Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

PUBG Continental Series 2: Korean Qualifier

[e][h]PUBG Continental Series 2: Korean Qualifier
League Information
Organizer:
Sponsor:
LG, HOT6, SBS AfreecaTV
Type:
Offline
Location:
South Korea South Korea
Teams:
24
Game Mode:
Squads FPP
Platform:
Prize Pool:
₩ 120,000,000 KRW
(≃ $101,151 USD)
Start Date:
2020-07-31
End Date:
2020-08-15
Liquipedia Tier:
Links

The PUBG Continental Series 2 - Korean Qualifier is the qualifier for the second event of the 2020 PUBG Continental Series organized by PUBG Corporation. The cycle will culminate with the PUBG Continental Series 2: Asia.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

Format[edit]

  • S2 Korea Qualifier

Prize Pool[edit]

₩ 120,000,000 KRW (≃ $100,000 USD) are spread among the teams and players as seen below:
Top 6 qualified for Continental: Series 2 Asia

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Aug 8, 2020: 1 KRW ≃ 0.00084 USD.)

Participants[edit]

Element Mystic
1South Korea KiraV 
2South Korea Lash 
3South Korea K1nch 
4South Korea Makne 
5South Korea Smoke 
6 TBD 
CSouth Korea CENTRE 
                    
T1
1South Korea Starlord 
2South Korea Akad 
3South Korea Adder 
4South Korea HelleN 
5South Korea Rex 
6South Korea Howl 
CSouth Korea Toad 
                    
Gen.G
1South Korea Aqua5 
2South Korea Pio 
3South Korea Inonix 
4South Korea Loki 
5 TBD 
6 TBD 
CSouth Korea WatchinU  South Korea Chelator 
                    
emTek StormX e-sports
1South Korea Hwarang 
2South Korea YunJong 
3South Korea Gyuyeon 
4South Korea Piky 
5 TBD 
6 TBD 
CSouth Korea cOup 
                    
Danawa e-sports
1South Korea seoul 
2South Korea Draft 
3South Korea JeffLocka 
4South Korea EEND 
5South Korea LeClo 
6 TBD 
CSouth Korea ssonic 
                    
LAVEGA Esports
1South Korea Sparrow 
2South Korea Dowon 
3South Korea ZeniTh 
4South Korea Kali 
5 TBD 
6 TBD 
CSouth Korea NIGO 
                    
OGN Entus
1South Korea Under 
2South Korea kAyle 
3South Korea Seongjang 
4South Korea Indigo 
5 TBD 
6 TBD 
CSouth Korea Orion South Korea sungchul 
                    
Griffin
1South Korea 2heart 
2South Korea Minsung 
3South Korea Asura 
4South Korea 2tap 
5South Korea Nana 
6 TBD 
CSouth Korea Sick 
                    
DAMWON Gaming
1South Korea Corn 
2South Korea int 
3South Korea CheongGak 
4South Korea Mick9y 
5 TBD 
6 TBD 
CSouth Korea YONG 
                    
VRLU Ghibli
1South Korea Lambu 
2South Korea DAEVA 
3South Korea Spear 
4South Korea Hikari 
5South Korea PLIKHE 
6 TBD 
CSouth Korea Ebiss  South Korea URS4 
                    
Team VSG
1South Korea WICK2D 
2South Korea DG98 
3South Korea Hulk 
4South Korea Foxy 
5South Korea Menteul 
6 TBD 
CSouth Korea Seok  South Korea YaKK 
                    
SeolHaeOne Prince
1South Korea maczora 
2South Korea KIMGONI 
3South Korea rain1ng 
4South Korea Hwan2da 
5South Korea NEFIEX 
6 TBD 
CSouth Korea diedont 
                    
FarmPC E-sports
1South Korea Order 
2South Korea Cross 
3South Korea Americano 
4South Korea KaXha 
5 TBD 
6 TBD 
                    
Team Quadro
1South Korea Dlaks 
2South Korea Renba 
3South Korea Yacha 
4South Korea Yeowook 
5South Korea Hunt 
6 TBD 
CSouth Korea Lee Jung-hyun 
                    
                    
                    

Results[edit]

Round Robin[edit]

Standings
Team Round 1 Round 2Round 3 Total
LP LPLP
1. LAVEGA Esports W1 89W2 34W3 0123
2. OGN Entus W1 58W2 60W3 0118
3. Gen.G Esports W1 85W2 29W3 0114
4. T1 W1 85W2 22W3 0107
5. SeolHaeOne Prince W1 69W2 33W3 0102
6. VRLU Ghibli W1 58W2 37W3 095
7. OP.GG SPORTS W1 73W2 13W3 086
8. Team VSG W1 39W2 47W3 086
9. Afreeca Freecs W1 48W2 36W3 084
10. emTek StormX e-sports W1 45W2 31W3 076
11. Danawa e-sports W1 56W2 13W3 069
12. Element Mystic W1 35W2 34W3 069
13. Griffin W1 50W2 18W3 068
14. Team Quadro W1 50W2 18W3 068
15. DAMWON Gaming W1 38W2 25W3 063
16. FarmPC E-sports W1 30W2 12W3 042
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
July 31, 2020 - 18:00 KST
First Place
Griffin
Second Place
OGN Entus
Third Place
Gen.G Esports
Round 2
Round 2
July 31, 2020 - 18:50 KST
First Place
LAVEGA Esports
Second Place
Gen.G Esports
Third Place
DAMWON Gaming
Round 3
Round 3
July 31, 2020 - 19:40 KST
First Place
T1
Second Place
LAVEGA Esports
Third Place
VRLU Ghibli
Round 4
Round 4
July 31, 2020 - 20:30 KST
First Place
Team Quadro
Second Place
DAMWON Gaming
Third Place
FarmPC E-sports
Round 5
Round 5
July 31, 2020 - 21:25 KST
First Place
LAVEGA Esports
Second Place
OP.GG SPORTS
Third Place
T1
Round 6
Round 6
August 1, 2020 - 18:00 KST
First Place
SeolHaeOne Prince
Second Place
Griffin
Third Place
Team Quadro
Round 7
Round 7
August 1, 2020 - 18:50 KST
First Place
OGN Entus
Second Place
OP.GG SPORTS
Third Place
Danawa e-sports
Round 8
Round 8
August 1, 2020 - 19:40 KST
First Place
T1
Second Place
Team VSG
Third Place
Gen.G Esports
Round 9
Round 9
August 1, 2020 - 20:30 KST
First Place
Afreeca Freecs
Second Place
LAVEGA Esports
Third Place
T1
Round 10
Round 10
August 1, 2020 - 21:25 KST
First Place
OP.GG SPORTS
Second Place
T1
Third Place
Afreeca Freecs
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. LAVEGA891101111012122655140111101414110229044620026774455
2. Gen.G85353326141471114444120445355532235101062665344
3. T185120001204411077900035668144810011010103555261111
4. OP.GG739011140001403381332633626626551401153771101616
5. SP694499812210055627790111101010100551103390447155
6. Danawa58710062995366717714011902235101015022815513033
7. VLG5881337144351010110664455130221603344991501112000
8. ENTUS562611111303316011160005333150111101212100441302215000
9. Griffin5011015159000120221202281552633110227100140228100
10. Quadro501503344009055110661104435446211120221601111033
11. AF4862331601113000150001305512044130221601111013133522
12. emTek4553115344448813022150004400444453331101116011
13. DWG40140113522620026771001114044717790221002214000
14. VSG39130331003381111000016011718815000264444339044
15. EM3510044110111102253997122100111402281661200010033
16. FarmPC301600015000150443555624416022120001301171006244
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
August 7, 2020 - 18:00 KST
Round 2
Round 2
August 7, 2020 - 18:50 KST
Round 3
Round 3
August 7, 2020 - 19:40 KST
Round 4
Round 4
August 7, 2020 - 20:30 KST
Round 5
Round 5
August 7, 2020 - 21:25 KST
Round 6
Round 6
August 8, 2020 - 18:00 KST
Round 7
Round 7
August 8, 2020 - 18:50 KST
Round 8
Round 8
August 8, 2020 - 19:40 KST
Round 9
Round 9
August 8, 2020 - 20:30 KST
Round 10
Round 10
August 8, 2020 - 21:25 KST
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. ENTUS9853771501171662613131101313110121235551302281119022
2. VLG84160001600035151514000261111267726121262881104410022
3. SP8113033623326881101162884444110131335771601112044
4. EM73262235441203335557133358812011447735556222
5. VSG713544110181862111200044331402244339044535516033
6. T16712033266653221601110011625513000266611010104422
7. LAVEGA58110884477811115033130008155623316000446613033
8. AF56100558155110998155140009011813312033628815022
9. emTek564499902210033713335441303315022710014044351010
10. Danawa547144715514011130111500011055100441401126551101010
11. Griffin489011532216011536616022534411022532215000261010
12. Quadro411403313033130664411110117111716610033130445344
13. OP.GG4111011120119000100445344160119022110101071228111
14. Gen.G3615011110111101111010109066150001402215044100007100
15. DWG356233140224444623381441201153228100901111022
16. FarmPC24812210022150119044120221001116022110221202214055
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
August 14, 2020 - 18:00 KST
Round 2
Round 2
August 14, 2020 - 18:50 KST
Round 3
Round 3
August 14, 2020 - 19:40 KST
Round 4
Round 4
August 14, 2020 - 20:30 KST
Round 5
Round 5
August 14, 2020 - 21:25 KST
Round 6
Round 6
August 15, 2020 - 18:00 KST
Round 7
Round 7
August 15, 2020 - 18:50 KST
Round 8
Round 8
August 15, 2020 - 19:40 KST
Round 9
Round 9
August 15, 2020 - 20:30 KST
Round 10
Round 10
August 15, 2020 - 21:25 KST
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. AF00000000000000000000000000000000000000000
2. DWG00000000000000000000000000000000000000000
3. Danawa00000000000000000000000000000000000000000
4. EM00000000000000000000000000000000000000000
5. emTek00000000000000000000000000000000000000000
6. FarmPC00000000000000000000000000000000000000000
7. Gen.G00000000000000000000000000000000000000000
8. Griffin00000000000000000000000000000000000000000
9. LAVEGA00000000000000000000000000000000000000000
10. ENTUS00000000000000000000000000000000000000000
11. OP.GG00000000000000000000000000000000000000000
12. Quadro00000000000000000000000000000000000000000
13. SP00000000000000000000000000000000000000000
14. T100000000000000000000000000000000000000000
15. VLG00000000000000000000000000000000000000000
16. VSG00000000000000000000000000000000000000000

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageEnglish SpeakingSouth Korea
Streams

References[edit]