Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

World Electronic Sports Games 2019 East Europe Finals

[e][h]World Electronic Sports Games 2019 East Europe Finals
League Information
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Dates:
Nov 30 - Dec 9, 2019
Teams:
4
Format:
Double-Elimination
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Two direct invites, two open qualifier teams
  • Double-elimination bracket
  • All matches besides the final are played in a Bo3
  • Final is played in a Bo5
  • Upper bracket winner has a one map advantage in the final
  • Winner qualifies to WESG 2019 Finals

Participating Countries[edit]

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Results[edit]

Upper Bracket R1
Romania
1
November 30, 2019 - 16:00 CET
Puck Keeper of the Light Skywrath Mage Naga Siren Sniper
Rubick Abaddon Disruptor Bloodseeker Keeper of the Light
23m03s
Puck Ogre Magi Batrider Ember Spirit Drow Ranger
Rubick Templar Assassin Legion Commander Disruptor Bloodseeker
29m49s
Nature's Prophet Kunkka Lich Ursa Leshrac
Winter Wyvern Lycan Timbersaw Earth Spirit Sniper
36m12s
Minor Atendari
2
Ad Finem
2
November 30, 2019 - 19:00 CET
Puck Witch Doctor Kunkka Invoker Spectre
Beastmaster Crystal Maiden Lina Tiny Faceless Void
61m55s
Witch Doctor Kunkka Rubick Chaos Knight Abaddon
Beastmaster Ancient Apparition Tusk Leshrac Gyrocopter
37m03s
KVP
0
Upper Bracket Finals
Minor Atendari
2
December 7, 2019 - 20:00 CET
Tiny Winter Wyvern Bloodseeker Timbersaw Sniper
Abaddon Skywrath Mage Batrider Outworld Devourer Leshrac
26m25s
Tiny Oracle Kunkka Huskar Razor
Lina Sand King Disruptor Monkey King Enigma
37m58s
Ad Finem
0
Lower Bracket R1
Romania
0
December 7, 2019 - 17:00 CET
Vengeful Spirit Shadow Fiend Doom Legion Commander Timbersaw
Kunkka Dark Willow Jakiro Chaos Knight Slardar
42m22s
Treant Protector Batrider Legion Commander Outworld Devourer Morphling
Kunkka Jakiro Sand King Slark Pugna
45m49s
KVP
2
Lower Bracket Finals
Ad Finem
0
December 8, 2019 - 17:00 CET
Rubick Abaddon Oracle Viper Slark
Kunkka Lich Dazzle Chaos Knight Axe
30m37s
Leshrac Disruptor Sand King Timbersaw Phantom Lancer
Treant Protector Beastmaster Jakiro Shadow Fiend Vengeful Spirit
18m09s
KVP
2
Grand Finals
Minor Atendari
3
December 9, 2019 - 17:00 CET
Default
Beastmaster Rubick Crystal Maiden Tiny Outworld Devourer
Kunkka Lich Elder Titan Terrorblade Dazzle
31m23s
Tiny Crystal Maiden Skywrath Mage Legion Commander Bloodseeker
Beastmaster Lich Rubick Shadow Fiend Chaos Knight
26m29s
Ogre Magi Lion Abaddon Razor Anti-Mage
Puck Jakiro Sand King Chaos Knight Lina
33m39s
Upper bracket winner starts with a 1-0 lead.
KVP
1

Streams[edit]

References[edit]