WPC 2014

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]WPC 2014
League Information
Organizer:
Type:
Offline
Location:
China Shanghai
Dates:
May 26 - Jun 2, 2014
Teams:
8
Prize Pool:
¥1,530,000 CNY
(≃ $244,885 USD)
Liquipedia Tier:
Links

On March 29th 2014, the WPC League (World E-Sports Professional Classic League) will return for its second season. The Shanghai E-Sports Competitive Center venue will once again host twelve top teams in Asia and this time also four of the top western Dota 2 teams. The teams will compete in two divisions, and the Offline Finals will feature six of Asia's best against the top two western teams.

Prize Pool[edit]

Approximately ¥1,530,000 (~$245,000) in prize money will be split among the teams as follows.

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Jun 2, 2014: 1 CNY ≃ 0.16005 USD.)

Format[edit]

  • League Play
    • East
      • Twelve teams from China and SEA.
      • Top six teams advance to the playoffs.
    • West
      • Five teams from Europe and America.
      • Top two teams advance to the playoffs.
  • Group Stage:
    • 8 qualified teams from regular season are divided into two groups.
    • Group A: West #1, East #1, East #2, East #3.
    • Group B: West #2, East #4, East #5, East #6.
    • Group standings will determine seeding for the playoffs.
  • Playoffs
    • Single Elimination eight team bracket.
    • Best of Three matches except Grand Finals, which are Best of Seven.

Participating Teams[edit]

Vici Gaming
1China Sylar
2China Super
3China rOtk
4China Fenrir
5China fy
Newbee
1China Hao
2China Mu
3China xiao8
4China Banana
5China Li
Team DK
1China BurNIng
2Malaysia Mushi
3Singapore iceiceice
4China LaNm
5China X!!
CChina 71
Titan
1Malaysia kYxY
2Malaysia YamateH
3Malaysia Ohaiyo
4Malaysia Net
5Malaysia XtiNcT
Invictus Gaming
1China Luo
2China Ferrari_430
3China YYF
4Malaysia ChuaN
5China Faith
DT^Club
1China xdd
2China Air
3China InJuly
4China DreamyU
5China super
Alliance
1Sweden Loda
2Sweden s4
3Sweden AdmiralBulldog
4Sweden EGM
5Sweden Akke
CMalaysia WinteR

Results[edit]

Group Stage[edit]

  • Note: Group Stage is played only to determine team seeding into the Playoffs Bracket.

Group A[edit]

Round Robin
1. Newbee 3-0
2. Team DK 2-1
3. Vici Gaming 1-2
4. Cloud9 0-3
Click here for detailed results

Group B[edit]

Round Robin
1. Invictus Gaming 2-1
2. Alliance 2-1
3. Titan 1-2
4. DT^Club 1-2
Click here for detailed results

Playoffs[edit]

Bracket[edit]

Quarterfinals
Invictus Gaming
2
28 May 2014, 16:00 CST
Invoker Enchantress Shadow Shaman Timbersaw Pugna
Tidehunter Phantom Assassin Ember Spirit Enigma Skywrath Mage
30m40s
Ancient Apparition Clockwerk Rubick Slark Razor
Batrider Io Visage Drow Ranger Queen of Pain
31m05s
Lycan Tidehunter Enigma Vengeful Spirit Dragon Knight
Batrider Io Doom Rubick Clinkz
30m14s
Cloud9
1
DT^Club
0
28 May 2014, 14:00 CST
Brewmaster Dark Seer Io Slark Enigma
Enchantress Doom Luna Tiny Disruptor
30m05s
Io Dragon Knight Treant Protector Bounty Hunter Templar Assassin
Ancient Apparition Morphling Sand King Clockwerk Viper
15m37s
Newbee
2
Titan
0
29 May 2014, 14:00 CST
Nyx Assassin Shadow Shaman Morphling Disruptor Tiny
Batrider Lifestealer Enchantress Lion Outworld Devourer
35m28s
Sand King Ancient Apparition Clinkz Lifestealer Brewmaster
Clockwerk Mirana Bane Viper Enigma
45m33s
Team DK
2
Alliance
2
29 May 2014, 17:00 CST
Shadow Demon Slark Magnus Lich Bristleback
Batrider Doom Rubick Leshrac Gyrocopter
57m03s
Rubick Nature's Prophet Juggernaut Enigma Razor
Doom Ancient Apparition Brewmaster Bristleback Timbersaw
39m47s
Shadow Demon Slark Treant Protector Dark Seer Kunkka
Batrider Visage Disruptor Viper Outworld Devourer
30m57s
Vici Gaming
1
Semifinals
Invictus Gaming
2
31 May 2014, 14:00 CST
Nature's Prophet Brewmaster Visage Rubick Spectre
Doom Dark Seer Shadow Shaman Mirana Necrophos
27m12s
Invoker Rubick Leshrac Lifestealer Bristleback
Brewmaster Nature's Prophet Visage Vengeful Spirit Bloodseeker
51m26s
Newbee
0
Team DK
2
31 May 2014, 17:00 CST
Enchantress Doom Templar Assassin Lion Brewmaster
Invoker Chen Dazzle Luna Centaur Warrunner
24m35s
Batrider Chen Kunkka Ember Spirit Lion
Invoker Nature's Prophet Naga Siren Crystal Maiden Gyrocopter
38m02s
Alliance
0
Grand Final
Invictus Gaming
4
2 June 2014, 14:00 CST
Lycan Puck Rubick Nature's Prophet Ancient Apparition
Invoker Chen Shadow Shaman Tidehunter Ember Spirit
63m55s
Batrider Mirana Lich Morphling Venomancer
Invoker Shadow Demon Slark Chen Magnus
102m02s
Lycan Rubick Chen Tidehunter Viper
Batrider Kunkka Lion Witch Doctor Naga Siren
51m48s
Lycan Shadow Shaman Mirana Clockwerk Ember Spirit
Brewmaster Nature's Prophet Lion Weaver Earthshaker
29m43s
Lycan Ember Spirit Mirana Shadow Shaman Pugna
Batrider Doom Disruptor Lifestealer Lich
28m12s
Team DK
1
3rd Place Match
Newbee
2
1 June 2014, 14:00 CST
Nature's Prophet Brewmaster Dazzle Luna Sand King
Doom Treant Protector Io Timbersaw Mirana
41m51s
Batrider Morphling Earthshaker Puck Witch Doctor
Io Invoker Enchantress Dark Seer Tiny
41m11s
Enchantress Mirana Bane Ember Spirit Templar Assassin
Doom Treant Protector Nature's Prophet Puck Rubick
40m15s
Alliance
1
Click here for detailed results

References[edit]