Frag League Season 5

From Liquipedia PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS Wiki


[e][h]Frag League Top Division S5
League Information
Series:
Fragbite/Fragleague Frag League
Organizer:
Type:
Online
Location:
Sweden Sweden
Teams:
16
Game Mode:
Squads FPP
Platform:
Prize Pool:
150,000 kr SEK
(≃ $17,780 USD)
Start Date:
2020-10-11
End Date:
2020-12-06
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

About[edit]

Fragleague is an open esports league organized by Fragbite with focusing on the Swedish and Nordic scene, with divisions for everyone regardless of skill level. The last 4 placed teams gets demoted to 2nd Division.


Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:
    • Sweden rdl (Alexander Redl)
    • Sweden Tenshi (Lucas Collard)
    • Sweden Zeweig (Alexander Lind)

Format[edit]

  • Frag League Top Division Season 5: October 11th - December 6th, 2020
    • Squad FPP
    • League play. (Total of 36 matches)

Prize Pool[edit]

150,000 kr SEK $16,302 USD ) are spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Dec 6, 2020: 1 SEK ≃ 0.11853 USD.)

Participants[edit]

                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
1 Bystanders got Smiley Faces spot
2 Where Team gets signed by Crazy Coco Gaming

Results[edit]

Frag League Top Division
Team Round 1 Round 2Round 3Round 4Round 5Round 6Round 7Round 8 Round 9 Total
LP LPLPLPLPLPLPLPLP
W1 37W2 18W3 27W4 15W5 21W6 33W7 50W8 47W9 16
W1 7W2 17W3 7W4 16W5 37W6 10W7 23W8 0W9 0
W1 33W2 38W3 47W4 59W5 43W6 29W7 53W8 20W9 35
W1 9W2 20W3 23W4 33W5 17W6 28W7 17W8 11W9 29
W1 58W2 41W3 26W4 24W5 25W6 59W7 7W8 32W9 14
W1 25W2 32W3 47W4 30W5 30W6 5W7 11W8 19W9 12
W1 22W2 43W3 31W4 36W5 12W6 45W7 38W8 28W9 45
W1 11W2 12W3 9W4 18W5 9W6 2W7 10W8 14W9 20
W1 17W2 5W3 9W4 16W5 15W6 23W7 28W8 26W9 5
W1 21W2 19W3 22W4 5W5 8W6 18W7 13W8 13W9 14
W1 26W2 24W3 20W4 17W5 28W6 13W7 27W8 30W9 7
W1 16W2 24W3 13W4 33W5 15W6 23W7 15W8 29W9 41
W1 13W2 33W3 26W4 28W5 36W6 25W7 24W8 9W9 19
W1 20W2 5W3 17W4 7W5 14W6 10W7 4W8 12W9 26
W1 39W2 27W3 24W4 22W5 32W6 22W7 22W8 17W9 47
W1 8W2 4W3 17W4 5W5 15W6 22W7 19W8 35W9 15
1. kitchen. W1 33W2 38W3 47W4 59W5 43W6 29W7 53W8 20W9 35357
2. Bystanders W1 22W2 43W3 31W4 36W5 12W6 45W7 38W8 28W9 45300
3. Saunabois W1 58W2 41W3 26W4 24W5 25W6 59W7 7W8 32W9 14286
4. Tempus W1 37W2 18W3 27W4 15W5 21W6 33W7 50W8 47W9 16264
5. Vis W1 39W2 27W3 24W4 22W5 32W6 22W7 22W8 17W9 47252
6. GameFraym W1 13W2 33W3 26W4 28W5 36W6 25W7 24W8 9W9 19213
7. Team Red Zone W1 25W2 32W3 47W4 30W5 30W6 5W7 11W8 19W9 12211
8. Uncut Jewelry W1 16W2 24W3 13W4 33W5 15W6 23W7 15W8 29W9 41209
9. Crazy Coco Gaming W1 26W2 24W3 20W4 17W5 28W6 13W7 27W8 30W9 7192
10. Team Clueless W1 9W2 20W3 23W4 33W5 17W6 28W7 17W8 11W9 29187
11. EYEBALLERS W1 17W2 5W3 9W4 16W5 15W6 23W7 28W8 26W9 5144
12. Way Below Average W1 8W2 4W3 17W4 5W5 15W6 22W7 19W8 35W9 15140
13. YMCA Esports W1 21W2 19W3 22W4 5W5 8W6 18W7 13W8 13W9 14133
14. egg yolk W1 7W2 17W3 7W4 16W5 37W6 10W7 23W8 0W9 0117
15. Allan Oil W1 20W2 5W3 17W4 7W5 14W6 10W7 4W8 12W9 26115
16. Who Are You? W1 11W2 12W3 9W4 18W5 9W6 2W7 10W8 14W9 20105
Week 1
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 11, 2020 - 13:00 CEST
First Place
Saunabois
Second Place
Vis
Third Place
Crazy Coco Gaming
Round 2
Round 2
October 11, 2020 - 13:45 CEST
First Place
Saunabois
Second Place
Vis
Third Place
Bystanders
Round 3
Round 3
October 11, 2020 - 14:30 CEST
First Place
Tempus
Second Place
Allan Oil
Third Place
Saunabois
Round 4
Round 4
October 11, 2020 - 15:15 CEST
First Place
kitchen.
Second Place
Team Red Zone
Third Place
YMCA Esports
PKPKPKPK
1. SB5811099110121235557166
2. Vis392612122655120445333
3. Tempus37120445333110774466
4. KIT33160228155130111101414
5. CCG2635551002244446244
6. TRZ2515011626662552633
7. BSTN2244553566902215000
8. YMCA21905512044110443533
9. AO20100111100026121212011
10. EYE1753224411811110055
11. UJ1671111302253338155
12. GF138155140441501116022
13. WAY1113011150221604413044
14. TC9110221600071449022
15. WBA8621190111004414000
16. EY71401171441400011011
Week 2
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 18, 2020 - 13:10 CEST
First Place
GameFraym
Second Place
Uncut Jewelry
Third Place
Bystanders
Round 2
Round 2
October 18, 2020 - 13:55 CEST
First Place
Saunabois
Second Place
Team Clueless
Third Place
Vis
Round 3
Round 3
October 18, 2020 - 14:40 CEST
First Place
Bystanders
Second Place
Vis
Third Place
Uncut Jewelry
Round 4
Round 4
October 18, 2020 - 15:25 CEST
First Place
Team Red Zone
Second Place
Crazy Coco Gaming
Third Place
Uncut Jewelry
PKPKPKPK
1. BSTN43351515100331109913011
2. SB4153991105553557155
3. KIT381600014055441414441111
4. GF33110991106690225333
5. TRZ32620012044716611099
6. Vis2713000357726556222
7. CCG2415000814416011261212
8. UJ242633902235003533
9. TC201200026991205511000
10. YMCA194466530081119044
11. Tempus18100224455110448122
12. EY17110777111623314033
13. WAY121400062771401112022
14. AO57100160001001110033
15. EYE58133150111500015000
16. WBA49033130001301116000
Week 3
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 25, 2020 - 13:00 CEST
First Place
Bystanders
Second Place
Tempus
Third Place
Way Below Average
Round 2
Round 2
October 25, 2020 - 13:45 CEST
First Place
Team Red Zone
Second Place
Saunabois
Third Place
kitchen.
Round 3
Round 3
October 25, 2020 - 14:30 CEST
First Place
Crazy Coco Gaming
Second Place
Vis
Third Place
Allan Oil
Round 4
Round 4
October 25, 2020 - 15:15 CEST
First Place
Team Red Zone
Second Place
kitchen.
Third Place
Bystanders
PKPKPKPK
1. KIT47441111357713022261212
2. TRZ471103311066445511099
3. BSTN3111044536690223511
4. Tempus27265511055100554422
5. GF268166712262775344
6. SB26150332699816615011
7. Vis24130558100266612066
8. TC231600062101053889000
9. YMCA2253101044221500013033
10. CCG2012022130001105514033
11. WBA17356616011120007144
12. AO1710000902235776211
13. UJ131400012033110448155
14. EYE97100140111402210055
15. WAY96211100551600011011
16. EY7903315000712216011
Week 4
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 1, 2020 - 13:00 CET
First Place
Uncut Jewelry
Second Place
GameFraym
Third Place
Crazy Coco Gaming
Round 2
Round 2
November 1, 2020 - 13:45 CET
First Place
kitchen.
Second Place
Team Clueless
Third Place
Uncut Jewelry
Round 3
Round 3
November 1, 2020 - 14:30 CET
First Place
Team Clueless
Second Place
EYEBALLERS
Third Place
kitchen.
Round 4
Round 4
November 1, 2020 - 15:15 CET
First Place
Team Red Zone
Second Place
Who Are You?
Third Place
Vis
PKPKPKPK
1. KIT591001111016163588531616
2. BSTN3644441304453994488
3. TC33120442666110449033
4. UJ33110883566622214000
5. TRZ30719971111403311055
6. GF282613131004490008144
7. SB249000815544997144
8. Vis2211022622281553555
9. WAY18130009033100442655
10. CCG173577160221302213011
11. EY16817753441600015011
12. EYE16160004400265516011
13. Tempus1562221200071556233
14. AO75300150111101112022
15. WBA515000110221502211011
16. YMCA514011140221200010022
Week 5
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 8, 2020 - 13:00 CET
First Place
Saunabois
Second Place
Uncut Jewelry
Third Place
GameFraym
Round 2
Round 2
November 8, 2020 - 13:45 CET
First Place
egg yolk
Second Place
kitchen.
Third Place
Team Red Zone
Round 3
Round 3
November 8, 2020 - 14:30 CET
First Place
Vis
Second Place
Tempus
Third Place
GameFraym
Round 4
Round 4
November 8, 2020 - 15:15 CET
First Place
kitchen.
Second Place
Crazy Coco Gaming
Third Place
Bystanders
PKPKPKPK
1. KIT43140112677140441101515
2. EY3790991101111110449033
3. GF363566717735997122
4. Vis32150111400011012126277
5. TRZ308111359971225388
6. CCG2844558111120222699
7. SB251105513022100334411
8. Tempus21110221500026668166
9. TC171203310044626615022
10. EYE151303353661500012033
11. UJ1526669011901114011
12. WBA1553446211532216000
13. AO141603344661300013011
14. BSTN12100001201181333522
15. WAY9711116000443311000
16. YMCA86244110111600010011
Week 6
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 15, 2020 - 13:00 CET
First Place
Saunabois
Second Place
Tempus
Third Place
Team Clueless
Round 2
Round 2
November 15, 2020 - 13:45 CET
First Place
Saunabois
Second Place
Way Below Average
Third Place
Bystanders
Round 3
Round 3
November 15, 2020 - 14:30 CET
First Place
Uncut Jewelry
Second Place
Team Clueless
Third Place
kitchen.
Round 4
Round 4
November 15, 2020 - 15:15 CET
First Place
YMCA Esports
Second Place
Saunabois
Third Place
Bystanders
PKPKPKPK
1. SB5911099110121271332688
2. BSTN45140443510105366351212
3. Tempus3326111112011140445388
4. KIT2981999033359914022
5. TC2835337133269916011
6. GF25110004466110774444
7. EYE2344558133622210066
8. UJ2313011100441108812000
9. Vis2210066627790337133
10. WBA2212033264481338144
11. YMCA1815000160111300011077
12. CCG13712213022443311011
13. AO10530015011120116233
14. EY10621153221001115011
15. TRZ5901114011150009033
16. WAY216022110001600013000
Week 7
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 22, 2020 - 13:00 CET
First Place
kitchen.
Second Place
Tempus
Third Place
egg yolk
Round 2
Round 2
November 22, 2020 - 13:45 CET
First Place
Bystanders
Second Place
Team Clueless
Third Place
EYEBALLERS
Round 3
Round 3
November 22, 2020 - 14:30 CET
First Place
EYEBALLERS
Second Place
kitchen.
Third Place
egg yolk
Round 4
Round 4
November 22, 2020 - 15:15 CET
First Place
Tempus
Second Place
GameFraym
Third Place
kitchen.
PKPKPKPK
1. KIT531101010535526883566
2. Tempus502610101502262111111099
3. BSTN3862331101414110119088
4. EYE2811000350011010106211
5. CCG2712022442244554466
6. GF24907711022130332666
7. EY233555901135338133
8. Vis227144711111903311022
9. WBA1944441201171447144
10. TC171400026771503310011
11. UJ1516022100551205513033
12. YMCA1381228111160005355
13. TRZ111502262331002212022
14. WAY101305514000531115011
15. SB75322160111400014011
16. AO41000013011811116011
Week 8
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 29, 2020 - 13:00 CET
First Place
Tempus
Second Place
Uncut Jewelry
Third Place
Saunabois
Round 2
Round 2
November 29, 2020 - 13:45 CET
First Place
Tempus
Second Place
Saunabois
Third Place
Way Below Average
Round 3
Round 3
November 29, 2020 - 14:30 CET
First Place
Way Below Average
Second Place
Crazy Coco Gaming
Third Place
Bystanders
Round 4
Round 4
November 29, 2020 - 15:15 CET
First Place
EYEBALLERS
Second Place
Crazy Coco Gaming
Third Place
Team Red Zone
PKPKPKPK
1. Tempus47110441101212905511066
2. WBA35815535551106612033
3. SB323555267762115333
4. CCG305344811126552644
5. UJ2926991501153888111
6. BSTN2811077533335446244
7. EYE267100710071221101111
8. KIT209044905544559022
9. TRZ191202211000100663566
10. Vis17444414000130114444
11. WAY14621162991500014000
12. YMCA13130221302281227155
13. AO121402244331202213011
14. TC1115033100441103315011
15. GF910022120111401110055
16. EY0-0-0-0-0-0-0-0-0
Week 9
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
December 6, 2020 - 13:00 CET
First Place
Allan Oil
Second Place
Team Clueless
Third Place
Vis
Round 2
Round 2
December 6, 2020 - 13:45 CET
First Place
Vis
Second Place
Saunabois
Third Place
YMCA Esports
Round 3
Round 3
December 6, 2020 - 14:30 CET
First Place
Bystanders
Second Place
Uncut Jewelry
Third Place
kitchen.
Round 4
Round 4
December 6, 2020 - 15:15 CET
First Place
Uncut Jewelry
Second Place
Tempus
Third Place
Bystanders
PKPKPKPK
1. Vis4735771109944555344
2. BSTN456233717711017173500
3. UJ41130331304426441101414
4. KIT355355445535334466
5. TC2926559066539914000
6. AO2611010108111813312000
7. WAY2044111004462228166
8. GF19120331402210022621010
9. Tempus161105512000110222633
10. WBA15150005355714411022
11. YMCA14140333533130339000
12. SB14902226221401115033
13. TRZ12710062661500010033
14. CCG781221500090117122
15. EYE510033110111200013011
16. EY0-0-0-0-0-0-0-0-0

Country Representation[edit]

#Country / RegionRepresentationPlayers
1Finland Finland19 / 68 (28%)ANDY TUHOO, Anonymous, D1gg3r1, Jap1, Kojootti, Minne, Mise, NOOKIE, Poro600500, Rustanmar, SKUIJKE, Serphi, Sikora, Squeye, Stratos, Tahvoo, Tiikzu, TurboBanaani, Ydi
2Norway Norway15 / 68 (22%)Aaab, C4LVINKL3IN, FAENOTTO, FEELIX, Flow1e, Himan, Ivel, Jones, Kisse, Pr3bS, RUDI, Saltym8, Sunnny, TekkerZ, Ticko
3Denmark Denmark13 / 68 (19%)AegOGbacon, Avnqr, Beami, FearRedBeard, Flamyy, GeneralFinn, HjortdalN, Mikzenn, RAsk, T0bs, Wookiebookie, YellowFTW, ZeikoHD
3Sweden Sweden13 / 68 (19%)HotNSpicy, iMomme, Klubba, Maccandark, Marv, Men0xx, NHS, Pikzen, R9bin, Rhonix, rhyp, TrashCanMonster, Vaand4l
5United Kingdom United Kingdom2 / 68 (3%)Fexx, HoneyBadger
6Belarus Belarus1 / 68 (1%)btm
6Czech Republic Czech Republic1 / 68 (1%)PiXeL1K
6France France1 / 68 (1%)Excees
6Netherlands Netherlands1 / 68 (1%)Triquo
6Serbia Serbia1 / 68 (1%)Naylup
6United States United States1 / 68 (1%)Purdy

Performance[edit]

Top 5 Most Damage[edit]

# Player Total
1.
Finland Rustanmar
12,880
2.
Finland D1gg3r1
12,541
3.
Denmark Beami
11,642
4.
United Kingdom HoneyBadger
11,558
5.
Finland Mise
11,194

Top 5 Most Kills[edit]

# Player Total
1.
Denmark Beami
75
2.
Finland D1gg3r1
67
3.
Finland Rustanmar
63
4.
United Kingdom HoneyBadger
61
5.
United Kingdom Fexx
50

Top 5 Most Assists[edit]

# Player Total
1.
Finland Rustanmar
46
2.
Finland Mise
30
3.
Finland SKUIJKE
28
4.
Finland Sikora
28
5.
Finland D1gg3r1
27

Top 5 Longest Kill Distance[edit]

# Player Total
1.
Finland D1gg3r1
756.11 m
2.
Sweden mrtn
727.11 m
3.
Finland TurboBanaani
703.39 m
4.
Sweden Haxete
662.60 m
5.
Finland Sikora
659.97 m

References[edit]