M2 World Championship

From Liquipedia Mobile Legends: Bang Bang Wiki
[e][h]M2 World Championship
League Information
Organizer:
Moonton
Patch:
Type:
Offline
Location:
Singapore Singapore
Prize pool:
$300,000 USD
Start Date:
2021-01-18
End Date:
2021-01-24
Liquipedia tier:
Links
Teams
Number of teams:
12
Chronology
M1
 M1
M3 
M3

The M2 World Championship is the final event and the World Championship of the 2020 competitive season organized by Moonton Games. The best teams throughout the year have qualified to this event.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators and Analysts:
  • Malaysian Commentators:
  • Brazilian Commentator:

Format[edit]

  • Group Stage: January 18th - 20th, 2021
    • 12 teams are split into 4 groups of 3 teams.
    • Single round robin, all matches are played in a Bo3.
    • Group winner advances to Upper Bracket
    • 2nd-3rd entered play-in matches, winner advances to Lower Bracket
  • Playoffs: January 22nd - 24th, 2021
    • Double elimination
    • Upper Bracket Round 1 and Lower Bracket Round 1-3 is played in a Bo3.
    • Upper & Lower Bracket Final is played in a Bo5.
    • Grand Final is played in a Bo7.

Prize Pool[edit]

$300,000 USD are spread among the teams and players as seen below:

Awards[edit]

Participants[edit]

Indonesia RRQ Hoshi
EXP LaneIndonesia R7
JunglerIndonesia Alberttt
MiddleIndonesia Vynnn
Gold LaneIndonesia Lemon
RoamerIndonesia Psychoo
SubstitutesStaff
Gold LaneBrunei Wizzking
JunglerIndonesia XINNN
Main RosterStaff
CSingapore Jamesss
Main RosterSubstitutes
Indonesia Alter Ego
EXP LaneIndonesia Yam
JunglerIndonesia Celiboy
MiddleIndonesia Udil
Gold LaneIndonesia Pai
RoamerIndonesia Leomurphy
SubstitutesStaff
MiddleIndonesia Caesius
EXP LaneIndonesia Ahmad
Main RosterStaff
CIndonesia Nasiuduk
Main RosterSubstitutes
Philippines Bren Esports
EXP LanePhilippines FlapTzy
JunglerPhilippines KarlTzy
MiddlePhilippines Pheww
Gold LanePhilippines Ribo
RoamerPhilippines Lusty
SubstitutesStaff
RoamerPhilippines Ejhay
Gold LanePhilippines Coco
Main RosterStaff
CPhilippines Duckeyyy
Main RosterSubstitutes
Malaysia Todak
EXP LaneMalaysia Xray
JunglerMalaysia 4Meyz
MiddleMalaysia Moon
Gold LaneMalaysia Ciku
RoamerMalaysia Eone
Substitutes
EXP LaneMalaysia Stoo
Main Roster
Brazil DreamMax e-Sports
EXP LaneBrazil Cabral
JunglerBrazil Luiizz
MiddleBrazil Nix
Gold LaneBrazil Homis
RoamerBrazil Mayke
Substitutes
RoamerBrazil Waas
JunglerBrazil Aura
Main Roster
Japan 10s Gaming Frost
EXP LaneJapan Peco
JunglerJapan Shina
MiddleJapan Obuyan
Gold LaneJapan Koro
RoamerJapan Sevnea
Substitutes
EXP LaneJapan Pappa
Main Roster
Cambodia Impunity KH
EXP LaneCambodia NAIKER
JunglerCambodia Oppi
MiddleCambodia Hakurai
Gold LaneCambodia Seobaby
RoamerCambodia Boom
Substitutes
MiddleCambodia Fakergamingroom
MiddleCambodia Rookie
Main Roster
Singapore RSG Singapore
EXP LaneSingapore SynC
JunglerSingapore Jason
MiddleSingapore Sana
Gold LaneSingapore ly4ly4ly4
RoamerSingapore Kayzeepi
Substitutes
FlexSingapore Fossa
FlexSingapore Fenrir
Main Roster

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A
1.Burmese GhoulsBurmese Ghouls Burmese Ghouls1-12-3-1
2.RSG SingaporeRSG Singapore RSG Singapore1-13-30
3.Unique DevuUnique Devu Unique Devu1-13-2+1


Group B
1.Omega EsportsOmega Esports Omega Esports2-04-0+4
2.TODAKTODAK TODAK1-12-20
3.Impunity KHImpunity KH Impunity KH0-20-4-4


Group C
1.Bren EsportsBren Esports Bren Esports2-04-0+4
2.Alter EgoAlter Ego Alter Ego1-12-20
3.10s Gaming Frost10s Gaming Frost 10s Gaming Frost0-20-4-4


Group D
1.RRQ HoshiRRQ Hoshi RRQ Hoshi2-04-1+3
2.EVOS SGEVOS SG EVOS SG1-13-2+1
3.DreamMax e-SportsDreamMax e-Sports DreamMax e-Sports0-20-4-4


 Click here for detailed results of the Group Stage matches

Play-in[edit]

Round 1
Round 1
R1
Qualified
Qualified
Qual.
Q
2
1
January 20, 2021 - 05:00UTC
Silvanna
Kagura
Ruby
Claude
Lapu-Lapu
14:45
Luo Yi
Yi Sun-shin
Alice
Hilda
Benedetta
Silvanna
Kagura
Popol and Kupa
Yi Sun-shin
Lapu-Lapu
15:24
Selena
Hanzo
Alice
Grock
Yu Zhong
Silvanna
Kagura
Ruby
Yi Sun-shin
Popol and Kupa
16:19
Akai
Claude
Benedetta
Pharsa
Lapu-Lapu
2
0
January 20, 2021 - 07:00UTC
Roger
Lunox
Esmeralda
Lapu-Lapu
Jawhead
12:41
Grock
Benedetta
Selena
Baxia
Hayabusa
Lapu-Lapu
Carmilla
Harley
Benedetta
Chou
12:24
Selena
Roger
Ruby
Belerick
Natalia
2
1
January 20, 2021 - 09:00UTC
Yu Zhong
Hilda
Lancelot
Chou
Mathilda
19:02
Jawhead
Wanwan
Hayabusa
Kagura
Lapu-Lapu
Lapu-Lapu
Belerick
Chang'e
Yi Sun-shin
Atlas
15:07
Jawhead
Wanwan
Selena
Lancelot
Yu Zhong
Ruby
Atlas
Benedetta
Claude
Vale
19:57
Jawhead
Hayabusa
Mathilda
Belerick
Alice
2
0
January 20, 2021 - 11:00UTC
Brody
Kagura
Lapu-Lapu
Alice
Chou
15:35
Mathilda
Pharsa
Harith
Jawhead
Terizla
Brody
Kagura
Esmeralda
Benedetta
Hilda
14:07
Luo Yi
Pharsa
Claude
Masha
Terizla

Playoffs[edit]

Upper Bracket Semi-Finals
Upper Bracket Semi-Finals
Upper Semi-Finals
UB Semi-Finals
UB SF
Upper Bracket Final
Upper Bracket Final
Upper Final
UB Final
Grand Final
Grand Final
GF
2
0
January 22, 2021 - 08:15UTC
Yi Sun-shin
Yu Zhong
Mathilda
Lunox
Hilda
12:30
Valir
Lapu-Lapu
Claude
Baxia
Chou
Yu Zhong
Diggie
Selena
Claude
Jawhead
16:20
Harley
Wanwan
Pharsa
Lapu-Lapu
Silvanna
0
2
January 22, 2021 - 10:45UTC
Selena
Ruby
Roger
Wanwan
Jawhead
34:10
Eudora
Ling
Benedetta
Karrie
Yu Zhong
Esmeralda
Jawhead
Harley
Benedetta
Pharsa
11:00
Rafaela
Belerick
Bruno
Silvanna
Khaleed
3
2
January 23, 2021 - 08:15UTC
Selena
Jawhead
Claude
Balmond
Diggie
15:30
Eudora
Belerick
Ling
Silvanna
Lapu-Lapu
Grock
Diggie
Claude
Hayabusa
Mathilda
17:20
Selena
Harith
Roger
Khaleed
Lapu-Lapu
Benedetta
Lunox
Yi Sun-shin
Khaleed
Hilda
19:30
Luo Yi
Lapu-Lapu
Claude
Silvanna
Chou
Lapu-Lapu
Luo Yi
Yi Sun-shin
Alice
Baxia
18:10
Akai
Brody
Wanwan
Rafaela
Esmeralda
Brody
Atlas
Harith
Lapu-Lapu
Natalia
13:50
Silvanna
Minsitthar
Yi Sun-shin
Kagura
Chou
Lower Round 1
Lower Round 1
LB Round 1
LB R1
Lower Bracket Quarter-Finals
Lower Bracket Quarter-Finals
Lower Quarter-Finals
LB Quarter-Finals
LB QF
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Semi-Finals
LB Semi-Finals
LB SF
Lower Bracket Final
Lower Bracket Final
Lower Final
LB Final
0
2
January 22, 2021 - 03:00UTC
Lapu-Lapu
Kagura
Popol and Kupa
Harley
Pharsa
13:00
Mathilda
Roger
Claude
Jawhead
Yu Zhong
Carmilla
Hayabusa
Lapu-Lapu
Jawhead
Cecilion
15:20
Khaleed
Yi Sun-shin
Pharsa
Chou
Benedetta
0
2
January 23, 2021 - 03:00UTC
Yu Zhong
Selena
Ling
Chang'e
Chou
14:40
Mathilda
Lapu-Lapu
Roger
Silvanna
Harith
Yu Zhong
Silvanna
Benedetta
Vale
Baxia
13:30
Luo Yi
X.Borg
Karrie
Tigreal
Yi Sun-shin
2
0
January 22, 2021 - 05:45UTC
Esmeralda
Silvanna
Hayabusa
Claude
Tigreal
14:00
Mathilda
Benedetta
Karrie
Jawhead
Wanwan
Wanwan
Silvanna
Hayabusa
Thamuz
Baxia
16:30
Chou
Roger
Harith
Kagura
Benedetta
2
1
January 23, 2021 - 05:45UTC
Esmeralda
Lancelot
Lapu-Lapu
Selena
Chou
17:30
Gatotkaca
Wanwan
Thamuz
Baxia
Benedetta
Yu Zhong
Claude
Alice
Selena
Grock
11:20
Gatotkaca
Esmeralda
Hayabusa
Baxia
Belerick
Benedetta
Atlas
Pharsa
Harley
Selena
12:30
Grock
Roger
Thamuz
Silvanna
Wanwan
1
2
January 23, 2021 - 10:45UTC
Esmeralda
Chou
Lunox
Lancelot
Yu Zhong
14:10
Mathilda
Harley
Alice
Kaja
Benedetta
Esmeralda
Jawhead
Roger
Lapu-Lapu
Vale
16:30
Chou
Lancelot
Alice
Lunox
Yu Zhong
Esmeralda
Hilda
Claude
Ling
Selena
18:29
Chou
Lancelot
Pharsa
Baxia
Silvanna
1
3
January 24, 2021 - 08:00UTC
Lapu-Lapu
Mathilda
Claude
Khaleed
Akai
11:50
Yu Zhong
Lunox
Alice
Lancelot
Silvanna
Harith
Jawhead
Ling
Ruby
Selena
18:30
Silvanna
Alice
Yu Zhong
Chou
Claude
Yu Zhong
Chou
Helcurt
Wanwan
Silvanna
12:40
Mathilda
Lancelot
Hayabusa
Baxia
Selena
Esmeralda
Eudora
Karrie
Belerick
Mathilda
12:30
Silvanna
Baxia
Pharsa
Chou
Claude
3
4
January 24, 2021 - 09:30UTC
Yu Zhong
Silvanna
Harith
Yi Sun-shin
Jawhead
19:30
Atlas
Alice
Claude
Baxia
Mathilda
Benedetta
Vale
Roger
Yu Zhong
Atlas
12:40
Chou
Yi Sun-shin
Pharsa
Baxia
Selena
Mathilda
Silvanna
Yi Sun-shin
Lapu-Lapu
Chou
13:20
Atlas
Kagura
Claude
Yu Zhong
Benedetta
Claude
Grock
Lunox
Yi Sun-shin
Jawhead
18:50
Silvanna
Chou
Pharsa
Baxia
Lancelot
Selena
Yu Zhong
Harith
Claude
Akai
15:20
Jawhead
Lunox
Yi Sun-shin
Khaleed
Benedetta
Yu Zhong
Natalia
Pharsa
Hayabusa
Baxia
17:30
Chou
Alice
Lunox
Brody
Benedetta
Grock
Brody
Lapu-Lapu
Lunox
Minsitthar
14:05
Luo Yi
Claude
Harith
Chou
Baxia
Casters: Philippines Butters, Philippines Leo, Malaysia GideonQ, and Malaysia Qontra
Analysts: Philippines Wolf and Malaysia Laphel

Additional Content[edit]

Statistics[edit]

Streams[edit]

LanguageWorld
Streams

Including all available languages

Savages[edit]

Date Stage Team Vs. Hero Player KDA
2021-01-19 Group Stage Bren EsportsBren Esports 10s Gaming Frost10s Gaming Frost Lancelot Jungler Philippines KarlTzy 13/0/4

Country Representation[edit]

#Country / RegionRepresentationPlayers
1Philippines Philippines14 / 77 (18%)Coco, Ejhay, FlapTzy, Hadjizy, Heath, KarlTzy, Kenji, KurtTzy, Lusty, Otit, Pheww, Ribo, Toshi, YellyHaze
2Indonesia Indonesia13 / 77 (17%)Ahmad, Alberttt, Caesius, Celiboy, Lemon, Leomurphy, Pai, Psychoo, R7, Udil, Vynnn, XINNN, Yam
3Singapore Singapore12 / 77 (16%)Aeon, Fenrir, Fossa, Jason, JPL, Kayzeepi, ly4ly4ly4, Pokemon, Potato, Sana, Soul, SynC
4Brazil Brazil7 / 77 (9%)Aura, Cabral, Homis, Luiizz, Mayke, Nix, Waas
4Cambodia Cambodia7 / 77 (9%)Boom, Fakergamingroom, Hakurai, NAIKER, Oppi, Rookie, Seobaby
6Japan Japan6 / 77 (8%)Koro, Obuyan, Pappa, Peco, Sevnea, Shina
6Malaysia Malaysia6 / 77 (8%)4Meyz, Ciku, Eone, Moon, Stoo, Xray
8Myanmar Myanmar5 / 77 (6%)ACE, Dee, KID, MayBe, Rubydd
9Russia Russia4 / 77 (5%)Lil, ONESHOT, SAWO, Sunset Lover
10Ukraine Ukraine2 / 77 (3%)Defender, Warbarbie
11Brunei Brunei1 / 77 (1%)Wizzking

References[edit]