Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

WellPlay Invitational #7


[e][h]WellPlay Invitational #7
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Dates:
Feb 13 - Mar 24, 2017
Teams:
8
Format:
Double-elimination bracket
Prize Pool:
$3,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

Eight invited teams will compete to win the tournament and the $3,000 USD prize pool.

Format[edit]

  • Double elimination bracket
  • Bo3 series
  • Grand Finals are Bo5

Prize Pool[edit]

The prize pool of the tournament is $3,000 USD.

Participants[edit]

No Logic Gaming Horde

1 No Logic Gaming replaced Horde. [1]

Results[edit]

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Cloud9
2
14 February 2017 - 17:00 CET
Ogre Magi Sniper Ursa Rubick Night Stalker
Keeper of the Light Brewmaster Weaver Tusk Windranger
22m05s
Lone Druid Rubick Pudge Batrider Weaver
Keeper of the Light Brewmaster Centaur Warrunner Shadow Demon Terrorblade
44m57s
Earth Spirit Dazzle Legion Commander Sven Templar Assassin
Slardar Lifestealer Silencer Enigma Invoker
45m57s
F.R.I.E.N.D.S.
1
Team Spirit
1
21 February 2017 - 17:00 CET
Slardar Bane Drow Ranger Weaver Viper
Lone Druid Centaur Warrunner Sven Vengeful Spirit Batrider
40m46s
Rubick Lone Druid Clockwerk Keeper of the Light Ursa
Centaur Warrunner Vengeful Spirit Invoker Lifestealer Riki
39m32s
Centaur Warrunner Rubick Ogre Magi Sniper Broodmother
Shadow Demon Nyx Assassin Invoker Terrorblade Axe
54m56s
Effect
2
Vega Squadron
2
20 February 2017 - 17:00 CET
Lone Druid Shadow Demon Lina Terrorblade Centaur Warrunner
Vengeful Spirit Earth Spirit Beastmaster Chen Sniper
26m41s
Vengeful Spirit Dazzle Clockwerk Abaddon Dragon Knight
Slardar Keeper of the Light Lifestealer Outworld Devourer Rubick
31m25s
Horde
0
Team Empire
2
21 February 2017 - 20:00 CET
Earth Spirit Weaver Dazzle Nyx Assassin Outworld Devourer
Slardar Rubick Queen of Pain Axe Phantom Assassin
44m43s
Earth Spirit Batrider Sniper Disruptor Troll Warlord
Rubick Luna Ogre Magi Queen of Pain Beastmaster
45m46s
Rubick Centaur Warrunner Bane Ursa Alchemist
Earth Spirit Lifestealer Magnus Crystal Maiden Invoker
33m54s
Prodota Gaming
1
Semifinals
Cloud9
2
01 March 2017 - 16:00 CET
Io Rubick Lifestealer Nyx Assassin Invoker
Centaur Warrunner Luna Dazzle Magnus Naga Siren
28m21s
Slardar Timbersaw Bounty Hunter Legion Commander Phantom Assassin
Sven Centaur Warrunner Invoker Juggernaut Lina
49m50s
Effect
0
Vega Squadron
2
24 February 2017 - 17:00 CET
Shadow Demon Centaur Warrunner Leshrac Lycan Nyx Assassin
Earth Spirit Batrider Rubick Tinker Slark
62m02s
Shadow Demon Leshrac Luna Underlord Dragon Knight
Weaver Centaur Warrunner Disruptor Rubick Ember Spirit
56m17s
Team Empire
0
Upper Bracket Finals
Cloud9
1
02 March 2017 - 16:00 CET
Io Rubick Ursa Centaur Warrunner Broodmother
Earth Spirit Warlock Beastmaster Invoker Chaos Knight
21m08s
Lone Druid Keeper of the Light Doom Abaddon Juggernaut
Shadow Demon Leshrac Nyx Assassin Invoker Ursa
38m53s
Rubick Nyx Assassin Centaur Warrunner Phantom Assassin Templar Assassin
Keeper of the Light Lycan Clockwerk Shadow Fiend Bane
35m23s
Vega Squadron
2
Lower Bracket R1
F.R.I.E.N.D.S.
0
27 February 2017 - 17:00 CET
Dazzle Axe Luna Rubick Meepo
Slardar Bane Clockwerk Shadow Fiend Troll Warlord
23m07s
Ogre Magi Batrider Disruptor Tinker Chaos Knight
Centaur Warrunner Bane Weaver Drow Ranger Mirana
48m24s
Team Spirit
2
Horde
2
22 February 2017 - 20:00 CET
Lone Druid Silencer Vengeful Spirit Tusk Tinker
Earth Spirit Queen of Pain Dazzle Legion Commander Slark
35m45s
Keeper of the Light Sand King Pudge Templar Assassin Morphling
Rubick Nyx Assassin Mirana Ember Spirit Luna
27m59s
Prodota Gaming
0
Lower Bracket R2
Team Empire
0
02 March 2017 - 19:00 CET
Rubick Weaver Dark Seer Sniper Winter Wyvern
Io Ursa Disruptor Juggernaut Earthshaker
48m41s
Sand King Keeper of the Light Shadow Demon Luna Shadow Fiend
Slardar Lifestealer Crystal Maiden Tinker Night Stalker
37m13s
Team Spirit
2
Effect
2
01 March 2017 - 20:00 CET
Lone Druid Brewmaster Silencer Sand King Dazzle
Slardar Ember Spirit Lion Dark Seer Juggernaut
42m14s
Centaur Warrunner Earth Spirit Warlock Juggernaut Outworld Devourer
Timbersaw Crystal Maiden Sand King Dark Seer Alchemist
29m14s
Keeper of the Light Pudge Legion Commander Terrorblade Dazzle
Witch Doctor Sand King Ember Spirit Underlord Luna
34m40s
No Logic Gaming
1
Lower Bracket R3
Team Spirit
2
21 March 2017 - 17:00 CET
Io Tiny Vengeful Spirit Doom Disruptor
Magnus Rubick Slardar Phantom Assassin Nature's Prophet
34m27s
Io Tiny Bane Doom Bloodseeker
Slardar Juggernaut Witch Doctor Nature's Prophet Troll Warlord
31m36s
Effect
0
Lower Bracket Finals
Cloud9
0
22 March 2017 - 17:00 CET
Lich Spirit Breaker Bristleback Clinkz Abaddon
Io Tiny Dazzle Slardar Batrider
27m19s
Monkey King Sniper Vengeful Spirit Drow Ranger Puck
Slardar Juggernaut Disruptor Queen of Pain Dark Seer
54m01s
Team Spirit
2
Grand Finals
Vega Squadron
1
24 March 2017 - 18:00 CET
Abaddon Vengeful Spirit Leshrac Troll Warlord Mirana
Slardar Ursa Sniper Crystal Maiden Earthshaker
26m35s
Rubick Venomancer Pudge Batrider Lone Druid
Ursa Disruptor Earthshaker Queen of Pain Dark Seer
37m12s
Rubick Abaddon Chen Lycan Sand King
Slardar Ursa Crystal Maiden Broodmother Timbersaw
36m30s
Io Pudge Jakiro Broodmother Meepo
Ursa Disruptor Weaver Chen Sven
26m29s
Team Spirit
3

References[edit]

  1. 1.0 1.1 Mulerio (2017-02-26). "NLG replaced Horde". joinDOTA. Retrieved 2017-02-26.