Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

VKGAME Battle Of Dawn

[e][h]VKGAME BATTLE OF DAWN
League Information
Series:
VKGAME VKGAME
Organizer:
Qi Entertainment
Sponsor:
VK Game
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Oct 11 - 18, 2019
Teams:
12
Format:
GSL Group Stage
Double Elimination Playoffs
Prize Pool:
¥ 500,000 CNY
(≃ $70,642 USD)
Liquipedia Tier:
Links

VKGAME BATTLE OF DAWN is an online tournament that not only provides a tournament for teams yet to again show their strength to the world. Battle of Dawn also means after TI everything is a fresh start like dawn and every team wants to be a champion in the beginning. Twelve teams will compete for a prize pool of ¥500,000.

Format[edit]

  • Teams
    • Twelve invited teams
  • Group Stage
    • The teams are divided into two groups where they play in a double-elimination (GSL) format
    • First two games of group stage are Bo1
    • All rounds will be play in besides first two games are Bo3
    • Top four teams advance to the playoffs
    • Bottom four teams are eliminated
  • Playoffs
    • Double Elimination
    • All games besides Final are Bo3.
    • Final is Bo5

Prize Pool[edit]

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Oct 18, 2019: 1 CNY ≃ 0.14128 USD.)

Participants[edit]

Keen Gaming
1China Kamma 
2China  
3China dark 
4China xiaofu 
5China 天命 
CDEC Gaming
1China Eve 
2China Xm 
3China 123 
4China James 
5China 黑凤梨丶 
EHOME
1Malaysia vtFαded 
2China 897 
3China Faith_bian 
4China XinQ 
5China y` 
Newbee
1China Fonte 
2China Aq 
3China Wizard 
4China Waixi 
5China Faith 
Vici Gaming Potential
1Malaysia Destroyer- 
2China JUST 
3Malaysia X1aOyU 
4China 毁灭企鹅 
5China FoL 
Team Adroit
1Philippines Natsumi- 
2Philippines Mac 
3Philippines Bok 
4Philippines Boombacs 
5Philippines cml 
Team Amplfy
1Philippines Abat 
2Philippines Karl 
3Philippines ryOyr 
4Philippines BDz 
5Canada Jeyo 
T1
1South Korea MP
2Australia XemistrY
3South Korea FoREv
4South Korea snOw
5South Korea Grace
Substitutes
SVietnam hTz
Main Roster
FTD.Guys
1China 橘里 
2China Piao 
3China midsummermadness 
4China Docres 
5China QYQX 
Team Serenity
1China ANI 
2China eGo 
3China ghost 
4Malaysia Roddgeee 
5China plAnet 
Sparking Arrow Gaming
1China 圣子华炼 
2China 白学家 
3China Op 
4China Sep 
5China RedPanda 
iG Vitality
1China Dust 
2China ButterflyEffect 
3China BEYOND 
4China 白马 
5China Lao A 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Team Adroit2-0
2. Team Serenity2-1
3. Vici Gaming Potential1-2
4. Team Amplfy0-2

Group B[edit]

Group B
1. Sparking Arrow Gaming2-0
2. iG Vitality2-1
3. T11-2
4. FTD.Guys0-2

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Keen Gaming
1
October 14, 2019 - 13:00 SGT
Rubick Centaur Warrunner Ogre Magi Weaver Razor
Tiny Enchantress Ancient Apparition Ember Spirit Kunkka
54m28s
Rubick Centaur Warrunner Elder Titan Morphling Ember Spirit
Ogre Magi Mirana Gyrocopter Zeus Axe
41m26s
Treant Protector Gyrocopter Shadow Shaman Abaddon Necrophos
Ogre Magi Mirana Clockwerk Queen of Pain Razor
55m55s
iG Vitality
2
CDEC Gaming
1
October 14, 2019 - 17:00 SGT
Centaur Warrunner Shadow Shaman Gyrocopter Lion Storm Spirit
Keeper of the Light Naga Siren Clockwerk Kunkka Zeus
84m17s
Shadow Demon Leshrac Faceless Void Magnus Slark
Mirana Chen Abaddon Wraith King Ember Spirit
35m21s
Ogre Magi Beastmaster Rubick Bounty Hunter Tinker
Magnus Faceless Void Winter Wyvern Tiny Invoker
52m08s
Team Adroit
2
EHOME
2
October 15, 2019 - 12:30 SGT
Abaddon Rubick Ogre Magi Drow Ranger Storm Spirit
Mirana Gyrocopter Shadow Demon Centaur Warrunner Razor
21m59s
Legion Commander Grimstroke Jakiro Naga Siren Chaos Knight
Mirana Night Stalker Faceless Void Zeus Lion
32m58s
Team Serenity
0
Newbee
0
October 15, 2019 - 14:30 SGT
Warlock Kunkka Invoker Spectre Rubick
Lina Ogre Magi Ember Spirit Viper Razor
36m54s
Lina Night Stalker Undying Kunkka Morphling
Ogre Magi Mirana Omniknight Bristleback Phantom Lancer
21m43s
Sparking Arrow
2
Semifinals
iG Vitality
0
October 14, 2019 - 21:00 SGT
Ogre Magi Gyrocopter Axe Skywrath Mage Queen of Pain
Shadow Demon Mirana Morphling Sand King Invoker
39m46s
Lina Tidehunter Ogre Magi Naga Siren Dazzle
Magnus Ember Spirit Rubick Beastmaster Alchemist
27m58s
Team Adroit
2
EHOME
0
October 15, 2019 - 16:30 SGT
Lina Night Stalker Treant Protector Weaver Dragon Knight
Ogre Magi Leshrac Rubick Kunkka Bristleback
31m02s
Abaddon Shadow Demon Bloodseeker Puck Sniper
Mirana Leshrac Crystal Maiden Viper Templar Assassin
52m55s
Sparking Arrow
2
Upper Bracket Finals
Team Adroit
0
October 17, 2019 - 15:00 SGT
Night Stalker Rubick Gyrocopter Shadow Demon Anti-Mage
Mirana Viper Ogre Magi Razor Storm Spirit
45m58s
Ember Spirit Chen Enigma Centaur Warrunner Phantom Lancer
Mirana Naga Siren Winter Wyvern Night Stalker Bristleback
23m29s
Sparking Arrow
2
Lower Bracket R1
Keen Gaming
1
October 16, 2019 - 13:00 SGT
Axe Skywrath Mage Treant Protector Razor Weaver
Mirana Lifestealer Oracle Batrider Leshrac
58m11s
Rubick Centaur Warrunner Treant Protector Templar Assassin Lycan
Ogre Magi Lifestealer Zeus Ember Spirit Pudge
21m42s
Gyrocopter Elder Titan Shadow Shaman Sand King Faceless Void
Ogre Magi Morphling Clockwerk Zeus Tiny
49m55s
CDEC Gaming
2
Team Serenity
1
October 16, 2019 - 16:00 SGT
Abaddon Rubick Leshrac Treant Protector Phantom Lancer
Ogre Magi Gyrocopter Invoker Slark Clockwerk
28m21s
Abaddon Rubick Disruptor Bloodseeker Dazzle
Ogre Magi Leshrac Grimstroke Viper Templar Assassin
39m31s
Earthshaker Mirana Morphling Disruptor Templar Assassin
Leshrac Ogre Magi Rubick Tiny Venomancer
35m31s
Newbee
2
Lower Bracket R2
iG Vitality
2
October 16, 2019 - 18:30 SGT
Jakiro Naga Siren Rubick Viper Razor
Night Stalker Leshrac Lion Morphling Ogre Magi
30m19s
Axe Skywrath Mage Lich Juggernaut Templar Assassin
Keeper of the Light Lifestealer Zeus Clockwerk Venomancer
72m50s
Mirana Shadow Demon Earthshaker Templar Assassin Juggernaut
Axe Skywrath Mage Ember Spirit Disruptor Lycan
23m26s
CDEC Gaming
1
EHOME
2
October 17, 2019 - 13:00 SGT
Earthshaker Zeus Keeper of the Light Chaos Knight Beastmaster
Mirana Clockwerk Bane Storm Spirit Drow Ranger
32m32s
Mirana Rubick Gyrocopter Templar Assassin Underlord
Ogre Magi Lina Centaur Warrunner Ember Spirit Dragon Knight
20m38s
Newbee
0
Lower Bracket R3
iG Vitality
1
October 17, 2019 - 17:30 SGT
Lina Ogre Magi Ember Spirit Clockwerk Juggernaut
Earthshaker Mirana Keeper of the Light Invoker Phantom Lancer
37m32s
Ember Spirit Ancient Apparition Templar Assassin Rubick Tiny
Abaddon Oracle Shadow Shaman Drow Ranger Shadow Fiend
31m06s
Tiny Templar Assassin Ember Spirit Ancient Apparition Skywrath Mage
Earthshaker Lich Gyrocopter Monkey King Clockwerk
3m912s
EHOME
2
Lower Bracket Finals
Team Adroit
2
October 18, 2019 - 13:00 SGT
Elder Titan Tidehunter Zeus Morphling Rubick
Ogre Magi Faceless Void Lina Earthshaker Templar Assassin
31m24s
Keeper of the Light Night Stalker Treant Protector Monkey King Troll Warlord
Ogre Magi Gyrocopter Templar Assassin Rubick Centaur Warrunner
42m37s
Keeper of the Light Night Stalker Shadow Demon Alchemist Leshrac
Ogre Magi Gyrocopter Invoker Zeus Clockwerk
39m30s
EHOME
1
Grand Finals
Sparking Arrow
0
October 18, 2019 - 16:00 SGT
Crystal Maiden Naga Siren Pangolier Dazzle Outworld Devourer
Treant Protector Legion Commander Tiny Storm Spirit Lifestealer
33m29s
Ogre Magi Rubick Earthshaker Morphling Razor
Leshrac Shadow Demon Naga Siren Disruptor Beastmaster
31m44s
Winter Wyvern Ember Spirit Dazzle Pangolier Huskar
Magnus Night Stalker Oracle Phantom Assassin Tiny
42m50s
Team Adroit
3

References[edit]