We are currently updating the structure of the wiki which might temporarily result in unusual or missing data. Thank you for your patience during this time!

Cooperation Cup Vol.17

From Liquipedia Fighting Games Wiki


Cooperation Cup, or Coop cup, is an annual 5-on-5 team Street Fighter III: Third Strike tournament held in Tokyo, Japan. In addition to the main event, the event also hosts an additional 5-on-5 tournament featuring teams of players playing only one specific character, referred to as Pre-Cooperation Cup.

[e][h]Cooperation Cup Vol.17
Tournament Information
Series:
Organizer:
Game NewTon
Version:
Third Strike
Location:
Date:
January 6, 2019
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

Information[edit]

Format[edit]

First Round[edit]

  • All teams are split to groups of 3.
    • Groups will be played in round robin format.
      • Group winners advance to second round.
        • Group runner-ups are moved to Play-off A.

Second Round[edit]

  • First round group winners are split into 7 blocks.
    • 7 blocks will be played in single elimination format.
      • 7 blocks winners advance to Top 8.
        • All remaining teams are moved to Play-off B.

Play-off A[edit]

  • First round group runner-ups will pick only one player from their team to enter this round.
    • All chosen players will play a single elimination tournament.
      • Winner carries his team to Play-off B.

Play-off B[edit]

  • Second Round losers and Play-off A winner pick only one player from their team to enter this round.
    • All chosen players will play a single elimination tournament.
      • Winner carries his team to Top 8.

Top 8[edit]

  • Second Round and Play-off B team winners will play a final, single elimination top 8.

Broadcast Talent[edit]


Participants[edit]

Teams[edit]

Most Notable Players[edit]

Notable Entrants
Japan Chun-Li Nuki Japan Chun-Li MOV Japan Ken Deshiken Japan Makoto Haitani
Japan Yang KO Japan Ryu Vanao Japan Urien RX Japan Remy Lucifer
Japan Ken Shie Japan Makoto Tominaga

Results[edit]

Top 8[edit]

Quarterfinals
 Ken Chun-Li Necro Ryu Ibuki Los Vatos Locos
4
 Ken Dudley Makoto Ken Elena Meidaimae-friends
5
 Chun-Li Ryu Akuma Ken Makoto Nisinippori versus
5
 Urien Chun-Li Chun-Li Necro Yun MinamiBIG-ONE 2nd
1
 Remy Chun-Li Yang Yang Yang Oink Club
3
 Ken Chun-Li Yun Yang Makoto Dream
5
 Chun-Li Yun Yun Yang Remy Kanagawa
5
 Ken Ken Ken Dudley Dudley Capsule-d Nagayama
4
Semifinals
 Ken Dudley Makoto Ken Elena Meidaimae-friends
2
 Chun-Li Ryu Akuma Ken Makoto Nisinippori versus
5
 Ken Chun-Li Yun Yang Makoto Dream
5
 Chun-Li Yun Yun Yang Remy Kanagawa
1
Grand Finals
 Chun-Li Ryu Akuma Ken Makoto Nisinippori versus
4
 Ken Chun-Li Yun Yang Makoto Dream
5

Finalist Teams[edit]

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Articles[edit]

References[edit]