VARENA DOTA2 League Season 1

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]VARENA DOTA2 League Season 1
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Teams:
12
Format:
Round-Robin Group Stage
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
¥ 35,000 CNY
(≃ $5,225 USD)
Start Date:
2019-03-15
End Date:
2019-03-21
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Two 5-team groups with Bo2 round-robin
    • Top 2 of each group advance to upper bracket of the Playoffs
    • 3rd and 4th place of each group advance to lower bracket of the Playoffs
    • Bottom teams of each group are eliminated.
    • Tiebreaker rule: 1.Winning games 2.Winning series 3.Head-to-head 4.Kills difference 5.Kills
  • Double-Elimination Playoffs
    • First two rounds of LB are Bo1
    • Other matches are Bo3

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is 35,000 CNY.

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Mar 21, 2019: 1 CNY ≃ 0.14929 USD.)

Participants[edit]

Team EVER
1China bobo 
2China yChen 
3China csj 
4China yoona 
5 TBD 
Future.club
1China ISI 
2China DXM 
3China 离别 
4China XuAn 
5China 908363011 
StarLucK
1China Jimmy 
2China datou 
3China Marlboro 
4China 3154 
5South Korea Reisen 
SChina 123 
Vampire Gaming
1China a. 
2China sober 
3China han 
4China QAZ 
5China Xiao2lei 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Round-robin
1. Team Serenity 8-2
2. Keen Gaming.Luminous 5-5
3. Team Victory 5-5
4. Eclipse 5-5
5. Future.club 4-6
6. Vampire Gaming 3-7

Group B[edit]

Round-robin
1. Flaming Cyborg Alpha 7-3
2. iG Vitality 7-3
3. Newbee Young 6-4
4. Team QS 6-4
5. StarLucK 4-6
6. Team EVER* 0-10

Cross Table B[edit]

0-2
Def
0-2
Def
0-2
Def
0-2
Mar 15
0-2
Def
2-0
Def
1-1
Mar 15
1-1
Mar 16
1-1
Mar 18
2-0
Mar 16
2-0
Def
1-1
Mar 15
2-0
Mar 17
1-1
Mar 15
1-1
Mar 17
2-0
Def
1-1
Mar 16
0-2
Mar 17
1-1
Mar 17
2-0
Mar 18
2-0
Mar 15
1-1
Mar 18
1-1
Mar 15
1-1
Mar 17
1-1
Mar 15
2-0
Def
0-2
Mar 16
1-1
Mar 17
0-2
Mar 18
1-1
Mar 15
  • On March 15, Team EVER forfeited the remaining matches due to player's physical condition[1]

Matches[edit]

Mar 15[edit]

Mar 16[edit]

Mar 17[edit]

Mar 18[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Team Serenity
2
March 19, 2019 - 13:00 CST
Troll Warlord Oracle Shadow Shaman Tidehunter Kunkka
Sven Leshrac Bane Phantom Lancer Viper
51m19s
Troll Warlord Nature's Prophet Sven Lina Tusk
Bounty Hunter Oracle Phantom Assassin Magnus Dragon Knight
28m06s
Troll Warlord Magnus Oracle Death Prophet Night Stalker
Leshrac Sven Warlock Faceless Void Queen of Pain
31m35s
iG Vitality
1
Flaming Cyborg A
0
March 19, 2019 - 13:00 CST
Leshrac Sven Nature's Prophet Anti-Mage Monkey King
Dazzle Lifestealer Keeper of the Light Pangolier Dragon Knight
41m59s
Leshrac Bane Legion Commander Nyx Assassin Faceless Void
Dazzle Clockwerk Jakiro Necrophos Kunkka
38m14s
KG.Luminous
2
Upper Bracket Finals
Team Serenity
2
March 19, 2019 - 18:00 CST
Troll Warlord Razor Shadow Shaman Abaddon Underlord
Oracle Ember Spirit Venomancer Tusk Doom
17m04s
Bounty Hunter Juggernaut Disruptor Brewmaster Storm Spirit
Clockwerk Dark Seer Bane Bloodseeker Dragon Knight
41m07s
KG.Luminous
0
Lower Bracket R1
Team Victory
0
March 19, 2019 - 16:30 CST
Rubick Doom Chen Phantom Assassin Lina
Oracle Troll Warlord Vengeful Spirit Batrider Queen of Pain
46m11s
Team QS
1
Newbee Young
1
March 19, 2019 - 16:30 CST
Leshrac Vengeful Spirit Abaddon Terrorblade Pangolier
Dazzle Earth Spirit Sven Oracle Brewmaster
29m53s
Eclipse
0
Lower Bracket R2
iG Vitality
1
March 20, 2019 - 13:00 CST
Leshrac Sven Jakiro Lycan Shadow Fiend
Nature's Prophet Nyx Assassin Abaddon Ember Spirit Lina
40m43s
Team QS
0
Flaming Cyborg A
0
March 20, 2019 - 13:00 CST
Nature's Prophet Sven Lifestealer Rubick Kunkka
Leshrac Vengeful Spirit Abaddon Terrorblade Pangolier
22m16s
Newbee Young
1
Lower Bracket R3
iG Vitality
2
March 20, 2019 - 14:30 CST
Earth Spirit Troll Warlord Crystal Maiden Slardar Shadow Fiend
Bounty Hunter Batrider Witch Doctor Viper Ursa
14m21s
Bane Troll Warlord Shadow Shaman Lina Dark Seer
Nature's Prophet Dazzle Tiny Brewmaster Phantom Assassin
26m07s
Bane Sven Winter Wyvern Juggernaut Queen of Pain
Magnus Phantom Assassin Lich Dark Seer Viper
38m44s
Newbee Young
1
Lower Bracket Finals
KG.Luminous
0
March 20, 2019 - 18:00 CST
Tusk Dark Seer Witch Doctor Venomancer Storm Spirit
Leshrac Sven Bane Morphling Necrophos
25m27s
Lich Lifestealer Nyx Assassin Enigma Venomancer
Leshrac Slardar Undying Shadow Fiend Monkey King
28m10s
iG Vitality
2
Grand Finals
Team Serenity
0
March 21, 2019 - 19:00 CST
Oracle Troll Warlord Bounty Hunter Puck Pangolier
Leshrac Sven Earth Spirit Morphling Ember Spirit
37m22s
Chen Troll Warlord Slardar Shadow Shaman Viper
Leshrac Earth Spirit Doom Bane Shadow Fiend
25m50s
iG Vitality
2

Streams[edit]

References[edit]