Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Uniliga - Winter 2019 - 1st League: Group Stage 1


Format[edit]

Map Pool[edit]

Group Stage 1
Map Rotation Available Maps for Group Stage 1
Control Hybrid Assault Escort
1st map Control map
2nd map Hybrid map
3rd map Assault map
4th map Escort map
Tiebreaker Bo3 on the unplayed Control map.

Standings[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Munich eSports Academy 5-0 19-0-1 +18 10p
2. 1.ECF Owl Stars 4-1 16-0-5 +11 8p
3. Bielefeld Agents 3-2 11-0-9 +2 6p
4. Big Boops HTW eSports Berlin 2-3 10-0-11 -1 4p
5. 1.ECF Rowlets 1-4 4-0-16 -12 2p
6. Bingen Impulse 0-5 1-0-19 -18 0p

Group B[edit]

Group B
1. 1.ECF Owls 5-0 17-1-3 +14 10p
2. Munich eSports 4-1 15-2-3 +12 8p
3. KIT SC Phoenix 3-2 15-1-5 +10 6p
4. ESUG PlatParty 2-3 6-0-15 -9 4p
5. HsGL.Foxes 1-4 5-0-15 -10 2p
6. UEM Hachimari Maintsu 0-5 2-0-19 -17 0p

Legend[edit]

Legend
Advance to Gold Groups
Advance to Silver Groups
Advance to Bronze Groups

Group C[edit]

Group C
1. Engines Stuttgart 5-0 19-0-2 +17 10p
2. KIT SC Sphinx 4-1 18-0-3 +15 8p
3. KIT SC Grapes 3-2 11-0-9 +2 6p
4. Munich eSports Fire 2-3 8-0-13 -5 4p
5. Siegen Bisons 1-4 3-0-18 -15 2p
6. UED Puppies 0-5 4-0-18 -14 0p

Group D[edit]

Group D
1. CAUtionshaie 4-0 16-0-0 +16 8p
2. UED Wolves 3-1 12-0-4 +8 6p
3. ThrownTogether 1-3 4-0-12 -8 2p
4. Bonn17 1-3 4-0-12 -8 2p
5. Engines Stuttgart Rein&Hardt 1-3 4-0-12 -8 2p

Group E[edit]

Group E
1. EGT Dracoons 4-0 15-0-2 +13 8p
2. BerlinBots HTW eSports 3-1 11-0-5 +6 6p
3. UEM Victorious Mainz 2-2 11-0-6 +5 4p
4. Mein persönlicher Favorit 1-3 4-0-12 -8 2p
5. Mediadesign.Heroes 0-3 0-0-16 -16 0p

Match Overview[edit]

Group A[edit]

Show DuplicatesHide Duplicates
0-4
Nov 20
1-3
Nov 20
0-4
Oct 30
3-1
Nov 13
0-4
Nov 06
4-0
Nov 20
4-0
Oct 30
3-2
Nov 06
4-0
Nov 20
1-3
Nov 13
3-1
Nov 20
0-4
Oct 30
4-0
Nov 13
4-0
Nov 06
0-4
Nov 20
4-0
Oct 30
2-3
Nov 06
0-4
Nov 13
4-0
Nov 20
0-4
Nov 20
1-3
Nov 13
0-4
Nov 20
0-4
Nov 06
0-4
Nov 20
0-4
Oct 30
4-0
Nov 06
3-1
Nov 13
4-0
Nov 20
4-0
Nov 20
4-0
Oct 30

Group B[edit]

Show DuplicatesHide Duplicates
4-0
Oct 30
4-0
Nov 20
3-2
Nov 20
2-1
Nov 06
4-0
Nov 13
0-4
Oct 30
3-1
Nov 20
0-4
Nov 06
0-4
Nov 13
3-2
Nov 20
0-4
Nov 20
1-3
Nov 20
0-4
Nov 13
0-4
Oct 30
4-0
Nov 06
2-3
Nov 20
4-0
Nov 06
4-0
Nov 13
1-2
Nov 20
4-0
Oct 30
1-2
Nov 06
4-0
Nov 13
4-0
Oct 30
2-1
Nov 20
4-0
Nov 20
0-4
Nov 13
2-3
Nov 20
0-4
Nov 06
0-4
Oct 30
0-4
Nov 20

Group C[edit]

Show DuplicatesHide Duplicates
4-0
Nov 13
3-2
Nov 20
4-0
Oct 30
4-0
Nov 20
4-0
Nov 06
0-4
Nov 13
0-4
Nov 06
3-1
Nov 20
4-0
Nov 20
4-0
Oct 30
2-3
Nov 20
4-0
Nov 06
4-0
Nov 13
4-0
Oct 30
4-0
Nov 20
0-4
Oct 30
1-3
Nov 20
0-4
Nov 13
4-0
Nov 06
3-2
Nov 20
0-4
Nov 20
0-4
Nov 20
0-4
Oct 30
0-4
Nov 06
3-2
Nov 13
0-4
Nov 06
0-4
Oct 30
0-4
Nov 20
2-3
Nov 20
2-3
Nov 13

Group D[edit]

Show DuplicatesHide Duplicates
0-4
Nov 13
3-1
Nov 20
1-3
Oct 30
0-4
Nov 06
4-0
Nov 13
4-0
Oct 30
4-0
Nov 06
4-0
Nov 20
1-3
Nov 20
0-4
Oct 30
3-1
Nov 20
0-4
Nov 13
3-1
Oct 30
0-4
Nov 06
1-3
Nov 20
0-4
Nov 20
4-0
Nov 06
0-4
Nov 20
4-0
Nov 13
4-0
Nov 20

Group E[edit]

Show DuplicatesHide Duplicates
0-4
Nov 06
W-FF
Nov 20
4-0
Nov 20
3-1
Nov 13
4-0
Nov 06
4-0
Oct 30
4-0
Nov 13
3-2
Nov 20
FF-W
Nov 20
0-4
Oct 30
0-4
Nov 06
0-4
Nov 20
0-4
Nov 20
0-4
Nov 13
4-0
Nov 06
0-4
Oct 30
1-3
Nov 13
2-3
Nov 20
4-0
Nov 20
4-0
Oct 30

Match Summary[edit]

Group A[edit]

Group A matches
Round 1
AGENTS 0
October 30, 2019 - 19:00 CET
4 OWLSTA
MUCA 4
October 30, 2019 - 19:00 CET
0 Impulse
ROWLS 0
October 30, 2019 - 19:00 CET
4 BBB
Round 2
AGENTS 4
November 6, 2019 - 19:00 CET
0 Impulse
OWLSTA 3
November 6, 2019 - 19:00 CET
2 BBB
MUCA 4
November 6, 2019 - 19:00 CET
0 ROWLS
Round 3
AGENTS 4
November 13, 2019 - 19:00 CET
0 BBB
Impulse 1
November 13, 2019 - 19:00 CET
3 ROWLS
OWLSTA 1
November 13, 2019 - 19:00 CET
3 MUCA
Round 4
AGENTS 3
November 20, 2019 - 20:30 CET
1 ROWLS
BBB 0
November 20, 2019 - 19:00 CET
4 MUCA
Impulse 0
November 20, 2019 - 19:00 CET
4 OWLSTA
Round 5
AGENTS 0
November 20, 2019 - 20:30 CET
4 MUCA
ROWLS 0
November 20, 2019 - 20:30 CET
4 OWLSTA
BBB 4
November 20, 2019 - 20:30 CET
0 Impulse

Group B[edit]

Group B matches
Round 1
ESUG 0
October 30, 2019 - 19:00 CET
4 OWLS
UEM HmM 0
October 30, 2019 - 19:00 CET
4 KIT SC 1
HsGL 0
October 30, 2019 - 19:00 CET
4 MUC
Round 2
ESUG 0
November 6, 2019 - 19:00 CET
MVP: Filwo
4 KIT SC 1
OWLS 2
November 6, 2019 - 20:30 CET
1 MUC
UEM HmM 0
November 6, 2019 - 19:00 CET
4 HsGL
Round 3
ESUG 0
November 13, 2019 - 19:00 CET
4 MUC
KIT SC 1 4
November 13, 2019 - 19:00 CET
0 HsGL
OWLS 4
November 13, 2019 - 19:00 CET
0 UEM HmM
Round 4
ESUG 3
November 20, 2019 - 19:00 CET
1 HsGL
MUC 4
November 20, 2019 - 19:00 CET
0 UEM HmM
KIT SC 1 2
November 20, 2019 - 19:00 CET
3 OWLS
Round 5
ESUG 3
November 20, 2019 - 20:30 CET
2 UEM HmM
HsGL 0
November 20, 2019 - 20:30 CET
4 OWLS
MUC 2
November 20, 2019 - 20:30 CET
1 KIT SC 1

Group C[edit]

Group C matches
Round 1
KSG 4
October 30, 2019 - 19:00 CET
0 UEDP
Bisons 0
October 30, 2019 - 19:00 CET
4 Sphinx
MUCF 0
October 30, 2019 - 19:00 CET
4 NGNS
Round 2
KSG 0
November 6, 2019 - 19:00 CET
4 Sphinx
UEDP 0
November 6, 2019 - 19:00 CET
4 NGNS
Bisons 0
November 6, 2019 - 19:00 CET
4 MUCF
Round 3
KSG 0
November 13, 2019 - 20:30 CET
4 NGNS
Sphinx 4
November 13, 2019 - 19:00 CET
MVP: Paì
0 MUCF
UEDP 2
November 13, 2019 - 19:00 CET
3 Bisons
Round 4
KSG 3
November 20, 2019 - 19:00 CET
1 MUCF
NGNS 4
November 20, 2019 - 19:00 CET
0 Bisons
Sphinx 4
November 20, 2019 - 19:00 CET
0 UEDP
Round 5
KSG 4
November 20, 2019 - 19:00 CET
0 Bisons
MUCF 3
November 20, 2019 - 19:00 CET
2 UEDP
NGNS 3
November 20, 2019 - 19:00 CET
2 Sphinx

Group D[edit]

Group D matches
Round 1
TT 3
October 30, 2019 - 20:30 CET
MVP: inviZible
1 B17
CAU 4
October 30, 2019 - 19:00 CET
0 NGNS2
Round 2
UEDW 4
November 6, 2019 - 19:00 CET
0 B17
TT 0
November 6, 2019 - 19:00 CET
4 CAU
Round 3
UEDW 4
November 13, 2019 - 19:00 CET
0 NGNS2
B17 0
November 13, 2019 - 19:00 CET
4 CAU
Round 4
UEDW 0
November 20, 2019 - 19:00 CET
MVP: Ossiger
4 CAU
NGNS2 3
November 20, 2019 - 19:00 CET
1 TT
Round 5
UEDW 4
November 20, 2019 - 19:00 CET
0 TT
NGNS2 1
November 20, 2019 - 19:00 CET
3 B17

Group E[edit]

Group E matches
Round 1
MD.H 0
October 30, 2019 - 19:00 CET
MVP: Slan
4 EGT-DC
MpF 0
October 30, 2019 - 19:00 CET
4 UEM VicMz
Round 2
BB 0
November 6, 2019 - 19:00 CET
4 EGT-DC
MD.H 0
November 6, 2019 - 19:00 CET
4 MpF
Round 3
BB 3
November 13, 2019 - 19:00 CET
1 UEM VicMz
EGT-DC 4
November 13, 2019 - 19:00 CET
0 MpF
Round 4
BB 4
November 20, 2019 - 19:00 CET
0 MpF
UEM VicMz 4
November 20, 2019 - 19:00 CET
0 MD.H
Round 5
BB W
November 20, 2019 - 19:00 CET
Mediadesign.Heroes forfeit the match.
- MD.H
UEM VicMz 2
November 20, 2019 - 19:00 CET
3 EGT-DC