Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

WePlay! Bukovel Minor 2020

< WePlay
[e][h]WePlay! Bukovel Minor 2020
League Information
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Offline
Location:
Ukraine Bukovel
Dates:
Jan 9 - 12, 2020
Teams:
8
Format:
GSL Group Stage
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
$300,000 USD
Pro Circuit Points:
660
Pro Circuit Tier:
Liquipedia Tier:
Links

WePlay! Bukovel Minor 2020 is the second Minor of the 2019/20 Dota Pro Circuit season.[1] The event will be held in early-January 2020 at the Bukovel ski resort, the champion will be qualified to DreamLeague Season 13.

Format[edit]

  • Participants:
    • Eight Teams from Regional Qualifiers
      • Two teams each from CIS and North America
      • One team each from Europe, China, Southeast Asia and South America
  • Group Stage: - January 9th-10th
    • Two GSL groups
    • All games are Bo3
    • Top two teams advance to the Playoffs
    • Bottom two teams are eliminated
  • Playoffs: - January 11th-12th
    • Double elimination bracket
    • All games are Bo3
    • Bo5 Grand Finals

Broadcast Talent[edit]

The talent for the English broadcast was announced on December 21st, 2019.[2]

  • Hosts:
    • Netherlands Sheever (Jorien van der Heijden)
    • United States Richard (Richard Campbell)
    • United States Rob (Roberto Gonzales)

The talent for the Russian broadcast was announced on December 13th, 2019.[3]

  • Analysts:
  • Commentators:
  • Observers:

The talent for the Ukrainian broadcast was announced on January 6th, 2020.[4]

  • Host:
    • Ukraine yXo (Alexey Maletsky)

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is $300,000 USD and 660 Pro Circuit points.

Participants[edit]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Royal Never Give Up2-04-0
2. Geek Fam2-14-2
3. Team Spirit1-22-4
4. Ninjas in Pyjamas0-20-4

Group B[edit]

Group B
1. Gambit Esports2-04-1
2. Team Nigma2-15-3
3. Fighting PandaS1-24-5
4. FURIA Esports 0-20-4

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
Royal Never Give Up
2
January 11, 2020 - 17:00 EET
Io Puck Slark Vengeful Spirit Treant Protector
Tiny Chen Rubick Enigma Naga Siren
40m48s
Disruptor Abaddon Vengeful Spirit Phantom Lancer Lina
Io Slark Winter Wyvern Dark Seer Huskar
22m27s
Io Legion Commander Invoker Lifestealer Ancient Apparition
Doom Treant Protector Huskar Disruptor Templar Assassin
51m43s
Team Nigma
1
Gambit Esports
0
January 11, 2020 - 14:00 EET
Magnus Chen Tiny Brewmaster Leshrac
Disruptor Omniknight Treant Protector Razor Drow Ranger
27m22s
Tiny Templar Assassin Lich Slark Beastmaster
Rubick Legion Commander Batrider Ember Spirit Naga Siren
62m44s
Geek Fam
2
Upper Bracket Final
Royal Never Give Up
2
January 11, 2020 - 21:00 EET
Disruptor Omniknight Lich Phantom Lancer Kunkka
Rubick Abaddon Witch Doctor Leshrac Magnus
30m45s
Omniknight Lich Shadow Shaman Ember Spirit Riki
Puck Rubick Slark Chen Underlord
59m09s
Vengeful Spirit Rubick Centaur Warrunner Shadow Fiend Gyrocopter
Puck Disruptor Batrider Phantom Lancer Beastmaster
32m57s
Geek Fam
1
Lower Bracket R1
Team Nigma
2
January 11, 2020 - 23:50 EET
Rubick Nature's Prophet Batrider Invoker Ursa
Vengeful Spirit Drow Ranger Puck Storm Spirit Abaddon
37m42s
Disruptor Omniknight Elder Titan Phantom Lancer Outworld Devourer
Rubick Morphling Undying Underlord Shadow Fiend
40m35s
Lich Elder Titan Abaddon Ember Spirit Outworld Devourer
Doom Magnus Vengeful Spirit Batrider Ursa
42m23s
Gambit Esports
1
Lower Bracket Final
Geek Fam
0
January 12, 2020 - 16:30 EET
Rubick Chen Timbersaw Slark Sand King
Abaddon Phantom Lancer Elder Titan Necrophos Windranger
48m01s
Doom Rubick Keeper of the Light Lifestealer Lina
Abaddon Earthshaker Batrider Ember Spirit Windranger
48m03s
Team Nigma
2
Grand Final
Royal Never Give Up
1
January 12, 2020 - 21:00 EET
Treant Protector Outworld Devourer Shadow Demon Drow Ranger Centaur Warrunner
Abaddon Omniknight Huskar Rubick Alchemist
38m39s
Doom Rubick Underlord Lifestealer Queen of Pain
Abaddon Phantom Lancer Earthshaker Batrider Windranger
80m58s
Legion Commander Disruptor Vengeful Spirit Drow Ranger Storm Spirit
Doom Elder Titan Winter Wyvern Phantom Lancer Templar Assassin
23m19s
Doom Omniknight Queen of Pain Spectre Chen
Abaddon Earthshaker Outworld Devourer Drow Ranger Dark Seer
64m50s
Team Nigma
3

Additional Data[edit]

Country Representation[edit]

#Country / RegionRepresentationPlayers
1Russia Russia6 / 40 (15%)Immersion, Misha, Shachlo, gpk, iLTW, nongrata
2Brazil Brazil5 / 40 (13%)Duster, Hyko, NS-ART, RdO, murdOc
3China China5 / 40 (13%)Flywin, Monet, September, Setsu, Super
4Canada Canada4 / 40 (10%)Aui_2000, Bryle, EternaLEnVy, MoonMeander
5United States United States4 / 40 (10%)Gunnar, Sneyking, Universe, ppd
6Philippines Philippines3 / 40 (8%)Karl, Kuku, Raven
7Belarus Belarus2 / 40 (5%)Ergon, fng
8Bulgaria Bulgaria1 / 40 (3%)MinD_ContRoL
9Denmark Denmark1 / 40 (3%)Biver
10Germany Germany1 / 40 (3%)KuroKy
11Indonesia Indonesia1 / 40 (3%)Xepher
12Jordan Jordan1 / 40 (3%)Miracle-
13Kazakhstan Kazakhstan1 / 40 (3%)XSvamp1Re
14Kyrgyzstan Kyrgyzstan1 / 40 (3%)dream
15Lebanon Lebanon1 / 40 (3%)GH
16Romania Romania1 / 40 (3%)w33
17South Korea South Korea1 / 40 (3%)DuBu
18United Kingdom United Kingdom1 / 40 (3%)TANNER

External Links[edit]

Highlights[edit]

Streams[edit]

References[edit]