Do you want to help? Just register and log in to edit our pages. You can also join our #leagueoflegends contributor community on our Discord.

Iberian Cup 2020

From Liquipedia League of Legends Wiki
[e][h]Iberian Cup 2020
League Information
Series:
Iberian Cup Iberian Cup
Organizer:
Game Version:
Type:
Online
Location:
Spain Spain
Format:
Group Stage:
GSL
Playoffs:
Single Elimination
Number of Teams:
20
Prize Pool:
€20,000 EUR
(≃ $23,630 USD)
Start Date:
2020-10-20
End Date:
2020-11-15
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

Overview[edit]

Format[edit]

  • Group Stage - October 20th - October 23rd, 2020
    • GSL Group Stage
    • Matches are Bo1
    • Top two teams from each group advance to the Knockout Stage
  • Playoffs - October 27th - November 15th, 2020
    • Single Elimination
    • Round 1 is Bo3, all following matches are Bo5

Broadcast Talent[edit]

  • Color Commentators

Prize Pool[edit]

€20,000 EUR are spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Nov 15, 2020: 1 EUR ≃ 1.1815 USD.)

MVP Table[edit]

Participants[edit]

Knockout Stage[edit]

Movistar Riders
TopEstonia beansu 
JunglerSpain Elyoya 
MiddlePortugal Xico 
BottomSpain JaVaaa 
SupportPortugal rhuckz 
Staff
CUnited Kingdom Jarge 
Main Roster
C TBD 
Vodafone Giants
TopSpain Th3Antonio 
JunglerLithuania Eckas 
MiddleGreece PrettyGRE 
BottomPortugal Attila 
SupportPoland Erdote 
Staff
CPortugal FearlessS 
CRomania Emi 
Main Roster
C TBD 
G2 Arctic
TopSpain Oscarinin 
JunglerNetherlands Markoon 
MiddlePoland Fresskowy 
BottomSpain Supa 
SupportUkraine Efias 
Staff
CSpain Melzhet 
Main Roster
C TBD 
EGN Esports
TopPortugal Frozen 
JunglerUnited Kingdom Kamil 
MiddleSweden Air 
BottomPortugal Worst 
SupportPortugal Slayer 
Staff
CSpain Asier 
Main Roster
C TBD 

Group Stage[edit]

Cream Real Betis
TopPoland Kackos 
JunglerLebanon Nasser 
MiddlePoland Zwyroo 
BottomGermany Keduii 
SupportPoland Pyrka 
Staff
CSpain Orthran 
Main Roster
C TBD 
Team Queso
TopPoland Raven 
JunglerNetherlands Kadir 
MiddlePoland Roison 
BottomPortugal Afm 
SupportSpain Aizhon 
Staff
CSpain Prod1gy 
Main Roster
C TBD 
OFFSET Esports
TopPortugal Flash 
JunglerPortugal Time 
MiddlePortugal Blizz 
BottomNorth Macedonia Axelent 
SupportPortugal Migas 
Staff
CPortugal DeadlyBreeze 
Main Roster
C TBD 
SAMCLAN Esports
TopPortugal F4rg 
JunglerPortugal Lulas 
MiddlePortugal Noma 
BottomPortugal Gotzy 
SupportPortugal Calmsky 
Top TBD 
C TBD 
S2V Esports
TopGermany Jaeger 
JunglerSpain DahVys 
MiddleSpain Miniduke 
BottomSpain Nixerino 
SupportSpain Homi 
Staff
CSpain Naruterador 
Main Roster
C TBD 
UCAM Esports Club
TopPortugal Aziado 
JunglerLithuania Warden 
MiddlePortugal Baca 
BottomSpain Rafitta 
SupportPortugal Plasma 
Staff
CPortugal Crusher 
Main Roster
C TBD 
Boavista FC
TopPortugal SlashD 
JunglerPortugal Mart 
MiddlePortugal Galaxy 
BottomPortugal Yamato 
SupportPortugal Obstinatus 
Staff
CPortugal Bp 
Main Roster
C TBD 
For The Win Esports
TopPortugal Truklax 
JunglerPortugal Own3r 
MiddleSerbia Marrow Ooze 
BottomPortugal Blackrog 
SupportPortugal Feedarias 
Staff
CPortugal sK 
Main Roster
C TBD 
BCN Squad
TopSpain Rubi0o 
JunglerSpain WidowMaker 
MiddleSpain Javier 
BottomSpain Rayito 
SupportSpain Simpy 
Top TBD 
C TBD 
MAD Lions Madrid
TopPoland Sinmivak 
JunglerSpain Koldo 
MiddleDenmark knighter 
BottomSpain Flakked 
SupportSpain Aesenar 
Staff
CSpain Araneae 
Main Roster
C TBD 
GeekCase eSports
TopSlovenia KenRuto 
JunglerPortugal BAKAKO 
MiddleSlovenia Gtrik 
BottomPortugal Blankie 
SupportPortugal Ahzidal 
Staff
CUnited Kingdom TechyFIEND 
Main Roster
C TBD 
GTZ Bulls
TopPortugal Ikuhro 
JunglerPortugal Furyy 
MiddleCroatia Sintax 
BottomNorway Nomi 
SupportPortugal Nitinho 
Staff
CPortugal Colinho 
Main Roster
C TBD 
eMonkeyz
TopCzech Republic Robocop 
JunglerSpain Akalos 
MiddleSpain Hydra 
BottomSpain RNATION 
SupportSpain Fendras 
Staff
CSpain Pawned 
Main Roster
C TBD 
Karma Clan Esports
TopPortugal Renas 
JunglerNetherlands Exosk6 
MiddleUnited Kingdom Arron 
BottomPortugal MetroArcher 
SupportPortugal Waffeletten 
Staff
CPortugal Mental 
Main Roster
C TBD 
Movistar Academy
TopSpain Marky 
JunglerSpain Indr4 
MiddleSpain Raedz 
BottomSpain Raziel 
SupportSpain Make 
Staff
CSpain ZeroTempo 
Main Roster
C TBD 
SLO REJECTS
TopSerbia PatkicaA 
JunglerSerbia Lotus 
MiddleSpain Siler 
BottomSpain nash1c 
SupportSpain Viketox 
Staff
CSpain Karakal Jr 
Main Roster
C TBD 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Semifinals
Cream Real Betis
1
October 20, 2020 - 18:00 CEST
Ornn Lillia Orianna Jhin Thresh
Volibear Hecarim Akali Ashe Rakan
24:40
MVP: Pyrka
eMonkeyz
0
S2V Esports
1
October 20, 2020 - 19:00 CEST
Ornn Graves Orianna Jhin Rakan
Gangplank Kindred Vel'Koz Ashe Tahm Kench
30:28
MVP: Miniduke
BCN Squad
0
Winners' Finals
Cream Real Betis
0
October 20, 2020 - 21:00 CEST
Sion Graves Syndra Samira Rakan
Malphite Hecarim Orianna Ezreal Yuumi
26:36
MVP: Nixerino
S2V Esports
1
Losers' Round 1
eMonkeyz
0
October 20, 2020 - 20:00 CEST
Volibear Graves Akali Lucian Leona
Ornn Hecarim Lulu Twitch Rakan
25:35
BCN Squad
1
Losers' Finals
Cream Real Betis
0
October 20, 2020 - 22:00 CEST
Ornn Lee Sin Orianna Jhin Leona
Kayle Lillia Ekko Ezreal Rakan
25:58
MVP: Javier
BCN Squad
1
Qualified
S2V Esports
BCN Squad


Semifinals
SAMCLAN Esports Club
1
October 21, 2020 - 18:00 CEST
Ornn Graves Orianna Ashe Nautilus
Vladimir Nidalee Sett Jhin Bard
37:21
MVP: Lulas
Movistar Academy
0
Boavista FC
0
October 21, 2020 - 19:00 CEST
Kennen Rek'Sai Lucian Senna Thresh
Neeko Graves Orianna Samira Leona
26:53
MVP: Aesenar
MAD Lions Madrid
1
Winners' Finals
SAMCLAN Esports Club
0
October 21, 2020 - 21:00 CEST
Shen Skarner Akali Miss Fortune Leona
Gangplank Lillia Sion Jhin Rakan
25:58
MVP: Koldo
MAD Lions Madrid
1
Losers' Round 1
Movistar Academy
1
October 21, 2020 - 20:00 CEST
Gangplank Nidalee Sett Ashe Morgana
Renekton Lillia Akali Jhin Leona
33:47
MVP: Indr4
Boavista FC
0
Losers' Finals
SAMCLAN Esports Club
0
October 21, 2020 - 22:00 CEST
Volibear Skarner Orianna Ashe Thresh
Renekton Nidalee Zoe Jhin Morgana
41:23
MVP: Raedz
Movistar Academy
1
Qualified
MAD Lions Madrid
Movistar Academy


Semifinals
For The Win Esports
1
October 22, 2020 - 18:00 CEST
Renekton Lillia Sylas Jhin Braum
Malphite Lee Sin Galio Samira Leona
26:42
MVP: Blackrog
GeekCase eSports
0
OFFSET Esports
1
October 22, 2020 - 19:00 CEST
Sion Lillia Lucian Jhin Thresh
Shen Evelynn Tristana Senna Maokai
34:07
MVP: Flash
Karma Clan Esports
0
Winners' Finals
For The Win Esports
1
October 22, 2020 - 21:00 CEST
Vladimir Graves Syndra Ashe Thresh
Ornn Kindred Lulu Jhin Leona
32:25
MVP: Truklax
OFFSET Esports
0
Losers' Round 1
GeekCase eSports
1
October 22, 2020 - 20:00 CEST
Camille Graves Orianna Ashe Thresh
Jax Gragas Tristana Senna Nautilus
29:45
MVP: BAKAKO
Karma Clan Esports
0
Losers' Finals
OFFSET Esports
1
October 22, 2020 - 22:00 CEST
Shen Nidalee Lucian Ashe Nautilus
Singed Graves Zed Senna Thresh
34:50
MVP: Blizz
GeekCase eSports
0
Qualified
For The Win Esports
OFFSET Esports


Semifinals
UCAM Esports Club
1
October 23, 2020 - 18:00 CEST
Gangplank Gragas Lucian Ashe Thresh
Ornn Graves Syndra Senna Morgana
32:32
MVP: Plasma
GTZ Bulls
0
Team Queso
0
October 23, 2020 - 19:00 CEST
Gangplank Lillia Sion Jhin Nautilus
Shen Kindred Yone Karthus Thresh
52:00
MVP: Siler
SLO REJECTS
1
Winners' Finals
UCAM Esports Club
0
October 23, 2020 - 21:00 CEST
Volibear Sett Orianna Caitlyn Thresh
Ornn Nidalee Ekko Jhin Rakan
27:27
MVP: Løtus
SLO REJECTS
1
Losers' Round 1
GTZ Bulls
0
October 23, 2020 - 20:00 CEST
Shen Kindred Orianna Ashe Nautilus
Lulu Hecarim Vel'Koz Jhin Leona
30:49
MVP: Roison
Team Queso
1
Losers' Finals
UCAM Esports Club
0
October 23, 2020 - 22:00 CEST
Volibear Graves Syndra Ashe Bard
Jax Nidalee Viktor Jhin Rakan
30:44
MVP: Roison
Team Queso
1
Qualified
SLO REJECTS
Team Queso


 Click here for more information about the Group Stage matches.

Knockout Stage[edit]

Round of 12
S2V Esports
2
October 27, 2020 - 18:00 CET
Renekton Kindred Azir Jhin Leona
Gangplank Graves Lulu Ashe Nautilus
29:30
Jax Lillia Lucian Ezreal Bard
Volibear Kindred Lulu Ashe Rakan
29:26
MVP: Miniduke
Movistar Academy
0
MAD Lions Madrid
2
October 27, 2020 - 21:00 CET
Kennen Graves Yone Samira Leona
Renekton Shyvana Zoe Ezreal Rakan
36:48
Camille Kindred Ekko Jhin Tahm Kench
Renekton Ivern Syndra Ezreal Leona
38:09
Shen Graves Twisted Fate Jhin Lux
Camille Nidalee Nocturne Twitch Rakan
33:21
MVP: Flakked
BCN Squad
1
For The Win Esports
0
October 28, 2020 - 18:00 CET
Maokai Graves Azir Ashe Galio
Volibear Nidalee Corki Jhin Rakan
29:24
Vladimir Kindred Twisted Fate Jhin Leona
Volibear Lillia Orianna Ezreal Rakan
28:46
MVP: Aizhon
Team Queso
2
SLO REJECTS
2
October 28, 2020 - 20:15 CET
Ornn Lillia Ryze Samira Leona
Shen Graves Syndra Draven Thresh
32:06
Volibear Graves Ryze Samira Gragas
Ornn Kindred Syndra Jhin Leona
28:00
Camille Lee Sin Orianna Jhin Thresh
Ornn Graves Twisted Fate Ashe Leona
36:09
MVP: Løtus
OFFSET Esports
1
Quarterfinals
EGN Esports
0
November 5, 2020 - 18:00 CET
Ornn Jarvan IV Orianna Caitlyn Morgana
Kayle Graves Ekko Samira Pantheon
33:20
Gangplank Graves Sylas Ashe Nautilus
Ornn Kindred Orianna Jhin Thresh
38:48
Gangplank Lillia Orianna Caitlyn Thresh
Ornn Kindred Kassadin Jhin Rakan
28:48
MVP: Siler
SLO REJECTS
3
G2 Arctic
3
November 6, 2020 - 18:00 CET
Lucian Nidalee Galio Ashe Pantheon
Malphite Graves Viktor Heimerdinger Leona
31:17
Sion Lillia Lucian Ezreal Yuumi
Volibear Hecarim Orianna Ashe Leona
28:23
Camille Graves Syndra Ashe Leona
Wukong Nidalee Orianna Ezreal Rakan
30:24
Fiora Hecarim Galio Ashe Leona
Camille Kindred Sylas Heimerdinger Tahm Kench
25:55
MVP: Fresskowy
Team Queso
1
Vodafone Giants
3
November 7, 2020 - 18:00 CET
Gangplank Kindred Sylas Ashe Nautilus
Shen Hecarim Cassiopeia Aphelios Lulu
46:06
Kennen Graves Viktor Ashe Leona
Renekton Lillia Azir Ezreal Alistar
39:48
Ornn Kindred Syndra Twitch Rakan
Mordekaiser Graves Orianna Jhin Pantheon
36:28
Ornn Graves Akali Jhin Tahm Kench
Camille Lillia Twisted Fate Ezreal Nautilus
30:28
MVP: Attila
S2V Esports
1
Movistar Riders
1
November 8, 2020 - 18:00 CET
Volibear Graves Galio Samira Leona
Renekton Lillia Orianna Jhin Braum
31:10
Ornn Graves Zoe Samira Leona
Renekton Sylas Twisted Fate Jhin Braum
35:01
Ornn Kindred Orianna Miss Fortune Leona
Mordekaiser Graves Tryndamere Ashe Rakan
37:30
Sion Graves Akali Ezreal Rakan
Gangplank Kindred Orianna Ashe Lux
36:26
MVP: Knighter
MAD Lions Madrid
3
Semifinals
SLO REJECTS
0
November 13, 2020 - 18:00 CET
Shen Kindred Syndra Jhin Leona
Ornn Lillia Orianna Ezreal Rakan
28:56
Malphite Lillia Qiyana Jhin Nautilus
Shen Graves Galio Ashe Leona
32:29
Poppy Taliyah Qiyana Karthus Pantheon
Camille Nidalee Sett Jhin Tahm Kench
24:08
MVP: Fresskowy
G2 Arctic
3
Vodafone Giants
3
November 14, 2020 - 18:00 CET
Volibear Graves Viktor Samira Leona
Renekton Lillia Galio Jhin Rakan
28:58
Cho'Gath Lillia Lucian Ezreal Leona
Gangplank Graves Twisted Fate Jhin Tahm Kench
28:53
Malphite Kindred Galio Samira Leona
Mordekaiser Graves Twisted Fate Jhin Alistar
26:41
MVP: Attila
MAD Lions Madrid
0
Finals
G2 Arctic
2
November 15, 2020 - 18:00 CET
Gangplank Graves Orianna Jhin Pantheon
Renekton Nidalee Syndra Ezreal Leona
36:22
Gangplank Lillia Vayne Samira Leona
Cho'Gath Graves Galio Fiora Taric
35:29
Neeko Evelynn Lucian Ezreal Braum
Sion Graves Syndra Ashe Leona
39:28
Ornn Graves Galio Jhin Thresh
Sion Nidalee Orianna Tristana Leona
27:08
Fiora Graves Syndra Ezreal Leona
Ornn Kindred Orianna Twitch Braum
31:34
MVP: Attila
Vodafone Giants
3

 Click here for more information about the Knockout Stage matches.

Additional Data[edit]

Statistics[edit]

TotalBlue SideRed SideMatch Length (mins)
ChampionWLWRWLWRWLWRPlayed ByPlayed WithPlayed Vs.<2525-3030-3535-4040-45>45
1Graves Graves37162143%135838%24111346%
6 (3-3)
5 (4-1)
5 (3-2)
3 (1-2)
2 (1-1)
Ashe 13 (8-5)
Leona 13 (7-6)
Jhin 8 (4-4)
Samira 8 (4-4)
Syndra 8 (3-5)
Jhin 12 (5-7)
Kindred 10 (3-7)
Leona 10 (3-7)
Orianna 10 (3-7)
Nidalee 9 (4-5)
00-00%113-827%147-750%126-650%00-00%00-00%
2Jhin Jhin35211460%149564%2112957%
8 (4-4)
6 (4-2)
4 (3-1)
3 (2-1)
3 (2-1)
Ornn 10 (7-3)
Lillia 9 (5-4)
Orianna 8 (6-2)
Kindred 8 (5-3)
Graves 8 (4-4)
Ashe 13 (9-4)
Graves 12 (7-5)
Leona 12 (6-6)
Volibear 8 (6-2)
Orianna 8 (4-4)
22-0100%147-750%107-370%74-357%11-0100%10-10%
3Leona Leona33171652%1881044%159660%
7 (6-1)
5 (4-1)
3 (2-1)
3 (1-2)
3 (1-2)
Graves 13 (7-6)
Samira 9 (6-3)
Jhin 8 (3-5)
Ashe 7 (6-1)
Kindred 7 (3-4)
Jhin 12 (6-6)
Graves 10 (7-3)
Lillia 10 (4-6)
Rakan 9 (2-7)
Ezreal 8 (4-4)
00-00%159-660%94-544%94-544%00-00%00-00%
4Ashe Ashe26151158%158753%117464%
4 (4-0)
3 (2-1)
3 (1-2)
2 (2-0)
2 (1-1)
Graves 13 (8-5)
Leona 7 (6-1)
Gangplank 7 (3-4)
Orianna 6 (4-2)
Nautilus 6 (2-4)
Jhin 13 (4-9)
Ezreal 6 (5-1)
Leona 6 (4-2)
Lillia 6 (4-2)
Ornn 6 (3-3)
10-10%63-350%107-370%75-271%10-10%10-10%
5Orianna Orianna2516964%137654%129375%
3 (3-0)
3 (2-1)
3 (2-1)
2 (2-0)
2 (2-0)
Ornn 9 (6-3)
Jhin 8 (6-2)
Thresh 7 (4-3)
Graves 6 (5-1)
Ashe 6 (4-2)
Graves 10 (7-3)
Leona 8 (6-2)
Jhin 8 (4-4)
Rakan 8 (3-5)
Ashe 6 (4-2)
11-0100%107-370%63-350%75-271%10-10%00-00%
56 games played30W - 26L (54%)26W - 30L (46%)2 games21 games17 games13 games1 games2 games
Click here for complete Champion Statistics table


Country Representation[edit]

#Country / RegionRepresentationPlayers
1Portugal Portugal37 / 100 (37%)Afm, Ahzidal, Attila, Aziado, BAKAKO, Baca, Blackrog, Blankie, Blizz, Calmsky, F4rg, Feedarias, Flash, Frozen (Portuguese player), Furyy, Galaxy, Gotzy, Ikuhro, Lulas, Mart, MetroArcher, Migas, Nitinho, Noma, Obstinatus, Own3r, Plasma, Renas, Rhuckz, SlashD, Slayer, Time, Truklax, Waffeletten, Worst, Xico, Yamato
2Spain Spain31 / 100 (31%)Aesenar, Aizhon, Akalos, DahVys, Elyoya, Fendras, Flakked, Homi, Hydra, Indr4, JaVaaa, Javier, Koldo, Make, Marky, Miniduke, Nash1c, Nixerino, Oscarinin, RNATION, Raedz, Rafitta, Rayito, Raziel, Rubi0o, Siler, Simpy, Supa, Th3Antønio, Viketox, WidowMaker
3Poland Poland8 / 100 (8%)Erdote, Fresskowy, Kackos, Pyrka, Raven, Roison, Sinmivak, Zwyroo
4Netherlands Netherlands3 / 100 (3%)Exosk6, Kadir, Markoon
5Serbia Serbia3 / 100 (3%)Lotus, Marrow Ooze, PatkicaA
6Germany Germany2 / 100 (2%)Jaeger, Keduii
7Lithuania Lithuania2 / 100 (2%)Eckas, Warden
8Slovenia Slovenia2 / 100 (2%)Gtrik, KenRuto
9United Kingdom United Kingdom2 / 100 (2%)Arron, Kamil
10Croatia Croatia1 / 100 (1%)Sintax
11Czech Republic Czech Republic1 / 100 (1%)Robocop
12Denmark Denmark1 / 100 (1%)Knighter
13Estonia Estonia1 / 100 (1%)beansu
14Greece Greece1 / 100 (1%)Pretty
15Lebanon Lebanon1 / 100 (1%)Nasser
16North Macedonia North Macedonia1 / 100 (1%)Axelent
17Norway Norway1 / 100 (1%)Nomi
18Sweden Sweden1 / 100 (1%)Air
19Ukraine Ukraine1 / 100 (1%)Efias

Viewership Stats[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 25 156
Average Viewers 6 745
Hours Watched 420 392