Do you want to help? Just register and log in to edit our pages. You can also join our #leagueoflegends contributor community on our Discord.

Intel Extreme Masters Season X - World Championship

From Liquipedia League of Legends Wiki


[e][h]IEM Season X - World Championship
League Information
Series:
Intel Extreme Masters IEM
Organizer:
ESL
Game Version:
Type:
Offline
Location:
Poland Katowice
Venue:
Spodek Arena
Format:
Group Stage: Double Elimination
Single-Elimination Bracket (Bo3)
Number of Teams:
8
Prize Pool:
$100,000 USD
Start Date:
2016-03-04
End Date:
2016-03-06
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group stage
    • Two groups with four teams in each
    • Double elimination group format (GSL) Bo1 and Bo3
    • Top two from each group move on to the playoffs
  • Playoffs
    • Single-Elimination Bracket
    • Bo3 matches with Bo5 Grand Finals

Prize Pool[edit]

$100,000 USD are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Fnatic
TopSouth Korea Gamsu 
JunglerSouth Korea Spirit 
MiddleNetherlands Febiven 
BottomSweden Rekkles 
SupportSweden Klaj 
CSpain Deilor 
Top TBD 
C TBD 
Royal Never Give Up
TopSouth Korea Looper 
JunglerChina Mlxg 
MiddleChina Xiaohu 
BottomChina Wuxx 
SupportSouth Korea Mata 
CSouth Korea Fly 
Top TBD 
C TBD 
SK Telecom T1
TopSouth Korea Duke 
JunglerSouth Korea Blank 
MiddleSouth Korea Faker 
BottomSouth Korea Bang 
SupportSouth Korea Wolf 
CSouth Korea kkOma 
Top TBD 
C TBD 
Team SoloMid
TopUnited States Hauntzer 
JunglerDenmark Svenskeren 
MiddleDenmark Bjergsen 
BottomUnited States Doublelift 
SupportFrance YellOwStaR 
Top TBD 
C TBD 
Origen
TopFrance sOAZ 
JunglerGermany Amazing 
MiddleGermany PowerOfEvil 
BottomDenmark Zven 
SupportSpain mithy 
Top TBD 
C TBD 
ESC Ever
TopSouth Korea Crazy 
JunglerSouth Korea Ares 
MiddleSouth Korea Tempt 
BottomSouth Korea LokeN 
SupportSouth Korea Key 
Top TBD 
C TBD 
Qiao Gu Reapers
TopChina V 
JunglerSouth Korea Swift 
MiddleSouth Korea Doinb 
BottomChina Uzi 
SupportChina Mor 
Top TBD 
C TBD 

Result[edit]

Group Stage
[edit]

Group A
1. Royal Never Give Up 2-0
2. Team SoloMid 2-1
3. ESC Ever 1-2
4. Origen 0-2
Group B
1. SK Telecom T1 2-0
2. Fnatic 2-1
3. Qiao Gu Reapers 1-2
4. Counter Logic Gaming 0-2

Playoffs[edit]

Semifinals
SK Telecom T1
2
Team SoloMid
0
Royal Never Give Up
1
Fnatic
2
Finals
SK Telecom T1
3
Fnatic
0

Additional Content[edit]

References[edit]