Frag League Regional Finland Season 5

From Liquipedia PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS Wiki


[e][h]Frag League Regional Finland S5
League Information
Series:
Fragbite/Fragleague Frag League
Organizer:
Type:
Online
Location:
Sweden Sweden
Teams:
16
Game Mode:
Squads FPP
Platform:
Prize Pool:
25,000 kr SEK
(≃ $2,861 USD)
Start Date:
2020-10-05
End Date:
2020-11-30
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

About[edit]

Fragleague is an open esports league organized by Fragbite with focusing on the Swedish and Nordic scene, with divisions for everyone regardless of skill level. The winners in each 2nd Division gets promoted to Top Division and the bottom 4 teams gets demoted to 3rd Division Finland.

Broadcast Talent[edit]

Format[edit]

  • Frag League Regional Finland Season 5: October 5th - November 30th, 2020
    • Squad FPP
    • League play. (Total of 36 matches)
    • Games on Mondays

Prize Pool[edit]

25,000 kr SEK $2,813 USD ) are spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Oct 25, 2020: 1 SEK ≃ 0.11442 USD.)

Participants[edit]

                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    

Results[edit]

Frag League Finnish Division
Team Round 1 Round 2Round 3Round 4Round 5Round 6Round 7Round 8 Round 9 Total
LP LPLPLPLPLPLPLPLP
W1 9W2 22W3 28W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0
W1 18W2 36W3 26W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0
W1 18W2 7W3 11W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0
W1 18W2 7W3 12W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0
W1 50W2 32W3 10W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0
W1 11W2 15W3 21W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0
W1 40W2 20W3 22W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0
W1 0W2 1W3 7W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0
W1 11W2 47W3 40W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0
W1 16W2 12W3 12W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0
W1 11W2 14W3 24W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0
W1 16W2 24W3 45W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0
W1 60W2 33W3 33W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0
W1 23W2 13W3 17W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0
W1 14W2 9W3 16W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0
W1 44W2 70W3 35W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0
1. VASTA Gaming W1 44W2 70W3 35W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0149
2. Rise and Win W1 60W2 33W3 33W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 0126
3. Northern Legacy eSports W1 11W2 47W3 40W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 098
4. Isey Skyr eSports W1 50W2 32W3 10W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 092
5. Rehabbros W1 16W2 24W3 45W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 085
6. Myst1s Gaming W1 40W2 20W3 22W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 082
7. It's Only Game W1 18W2 36W3 26W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 080
8. Arctic Estars W1 9W2 22W3 28W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 059
9. Rozhok Roosters W1 23W2 13W3 17W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 053
10. PUUHAPETET W1 11W2 14W3 24W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 049
11. JariOY W1 11W2 15W3 21W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 047
12. Pilipali Pojat II W1 16W2 12W3 12W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 040
13. TaisteloToverit W1 14W2 9W3 16W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 039
14. KHR ESPORTS W1 18W2 7W3 12W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 037
15. Isey Skyr eSports Vanilla W1 18W2 7W3 11W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 036
16. Mänty Esport W1 0W2 1W3 7W4 0W5 0W6 0W7 0W8 0W9 08
Week 1
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 5, 2020 - 19:00 CEST
First Place
Rise and Win
Second Place
Isey Skyr eSports
Third Place
VASTA Gaming
Round 2
Round 2
October 5, 2020 - 19:40 CEST
First Place
Isey Skyr eSports
Second Place
TaisteloToverit
Third Place
VASTA Gaming
Round 3
Round 3
October 5, 2020 - 20:20 CEST
First Place
KHR ESPORTS
Second Place
Isey Skyr eSports
Third Place
Myst1s Gaming
Round 4
Round 4
October 5, 2020 - 21:00 CEST
First Place
Rise and Win
Second Place
VASTA Gaming
Third Place
It's Only Game
PKPKPKPK
1. RaW6011016161504471991101010
2. Isey Skyr5026551101515265513033
3. VASTA443566356662552699
4. M1G405377629935777166
5. RR2344335333110225355
6. ISEV18713344881601111011
7. IOG18110221001153553522
8. KHR18811171111104410000
9. PPII16903316000449915000
10. Rehabbros16160119033120224466
11. TT14140112611811112044
12. JOY111002213022140229055
13. NL116255140221500014022
14. PUUHAPETET11120111102290446222
15. ArE9150118122130448100
16. Mänty013000120001000016000
Week 2
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 12, 2020 - 19:00 CEST
First Place
Rise and Win
Second Place
It's Only Game
Third Place
Northern Legacy eSports
Round 2
Round 2
October 12, 2020 - 19:40 CEST
First Place
VASTA Gaming
Second Place
Northern Legacy eSports
Third Place
It's Only Game
Round 3
Round 3
October 12, 2020 - 20:20 CEST
First Place
VASTA Gaming
Second Place
Isey Skyr eSports
Third Place
PUUHAPETET
Round 4
Round 4
October 12, 2020 - 21:00 CEST
First Place
VASTA Gaming
Second Place
Northern Legacy eSports
Third Place
Isey Skyr eSports
PKPKPKPK
1. VASTA7090331101111110171711099
2. NL473577267744442688
3. IOG3626993544140114477
4. RaW3311010109066622210033
5. Isey Skyr3253331401126773577
6. Rehabbros24110664410101103316011
7. ArE2262665322906614033
8. M1G20812213033130335388
9. JOY151301110055100669033
10. PUUHAPETET1410000622235338111
11. RR131401115022532211055
12. PPII12120221603371006244
13. TT9443311011810012000
14. KHR77144120111500015011
15. ISEV7150118111160227111
16. Mänty11600071001200013000
Week 3
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 19, 2020 - 19:00 CEST
First Place
Arctic Estars
Second Place
JariOY
Third Place
Rise and Win
Round 2
Round 2
October 19, 2020 - 19:40 CEST
First Place
Rehabbros
Second Place
Northern Legacy eSports
Third Place
Arctic Estars
Round 3
Round 3
October 19, 2020 - 20:20 CEST
First Place
Rehabbros
Second Place
Northern Legacy eSports
Third Place
VASTA Gaming
Round 4
Round 4
October 19, 2020 - 21:00 CEST
First Place
Northern Legacy eSports
Second Place
PUUHAPETET
Third Place
Myst1s Gaming
PKPKPKPK
1. Rehabbros451303311015151105512022
2. NL40100222644265511077
3. VASTA354455534435557188
4. RaW333566624444224466
5. ArE281108835221501111022
6. IOG2662661003362665344
7. PUUHAPETET2481118166130002699
8. M1G2290221203353773522
9. JOY212655140001205510055
10. RR1753779033160116211
11. TT16718813000140009077
12. KHR121500016044906614022
13. PPII12110334422812216000
14. ISEV1116011150001109915011
15. Isey Skyr1012011712271338111
16. Mänty714000110331002213022
Week 4
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 26, 2020 - 19:00 CEST
Round 2
Round 2
October 26, 2020 - 19:40 CEST
Round 3
Round 3
October 26, 2020 - 20:20 CEST
Round 4
Round 4
October 26, 2020 - 21:00 CEST
PKPKPKPK
1. ArE0-0-0-0-0-0-0-0-0
2. Isey Skyr0-0-0-0-0-0-0-0-0
3. ISEV0-0-0-0-0-0-0-0-0
4. IOG0-0-0-0-0-0-0-0-0
5. JOY0-0-0-0-0-0-0-0-0
6. KHR0-0-0-0-0-0-0-0-0
7. M1G0-0-0-0-0-0-0-0-0
8. Mänty0-0-0-0-0-0-0-0-0
9. NL0-0-0-0-0-0-0-0-0
10. PPII0-0-0-0-0-0-0-0-0
11. PUUHAPETET0-0-0-0-0-0-0-0-0
12. Rehabbros0-0-0-0-0-0-0-0-0
13. RaW0-0-0-0-0-0-0-0-0
14. RR0-0-0-0-0-0-0-0-0
15. TT0-0-0-0-0-0-0-0-0
16. VASTA0-0-0-0-0-0-0-0-0
Week 5
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 2, 2020 - 19:00 CEST
Round 2
Round 2
November 2, 2020 - 19:40 CEST
Round 3
Round 3
November 2, 2020 - 20:20 CEST
Round 4
Round 4
November 2, 2020 - 21:00 CEST
PKPKPKPK
1. ArE0-0-0-0-0-0-0-0-0
2. Isey Skyr0-0-0-0-0-0-0-0-0
3. ISEV0-0-0-0-0-0-0-0-0
4. IOG0-0-0-0-0-0-0-0-0
5. JOY0-0-0-0-0-0-0-0-0
6. KHR0-0-0-0-0-0-0-0-0
7. M1G0-0-0-0-0-0-0-0-0
8. Mänty0-0-0-0-0-0-0-0-0
9. NL0-0-0-0-0-0-0-0-0
10. PPII0-0-0-0-0-0-0-0-0
11. PUUHAPETET0-0-0-0-0-0-0-0-0
12. Rehabbros0-0-0-0-0-0-0-0-0
13. RaW0-0-0-0-0-0-0-0-0
14. RR0-0-0-0-0-0-0-0-0
15. TT0-0-0-0-0-0-0-0-0
16. VASTA0-0-0-0-0-0-0-0-0
Week 6
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 9, 2020 - 19:00 CEST
Round 2
Round 2
November 9, 2020 - 19:40 CEST
Round 3
Round 3
November 9, 2020 - 20:20 CEST
Round 4
Round 4
November 9, 2020 - 21:00 CEST
PKPKPKPK
1. ArE0-0-0-0-0-0-0-0-0
2. Isey Skyr0-0-0-0-0-0-0-0-0
3. ISEV0-0-0-0-0-0-0-0-0
4. IOG0-0-0-0-0-0-0-0-0
5. JOY0-0-0-0-0-0-0-0-0
6. KHR0-0-0-0-0-0-0-0-0
7. M1G0-0-0-0-0-0-0-0-0
8. Mänty0-0-0-0-0-0-0-0-0
9. NL0-0-0-0-0-0-0-0-0
10. PPII0-0-0-0-0-0-0-0-0
11. PUUHAPETET0-0-0-0-0-0-0-0-0
12. Rehabbros0-0-0-0-0-0-0-0-0
13. RaW0-0-0-0-0-0-0-0-0
14. RR0-0-0-0-0-0-0-0-0
15. TT0-0-0-0-0-0-0-0-0
16. VASTA0-0-0-0-0-0-0-0-0
Week 7
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 16, 2020 - 19:00 CEST
Round 2
Round 2
November 16, 2020 - 19:40 CEST
Round 3
Round 3
November 16, 2020 - 20:20 CEST
Round 4
Round 4
November 16, 2020 - 21:00 CEST
PKPKPKPK
1. ArE0-0-0-0-0-0-0-0-0
2. Isey Skyr0-0-0-0-0-0-0-0-0
3. ISEV0-0-0-0-0-0-0-0-0
4. IOG0-0-0-0-0-0-0-0-0
5. JOY0-0-0-0-0-0-0-0-0
6. KHR0-0-0-0-0-0-0-0-0
7. M1G0-0-0-0-0-0-0-0-0
8. Mänty0-0-0-0-0-0-0-0-0
9. NL0-0-0-0-0-0-0-0-0
10. PPII0-0-0-0-0-0-0-0-0
11. PUUHAPETET0-0-0-0-0-0-0-0-0
12. Rehabbros0-0-0-0-0-0-0-0-0
13. RaW0-0-0-0-0-0-0-0-0
14. RR0-0-0-0-0-0-0-0-0
15. TT0-0-0-0-0-0-0-0-0
16. VASTA0-0-0-0-0-0-0-0-0
Week 8
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 23, 2020 - 19:00 CEST
Round 2
Round 2
November 23, 2020 - 19:40 CEST
Round 3
Round 3
November 23, 2020 - 20:20 CEST
Round 4
Round 4
November 23, 2020 - 21:00 CEST
PKPKPKPK
1. ArE0-0-0-0-0-0-0-0-0
2. Isey Skyr0-0-0-0-0-0-0-0-0
3. ISEV0-0-0-0-0-0-0-0-0
4. IOG0-0-0-0-0-0-0-0-0
5. JOY0-0-0-0-0-0-0-0-0
6. KHR0-0-0-0-0-0-0-0-0
7. M1G0-0-0-0-0-0-0-0-0
8. Mänty0-0-0-0-0-0-0-0-0
9. NL0-0-0-0-0-0-0-0-0
10. PPII0-0-0-0-0-0-0-0-0
11. PUUHAPETET0-0-0-0-0-0-0-0-0
12. Rehabbros0-0-0-0-0-0-0-0-0
13. RaW0-0-0-0-0-0-0-0-0
14. RR0-0-0-0-0-0-0-0-0
15. TT0-0-0-0-0-0-0-0-0
16. VASTA0-0-0-0-0-0-0-0-0
Week 9
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 30, 2020 - 19:00 CEST
Round 2
Round 2
November 30, 2020 - 19:40 CEST
Round 3
Round 3
November 30, 2020 - 20:20 CEST
Round 4
Round 4
November 30, 2020 - 21:00 CEST
PKPKPKPK
1. ArE0-0-0-0-0-0-0-0-0
2. Isey Skyr0-0-0-0-0-0-0-0-0
3. ISEV0-0-0-0-0-0-0-0-0
4. IOG0-0-0-0-0-0-0-0-0
5. JOY0-0-0-0-0-0-0-0-0
6. KHR0-0-0-0-0-0-0-0-0
7. M1G0-0-0-0-0-0-0-0-0
8. Mänty0-0-0-0-0-0-0-0-0
9. NL0-0-0-0-0-0-0-0-0
10. PPII0-0-0-0-0-0-0-0-0
11. PUUHAPETET0-0-0-0-0-0-0-0-0
12. Rehabbros0-0-0-0-0-0-0-0-0
13. RaW0-0-0-0-0-0-0-0-0
14. RR0-0-0-0-0-0-0-0-0
15. TT0-0-0-0-0-0-0-0-0
16. VASTA0-0-0-0-0-0-0-0-0

Performance[edit]

Top 5 Most Damage[edit]

# Player Total
1.
Finland Elska
5,118
2.
Finland ZOON
4,821
3.
Finland KrisukkA
4,475
4.
Finland JNG
4,400
5.
Finland NooaVee
4,310

Top 5 Most Kills[edit]

# Player Total
1.
Finland ZOON
25
2.
Finland NooaVee
24
3.
Finland JNG
23
4.
Finland ReissuMies
23
5.
Finland Elska
22

Top 5 Most Assists[edit]

# Player Total
1.
Finland Elska
26
2.
Finland miikaz
20
3.
Finland JNG
19
4.
Finland SumoJaBs
19
5.
Finland NooaVee
16

Top 5 Longest Kill Distance[edit]

# Player Total
1.
Finland Nikoo0
688.61 m
2.
Finland xacho
548.15 m
3.
Finland Leevai
505.68 m
4.
Finland KrisukkA
440.49 m
5.
Finland Kotz0ne
427.88 m

References[edit]