracle Batrider Juggernaut Alchemist Elder Titan
Shadow Demon Tinker Ogre Magi Terrorblade Tidehunter
1h0m59s
Tidehunter Dazzle Puck Earth Spirit Sven
Shadow Demon Juggernaut Terrorblade Omniknight Timbersaw
27m46s
Outworld Destroyer Oracle Earth Spirit Dark Seer Ursa
Shadow Demon Faceless Void Nyx Assassin Alchemist Lich
1h06m44s
A4PA4P A4P
2
Losers Finals
Brain DDOSBrain DDOS Brain DDOS
2
9 October 2016 - 15:00 AEDT
Oracle Axe Kunkka Lone Druid Ursa
Ogre Magi Keeper of the Light Juggernaut Tidehunter Slark
23m23s
Oracle Tidehunter Alchemist Faceless Void Enchantress
Sand King Ogre Magi Ancient Apparition Tinker Morphling
46m46s
A4PA4P A4P
0
Grand Finals
Big and BlackBig and Black Big and Black
3
9 October 2016 - 19:00 AEDT
Outworld Destroyer Shadow Demon Tidehunter Drow Ranger Undying
Oracle Ogre Magi Puck Luna Meepo
Oracle Batrider Ogre Magi Puck Anti-Mage
Shadow Demon Sand King Elder Titan Warlock Faceless Void
Drow Ranger Nyx Assassin Invoker Lion Spirit Breaker
Shadow Demon Batrider Dazzle Phantom Assassin Timbersaw
Brain DDOSBrain DDOS Brain DDOS
0

External Links[edit]

Coverage[edit]

References[edit]