Overwatch Contenders 2019: The Gauntlet

From Liquipedia Overwatch Wiki
[e][h]Overwatch Contenders 2019: The Gauntlet
League Information
Series:
Overwatch Contenders OWC
Organizer:
Game Version:
Type:
Offline
Location:
South Korea Seoul
Venue:
Giga Arena
Format:
Group Stage:
Double Elimination
Playoffs:
Double Elimination
Prize Pool:
$250,000 USD
Start Date:
2019-10-09
End Date:
2019-10-13
Number of Teams:
10
Liquipedia Tier:
Links
Upcoming Matches

Information[edit]

  • The Gauntlet will consist of 10 teams competing in group stages and ultimately a double-elimination bracket.
  • Top-performing regions will send their teams from Season 2 to the Gauntlet, and performance in the Pacific and Atlantic Showdowns will determine region-specific invites.

Format[edit]

  • Group Stage: (Double Elimination)
    • Eight of the ten teams are split in two groups of four.
      • Champions of North America (as decided by a tiebreaker) and Korea will bypass Group Stage.
    • Each group is a double elimination bracket.
    • Top three (3) teams of each group advance to Finals.
    • Bottom team of each group is eliminated.
    • All matches are first-to-3.
  • Finals: (Double Elimination)
    • 8 teams (champions of North America and Korea, as well as top three of each group) in a double elimination bracket.
    • All matches are first-to-3, except for winners' finals, losers' finals and Gauntlet finals, which are first-to-4.

Broadcast Talent[edit]

Korean Broadcast[edit]

English Broadcast[edit]

  • Commentators:

Chinese Broadcast[edit]

  • Commentators:
    • China 9duo (He Jiaming)
    • China Peach (Wang Mengyuan)
    • China Time (Bian Yutao)
    • China Chen (Murong Chen)

Portuguese Broadcast[edit]

  • Commentators:
    • Brazil Vecet (Arthur Rage Nogueira)
    • Brazil Tonello (Felipe Tonello Calesco de Souza)
    • Brazil Nitro (Gabriel Gaspar)

Russian Broadcast[edit]

Prize Pool[edit]

250,000 USD is spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Semifinals
Element Mystic
3
October 9, 2019 - 11:00KST
Talon Esports
2
HSL Esports
0
October 9, 2019 - 12:30KST
XL2 Academy
3
Winners' Finals
Element Mystic
3
October 9, 2019 - 17:00KST
XL2 Academy
1
Losers' Round 1
Talon Esports
3
October 9, 2019 - 15:30KST
HSL Esports
0
Losers' Finals
XL2 Academy
2
October 9, 2019 - 18:30KST
Talon Esports
3
Qualified
Element Mystic
Talon Esports
XL2 Academy

Group B[edit]

Semifinals
Team Envy
3
October 10, 2019 - 11:00KST
Gladiators Legion
0
Gen.G esports
3
October 10, 2019 - 12:30KST
LGE.Huya
0
Winners' Finals
Team Envy
2
October 10, 2019 - 15:30KST
Gen.G esports
3
Losers' Round 1
Gladiators Legion
3
October 10, 2019 - 14:00KST
LGE.Huya
0
Losers' Finals
Team Envy
3
October 10, 2019 - 17:00KST
Gladiators Legion
0
Qualified
Gen.G esports
Team Envy
Gladiators Legion

Finals[edit]

 

 

Semifinals
RunAway
3
October 11, 2019 - 15:00KST
Gen.G esports
0
ATL Academy
2
Element Mystic
3
Winners' Finals
RunAway
2
October 12, 2019 - 15:00KST
Element Mystic
4
Losers' Round 1
Team Envy
0
October 11, 2019 - 12:00KST
XL2 Academy
3
Talon Esports
3
October 11, 2019 - 13:30KST
Gladiators Legion
0
Losers' Round 2
ATL Academy
3
October 12, 2019 - 12:00KST
XL2 Academy
0
Gen.G esports
3
October 12, 2019 - 13:30KST
Talon Esports
2
Losers' Round 3
ATL Academy
3
October 12, 2019 - 16:30KST
Gen.G esports
0
Losers' Finals
RunAway
0
October 13, 2019 - 12:00KST
ATL Academy
4
Gauntlet Finals
Element Mystic
4
October 13, 2019 - 14:00KST
ATL Academy
1

Additional Data[edit]

Country Representation[edit]

#Country / RegionRepresentationPlayers
1South Korea29 / 63 (46%)Alpha, Bashful, BiaNcA, Bliss, Creative, DNCE, Doha, Gangnamjin, Glister, Gogora, Hanbin, Heesu, JMAC, LeeJaeGon, MCD, MER1T, Mag, MuZe, Oberon, QoQ, SP9RK1E, Stalk3r, Stand1, Sven, Unique, Water, Wekeed, WooHyaL, Yaki
2United States11 / 63 (17%)Dalton, Fire, Gator, GiG, Hawk, Jaru, Ojee, Saucy, Speedily, Sugarfree, buds
3Denmark4 / 63 (6%)Ding, Henningsen, Zaprey, fischer
4China3 / 63 (5%)KaMi, Lengsa, Molly
5Sweden3 / 63 (5%)Luddee, SharP, eMIL
6United Kingdom3 / 63 (5%)FunnyAstro, KSP, numlocked
7Canada2 / 63 (3%)Crimzo, Roolf
8France1 / 63 (2%)Ascoft
9Germany1 / 63 (2%)Kodak
10Hong Kong1 / 63 (2%)ManGoJai
11Iceland1 / 63 (2%)Hafficool
12Japan1 / 63 (2%)HaKu
13Russia1 / 63 (2%)Txao
14Taiwan1 / 63 (2%)CQB
15Thailand1 / 63 (2%)Patiphan

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Language English Speaking South Korea China Portuguese Speaking Spain Germany Russia
Stream

References[edit]