Copa PUBG Masters Season 3 - Group Stage

From Liquipedia PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS Wiki
[e][h]Copa PUBG Masters Season 3 - Group Stage
League Information
Series:
Copa PUBG Masters Copa PUBG Masters
Organizer:
Webedia
Type:
Online
Location:
South America South America
Teams:
24
Game Mode:
Squads FPP
Platform:
Prize Pool:
$20,000 USD
Start Date:
2020-09-23
End Date:
2020-10-09
Liquipedia Tier:
Links

The Copa PUBG Masters is a Major LATAM Championship of the 2020 Official LATAM Calendar organized by PUBG Corporation. The 2020 LATAM Calendar represents a separate set of Official LATAM Circuits for the region. The 2020 will culminated at Global Championship 2020

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Portuguese Commentators:
    • Brazil Felpy (Felipe Cardoso)
    • Brazil Neves (Thaue Neves)
    • Brazil Bida (Bernardo Moura)
    • Brazil Ogro (Peter Thorun)
    • Brazil ReleeN (Davi Rangel)

Format[edit]

  • Group Stage: September 23rd - October 9th, 2020
  • 3 Weeks of league play. (Total of 36 matches)
    • 24 Teams divided into three groups
    • Each week will be played under the Round Robin group format (A vs B , B vs C , A vs C) (In total, every teams played 12 rounds per week)


Prize Pool[edit]

$20,000 USD are spread among the teams as seen below: Prize based on overall standings

Participants[edit]

Masters: Season 2[edit]

                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    

Access Series[edit]

                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    

Results[edit]

Overall[edit]

Overall
Team Round 1 Round 2Round 3 Total
LP LPLP
1. JUDAS AB 0BC 181AC 155336
2. Young Kings AB 206BC 124AC 0330
3. Stompa Top Team AB 0BC 140AC 136276
4. Latin Dominus  AB 0BC 113AC 145258
5. Sistematicos Esports AB 0BC 123AC 123246
6. Just2Easy AB 143BC 89AC 0232
7. As Tartarugas Ninja AB 103BC 0AC 124227
8. TEAM UADAUEL AB 75BC 0AC 150225
9. Lockhead Esports AB 0BC 125AC 97222
10. Bad Boys 3 AB 97BC 123AC 0220
11. Old Times AB 136BC 83AC 0219
12. Laranja Mecanica AB 84BC 0AC 117201
13. Meta Gaming AB 96BC 0AC 102198
14. Lumberjack's E-sports AB 116BC 0AC 76192
15. Team Spartacus AB 104BC 83AC 0187
16. Team Aze AB 71BC 100AC 0171
17. Good to Great AB 93BC 74AC 0167
18. B4DCALL AB 0BC 81AC 76157
19. Matenha Distancia AB 87BC 0AC 61148
20. Formula AB 0BC 89AC 58147
21. Toxic Booty AB 69BC 0AC 67136
22. Novos Tempos AB 76BC 0AC 56132
23. VOLTA 7 AB 0BC 55AC 75130
24. EXPERIENCELIVE AB 67BC 47AC 0114

Group A[edit]

Group A
Team Round 1 Round 2 Total
LP LP
1. As Tartarugas Ninja AB 103AC 124227
2. TEAM UADAUEL AB 75AC 150225
3. Laranja Mecanica AB 84AC 117201
4. Meta Gaming AB 96AC 102198
5. Lumberjack's E-sports AB 116AC 76192
6. Matenha Distancia AB 87AC 61148
7. Toxic Booty AB 69AC 67136
8. Novos Tempos AB 76AC 56132

Group B[edit]

Group B
Team Round 1 Round 2 Total
LP LP
1. Young Kings AB 206BC 124330
2. Just2Easy AB 143BC 89232
3. Bad Boys 3 AB 97BC 123220
4. Old Times AB 136BC 83219
5. Team Spartacus AB 104BC 83187
6. Team Aze AB 71BC 100171
7. Good to Great AB 93BC 74167
8. EXPERIENCELIVE AB 67BC 47114

Group C[edit]

Group C
Team Round 1 Round 2 Total
LP LP
1. JUDAS BC 181AC 155336
2. Stompa Top Team BC 140AC 136276
3. Latin Dominus  BC 113AC 145258
4. Sistematicos Esports BC 123AC 123246
5. Lockhead Esports BC 125AC 97222
6. B4DCALL BC 81AC 76157
7. Formula BC 89AC 58147
8. VOLTA 7 BC 55AC 75130

Country Representation[edit]

Streams[edit]

LanguageSpainPortugal
Streams

References[edit]