Do you want to help? Just register and log in to edit our pages. You can also join our #leagueoflegends contributor community on our Discord.

Northern League of Legends Championship 2020

From Liquipedia League of Legends Wiki
[e][h]Northern League of Legends Championship Summer 2020
League Information
Series:
NLC NLC
Organizer:
Type:
Online
Location:
Sweden Sweden
Number of Teams:
12
Prize Pool:
400,000 kr SEK
(≃ $45,906 USD)
Start Date:
2020-06-16
End Date:
2020-08-16
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

Overview[edit]

Format[edit]

  • Group Stage - June 16th - July 30th, 2020
    • All 12 teams are divided into two groups of six where they play a Double Round Robin format.
    • Each team plays 10 matches
    • All matches are Bo1
    • 1st to 4th place of each group qualify for Playoffs
      • 1st and 2nd place are seeded into Semifinals
      • 3rd and 4th place are seeded into Losers' Round 1
    • 6th place of each group will play the Promotion
  • Playoffs - August 4th - August 16th, 2020
    • Double Elimination
    • Grand Finals are Bo5, all other matches are Bo3
    • Winner and the runner-up qualify for EU Masters Summer

Broadcast Talent[edit]

  • Color Commentators

Prize Pool[edit]

400,000 SEK are spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Aug 16, 2020: 1 SEK ≃ 0.11476 USD.)

Participants[edit]

Barrage Esports
TopCzech Republic Dreedy 
JunglerDenmark Flipper 
MiddleDenmark Jadran 
BottomDenmark DenVoksne 
SupportNetherlands Nightmares 
Staff
CUnited States Surza 
CPoland Kiao 
CUnited Kingdom AJ 
Main Roster
C TBD 
BT Excel
TopSpain Send0o 
JunglerDenmark Taxer 
MiddleNorway Hatrixx 
BottomUnited Kingdom Deadly 
SupportUnited Kingdom kaSing 
Staff
CAustralia Swiffer 
Main Roster
C TBD 
Dusty
TopSweden Quinncidence 
JunglerSweden Cheelm 
MiddleIceland Legions 
BottomNorway Jackspektra 
SupportDenmark Fittle 
Staff
CNorway Veigar v2 
CDenmark Demb 
Main Roster
C TBD 
ENCE
TopFinland Nille 
JunglerFinland Taikki 
MiddleFinland Simpli 
BottomFinland Kehvo 
SupportFinland Seffe 
Staff
CFinland ATL 
Main Roster
C TBD 
Fnatic Rising
TopSwitzerland Pride 
JunglerUnited Kingdom Dan 
MiddleSweden MagiFelix 
BottomUnited Kingdom xMatty 
SupportSweden Bravado 
Staff
CNorway NicoThePico 
Main Roster
C TBD 
GODSENT
TopDenmark Champen 
JunglerDenmark Cboi 
MiddleDenmark Mikmer 
BottomIceland Hoiz 
SupportDenmark PedersenN 
Staff
CDenmark Vendett0 
Main Roster
C TBD 
MnM Gaming
TopSweden Kakan 
JunglerSweden Aesthetic 
MiddleNorway Energy 
BottomEstonia Monk 
SupportTurkey EliWood 
SubstitutesStaff
TopFinland weka 
BottomEstonia Barcode 
SupportDenmark Kalhira 
SupportRomania SH4DOW 
Main RosterStaff
CGreece AnOnPsyCkO 
CUnited Kingdom SH4DOW 
AUnited Kingdom Yetz 
Main RosterSubstitutes
Munster Rugby Gaming
TopUnited Kingdom Shikari 
JunglerUnited Kingdom Maxlore 
MiddlePoland Sebekx 
BottomSweden Unforgiven 
SupportFinland Hiiva 
Staff
CUnited Kingdom Furndog 
Main Roster
C TBD 
Nordavind
TopHungary Mumus100 
JunglerUnited Kingdom Noltey 
MiddleNorway Erixen 
BottomDenmark Chrisberg 
SupportSweden BeBopBulli 
Staff
CNorway iHansen 
CDenmark Donby 
Main Roster
C TBD 
Riddle Esports
TopDenmark Doxy 
JunglerDenmark Maxi 
MiddleDenmark Sencux 
BottomDenmark reje 
SupportDenmark Wendelbo 
Staff
CUnited Kingdom Smeagol 
CDenmark Risdrengen 
Main Roster
C TBD 
Team Singularity
TopSweden Flaxxish 
JunglerDenmark Skude 
MiddleTunisia Gaaloul 
BottomDenmark TakeSet 
SupportTurkey Only35 
SubstitutesStaff
MiddleRomania Vrow 
Main RosterStaff
CUnited Kingdom Torok 
Main RosterSubstitutes
Tricked Esport
TopSweden WeiZor 
JunglerUnited Kingdom Sof 
MiddleVietnam Eren 
BottomDenmark Achuu 
SupportDenmark FlayStation 
Staff
CDenmark Pad 
CPortugal Mantorras 
AUnited Kingdom Shurpa 
ASpain Supa 
Main Roster
C TBD 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A
1. BT Excel8-2
2. Riddle Esports7-3
3. Godsent5-5
4. Nordavind5-5
5. ENCE4-6
6. Team Singularity1-9
Group B
1. Fnatic Rising10-0
2. Tricked Esport6-4
3. Munster Rugby Gaming6-4
4. Barrage Esports3-7
5. Dusty3-7
6. MnM Gaming2-8

 Click here for more information about the Group Stage matches.

Playoffs[edit]

 

 

Semifinals
BT Excel
2
August 5, 2020 - 19:00 CEST
Gangplank Volibear Swain Sona Lux
Jarvan IV Sett Galio Veigar Pyke
35:24
Gangplank Kha'Zix Galio Caitlyn Thresh
Gragas Sett Orianna Kai'Sa Blitzcrank
30:08
Tricked Esport
0
Fnatic Rising
2
August 5, 2020 - 21:00 CEST
Gangplank Graves Galio Kalista Leona
Gnar Kha'Zix Twisted Fate Karthus Pantheon
33:59
Kennen Kha'Zix Twisted Fate Ashe Sett
Maokai Trundle Azir Caitlyn Morgana
29:20
Vladimir Graves Twisted Fate Ezreal Sett
Gangplank Volibear Sylas Vayne Nautilus
34:37
Riddle Esports
1
Winners' Finals
BT Excel
1
August 15, 2020 - 14:00 CEST
Shen Volibear Corki Ashe Morgana
Kennen Graves Galio Senna Leona
34:38
Renekton Sejuani Orianna Senna Tahm Kench
Lucian Volibear Twisted Fate Karthus Leona
34:42
Shen Sejuani Corki Ezreal Lux
Lucian Volibear Syndra Karthus Leona
31:11
Fnatic Rising
2
Losers' Round 1
Godsent
0
August 4, 2020 - 19:00 CEST
Renekton Trundle Azir Senna Bard
Wukong Skarner Syndra Kai'Sa Karma
32:40
Wukong Zac Kassadin Karthus Pantheon
Irelia Ivern Syndra Caitlyn Karma
26:41
Barrage Esports
2
Munster Rugby Gaming
1
August 4, 2020 - 21:00 CEST
Ornn Graves Corki Kalista Thresh
Gangplank Sejuani Azir Senna Tahm Kench
25:27
Ornn Trundle Tristana Syndra Nautilus
Gangplank Shyvana Akali Ashe Bard
32:51
Mordekaiser Sett Azir Ezreal Alistar
Ornn Trundle Sylas Kai'Sa Nautilus
27:32
Nordavind
2
Losers' Round 2
Riddle Esports
2
August 6, 2020 - 19:00 CEST
Renekton Kha'Zix Orianna Miss Fortune Karma
Gnar Ivern Kassadin Kai'Sa Nautilus
32:37
Renekton Trundle Vel'Koz Miss Fortune Karma
Gnar Skarner Orianna Caitlyn Lulu
40:05
Barrage Esports
0
Tricked Esport
2
August 6, 2020 - 21:00 CEST
Sion Sett Twisted Fate Caitlyn Karma
Ornn Olaf Sylas Ezreal Bard
32:06
Sett Kha'Zix Galio Vayne Lulu
Ornn Sejuani Lucian Ezreal Bard
26:59
Gangplank Sett Galio Caitlyn Morgana
Kennen Volibear Azir Ezreal Leona
26:01
Nordavind
1
Losers' Round 3
Riddle Esports
2
August 15, 2020 - 17:00 CEST
Ornn Nidalee Sett Ezreal Thresh
Gangplank Volibear Syndra Sona Lux
30:04
Camille Sejuani Corki Ezreal Karma
Sion Volibear Azir Kai'Sa Nautilus
31:10
Gnar Volibear Twisted Fate Miss Fortune Nautilus
Sejuani Trundle Azir Kalista Leona
29:10
Tricked Esport
1
Losers' Finals
BT Excel
1
August 16, 2020 - 14:00 CEST
Cho'Gath Sett Galio Kai'Sa Nautilus
Gangplank Kha'Zix Twisted Fate Ezreal Leona
35:52
Sett Lee Sin Syndra Ashe Morgana
Renekton Nocturne Twisted Fate Ezreal Thresh
45:07
Gangplank Volibear Azir Xayah Rakan
Gnar Olaf Orianna Caitlyn Thresh
32:21
Riddle Esports
2
Grand Finals
Fnatic Rising
3
August 16, 2020 - 17:00 CEST
Ornn Trundle Twisted Fate Ezreal Karma
Camille Sejuani Sett Karthus Nautilus
35:27
Urgot Sejuani Sett Karthus Leona
Renekton Volibear Syndra Kog'Maw Lulu
29:27
Kennen Sejuani Sett Ashe Nautilus
Gnar Volibear Orianna Ezreal Karma
38:00
Gangplank Volibear Orianna Aphelios Leona
Ornn Olaf Azir Ezreal Karma
45:30
Riddle Esports
1


Additional Data[edit]

Statistics[edit]

TotalBlue SideRed SideMatch Length (mins)
ChampionWLWRWLWRWLWRPlayed ByPlayed WithPlayed Vs.<2525-3030-3535-4040-45>45
1Ezreal Ezreal41251661%2013765%2112957%
8 (4-4)
6 (4-2)
6 (4-2)
4 (3-1)
4 (3-1)
Karma 12 (6-6)
Ornn 11 (6-5)
Volibear 10 (9-1)
Twisted Fate 10 (7-3)
Azir 9 (5-4)
Aphelios 11 (7-4)
Nautilus 10 (8-2)
Sett 10 (6-4)
Volibear 10 (5-5)
Karma 9 (7-2)
00-00%1410-471%115-645%139-469%11-0100%20-20%
2Volibear Volibear 40241660%29181162%116555%
9 (7-2)
5 (5-0)
4 (2-2)
4 (2-2)
3 (2-1)
Ezreal 10 (9-1)
Azir 8 (4-4)
Leona 7 (6-1)
Gangplank 7 (3-4)
Karma 7 (2-5)
Ezreal 10 (5-5)
Azir 9 (4-5)
Sett 9 (3-6)
Karma 8 (6-2)
Orianna 8 (5-3)
22-0100%127-558%157-847%97-278%10-10%11-0100%
3Karma Karma36152142%22121055%1431121%
5 (5-0)
4 (2-2)
3 (2-1)
3 (2-1)
3 (2-1)
Ezreal 12 (6-6)
Volibear 7 (2-5)
Graves 6 (4-2)
Orianna 6 (3-3)
Twisted Fate 6 (2-4)
Nautilus 10 (5-5)
Camille 9 (5-4)
Lulu 9 (4-5)
Ezreal 9 (2-7)
Volibear 8 (2-6)
00-00%135-838%104-640%104-640%22-0100%10-10%
4Azir Azir29141548%127558%1771041%
6 (4-2)
5 (3-2)
4 (3-1)
3 (1-2)
2 (2-0)
Ezreal 9 (5-4)
Volibear 8 (4-4)
Nautilus 7 (3-4)
Wukong 6 (5-1)
Gangplank 6 (3-3)
Volibear 9 (5-4)
Karma 7 (4-3)
Twisted Fate 7 (2-5)
Kalista 6 (4-2)
Gangplank 6 (3-3)
10-10%114-736%74-357%86-275%10-10%10-10%
5Gangplank Gangplank25141156%147750%117464%
4 (2-2)
4 (2-2)
3 (2-1)
3 (2-1)
3 (1-2)
Volibear 7 (3-4)
Azir 6 (3-3)
Ezreal 5 (4-1)
Leona 4 (3-1)
Nautilus 4 (1-3)
Ezreal 7 (4-3)
Azir 6 (3-3)
Sett 6 (3-3)
Volibear 6 (3-3)
Thresh 6 (1-5)
10-10%52-340%137-654%43-175%11-0100%11-0100%
85 games played51W - 34L (60%)34W - 51L (40%)3 games30 games27 games20 games3 games2 games
Click here for complete Champion Statistics table


Country Representation[edit]

#Country / RegionRepresentationPlayers
1Denmark Denmark20 / 65 (31%)Achuu, Cboi, Champen, Chrisberg, DenVoksne, Doxy, Fittle, FlayStation, Flipper, Jadran, Kalhira, Maxi, Mikmer, PedersenN, Reje, Sencux, Skude, TakeSet, Taxer, Wendelbo
2Sweden Sweden10 / 65 (15%)BeBopBulli, Bravado, Cheelm, Flaxxish, Kakan, MagiFelix, Quinncidence, Unforgiven, WeiZor, aesthetic
3United Kingdom United Kingdom8 / 65 (12%)Dan, Deádly, Maxlore, Noltey, Shikari, Sof, kaSing, xMatty
4Finland Finland7 / 65 (11%)Hiiva, Kehvo, Nille, Seffe, Simpli, Taikki, Weka
5Norway Norway4 / 65 (6%)Energy, Erixen, Hatrixx, Jackspektra
6Estonia Estonia2 / 65 (3%)Barcode, Monk
7Iceland Iceland2 / 65 (3%)Hoiz, Legions
8Romania Romania2 / 65 (3%)SH4DOW, Vrow
9Turkey Turkey2 / 65 (3%)EliWood, Only35
10Czech Republic Czech Republic1 / 65 (2%)Dreedy
11Hungary Hungary1 / 65 (2%)mumus100
12Netherlands Netherlands1 / 65 (2%)Nightmares
13Poland Poland1 / 65 (2%)Sebekx
14Spain Spain1 / 65 (2%)Send0o
15Switzerland Switzerland1 / 65 (2%)Pride
16Tunisia Tunisia1 / 65 (2%)Gaaloul
17Vietnam Vietnam1 / 65 (2%)Eren

Streams[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 8 412
Average Viewers 1 676
Hours Watched 104 869