HCT 2018/19 - Season 2 - Europe

From Liquipedia Hearthstone Wiki


[e][h]HCT 2018/19 - Season 2 - Europe
League Information
Series:
Hearthstone Championship Tour HCT
Server:
Europe Europe
Type:
Online
Start Date:
2018-09-01
End Date:
2018-09-02
Number of Players:
87
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

2018 HCT - Europe Fall Playoffs is the second season of 2018 HCT series tournaments for Europe region.

About[edit]

Location[edit]

  • Esports Game Arena Alphen aan den Rijn, Netherlands Netherlands
  • Cybersport Arena Kiev, Ukraine Ukraine
  • Esports Palace Bergamo, Italy Italy
  • CyberSpace Moscow, Russia Russia
  • Kavarna Majak Prague, Czech Republic Czech Republic

Broadcast Talent[edit]

Format[edit]

  • General:
  • Swiss: Swiss Rounds
    • Top 8 advance to Group Stage.
  • Group Stage: Double Elimination

Prize Pool[edit]

USD are spread among the players as seen below:

Participants[edit]

Top 64 of Ladder
85pts Norway hunterace
NordavindNordavind
75pts Greece Fenomeno
Fade 2 KarmaFade 2 Karma
69pts United Kingdom BoarControl
Fade 2 KarmaFade 2 Karma
65pts Czech Republic Jarla
NordavindNordavind
60pts Germany BunnyHoppor
SK GamingSK Gaming
56pts Germany Seiko
Team GenjiTeam Genji
56pts Denmark Twink
Copenhagen FlamesCopenhagen Flames
54pts Germany Casie
compLexity GamingcompLexity Gaming
52pts Israel Glaser
Fade 2 KarmaFade 2 Karma
51pts Germany Viper
51pts Czech Republic Faeli
Copenhagen FlamesCopenhagen Flames
50pts Sweden Bozzzton
Red ReserveRed Reserve
50pts Germany kolmari
Team Run'N GunTeam Run'N Gun
50pts Poland A83650
Illuminar GamingIlluminar Gaming
49pts France xBlyzes
Helios GamingHelios Gaming
49pts Russia MM78
Team Dutch GamingTeam Dutch Gaming
48pts Russia Babon
47pts France Swidz
Team GenjiTeam Genji
46pts Italy Turna
Exeed EsportsExeed Esports
45pts United Kingdom Meati
Barrage eSportsBarrage eSports
45pts Russia GeneraL
Team QLASHTeam QLASH
45pts Bulgaria Jengo
Team Run'N GunTeam Run'N Gun
45pts Czech Republic pokrovac
eSubaeSuba
45pts Poland mikolop
Solo GamingSolo Gaming
45pts Denmark Furyhunter
Copenhagen FlamesCopenhagen Flames
45pts Ukraine Silvors
44pts Finland Vardu
HelsinkiREDSHelsinkiREDS
43pts Russia Savvat
Barrage eSportsBarrage eSports
43pts Romania Rdu
G2 EsportsG2 Esports
43pts Germany Sintolol
Team GenjiTeam Genji
43pts Finland Creapz
ENCE eSportsENCE eSports
43pts Belgium Maverick
ArmaTeamArmaTeam
43pts Finland Kufdon
ENCE eSportsENCE eSports
43pts Germany Zyrios
Team VertexTeam Vertex
43pts Czech Republic RastaFish
InaequalisInaequalis
43pts Denmark sipiwi94
Barrage eSportsBarrage eSports
43pts United Kingdom GreenSheep
SentinelsSentinels
42pts Germany Zananananan
Team VertexTeam Vertex
42pts Russia SilverName
Team SpiritTeam Spirit
42pts Sweden sjow
Team LiquidTeam Liquid
42pts Germany Elfandor
42pts Russia Altere
42pts Germany Moyen
Team VertexTeam Vertex
42pts Finland Maur1
Team Dutch GamingTeam Dutch Gaming
42pts Ukraine Eclipse
42pts Czech Republic Scruffy
eSubaeSuba
42pts Belarus NoName
Nemiga GamingNemiga Gaming
42pts Ukraine iNS4NE
Team Dutch GamingTeam Dutch Gaming
42pts Russia Dimasik
42pts Belarus Картошечка
M19M19
42pts Russia VirtuozZ
42pts Ukraine Kolento
Cloud9Cloud9
42pts France Dizdemon
41pts Denmark Hoej
T1T1
41pts Italy Leta
Samsung Morning StarsSamsung Morning Stars
41pts France Felkeine
ArmaTeamArmaTeam
40pts Spain AKAWonder
SK GamingSK Gaming
40pts Poland Lucken
Illuminar GamingIlluminar Gaming
40pts Finland zumpp
HelsinkiREDSHelsinkiREDS
40pts Austria Thomm
40pts Netherlands ThijsNL
G2 EsportsG2 Esports
40pts Slovakia martim
Inside GamesInside Games
39pts Norway ntR
NordavindNordavind
39pts Russia RENMEN
39pts Italy Swaggermeist
Exeed EsportsExeed Esports
39pts Greece Athanas
Intrepid FoxIntrepid Fox
39pts Finland Glasnost
39pts Germany Kycoo
Team GenjiTeam Genji
39pts Turkey ThunderUP
39pts Czech Republic Findan
eSubaeSuba
39pts Poland dawido
Illuminar GamingIlluminar Gaming
39pts Spain Snoodyboo
Movistar RidersMovistar Riders
39pts Russia INER
Team SpiritTeam Spirit
39pts Poland Xeno
AGO EsportsAGO Esports
39pts Sweden TechnoGoose
Singularity EsportsSingularity Esports
39pts France Vinz
ArmaTeamArmaTeam
39pts Greece FibEli3
Intrepid FoxIntrepid Fox
39pts Italy Pool8
Team QLASHTeam QLASH
39pts Lithuania Tomas
Zalgiris EsportsZalgiris Esports
39pts Norway Zorkthar
NordavindNordavind
Top 8 of Challenger Finals
Austria CupraR
NOXsportsNOXsports
Spain Winseer
France exilessmath
Arcaneum GamingArcaneum Gaming
Israel Hatul
Italy Pool8
Team QLASHTeam QLASH
Russia Xenom
Ukraine Arrivider4i
Ukraine Losthead

Results[edit]

Swiss Group Stage[edit]

Placements 1-54
1. Israel Hatul 6-1 19 65 25
2. Norway hunterace 6-1 18 55 49
3. Ukraine Silvors 6-1 15 45 9
4. Finland Vardu 6-1 11 71 36
5. Russia RENMEN 6-1 0 59 1
6. Germany Moyen 6-1 -2 68 1
7. Germany Sintolol 5-2 16 74 65
8. Poland mikolop 5-2 11 54 58
9. Germany BunnyHoppor 5-2 11 48 52
10. Poland Lucken 5-2 11 16 53
11. Turkey ThunderUP 5-2 10 55 85
12. Russia MM78 5-2 9 58 26
13. Denmark Hoej 5-2 9 36 45
14. Germany Elfandor 5-2 8 64 29
15. Sweden Bozzzton 5-2 8 45 52
16. Italy Swaggermeist 5-2 7 46 45
17. Germany Seiko 5-2 4 63 40
18. Czech Republic Findan 5-2 3 33 26
19. Belgium Maverick 5-2 3 28 29
20. Spain Snoodyboo 5-2 -2 28 10
21. Ukraine iNS4NE 4-3 13 55 110
22. Austria Thomm 4-3 13 32 90
23. Poland A83650 4-3 10 33 74
24. Czech Republic RastaFish 4-3 7 45 77
25. Bulgaria Jengo 4-3 7 17 75
26. Finland Maur1 4-3 6 26 56
27. Lithuania Tomas 4-3 5 28 54
28. Greece FibEli3 4-3 5 16 70
29. Czech Republic pokrovac 4-3 4 16 74
30. Finland Kufdon 4-3 3 37 70
31. France Felkeine 4-3 2 31 56
32. Russia INER 4-3 1 28 62
33. Sweden sjow 4-3 0 30 74
34. Spain AKAWonder 4-3 -1 39 45
35. Belarus Картошечка 4-3 -2 34 49
36. Ukraine Eclipse 4-3 -2 22 53
37. France xBlyzes 4-3 -2 14 45
38. France Swidz 4-3 -2 0 66
39. Belarus NoName 4-3 -4 21 54
40. Italy Turna 4-3 -5 38 38
41. Denmark sipiwi94 4-3 -5 10 35
42. Russia Dimasik 4-3 -5 -1 59
43. Italy Leta 3-4 15 16 110
44. Poland dawido 3-4 11 7 105
45. Norway ntR 3-4 8 -17 91
46. Romania Rdu 3-4 6 15 126
47. France Dizdemon 3-4 6 15 102
48. Denmark Twink 3-4 4 -5 75
49. Denmark Furyhunter 3-4 3 1 111
50. Ukraine Losthead 3-4 0 1 78
51. Finland zumpp 3-4 -4 28 75
52. Czech Republic Jarla 3-4 -4 2 95
53. Finland Glasnost 3-4 -5 38 79
54. United Kingdom greensheep 3-4 -6 -11 78

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Russia RENMEN 2-0
2. Israel Hatul 2-1
3. Poland Mikolop 1-2
4. Finland Vardu 0-2

Group B[edit]

Group B
1. Germany Moyen 2-0
2. Germany Sintolol 2-1
3. Ukraine Silvors 1-2
4. Norway hunterace 0-2

View Games[edit]

Streams[edit]

VODs[edit]

References[edit]