PUBG Continental Series 1: Europe

From Liquipedia PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS Wiki
[e][h]PUBG Continental Series 1: Europe
League Information
Organizer:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
24
Game Mode:
Squads FPP
Platform:
Prize Pool:
$263,500 USD
Start Date:
2020-06-09
End Date:
2020-07-05
Liquipedia Tier:
Links

The PUBG Continental Series is an online regional tournament structure organized by PUBG Corporation. The 2020 Continental Series replaced the now-cancelled Global Series. The 2020 will culminated at Global Championship 2020

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:
  • Russian Commentators:
  • Observers:
  • Thai Commentator:

Format[edit]

  • PCS Series 1: Europe
    • 24 teams:
    • 6 Days of League Play. (Total of 36 matches, Each team played 24 matches)
      • 24 Teams divided into three groups
      • Each day will be played under the Round Robin group format (A vs B , B vs C , A vs C) (In total, every teams played 12 matches per week)
      • After all three days completed, All match results will be counted into a single ranking group. Top 16 advances to Finals.
    • Finals
    • 20 matches (5 per day)
      • Sanhok removed from Series 1

Prize Pool[edit]

The initial prize pool of the tournament is $200,000 USD.

25% of Series 1 item revenue will be shared among participating teams.
Half of the 25%, 12.5% will go directly into all of the Series 1 prize pool.
The other 12.5% will be distributed equally across all participants.[1]

The Total prize pool was announced prior to PCS1, each region recieved $63,500

Participants[edit]

Invited[edit]

Team Liquid
1Netherlands Ibiza 
2Norway Jeemzz 
3Canada Kaymind 
4Finland Mxey 
CUnited States 7Teen 
                    
                    
Natus Vincere
1Russia ceh9 
2Russia Bestoloch 
3Russia TheTab 
4Russia Kemba7 
CRussia Dyrem 
                    
ENCE
1Finland Rustanmar 
2Finland SKUIJKE 
3Finland Tiikzu 
4Finland D1gg3r1 
CFinland SENTEX 
                    
TSM
1Turkey Iroh 
2United Kingdom vard 
3Ireland MiracU 
4United Kingdom Fexx 
CSweden dohfOs 
                    
FaZe Clan
1Sweden Fuzzface 
2Russia ubah 
3Norway Aitzy 
4Denmark Gustav 
CCanada Didz 
                    
                    
TORNADO ENERGY
1Georgia Mellman 
2Russia Qw1zzy 
3Russia xmpL 
4Russia alyaGG 
CRussia ELITEPLAYER 
                    
Omaken Sports
1Finland Jembty 
2Finland Vazku 
3Finland Pag3 
4United Kingdom TeaBone 
CFinland ball1n 
                    
Tempus
1Czech Republic PiXeL1K 
2Norway TomiL 
3Denmark Wookiebookie 
4Denmark clib 
                    
                    
                    

Qualifiers[edit]

                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
1 POGilaya 4etverka renamed to Brute Force.
2 PCS 1 Europe update: After thorough investigation and review, team Brute Force has been disqualified from PCS 1 Europe following a breach of the tournament rules.
3 PCS 1 Europe update: After thorough investigation and review, Team Quantum has been retroactively disqualified from PCS 1 Europe following a breach of the tournament rules.

Results[edit]

Round Robin[edit]

Standings
Team Round 1 Round 2Round 3 Total
LP LPLP
1. TORNADO ENERGY AB 137BC 0AC 61198
2. Team Liquid AB 0BC 106AC 86192
3. Tempus AB 0BC 54AC 114168
4. Redline AB 0BC 87AC 79166
5. UNITY AB 113BC 45AC 0158
6. Istanbul Wild Cats AB 90BC 67AC 0157
7. Northern Lights Team AB 51BC 105AC 0156
8. The Nuclear Penguins AB 79BC 0AC 74153
9. TSM AB 0BC 55AC 90145
10. Omaken Sports AB 0BC 54AC 88142
11. FaZe Clan AB 71BC 0AC 64135
12. ENCE AB 32BC 103AC 0135
13. GameFraym AB 63BC 0AC 69132
14. Natus Vincere AB 46BC 84AC 0130
15. With Potential AB 76BC 0AC 51127
16. Blaze Esports AB 0BC 68AC 58126
17. Sniip AB 60BC 0AC 66126
18. AfterAlt AB 0BC 43AC 66109
19. BetterLuckNextTime AB 75BC 0AC 33108
20. Raise Your Edge AB 67BC 0AC 41108
21. Team Red Zone AB 32BC 62AC 094
22. Beşiktaş e-Sports Club AB 32BC 61AC 093
23. Team Quantum AB 0BC 0AC 0DQ
24. Brute Force AB 0BC 0AC 0DQ
A vs B
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
June 9, 2020 - 18:00 CEST
First Place
With Potential
Second Place
sniip
Third Place
BetterLuckNextTime
Round 2
Round 2
June 9, 2020 - 18:45 CEST
First Place
The Nuclear Penguins
Second Place
Northern Lights Team
Third Place
Natus Vincere
Round 3
Round 3
June 9, 2020 - 19:30 CEST
First Place
Istanbul Wild Cats
Second Place
sniip
Third Place
TORNADO ENERGY
Round 4
Round 4
June 9, 2020 - 20:15 CEST
First Place
TORNADO ENERGY
Second Place
The Nuclear Penguins
Third Place
Raise Your Edge
Round 5
Round 5
June 9, 2020 - 21:05 CEST
First Place
TORNADO ENERGY
Second Place
Istanbul Wild Cats
Third Place
Raise Your Edge
Round 6
Round 6
June 9, 2020 - 22:00 CEST
First Place
UNITY
Second Place
GameFraym
Third Place
Team Redzone
Round 7
Round 7
June 12, 2020 - 18:00 CEST
First Place
With Potential
Second Place
TORNADO ENERGY
Third Place
BetterLuckNextTime
Round 8
Round 8
June 12, 2020 - 18:45 CEST
First Place
UNITY
Second Place
sniip
Third Place
Beşiktaş e-Sports Club
Round 9
Round 9
June 12, 2020 - 19:30 CEST
First Place
BetterLuckNextTime
Second Place
Istanbul Wild Cats
Third Place
UNITY
Round 10
Round 10
June 12, 2020 - 20:15 CEST
First Place
Team Quantum
Second Place
UNITY
Third Place
Northern Lights Team
Round 11
Round 11
June 12, 2020 - 21:05 CEST
First Place
UNITY
Second Place
TORNADO ENERGY
Third Place
Team Red Zone
Round 12
Round 12
June 12, 2020 - 22:00 CEST
First Place
TORNADO ENERGY
Second Place
GameFraym
Third Place
UNITY
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. TE1375355534444111111018181109911044265512088110001601126991101111
2. UNITY1131402290551103312044140441101212160221105535662666110993599
3. IWC90449914000110101062222677712271886255265512066110227111
4. FaZe719077120221401181771501110022449916044621212812271665366
5. BLNT75354481771503390447111160003544130221108813077446610033
6. TNP79130551105535332699441010620010044534490119022150004422
7. WP76110551102281331500053444444110101044771500011044100559000
8. RYE6711033447710000353335665344150221002244224455140228155
9. GF63100227144533314000120112612126200811153557122120222688
10. TQ5912022130336233110006210101306681551402213033110661300012044
11. Sniip602644150002655712213000903312000265571226255160336277
12. NLT51712226669066442290331202214000715581223522812216000
13. Na`Vi4681333577160221000010011140111102211011140555377625514011
14. BJK32160001600013022160111602215022906635661004415011903313000
15. ENCE32624410055710053221100081111300090111203310022532215022
16. TRZ321500062111203313022810035555311150111600014000353311000
A vs C
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
June 10, 2020 - 18:00 CEST
First Place
Tempus
Second Place
Blaze Esports
Third Place
Team Liquid
Round 2
Round 2
June 10, 2020 - 18:45 CEST
First Place
Tempus
Second Place
sniip
Third Place
Team Liquid
Round 3
Round 3
June 10, 2020 - 19:30 CEST
First Place
Tempus
Second Place
FaZe Clan
Third Place
sniip
Round 4
Round 4
June 10, 2020 - 20:15 CEST
First Place
GameFraym
Second Place
The Nuclear Penguins
Third Place
Blaze Esports
Round 5
Round 5
June 10, 2020 - 21:05 CEST
First Place
Omaken Sports
Second Place
TSM
Third Place
FaZe Clan
Round 6
Round 6
June 10, 2020 - 22:00 CEST
First Place
Team Liquid
Second Place
sniip
Third Place
Brute Force
Round 7
Round 7
June 13, 2020 - 18:00 CEST
First Place
With Potential
Second Place
The Nuclear Penguins
Third Place
Tempus
Round 8
Round 8
June 13, 2020 - 18:45 CEST
First Place
Blaze Esports
Second Place
AfterAlt
Third Place
Team Liquid
Round 9
Round 9
June 13, 2020 - 19:30 CEST
First Place
Redline
Second Place
TSM
Third Place
Tempus
Round 10
Round 10
June 13, 2020 - 20:15 CEST
First Place
The Nuclear Penguins
Second Place
BetterLuckNextTime
Third Place
Redline
Round 11
Round 11
June 13, 2020 - 21:05 CEST
First Place
Team Liquid
Second Place
TSM
Third Place
Tempus
Round 12
Round 12
June 13, 2020 - 22:00 CEST
First Place
sniip
Second Place
The Nuclear Penguins
Third Place
AfterAlt
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. Tempus114110121211013131107771225300160113544905535661104435445344
2. TSM9010033160005312121003326111153771001171112644140002614148188
3. OMK889033811010160116210101108810022533344339011446644554444
4. Liquid86354435559055903310033110661302235448133100441108812033
5. RED791100044221402253337166444444441001111013133566534411000
6. TNP7412022140007122265581221300026778144537711088150112622
7. TE614411111102211088444416033811010150111206612055120111200014011
8. GF69140001202212000110101044119022621010110224422534471556255
9. AA66714453111003314000150116277904426111113011625562223566
10. FaZe6453339066265515000356671771402253331003315000100447166
11. Sniip661301126663522160001304426118155140006222900081441101010
12. Blaze58264413000130003566901114022711111010101501171881402213000
13. WP5181111505544881200014022110111109915000110338111902210033
14. RYE41626671221501181331103312033120116266711113044110119033
15. BLNT33150111003381221303362331504411011130001401126661300015000
16. BF28160116244621111066120443533-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0
B vs C
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
June 11, 2020 - 18:00 CEST
First Place
ENCE
Second Place
Team Red Zone
Third Place
Natus Vincere
Round 2
Round 2
June 11, 2020 - 18:45 CEST
First Place
Northern Lights Team
Second Place
UNITY
Third Place
TSM
Round 3
Round 3
June 11, 2020 - 19:30 CEST
First Place
Team Liquid
Second Place
Team Red Zone
Third Place
ENCE
Round 4
Round 4
June 11, 2020 - 20:15 CEST
First Place
Redline
Second Place
Northern Lights Team
Third Place
Brute Force
Round 5
Round 5
June 11, 2020 - 21:05 CEST
First Place
AfterAlt
Second Place
Beşiktaş e-Sports Club
Third Place
Natus Vincere
Round 6
Round 6
June 11, 2020 - 22:00 CEST
First Place
Team Red Zone
Second Place
Beşiktaş e-Sports Club
Third Place
TSM
Round 7
Round 7
June 14, 2020 - 18:00 CEST
First Place
Northern Lights Team
Second Place
Blaze Esports
Third Place
Tempus
Round 8
Round 8
June 14, 2020 - 18:45 CEST
First Place
Team Liquid
Second Place
Natus Vincere
Third Place
Beşiktaş e-Sports Club
Round 9
Round 9
June 14, 2020 - 19:30 CEST
First Place
Northern Lights Team
Second Place
ENCE
Third Place
Omaken Sports
Round 10
Round 10
June 14, 2020 - 20:15 CEST
First Place
ENCE
Second Place
Omaken Sports
Third Place
AfterAlt
Round 11
Round 11
June 14, 2020 - 21:05 CEST
First Place
Team Quantum
Second Place
Natus Vincere
Third Place
TSM
Round 12
Round 12
June 14, 2020 - 22:00 CEST
First Place
Tempus
Second Place
Istanbul Wild Cats
Third Place
Redline
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. Liquid1065344446611018181303353995366150001101212140001502253226266
2. ENCE1031109911066353310044110551105590555366269911088624413033
3. NLT1054477110771100026556255448811077100331101010130111004410022
4. RED871002214077903311010101601162335399448812000448890333555
5. Na`Vi843533813312011536635558133622226441002262222613135366
6. IWC67904413011160007166120221600081667111538853111111033261010
7. Blaze6816022536644991400015011100222666902271111404444444499
8. BJK61110771601110055160112677265571443522130119011717712011
9. TRZ6226229011262281118155110111144336222900081221402215000
10. OMK5481111502253551104471221202214000814435992655130007122
11. TSM5512000351115011904410022359911011140224477711135669011
12. Tempus5414033714414011120111302215000357711011623311000814411099
13. UNITY45626626998122443344119000120111501115000100551500014000
14. AA4313011623371226244110447122130001200081223500120008122
15. TQ3471221201113011150441400014000100111302211055120221105511000
16. BF27150221001162443533906613044160001600016000160001600016000

Finals[edit]

Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
June 27, 2020 - 18:00 CEST
First Place
FaZe Clan
Second Place
Natus Vincere
Third Place
UNITY
Round 2
Round 2
June 27, 2020 - 18:45 CEST
First Place
TSM
Second Place
Team Liquid
Third Place
Natus Vincere
Round 3
Round 3
June 27, 2020 - 19:30 CEST
First Place
Omaken Sports
Second Place
Team Liquid
Third Place
Blaze Esports
Round 4
Round 4
June 27, 2020 - 20:15 CEST
First Place
ENCE
Second Place
With Potential
Third Place
TORNADO ENERGY
Round 5
Round 5
June 27, 2020 - 21:05 CEST
First Place
The Nuclear Penguins
Second Place
Blaze Esports
Third Place
With Potential
Round 6
Round 6
June 28, 2020 - 18:00 CEST
First Place
Omaken Sports
Second Place
ENCE
Third Place
FaZe Clan
Round 7
Round 7
June 28, 2020 - 18:45 CEST
First Place
ENCE
Second Place
Team Liquid
Third Place
TSM
Round 8
Round 8
June 28, 2020 - 19:30 CEST
First Place
TSM
Second Place
Team Liquid
Third Place
The Nuclear Penguins
Round 9
Round 9
June 28, 2020 - 20:15 CEST
First Place
Blaze Esports
Second Place
Redline
Third Place
Northern Lights Team
Round 10
Round 10
June 28, 2020 - 21:05 CEST
First Place
With Potential
Second Place
GameFraym
Third Place
TORNADO ENERGY
Round 11
Round 11
July 4, 2020 - 18:00 CEST
First Place
TORNADO ENERGY
Second Place
Natus Vincere
Third Place
Northern Lights Team
Round 12
Round 12
July 4, 2020 - 18:45 CEST
First Place
Northern Lights Team
Second Place
TORNADO ENERGY
Third Place
Blaze Esports
Round 13
Round 13
July 4, 2020 - 19:30 CEST
First Place
TORNADO ENERGY
Second Place
Omaken Sports
Third Place
Northern Lights Team
Round 14
Round 14
July 4, 2020 - 20:15 CEST
First Place
Tempus
Second Place
Team Liquid
Third Place
TORNADO ENERGY
Round 15
Round 15
July 4, 2020 - 21:05 CEST
First Place
Omaken Sports
Second Place
Istanbul Wild Cats
Third Place
ENCE
Round 16
Round 16
July 5, 2020 - 18:00 CEST
First Place
Blaze Esports
Second Place
TSM
Third Place
Redline
Round 17Round 18
Round 18
July 5, 2020 - 19:30 CEST
First Place
Northern Lights Team
Second Place
FaZe Clan
Third Place
GameFraym
Round 19
Round 19
July 5, 2020 - 20:15 CEST
First Place
TSM
Second Place
Tempus
Third Place
Natus Vincere
Round 20
Round 20
July 5, 2020 - 21:05 CEST
First Place
TSM
Second Place
Redline
Third Place
FaZe Clan
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. TSM1859077110777166817790448133351111013139011150001501171121211044812215022269911010101304411011111101515
2. TE15581444433100003533120551404481221404444773544110101026551104435447155150441105544131353226266
3. NLT14916011536644446266713313022110221503335991105535661101111351111535581115355150001103390444466
4. OMK1431003314044110771000015000110111116000443353551200053886211261010120441101212120225366815581447144
5. Liquid1361206626112699160228155445526151526131362661600014022150119011268811011712290889044160115355
6. FaZe13111010101007712011110551002235334466903316011714462334444817744445366900014022261212110113555
7. ENCE1316233710015022110141416000264411099531111033441010448853881200071333577130001200012000140448155
8. Na`Vi1102633358853557155447710011150441301113000903326889022130221303310011817735556255351114011
9. Blaze1111500062223555901126667111626671001108853661000035777122100001204411055130221600062779011
10. RED971101190779066534411022625513022624426551004413022120001502214000160113588265511044100112644
11. WP91130001300013022267735131312022100111003315022110991104411000622262444411160228155150111203310000
12. IWC89716611022623314011536615011712212022712213022120448133531190222633446644225333445511000
13. Tempus744433120441600012000130335322906616022100116200712216011100441106613011110221004414000266615011
14. TNP73535515022813344661103316000140003555140558133900013000160001501114011100221601171331505513033
15. UNITY66354481441103313000622211077120228122811114000810014000140101011055903362447111100221302212000
16. GF5814000160001400015000140009066531111011120442633160111002244001601162991403362113500712216011

Additional Content[edit]

Country Representation[edit]

#Country / RegionRepresentationPlayers
1Russia Russia23 / 96 (24%)BatulinS, Besto, Boggar T, Dan1mon, Faultlessly, GOOSYARA666, H1RUZEN, Jeka05firero, Kemba7, Kiss1k, Lu, Maarsik 9, Metr1ckz, Qw1zzy, Sco0by, SeT i7, TheTab, ZorF, alyaGG, ceh9, fate, ubah, xmpL
2Turkey Turkey13 / 96 (14%)Apocalyp, BSD, C4rl-Elias, CtrkN, Iroh, LAHZA, LeventMdk, Lipsin, Metebey, XLyron, rip9, rup7ure, shecreated
3Finland Finland8 / 96 (8%)D1gg3r1, Jembty, PaG3, Rustanmar, SKUIJKE, Tiikzu, Vazku, mxey
4Norway Norway8 / 96 (8%)Aaab, Aitzy, Himannen, Jeemzz, PartyBeetle, TekkerZ, Ticko, TomiL
5Ukraine Ukraine8 / 96 (8%)Art1_x, Dream4u, Ext4nz, HellScre4m, IZooom, Orange, Perfect1ks, spyrro
6United Kingdom United Kingdom5 / 96 (5%)At0micaL, Fexx, TeaBone, mykLe, vard
7Croatia Croatia4 / 96 (4%)CRO-MAN86, StEAL7hy, ZEKO, ivas10
8Denmark Denmark4 / 96 (4%)Gustav, Nixtys, Wookiebookie, clib
9Sweden Sweden4 / 96 (4%)Fuzzface, Maccandark, Marv, iMomme
10France France3 / 96 (3%)Redzyy, Shiv, mOnKeY
11Romania Romania3 / 96 (3%)1440x1080, Braba812, Killstill
12Czech Republic Czech Republic2 / 96 (2%)LukeeV, PiXeL1K
13Germany Germany2 / 96 (2%)Myca, UdyrMayFire
14Poland Poland2 / 96 (2%)MajsterZ, eXvolution
15Serbia Serbia2 / 96 (2%)Naylup, Qbettinhos
16Canada Canada1 / 96 (1%)Kaymind
17Georgia Georgia1 / 96 (1%)Mellman
18Ireland Ireland1 / 96 (1%)MiracU
19Moldova Moldova1 / 96 (1%)Zer0NG
20Netherlands Netherlands1 / 96 (1%)ibiza

Streams[edit]

Main Broadcast[edit]

LanguageEnglish SpeakingGermanyTurkeySpainFinlandRussiaChinaThailandUnited Arab Emirates
Streams
Team
Map Stream
Twitch

References[edit]

  1. PUBG Corporation (2020-06-01). "PUBG Esports Presents PCS 1 and PCS 2".