Fragbite - Frag League Season 4

From Liquipedia PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS Wiki


[e][h]Frag League Top Division S4
League Information
Series:
Fragbite/Fragleague Frag League
Organizer:
Type:
Online
Location:
Sweden Sweden
Teams:
16
Game Mode:
Squads FPP
Platform:
Prize Pool:
150,000 kr SEK
(≃ $16,302 USD)
Start Date:
2020-04-12
End Date:
2020-06-07
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

About[edit]

Fragleague is an open esports league organized by Fragbite with focusing on the Swedish and Nordic scene, with divisions for everyone regardless of skill level.

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:
    • Sweden rdl (Alexander Redl)
    • Sweden Tenshi (Lucas Collard)
    • Sweden Zeweig (Alexander Lind)
  • Observer:
    • Norway Ekkz (Karl Johan Kallevik)

Format[edit]

  • Frag League Top Division Season 4: April 12th - June 7th, 2020
    • Squad FPP
    • League play. (Total of 36 matches)
    • Games on Sundays

Prize Pool[edit]

150,000 kr SEK $16,302 USD ) are spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Jun 7, 2020: 1 SEK ≃ 0.10868 USD.)

Participants[edit]

                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
1 RAHINA got Quickmaths spot
2 ENCE got Varjoveljet spot
3 RAHINA parts way with Saunabois and keeps all the points gained.

Results[edit]

Frag League Top Division
Team Round 1 Round 2Round 3Round 4Round 5Round 6Round 7Round 8 Round 9 Total
LP LPLPLPLPLPLPLPLP
1. Tempus W1 55W2 47W3 40W4 55W5 6W6 41W7 35W8 53W9 76408
2. Hakkapeliitas W1 49W2 27W3 44W4 12W5 60W6 41W7 28W8 29W9 18308
3. ENCE W1 37W2 23W3 48W4 10W5 31W6 27W7 43W8 28W9 28275
4. Team Clueless W1 32W2 15W3 24W4 31W5 53W6 16W7 39W8 28W9 29267
5. Saunabois W1 28W2 16W3 37W4 47W5 11W6 29W7 19W8 7W9 36230
6. Granit Gaming W1 15W2 23W3 15W4 41W5 16W6 36W7 29W8 31W9 21227
7. Smiley Face W1 29W2 32W3 18W4 25W5 13W6 23W7 16W8 27W9 11194
8. Who Are You? W1 22W2 25W3 11W4 22W5 35W6 22W7 11W8 31W9 11190
9. EYEBALLERS W1 23W2 13W3 25W4 7W5 17W6 20W7 13W8 35W9 7160
10. YMCA Esports W1 9W2 15W3 8W4 25W5 24W6 33W7 25W8 13W9 6158
11. Where Team W1 20W2 28W3 16W4 1W5 7W6 24W7 14W8 20W9 24154
12. 3Danes1Brazilian W1 4W2 23W3 20W4 15W5 14W6 1W7 27W8 1W9 37142
13. Rehabbros W1 6W2 10W3 16W4 30W5 24W6 16W7 3W8 5W9 11121
14. Meet Your Makers W1 1W2 27W3 8W4 7W5 4W6 7W7 23W8 23W9 12112
15. Apeks W1 17W2 25W3 19W4 22W5 0W6 0W7 25W8 0W9 0108
16. Isey Skyr eSports W1 18W2 14W3 11W4 8W5 13W6 9W7 6W8 13W9 14106
Week 1
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 12, 2020 - 13:00 CEST
First Place
Hakkapeliitas
Second Place
Tempus
Third Place
Isey Skyr eSports
Round 2
Round 2
April 12, 2020 - 13:45 CEST
First Place
ENCE
Second Place
Team Clueless
Third Place
Where Team
Round 3
Round 3
April 12, 2020 - 14:30 CEST
First Place
Tempus
Second Place
Saunabois
Third Place
Team Clueless
Round 4
Round 4
April 12, 2020 - 15:15 CEST
First Place
Hakkapeliitas
Second Place
Saunabois
Third Place
Team Clueless
PKPKPKPK
1. Tempus55261111620011017175366
2. Hakkapeliitas49110131316033160111101212
3. ENCE37150001107711066621212
4. TC329022267735333544
5. Smiley2910055531212140338155
6. SB28110221004426772633
7. EYE2353111112033712211033
8. WAY2244228133446610022
9. WT20130223544531114055
10. Isey Skyr183511710090554422
11. Apks1781334455130339011
12. Granit1562441500062557111
13. YMCA91401111055811116011
14. Rehabbros67111130441200013000
15. 3D1B41600090221500015022
16. MYM112000140111000012000
Week 2
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 19, 2020 - 13:00 CEST
First Place
Who Are You?
Second Place
Smiley Face
Third Place
Meet Your Makers
Round 2
Round 2
April 19, 2020 - 13:45 CEST
First Place
Granit Gaming
Second Place
Where Team
Third Place
Apeks
Round 3
Round 3
April 19, 2020 - 14:30 CEST
First Place
Where Team
Second Place
Tempus
Third Place
ENCE
Round 4
Round 4
April 19, 2020 - 15:15 CEST
First Place
Tempus
Second Place
YMCA Esports
Third Place
Team Clueless
PKPKPKPK
1. Tempus4711044100112612121101414
2. Smiley322612125333130228155
3. WT28120112611110446244
4. Hakkapeliitas27447744881401110033
5. MYM2735661602253445344
6. Apks2516011351111150334411
7. WAY251109915011904412011
8. 3D1B23100227166100887155
9. ENCE2390446255356614011
10. Granit23811111077811115022
11. SB16150001302262559077
12. YMCA151301111033110222633
13. TC1553331201171113511
14. Isey Skyr14140338144442216000
15. EYE136255140111600013055
16. Rehabbros10711190331201111044
Week 3
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
April 26, 2020 - 13:00 CEST
First Place
Hakkapeliitas
Second Place
Tempus
Third Place
ENCE
Round 2
Round 2
April 26, 2020 - 13:45 CEST
First Place
EYEBALLERS
Second Place
ENCE
Third Place
Apeks
Round 3
Round 3
April 26, 2020 - 14:30 CEST
First Place
ENCE
Second Place
Rehabbros
Third Place
3Danes1Brazilian
Round 4
Round 4
April 26, 2020 - 15:15 CEST
First Place
Hakkapeliitas
Second Place
Team Clueless
Third Place
Saunabois
PKPKPKPK
1. ENCE483533266611011114433
2. Hakkapeliitas441101111160221403311088
3. Tempus40261010714444557199
4. SB3771334499100993566
5. EYE2515011110771503313044
6. TC24100331106662222655
7. 3D1B20160116255357716000
8. Apks1944663533900010011
9. Smiley1853111110011711115011
10. WT1690111501153886211
11. Rehabbros16130005300264412033
12. Granit158155814481119022
13. Isey Skyr111100012022160008188
14. WAY11120009022120115355
15. YMCA814000130331101111044
16. MYM86244140111301114000
Week 4
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
May 3, 2020 - 13:00 CEST
First Place
Saunabois
Second Place
3Danes1Brazilian
Third Place
Smiley Face
Round 2
Round 2
May 3, 2020 - 13:45 CEST
First Place
Granit Gaming
Second Place
Apeks
Third Place
Team Clueless
Round 3
Round 3
May 3, 2020 - 14:30 CEST
First Place
Tempus
Second Place
YMCA Esports
Third Place
Smiley Face
Round 4
Round 4
May 3, 2020 - 15:15 CEST
First Place
Granit Gaming
Second Place
Tempus
Third Place
Rehabbros
PKPKPKPK
1. Tempus5553774499110772699
2. SB4711020209055100225377
3. Granit41441111010101202211044
4. TC318133355553776255
5. Rehabbros301000081334444351313
6. YMCA2515022533326101010011
7. Smiley2535991004435119011
8. Apks2271332655140117155
9. WAY226233712271334466
10. 3D1B15262216011814415011
11. Hakkapeliitas12902262331304416011
12. ENCE101203314000624414011
13. Isey Skyr811011120441601111022
14. EYE713011150111504413011
15. MYM7140111301190228122
16. WT115000110001100012011
Week 5
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
May 10, 2020 - 13:00 CEST
First Place
Hakkapeliitas
Second Place
Who Are You?
Third Place
ENCE
Round 2
Round 2
May 10, 2020 - 13:45 CEST
First Place
Team Clueless
Second Place
Who Are You?
Third Place
YMCA Esports
Round 3
Round 3
May 10, 2020 - 14:30 CEST
First Place
Rehabbros
Second Place
Hakkapeliitas
Third Place
Team Clueless
Round 4
Round 4
May 10, 2020 - 15:15 CEST
First Place
ENCE
Second Place
Who Are You?
Third Place
Team Clueless
PKPKPKPK
1. Hakkapeliitas601102222536626887144
2. TC5311033110171735663577
3. WAY352677261190222677
4. ENCE31352211011140001101313
5. YMCA24533335881103315022
6. Rehabbros241400044551104412011
7. EYE174455810081339033
8. Granit1690226233443313022
9. 3D1B141200012000120334477
10. Smiley13711114022626611011
11. Isey Skyr1362331301171335300
12. SB11130117155100338100
13. WT781001500053116200
14. Tempus61001190111503310011
15. MYM415011100221301114000
16. Apks016000160001600016000
Week 6
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
May 17, 2020 - 13:00 CEST
First Place
YMCA Esports
Second Place
Tempus
Third Place
Smiley Face
Round 2
Round 2
May 17, 2020 - 13:45 CEST
First Place
Hakkapeliitas
Second Place
EYEBALLERS
Third Place
Smiley Face
Round 3
Round 3
May 17, 2020 - 14:30 CEST
First Place
ENCE
Second Place
Granit Gaming
Third Place
Rehabbros
Round 4
Round 4
May 17, 2020 - 15:15 CEST
First Place
Saunabois
Second Place
Where Team
Third Place
Who Are You?
PKPKPKPK
1. Hakkapeliitas4110055110111112011531111
2. Tempus412622441010447710088
3. Granit364466130222611114433
4. YMCA3311011111400053557133
5. SB29534412022110001101010
6. ENCE27120005333110101014011
7. WT248122624481112677
8. Smiley2335773500905513011
9. WAY226244811162443533
10. EYE209022265571008155
11. TC16715571771502212000
12. Rehabbros16140339033354411011
13. Isey Skyr91103311033140116200
14. MYM71500010055100119011
15. 3D1B113000150111300016000
16. Apks016000160001600015000
Week 7
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
May 24, 2020 - 13:00 CEST
First Place
Meet Your Makers
Second Place
Apeks
Third Place
Team Clueless
Round 2
Round 2
May 24, 2020 - 13:45 CEST
First Place
Hakkapeliitas
Second Place
ENCE
Third Place
YMCA Esports
Round 3
Round 3
May 24, 2020 - 14:30 CEST
First Place
3Danes1Brazilian
Second Place
YMCA Esports
Third Place
Smiley Face
Round 4
Round 4
May 24, 2020 - 15:15 CEST
First Place
ENCE
Second Place
Team Clueless
Third Place
Granit Gaming
PKPKPKPK
1. ENCE439044264481331101515
2. TC393577533344552666
3. Tempus3571664413131306610055
4. Granit29447713011140443588
5. Hakkapeliitas281201111099110115344
6. 3D1B271605516000110779055
7. YMCA2513011356626338133
8. Apks252644815562224411
9. MYM2311099150331600012011
10. SB19623362441205513033
11. Smiley16150001200035101011011
12. WT1410000905553557100
13. EYE1353227133904414000
14. WAY111402214011100116255
15. Isey Skyr611044100221500016000
16. Rehabbros3810011000711115000
Week 8
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
May 31, 2020 - 13:00 CEST
First Place
Smiley Face
Second Place
Hakkapeliitas
Third Place
Granit Gaming
Round 2
Round 2
May 31, 2020 - 13:45 CEST
First Place
EYEBALLERS
Second Place
Hakkapeliitas
Third Place
Who Are You?
Round 3
Round 3
May 31, 2020 - 14:30 CEST
First Place
Tempus
Second Place
Who Are You?
Third Place
Team Clueless
Round 4
Round 4
May 31, 2020 - 15:15 CEST
First Place
Tempus
Second Place
Meet Your Makers
Third Place
Team Clueless
PKPKPKPK
1. Tempus5353101012000110881101212
2. EYE3544331101010110338144
3. WAY317133359926669011
4. Granit313522905544554466
5. Hakkapeliitas2926662677140006222
6. ENCE2881441501153775399
7. TC2814000624435993533
8. Smiley271101414140001502214011
9. MYM23150001004462332688
10. WT20100554433100667111
11. Isey Skyr1390448100813311044
12. YMCA13624471441301110011
13. SB71100053221202213000
14. Rehabbros51200011022710012022
15. 3D1B11301113000900015000
16. Apks016000160001600016000
Week 9
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
June 7, 2020 - 13:00 CEST
First Place
3Danes1Brazilian
Second Place
Tempus
Third Place
Smiley Face
Round 2
Round 2
June 7, 2020 - 13:45 CEST
First Place
Tempus
Second Place
Saunabois
Third Place
Where Team
Round 3
Round 3
June 7, 2020 - 14:30 CEST
First Place
Tempus
Second Place
Where Team
Third Place
ENCE
Round 4
Round 4
June 7, 2020 - 15:15 CEST
First Place
Team Clueless
Second Place
3Danes1Brazilian
Third Place
Granit Gaming
PKPKPKPK
1. Tempus762688110212111012125366
2. 3D1B37110661401171552688
3. SB3611044269944777155
4. TC2990331200062001101414
5. ENCE284433905535998111
6. WT2462333522265511011
7. Granit21130115377150113544
8. Hakkapeliitas1871111001153446266
9. Isey Skyr14812211033110004444
10. MYM125355150001402214022
11. Rehabbros11140118133100339033
12. WAY11100777100812213000
13. Smiley113522130001304415000
14. EYE7160006233902212000
15. YMCA61202244001200010000
16. Apks015000160001600016000

Performance[edit]

Top 5 Most Damage[edit]

# Player Total
1.
Belgium SILERZZ
14.376
2.
Czech Republic PiXeL1K
13.491
3.
Finland Mise
11.318
4.
Denmark clib
11.305
5.
Denmark Wookiebookie
10.903

Top 5 Most Kills[edit]

# Player Total
1.
Czech Republic PiXeL1K
94
2.
Denmark clib
63
3.
Belgium SILERZZ
58
4.
Norway TomiL
54
5.
Finland D1gg3r1
51

Top 5 Most Assists[edit]

# Player Total
1.
Denmark clib
41
2.
Czech Republic PiXeL1K
39
3.
Denmark Wookiebookie
37
4.
Denmark Flamyy
36
5.
Finland Mise
33

Top 5 Longest Kill Distance[edit]

# Player Total
1.
Finland Rustanmar
748.99 m
2.
Norway Himannen
700.62 m
3.
Denmark Beami
638.31 m
4.
Finland poro600500
630.24 m
5.
Denmark FearRedBeard
532.66 m

References[edit]