Paladins World Championship 2019 - Qualifier

From Liquipedia Paladins Wiki


[e][h]Paladins World Championship 2019 - Qualifier
League Information
Series:
Paladins_World_Championship Paladins World Championship
Organizer:
Version:
Type:
Offline
Location:
United States Atlanta
Venue:
Skillshot Esports Arena
Teams:
15
Format:
Double Elimination
Start Date:
2018-11-05
End Date:
2018-11-10
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Results[edit]

Round 1
SK Gaming
1
November 5, 2018 - 11:00 EDT
    
1
    
4
Serpent Beach
    
4
    
3
Frozen Guard
    
1
    
4
Stone Keep
Kanga Esports
2
Virtus.pro
2
November 5, 2018 - 12:45 EDT
    
4
    
3
Stone Keep
    
4
    
0
Brightmarsh
Sanguine Esports
0
Splyce
2
November 5, 2018 - 14:30 EDT
    
4
    
0
Frog Isle
    
4
    
0
Brightmarsh
Ryder
0
Renegades
0
November 5, 2018 - 16:15 EDT
    
3
    
4
Splitstone Quarry
    
2
    
4
Brightmarsh
Big Egos
2
mousesports
0
November 6, 2018 - 11:00 EDT
    
2
    
4
Ascension Peak
    
0
    
4
Jaguar Falls
Spacestation Gaming
2
Zaga Talent Gaming
0
November 6, 2018 - 12:45 EDT
    
1
    
4
Brightmarsh
    
3
    
4
Jaguar Falls
Sour Team
2
Team CryptiK
0
November 6, 2018 - 14:30 EDT
    
1
    
4
Stone Keep
    
2
    
4
Frog Isle
Armada Esports
2
Quarterfinals
Fnatic
2
November 7, 2018 - 14:30 EDT
    
4
    
3
Serpent Beach
    
4
    
3
Ice Mines
Kanga Esports
0
Virtus.pro
2
November 7, 2018 - 16:15 EDT
    
4
    
0
Brightmarsh
    
4
    
0
Frog Isle
Splyce
0
Big Egos
0
November 8, 2018 - 11:00 EDT
    
3
    
4
Serpent Beach
    
1
    
4
Brightmarsh
Spacestation Gaming
2
Sour Team
0
November 8, 2018 - 12:45 EDT
    
1
    
4
Brightmarsh
    
1
    
4
Serpent Beach
Armada Esports
2
Semifinals
Fnatic
2
November 9, 2018 - 14:00 EDT
    
4
    
0
Serpent Beach
    
4
    
0
Jaguar Falls
Virtus.pro
0
Spacestation Gaming
2
November 9, 2018 - 15:30 EDT
    
4
    
0
Splitstone Quarry
    
4
    
0
Serpent Beach
Armada Esports
0
Winners' Finals
Fnatic
2
November 10, 2018 - 15:30 EDT
    
0
    
4
Serpent Beach
    
4
    
2
Splitstone Quarry
    
4
    
3
Stone Keep
Spacestation Gaming
1
Losers' Round 1
Sanguine Esports
2
November 6, 2018 - 16:15 EDT
    
4
    
1
Brightmarsh
    
4
    
1
Stone Keep
Ryder
0
Renegades
2
November 7, 2018 - 11:00 EDT
    
4
    
3
Ice Mines
    
4
    
3
Brightmarsh
mousesports
0
Zaga Talent Gaming
0
November 7, 2018 - 12:45 EDT
    
3
    
4
Brightmarsh
    
0
    
4
Jaguar Falls
Team CryptiK
2
Losers' Round 2
Sour Team
1
November 8, 2018 - 14:30 EDT
    
2
    
4
Brightmarsh
    
4
    
3
Serpent Beach
    
1
    
4
Splitstone Quarry
SK Gaming
2
Big Egos
2
November 8, 2018 - 16:15 EDT
    
4
    
1
Brightmarsh
    
4
    
3
Stone Keep
Sanguine Esports
0
Splyce
2
November 9, 2018 - 11:00 EDT
    
4
    
3
Frozen Guard
    
4
    
1
Ice Mines
Renegades
0
Kanga Esports
2
November 9, 2018 - 12:30 EDT
    
4
    
1
Splitstone Quarry
    
4
    
1
Frozen Guard
Team CryptiK
0
Losers' Round 3
SK Gaming
2
November 9, 2018 - 17:00 EDT
    
4
    
1
Splitstone Quarry
    
3
    
4
Brightmarsh
    
4
    
2
Frog Isle
Big Egos
1
Splyce
1
November 10, 2018 - 11:00 EDT
    
2
    
4
Splitstone Quarry
    
4
    
3
Frozen Guard
    
0
    
4
Stone Keep
Kanga Esports
2
Losers' Semifinals
Virtus.pro
2
November 10, 2018 - 12:30 EDT
    
3
    
4
Frozen Guard
    
4
    
3
Frog Isle
    
4
    
3
Ascension Peak
SK Gaming
1
Armada Esports
0
November 10, 2018 - 14:00 EDT
    
2
    
4
Stone Keep
    
0
    
4
Jaguar Falls
Kanga Esports
2
Losers' Finals
Virtus.pro
1
November 10, 2018 - 17:00 EDT
    
4
    
1
Jaguar Falls
    
0
    
4
Stone Keep
    
2
    
4
Frozen Guard
Kanga Esports
2

References[edit]