WePlay! Dota 2 Valentine Madness

[e][h]WePlay! Dota 2 Valentine Madness
League Information
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
Feb 10 - 16, 2019
Teams:
12
Format:
Double Elimination
3 Game Guarantee
Prize Pool:
$100,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

WePlay! Esports returns with another installment in their Madness series of online Dota 2 events in the Europe and CIS regions. In February, 2019, the WePlay! Valentine Madness offers a with $100,000 USD prize pool for the twelve participating teams.[1]

Format[edit]

  • Teams
    • Twelve teams
    • Eight teams are seeded the round of 12
    • Four teams are seeded directly to the quarterfinals
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket with triple-elimination for the first lower bracket round
    • Lower bracket round 1 (LB1)
      • Loser of the first upper bracket round faces the loser of the second upper bracket round
    • Lower bracket round 2 (LB2)
      • Loser of LB 1 advances to LB 2 where they face the winner from the opposite side of the bracket (LB1)
    • The first two rounds of the lower bracket are Bo1
    • All other games are Bo3
    • Bo5 Grand Finals

Broadcast Talent[edit]

The talent for the English broadcast was announced on February 2nd.[2]

  • Host:
1 Australia GoDz cannot attend due to illness. He is replaced by USA Kyle.[3]
  • Host:
    • Ukraine b2ru (Yana Khymchenko)

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is $100,000 USD.

Participating Teams[edit]

Gambit Esports[1]
1Russia Daxak 
2Russia Afoninje 
3Russia AfterLife 
4Russia Immersion 
5Belarus fng 
Alliance[4]
1Germany qojqva 
2Sweden miCKe 
3Sweden Boxi 
4Sweden iNSaNiA 
5Norway Taiga 
Ninjas in Pyjamas
1Denmark Ace 
2Germany Fata 
3Israel 33 
4North Macedonia Saksa 
5United States ppd 
Natus Vincere
1Ukraine Crystallize 
2Ukraine MagicaL 
3Kyrgyzstan Blizzy 
4Russia Chuvash 
5Russia SoNNeikO 
Pavaga Gaming[4]
1Belarus Palantimos 
2Ukraine Pikachu 
3Belarus chshrct 
4Ukraine Bignum 
5Belarus j4 
The Pango1[4]
1Kazakhstan Naive- 
2Russia Cooman 
3Ukraine Ghostik 
4Kyrgyzstan Zayac 
5Ukraine CemaTheSlayer 
The Final Tribe[4]
1Sweden Frost 
2Sweden Chessie 
3Sweden Xibbe 
4Sweden Handsken 
5Sweden Era 
Winstrike Team[4]
1Russia Silent 
2Ukraine Iceberg 
3Russia nongrata 
4Russia yamich 
5Russia Misha 
SBelarus Astral 
Vega Squadron
1Greece Madara 
2Russia DM 
3Germany KheZu 
4Greece Maybe Next Time 
5Finland Peksu 
The ReaL DeaL
1Sweden Xcalibur 
2Slovenia Pingvincek 
3Russia Shachlo 
4Sweden EGM 
5Russia Miposhka 
Team Empire
1Kyrgyzstan dream` 
2Russia Kodos 
3Russia Maden 
4Russia sayuw 
5Kazakhstan BLACKARXANGEL 
SSerbia LeBronDota 
Old But Gold
1Russia Illidan 
2Russia G 
3Russia 633 
4Russia Vanskor 
5Russia velheor 
1 Russia Cooman will be standing in for Russia Ceyler.[5]

Results[edit]

 

Winners' Round 1
Vega Squadron
2
February 10, 2019 - 14:00 CET
Lifestealer Sven Jakiro Puck Beastmaster
Keeper of the Light Tusk Slardar Faceless Void Clinkz
46m18s
Chaos Knight Undying Batrider Anti-Mage Underlord
Elder Titan Tiny Beastmaster Phantom Lancer Enigma
58m16s
The Final Tribe
0
The ReaL DeaL
2
February 10, 2019 - 17:00 CET
Magnus Oracle Pangolier Phantom Assassin Batrider
Elder Titan Razor Rubick Night Stalker Luna
27m22s
Keeper of the Light Dark Seer Spirit Breaker Troll Warlord Ember Spirit
Tiny Dazzle Anti-Mage Puck Huskar
29m00s
Pavaga Gaming
0
Winstrike Team
0
February 11, 2019 - 17:00 CET
Tiny Lifestealer Keeper of the Light Pugna Shadow Shaman
Grimstroke Doom Winter Wyvern Weaver Medusa
38m54s
Lich Lifestealer Earth Spirit Shadow Fiend Abaddon
Grimstroke Tiny Beastmaster Pangolier Luna
35m36s
Team Empire
2
The Pango
2
February 11, 2019 - 14:00 CET
Shadow Demon Dazzle Jakiro Anti-Mage Pangolier
Clockwerk Razor Shadow Shaman Brewmaster Terrorblade
32m39s
Chaos Knight Keeper of the Light Rubick Juggernaut Queen of Pain
Sven Outworld Devourer Grimstroke Terrorblade Pangolier
35m08s
Shadow Demon Chaos Knight Lich Anti-Mage Huskar
Undying Earth Spirit Terrorblade Puck Lina
35m13s
Old but Gold
1
Winners' Round 2
Natus Vincere
2
February 11, 2019 - 19:00 CET
Tiny Razor Oracle Tidehunter Phantom Assassin
Shadow Demon Batrider Nature's Prophet Anti-Mage Undying
35m02s
Keeper of the Light Medusa Legion Commander Weaver Beastmaster
Magnus Juggernaut Batrider Crystal Maiden Puck
37m09s
Vega Squadron
0
Alliance
2
February 10, 2019 - 18:55 CET
Sven Night Stalker Luna Razor Bane
Medusa Undying Grimstroke Pangolier Doom
27m53s
Night Stalker Shadow Demon Elder Titan Lone Druid Lina
Keeper of the Light Centaur Warrunner Tiny Death Prophet Morphling
29m20s
The ReaL DeaL
0
Ninjas in Pyjamas
2
February 12, 2019 - 19:30 CET
Chaos Knight Lich Shadow Demon Ursa Razor
Juggernaut Magnus Grimstroke Shadow Shaman Outworld Devourer
34m33s
Sven Rubick Faceless Void Pugna Broodmother
Lich Juggernaut Shadow Shaman Doom Huskar
17m57s
Team Empire
0
Gambit Esports
2
February 12, 2019 - 15:00 CET
Earth Spirit Shadow Fiend Lich Doom Weaver
Elder Titan Kunkka Jakiro Beastmaster Phantom Assassin
32m48s
Keeper of the Light Chaos Knight Tiny Morphling Ursa
Shadow Demon Lifestealer Witch Doctor Kunkka Centaur Warrunner
27m29s
Keeper of the Light Lifestealer Phoenix Dragon Knight Legion Commander
Tiny Chaos Knight Lich Anti-Mage Pugna
47m14s
The Pango
1
Winners' Round 3
Natus Vincere
2
February 14, 2019 - 18:45 CET
Sven Razor Doom Luna Disruptor
Keeper of the Light Troll Warlord Dark Seer Queen of Pain Sand King
45m59s
Enchantress Chaos Knight Lifestealer Batrider Dragon Knight
Chen Earth Spirit Bristleback Phantom Lancer Pugna
48m28s
Keeper of the Light Medusa Tusk Centaur Warrunner Bounty Hunter
Chen Night Stalker Razor Nyx Assassin Morphling
33m13s
Alliance
1
Ninjas in Pyjamas
2
February 13, 2019 - 17:00 CET
Lich Lifestealer Batrider Bristleback Night Stalker
Visage Tiny Dazzle Beastmaster Morphling
42m22s
Shadow Demon Beastmaster Lich Anti-Mage Nature's Prophet
Visage Tiny Undying Doom Dragon Knight
38m42s
Gambit Esports
0
Winners' Finals
Natus Vincere
0
February 15, 2019 - 17:20 CET
Sven Oracle Centaur Warrunner Huskar Morphling
Brewmaster Batrider Razor Rubick Troll Warlord
42m34s
Sven Oracle Puck Huskar Phantom Assassin
Brewmaster Batrider Juggernaut Lion Viper
20m56s
Ninjas in Pyjamas
2
Losers' Round 1
Winstrike Team
W
February 12, 2019
Vega Squadron forfeited due to a scheduling conflict.
Vega Squadron
-
Old but Gold
0
February 12, 2019 - 14:00 CET
Clockwerk Medusa Shadow Shaman Brewmaster Ursa
Shadow Demon Terrorblade Tiny Pangolier Jakiro
22m55s
The ReaL DeaL
1
The Final Tribe
1
February 12, 2019 - 21:45 CET
Weaver Monkey King Sven Tusk Enchantress
Grimstroke Earth Spirit Puck Juggernaut Kunkka
47m29s
Team Empire
0
Pavaga Gaming
1
February 12, 2019 - 18:00 CET
Earth Spirit Razor Night Stalker Shadow Demon Weaver
Tiny Keeper of the Light Luna Brewmaster Venomancer
38m57s
The Pango
0
Losers' Round 2
The Pango
1
February 13, 2019 - 16:00 CET
Shadow Demon Juggernaut Jakiro Kunkka Magnus
Chen Earth Spirit Nature's Prophet Troll Warlord Outworld Devourer
29m08s
Winstrike Team
0
Team Empire
1
February 13, 2019 - 19:40 CET
Grimstroke Doom Pangolier Winter Wyvern Phantom Assassin
Shadow Demon Lifestealer Rubick Outworld Devourer Puck
38m06s
The ReaL DeaL
0
Old but Gold
0
February 14, 2019 - 13:00 CET
Earth Spirit Razor Dazzle Doom Phantom Lancer
Tusk Oracle Dark Seer Terrorblade Puck
39m39s
The Final Tribe
1
Vega Squadron
0
February 14, 2019 - 14:00 CET
Chaos Knight Jakiro Tusk Outworld Devourer Ursa
Elder Titan Shadow Demon Terrorblade Pangolier Beastmaster
29m39s
Pavaga Gaming
1
Losers' Round 3
The Pango
2
February 13, 2019 - 21:00 CET
Chaos Knight Shadow Demon Dazzle Witch Doctor Phantom Lancer
Doom Undying Rubick Broodmother Weaver
50m19s
Elder Titan Grimstroke Phantom Assassin Beastmaster Dazzle
Sven Juggernaut Rubick Winter Wyvern Ember Spirit
46m14s
Team Empire
0
The Final Tribe
1
February 14, 2019 - 15:00 CET
Sven Nature's Prophet Oracle Terrorblade Dragon Knight
Lifestealer Shadow Demon Earth Spirit Night Stalker Timbersaw
36m23s
Shadow Demon Tiny Brewmaster Troll Warlord Centaur Warrunner
Earth Spirit Winter Wyvern Chaos Knight Weaver Batrider
31m11s
Keeper of the Light Tusk Beastmaster Wraith King Tinker
Tiny Juggernaut Lich Outworld Devourer Dark Seer
43m07s
Pavaga Gaming
2
Losers' Round 4
Gambit Esports
2
February 15, 2019 - 14:00 CET
Jakiro Dark Seer Ember Spirit Nyx Assassin Medusa
Grimstroke Sven Phantom Assassin Shadow Demon Kunkka
41m02s
Earth Spirit Medusa Grimstroke Shadow Fiend Tidehunter
Chaos Knight Shadow Demon Jakiro Phantom Assassin Outworld Devourer
44m08s
Chaos Knight Chen Shadow Shaman Ursa Drow Ranger
Keeper of the Light Juggernaut Lich Enigma Puck
27m17s
The Pango
1
Alliance
2
February 14, 2019 - 22:20 CET
Chen Lone Druid Tiny Ember Spirit Weaver
Enchantress Razor Earth Spirit Night Stalker Phantom Assassin
20m54s
Grimstroke Alchemist Luna Puck Sven
Undying Shadow Fiend Rubick Pangolier Lycan
36m32s
Pavaga Gaming
0
Losers' Round 5
Gambit Esports
2
February 15, 2019 - 20:00 CET
Chaos Knight Lich Juggernaut Nyx Assassin Kunkka
Keeper of the Light Dark Seer Ember Spirit Shadow Fiend Legion Commander
37m58s
Keeper of the Light Lifestealer Tiny Pangolier Huskar
Chaos Knight Chen Tusk Morphling Tidehunter
23m34s
Chaos Knight Lich Phoenix Outworld Devourer Ursa
Keeper of the Light Troll Warlord Tiny Nature's Prophet Puck
67m18s
Alliance
1
Losers' Finals
Natus Vincere
1
February 16, 2019 - 15:00 CET
Tiny Lifestealer Lich Night Stalker Lone Druid
Earth Spirit Outworld Devourer Chen Nature's Prophet Meepo
23m45s
Keeper of the Light Brewmaster Elder Titan Lone Druid Terrorblade
Chen Chaos Knight Earth Spirit Ursa Outworld Devourer
44m09s
Keeper of the Light Razor Tusk Tidehunter Monkey King
Chen Chaos Knight Juggernaut Nyx Assassin Queen of Pain
24m35s
Gambit Esports
2
Grand Finals
Ninjas in Pyjamas
1
February 16, 2019 - 18:15 CET
Lich Magnus Phantom Assassin Tidehunter Monkey King
Chaos Knight Visage Tusk Phoenix Shadow Fiend
20m09s
Lich Sven Phoenix Lycan Timbersaw
Visage Tusk Shadow Shaman Troll Warlord Tidehunter
24m12s
Keeper of the Light Razor Elder Titan Lifestealer Nature's Prophet
Nyx Assassin Medusa Jakiro Doom Ursa
28m06s
Keeper of the Light Bristleback Lich Troll Warlord Phoenix
Undying Visage Earth Spirit Night Stalker Ursa
35m24s
Gambit Esports
3

External Links[edit]

References[edit]