Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

WePlay! Bukovel Minor 2020 South America Qualifier

[e][h]WePlay! Bukovel Minor 2020 South America Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
South America South America
Dates:
Dec 5 - 6, 2019
Teams:
4
Format:
Double-Elimination
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

Broadcast Talent[edit]

The talent for the English broadcast was announced on December 4th, 2019.[1]

  • Analysts/Commentators:
  • Hosts:
    • Ukraine Strike (Yuriy Tereschenko)
    • Ukraine b2ru (Yana Khymchenko)
  • Commentators:
    • Russia Inmate (Dmitry Filinov)
    • Russia 4ce (Nikita Kotkov)
    • Russia Mortalles (Dmitriy Arzhilovskiy)
    • Russia Adekvat (Rustam Mavliutov)
    • Russia JAM (Alexander Korotkov)
    • Russia Eiritel (Daria Morozova)
    • Russia 1ceN1ce (Daniil Khalikov)
    • Belarus Lex (Alexey Filippov)

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Results[edit]

Upper Bracket R1
EgoBoys
2
December 5, 2019 - 16:00 BRT
Nature's Prophet Troll Warlord Shadow Demon Ember Spirit Brewmaster
Ursa Crystal Maiden Sand King Pangolier Templar Assassin
34m10s
Lina Tiny Ursa Chen Legion Commander
Puck Rubick Beastmaster Invoker Chaos Knight
25m15s
Gorillaz-Pride
0
Vicious Gaming
0
December 5, 2019 - 16:00 BRT
Rubick Alchemist Shadow Demon Sand King Doom
Winter Wyvern Puck Abaddon Ursa Monkey King
38m14s
Ursa Rubick Venomancer Lina Legion Commander
Night Stalker Crystal Maiden Elder Titan Naga Siren Invoker
23m17s
FURIA Esports
2
Upper Bracket Finals
EgoBoys
0
December 5, 2019 - 19:00 BRT
Lina Tiny Nature's Prophet Monkey King Legion Commander
Puck Abaddon Elder Titan Terrorblade Zeus
39m01s
Tiny Troll Warlord Rubick Legion Commander Lich
Crystal Maiden Abaddon Elder Titan Terrorblade Razor
31m53s
FURIA Esports
2
Lower Bracket R1
Gorillaz-Pride
2
December 5, 2019 - 18:30 BRT
Tiny Viper Lina Timbersaw Troll Warlord
Rubick Ogre Magi Nature's Prophet Sven Batrider
36m39s
Night Stalker Lina Tusk Viper Axe
Puck Alchemist Ogre Magi Bloodseeker Centaur Warrunner
32m30s
Bloodseeker Rubick Ember Spirit Ogre Magi Tidehunter
Night Stalker Templar Assassin Shadow Demon Centaur Warrunner Crystal Maiden
22m50s
Vicious Gaming
1
Lower Bracket Finals
EgoBoys
0
December 5, 2019 - 22:00 BRT
Lina Rubick Juggernaut Undying Brewmaster
Tiny Viper Timbersaw Alchemist Lich
52m40s
Night Stalker Troll Warlord Shadow Demon Omniknight Ogre Magi
Bloodseeker Rubick Venomancer Sand King Naga Siren
20m21s
Gorillaz-Pride
2
Grand Finals
FURIA Esports
3
December 6, 2019 - 16:00 BRT
Tiny Crystal Maiden Disruptor Naga Siren Kunkka
Rubick Sand King Ursa Dazzle Ember Spirit
44m14s
Tiny Winter Wyvern Rubick Lifestealer Lina
Crystal Maiden Sand King Leshrac Alchemist Abaddon
30m14s
Winter Wyvern Abaddon Rubick Terrorblade Ember Spirit
Tiny Timbersaw Ancient Apparition Storm Spirit Sven
28m57s
Gorillaz-Pride
0

External Links[edit]

Streams[edit]

References[edit]