Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Huya World E-sports Legendary League: China Qualifier

[e][h]Huya World E-sports Legendary League: China Qualifier
League Information
Organizer:
晨梦网络科技有限公司(ChenMeng Network)
Huya.com
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Dates:
May 15 - 23, 2020
Teams:
12
Format:
Group Stage
Round-robin groups
Playoffs
Double-elimination
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Two 6-team groups with Bo2 round-robin
    • A W/D/L in a Bo2 series equals to 2/1/0 points.
    • The standings are determined by: 1.points 2.series won 3.h2h results 4.additional Bo1 game
    • Top 2 teams of each group advance to upper bracket of the Playoffs
    • 3rd and 4th place of each group advance to lower bracket of the Playoffs
    • Other teams are eliminated
  • Bo3 Double-elimination Playoffs
    • Top 2 teams advance to the Main tournament
    • (Updated on May 31): One more team advances due to the revoked invites.[1]

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

1 Team Buffalo replaces Typhoon

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. StarLucK.Fly2-2-16p
2. Ocean1-4-06p
3. Longinus2-1-25p
4. The New Top1-3-15p
5. Cellular Game1-2-24p
5. Team Black1-2-24p
Hide DuplicatesShow Duplicates
1-1May 191-1May 151-1May 172-0May 191-1May 17
1-1May 190-2May 171-1May 152-0May 190-2May 17
1-1May 152-0May 170-2May 190-2May 172-0May 15
1-1May 171-1May 152-0May 191-1May 170-2May 19
0-2May 190-2May 192-0May 171-1May 171-1May 15
1-1May 172-0May 170-2May 152-0May 191-1May 15

Group B[edit]

Standings
1. Aster.Aries4-1-09p
2. CLcombat Team3-1-17p
3. Team Buffalo2-1-25p
4. Dark Knight1-1-33p
5. Blaze0-3-23p
5. iG Vitality0-3-23p
Hide DuplicatesShow Duplicates
1-1May 181-1May 191-1May 160-2May 180-2May 16
1-1May 180-2May 18W-FFMay 200-2May 202-0May 20
1-1May 192-0May 182-0May 162-0May 162-0May 20
1-1May 16FF-WMay 200-2May 161-1May 181-1May 18
2-0May 182-0May 200-2May 161-1May 182-0May 20
2-0May 160-2May 200-2May 201-1May 180-2May 20

Matches[edit]

May 15[edit]

May 16[edit]

May 17[edit]

May 18[edit]

May 19[edit]

May 20[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
StarLucK.Fly
0
May 21, 2020 - 11:05 CST
Bane Centaur Warrunner Phoenix Troll Warlord Death Prophet
Grimstroke Clockwerk Dragon Knight Dazzle Lina
39m20s
Bane Earthshaker Monkey King Necrophos Storm Spirit
Pangolier Rubick Oracle Ursa Queen of Pain
34m28s
CLcombat Team
2
Aster.Aries
2
May 21, 2020 - 13:35 CST
Grimstroke Pangolier Venomancer Dragon Knight Phantom Lancer
Clockwerk Lich Queen of Pain Shadow Fiend Riki
46m44s
Rubick Legion Commander Lich Phantom Lancer Batrider
Earthshaker Chen Wraith King Timbersaw Templar Assassin
47m27s
Ocean
0
Upper Bracket Finals
CLcombat Team
0
May 23, 2020 - 11:10 CST
Abaddon Rubick Death Prophet Lifestealer Timbersaw
Mirana Oracle Legion Commander Phantom Lancer Shadow Fiend
24m30s
Keeper of the Light Bristleback Treant Protector Monkey King Razor
Ember Spirit Grimstroke Mirana Timbersaw Windranger
16m24s
Aster.Aries
2
Lower Bracket R1
The New Top
0
May 21, 2020 - 17:05 CST
Keeper of the Light Dragon Knight Legion Commander Venomancer Tinker
Pangolier Earthshaker Grimstroke Ursa Queen of Pain
34m50s
Treant Protector Lina Faceless Void Sand King Queen of Pain
Grimstroke Clockwerk Dazzle Ursa Storm Spirit
32m46s
Team Buffalo
2
Longinus
0
May 22, 2020 - 11:10 CST
Ancient Apparition Void Spirit Witch Doctor Beastmaster Wraith King
Nature's Prophet Clockwerk Rubick Storm Spirit Batrider
39m08s
Rubick Ogre Magi Centaur Warrunner Leshrac Anti-Mage
Grimstroke Pangolier Ursa Earthshaker Razor
31m39s
Dark Knight
2
Lower Bracket R2
StarLucK.Fly
2
May 22, 2020 - 17:15 CST
Void Spirit Keeper of the Light Rubick Naga Siren Bristleback
Nature's Prophet Clockwerk Earthshaker Storm Spirit Legion Commander
33m40s
Ember Spirit Keeper of the Light Lina Legion Commander Templar Assassin
Pangolier Skywrath Mage Shadow Demon Spectre Windranger
21m48s
Abaddon Earthshaker Crystal Maiden Templar Assassin Bounty Hunter
Keeper of the Light Chen Elder Titan Riki Death Prophet
14m28s
Team Buffalo
1
Ocean
2
May 22, 2020 - 13:45 CST
Chen Earthshaker Queen of Pain Wraith King Visage
Clinkz Treant Protector Venomancer Legion Commander Phantom Lancer
31m19s
Chen Earthshaker Templar Assassin Beastmaster Gyrocopter
Venomancer Doom Lone Druid Viper Enigma
22m36s
Dark Knight
0
Lower Bracket R3
StarLucK.Fly
0
May 23, 2020 - 11:05 CST
Earthshaker Void Spirit Disruptor Ursa Enigma
Bane Tiny Magnus Legion Commander Phantom Assassin
43m04s
Snapfire Skywrath Mage Ursa Mars Bounty Hunter
Bane Nyx Assassin Enigma Riki Magnus
25m19s
Ocean
2
Lower Bracket Finals
CLcombat Team
2
May 23, 2020 - 19:20 CST
Nature's Prophet Clockwerk Rubick Storm Spirit Batrider
Techies Pangolier Tusk Leshrac Broodmother
35m13s
Pangolier Grimstroke Witch Doctor Ursa Queen of Pain
Bane Earthshaker Earth Spirit Gyrocopter Dark Willow
34m06s
Ocean
0
Qualified
Aster.Aries
CLcombat Team

Streams[edit]

References[edit]

  1. 虎牙赛事君 (2020-05-31). "Huya Legendary League".