PUBG Continental Series 3: Europe

From Liquipedia PUBG Wiki
[e][h]PUBG Continental Series 3: Europe
League Information
Organizer:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
24
Game Mode:
Squads FPP
Platform:
Prize Pool:
$200,000 USD
Start Date:
2020-10-13
End Date:
2020-11-22
Liquipedia Tier:
Links

The PUBG Continental Series is an online regional tournament structure organized by PUBG Corporation. The 2020 Continental Series replaced the now-cancelled Global Series. The 2020 will culminated at Global Championship 2020

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Russian Commentators:
  • Finnish Commentator:
  • Spanish Commentator:
  • Czech Commentator:
  • Thai Commentator:

Format[edit]

  • PCS Series 3: Europe
    • 24 teams:
    • 6 Days of League Play. (Total of 36 matches, Each team plays 24 matches)
      • 24 Teams divided into three groups
      • Each day will be played under the Round Robin group format (A vs B , B vs C , A vs C) (In total, every teams plays 12 matches per week)
      • After all three days completed, All match results will be counted into a single ranking group. Top 16 advances to Finals.
    • Finals
    • 24 matches (4 per day)
      • Adjusted from 20 matches (4 Days - 5 matches/day) in PCS1 to 24 matches (6 Days - 4 matches/day)

Prize Pool[edit]

$200,000 USD are spread among the teams and players as seen below:

Participants[edit]

Invited[edit]

Qualifiers[edit]

For "News and Roster Changes" Click here.

1 October 10 - Against The World renames to 303 Esports.
2 October 12 - Target Start has been disqualified due to breach of tournament rules. 1907 Fenerbahçe Esports replaces them as next highest MEA qualifier.

Results[edit]

Round Robin[edit]

Standings
Team Round 1 Round 2Round 3 Total
LP LPLP
AB 68AC 30BC 0
AB 46AC 0BC 23
AB 0AC 28BC 48
AB 0AC 47BC 46
AB 64AC 0BC 66
AB 0AC 121BC 71
AB 83AC 0BC 72
AB 81AC 0BC 63
AB 129AC 61BC 0
AB 48AC 58BC 0
AB 0AC 122BC 119
AB 0AC 122BC 81
AB 0AC 68BC 89
AB 71AC 55BC 0
AB 0AC 41BC 40
AB 87AC 0BC 59
AB 51AC 55BC 0
AB 55AC 92BC 0
AB 85AC 64BC 0
AB 67AC 0BC 73
AB 34AC 42BC 0
AB 0AC 79BC 68
AB 81AC 0BC 86
AB 36AC 0BC 92
1. Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere AB 0AC 122BC 119241
2. Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team AB 0AC 122BC 81203
3. Digital AthleticsDigital Athletics Digital Athletics AB 0AC 121BC 71192
4. FaZe ClanFaZe Clan FaZe Clan AB 129AC 61BC 0190
5. TSMTSM TSM AB 81AC 0BC 86167
6. Omaken SportsOmaken Sports Omaken Sports AB 0AC 68BC 89157
7. ENCEENCE ENCE AB 83AC 0BC 72155
8. shiftWshiftW shiftW AB 85AC 64BC 0149
9. Team LiquidTeam Liquid Team Liquid AB 0AC 79BC 68147
10. SaunaboisSaunabois Saunabois AB 55AC 92BC 0147
11. RedlineRedline Redline AB 87AC 0BC 59146
12. Etiget EsportsEtiget Esports Etiget Esports AB 81AC 0BC 63144
13. TORNADO ENERGYTORNADO ENERGY TORNADO ENERGY AB 67AC 0BC 73140
14. BystandersBystanders Bystanders AB 64AC 0BC 66130
15. WinStreak15WinStreak15 WinStreak15 AB 36AC 0BC 92128
16. PinkPonYPinkPonY PinkPonY AB 71AC 55BC 0126
17. Raise Your EdgeRaise Your Edge Raise Your Edge AB 51AC 55BC 0106
18. İstanbul Wildcatsİstanbul Wildcats İstanbul Wildcats AB 48AC 58BC 0106
19. 1907 Fenerbahçe Esports1907 Fenerbahçe Esports 1907 Fenerbahçe Esports AB 68AC 30BC 098
20. ApeksApeks Apeks AB 0AC 47BC 4693
21. PullupPullup Pullup AB 0AC 41BC 4081
22. Texas RangerSTexas RangerS Texas RangerS AB 34AC 42BC 076
23. AfterAltAfterAlt AfterAlt AB 0AC 28BC 4876
24. 303 Esports303 Esports 303 Esports AB 46AC 0BC 2369
A vs B
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 13, 2020 - 18:00 CEST
First Place
FaZe ClanFaZe Clan FaZe Clan
Second Place
SaunaboisSaunabois Saunabois
Third Place
1907 Fenerbahçe Esports1907 Fenerbahçe Esports 1907 Fenerbahçe Esports
Round 2
Round 2
October 13, 2020 - 18:45 CEST
First Place
BystandersBystanders Bystanders
Second Place
shiftWshiftW shiftW
Third Place
WinStreak15WinStreak15 WinStreak15
Round 3
Round 3
October 13, 2020 - 19:30 CEST
First Place
Etiget EsportsEtiget Esports Etiget Esports
Second Place
BystandersBystanders Bystanders
Third Place
1907 Fenerbahçe Esports1907 Fenerbahçe Esports 1907 Fenerbahçe Esports
Round 4
Round 4
October 13, 2020 - 20:15 CEST
First Place
shiftWshiftW shiftW
Second Place
FaZe ClanFaZe Clan FaZe Clan
Third Place
303 Esports303 Esports 303 Esports
Round 5
Round 5
October 13, 2020 - 21:00 CEST
First Place
TSMTSM TSM
Second Place
ENCEENCE ENCE
Third Place
PinkPonYPinkPonY PinkPonY
Round 6
Round 6
October 13, 2020 - 21:45 CEST
First Place
FaZe ClanFaZe Clan FaZe Clan
Second Place
SaunaboisSaunabois Saunabois
Third Place
Etiget EsportsEtiget Esports Etiget Esports
Round 7
Round 7
October 16, 2020 - 18:00 CEST
First Place
PinkPonYPinkPonY PinkPonY
Second Place
SaunaboisSaunabois Saunabois
Third Place
shiftWshiftW shiftW
Round 8
Round 8
October 16, 2020 - 18:45 CEST
First Place
RedlineRedline Redline
Second Place
ENCEENCE ENCE
Third Place
Etiget EsportsEtiget Esports Etiget Esports
Round 9
Round 9
October 16, 2020 - 19:30 CEST
First Place
1907 Fenerbahçe Esports1907 Fenerbahçe Esports 1907 Fenerbahçe Esports
Second Place
ENCEENCE ENCE
Third Place
FaZe ClanFaZe Clan FaZe Clan
Round 10
Round 10
October 16, 2020 - 20:15 CEST
First Place
RedlineRedline Redline
Second Place
İstanbul Wildcatsİstanbul Wildcats İstanbul Wildcats
Third Place
shiftWshiftW shiftW
Round 11
Round 11
October 16, 2020 - 21:00 CEST
First Place
PinkPonYPinkPonY PinkPonY
Second Place
Etiget EsportsEtiget Esports Etiget Esports
Third Place
Raise Your EdgeRaise Your Edge Raise Your Edge
Round 12
Round 12
October 16, 2020 - 21:45 CEST
First Place
FaZe ClanFaZe Clan FaZe Clan
Second Place
RedlineRedline Redline
Third Place
TORNADO ENERGYTORNADO ENERGY TORNADO ENERGY
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1.FaZe ClanFaZe Clan FaZe12911014147166110442699815511015154477130003533813381441101010
2.RedlineRedline RED8753221300015022817714000531162551101010100331101010130992633
3.shiftWshiftW shiftW8581112633100551105513000714435111114055120223577627714055
4.ENCEENCE ENCE839022535544334411261212160221101126552610107155100118155
5.TSMTSM TSM811403315033906662771101414906690336288905514033150449055
6.Etiget EsportsEtiget Esports Etiget81120669044110991201153773533140113577160001503326334444
7.PinkPonYPinkPonY PP7144661002213033130223555150001107711000440012022110101015011
8.1907 Fenerbahçe Esports1907 Fenerbahçe Esports 1907 FB6835446233353311000626610022532253881107753001600011000
9.TORNADO ENERGYTORNADO ENERGY TE6771118144531153997144628881224433140221100014011351111
10.BystandersBystanders BSTN6462331107726339000902211077150001201171666266443312011
11.SaunaboisSaunabois SB552633445514000160001600026332655812213011441190667111
12.Raise Your EdgeRaise Your Edge RYE5110066160227166140221200012055130331001153449077353310033
13.İstanbul Wildcatsİstanbul Wildcats IWC481601112044120227155110114433100441601181002688532213022
14.303 Esports303 Esports 30346150001400081443566442213000715515011627713022120226222
15.WinStreak15WinStreak15 WS1536130443588623310022150111401112000901111066160111100016022
16.Texas RangerSTexas RangerS TRS3411033110221602215011100008111160007166150221002271335366
A vs C
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 14, 2020 - 18:00 CEST
First Place
Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team
Second Place
PinkPonYPinkPonY PinkPonY
Third Place
shiftWshiftW shiftW
Round 2
Round 2
October 14, 2020 - 18:45 CEST
First Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Second Place
Omaken SportsOmaken Sports Omaken Sports
Third Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Round 3
Round 3
October 14, 2020 - 19:30 CEST
First Place
Digital AthleticsDigital Athletics Digital Athletics
Second Place
Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team
Third Place
PinkPonYPinkPonY PinkPonY
Round 4
Round 4
October 14, 2020 - 20:15 CEST
First Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Second Place
PinkPonYPinkPonY PinkPonY
Third Place
SaunaboisSaunabois Saunabois
Round 5
Round 5
October 14, 2020 - 21:00 CEST
First Place
Raise Your EdgeRaise Your Edge Raise Your Edge
Second Place
Digital AthleticsDigital Athletics Digital Athletics
Third Place
SaunaboisSaunabois Saunabois
Round 6
Round 6
October 14, 2020 - 21:45 CEST
First Place
Raise Your EdgeRaise Your Edge Raise Your Edge
Second Place
İstanbul Wildcatsİstanbul Wildcats İstanbul Wildcats
Third Place
SaunaboisSaunabois Saunabois
Round 7
Round 7
October 17, 2020 - 18:00 CEST
First Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Second Place
Digital AthleticsDigital Athletics Digital Athletics
Third Place
Texas RangerSTexas RangerS Texas RangerS
Round 8
Round 8
October 17, 2020 - 18:45 CEST
First Place
Digital AthleticsDigital Athletics Digital Athletics
Second Place
PullupPullup Pullup
Third Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Round 9
Round 9
October 17, 2020 - 19:25 CEST
First Place
SaunaboisSaunabois Saunabois
Second Place
Digital AthleticsDigital Athletics Digital Athletics
Third Place
PinkPonYPinkPonY PinkPonY
Round 10
Round 10
October 17, 2020 - 20:10 CEST
First Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Second Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Third Place
SaunaboisSaunabois Saunabois
Round 11
Round 11
October 17, 2020 - 20:50 CEST
First Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Second Place
Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team
Third Place
SaunaboisSaunabois Saunabois
Round 12
Round 12
October 17, 2020 - 21:35 CEST
First Place
Digital AthleticsDigital Athletics Digital Athletics
Second Place
SaunaboisSaunabois Saunabois
Third Place
Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1.Northern Lights TeamNorthern Lights Team NLT12211088713326889088537781114415158122906662101026773588
2.Natus VincereNatus Vincere NAVI12253223512121401114033140001000011011113510104466110101011012128177
3.Digital AthleticsDigital Athletics DA12116000904411088110332644130222644110151526121253551304411099
4.SaunaboisSaunabois SB92901111000100553555353335771401153661104435333533261010
5.Team LiquidTeam Liquid TL7971991109916011110771304462229077110221600026551602211022
6.Omaken SportsOmaken Sports OMK681102226774455444444447111111301115000110224477811114000
7.shiftWshiftW shiftW6435181853775377532262441205512022100111500013011150009011
8.FaZe ClanFaZe Clan FaZe6144881202212055150221501111011100221402253661106662996266
9.İstanbul Wildcatsİstanbul Wildcats IWC5813011444471447111110002610107122444471111201171445344
10.PinkPonYPinkPonY PP55266616022351126101081221400015000715535229011901116011
11.Raise Your EdgeRaise Your Edge RYE5515000100006222810011077110998100130001403381551003313011
12.ApeksApeks Apks476222130221500062551008844886222160008111160221403315033
13.Texas RangerSTexas RangerS TRS4214000812213022100221600053443522622262661501153227122
14.PullupPullup PU41100001402211044120339066150111101126331002210011447712011
15.1907 Fenerbahçe Esports1907 Fenerbahçe Esports 1907 FB308122150228144130111201190005377903312022140001102210011
16.AfterAltAfterAlt AA281202262119033160007144160001600012033130117122120114433
B vs C
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
October 15, 2020 - 18:00 CEST
First Place
Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team
Second Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Third Place
ENCEENCE ENCE
Round 2
Round 2
October 15, 2020 - 18:45 CEST
First Place
Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team
Second Place
TORNADO ENERGYTORNADO ENERGY TORNADO ENERGY
Third Place
ApeksApeks Apeks
Round 3
Round 3
October 15, 2020 - 19:30 CEST
First Place
Omaken SportsOmaken Sports Omaken Sports
Second Place
Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team
Third Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Round 4
Round 4
October 15, 2020 - 20:15 CEST
First Place
TSMTSM TSM
Second Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Third Place
BystandersBystanders Bystanders
Round 5
Round 5
October 15, 2020 - 21:00 CEST
First Place
RedlineRedline Redline
Second Place
BystandersBystanders Bystanders
Third Place
Etiget EsportsEtiget Esports Etiget Esports
Round 6
Round 6
October 15, 2020 - 21:45 CEST
First Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Second Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Third Place
TORNADO ENERGYTORNADO ENERGY TORNADO ENERGY
Round 7
Round 7
October 18, 2020 - 18:00 CEST
First Place
BystandersBystanders Bystanders
Second Place
Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team
Third Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Round 8
Round 8
October 18, 2020 - 18:45 CEST
First Place
Digital AthleticsDigital Athletics Digital Athletics
Second Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Third Place
TORNADO ENERGYTORNADO ENERGY TORNADO ENERGY
Round 9
Round 9
October 18, 2020 - 19:30 CEST
First Place
Omaken SportsOmaken Sports Omaken Sports
Second Place
TORNADO ENERGYTORNADO ENERGY TORNADO ENERGY
Third Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Round 10
Round 10
October 18, 2020 - 20:15 CEST
First Place
AfterAltAfterAlt AfterAlt
Second Place
Digital AthleticsDigital Athletics Digital Athletics
Third Place
WinStreak15WinStreak15 WinStreak15
Round 11
Round 11
October 18, 2020 - 21:00 CEST
First Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Second Place
ENCEENCE ENCE
Third Place
303 Esports303 Esports 303 Esports
Round 12
Round 12
October 18, 2020 - 21:45 CEST
First Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Second Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Third Place
Etiget EsportsEtiget Esports Etiget Esports
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1.Natus VincereNatus Vincere NAVI119267710033903326554466110101071442699907711011110662699
2.WinStreak15WinStreak15 WS1592110331303353221000010099626644995366441212356671111114033
3.Omaken SportsOmaken Sports OMK896266715511013131600071331503362444444110996255110009055
4.TSMTSM TSM868144533313022110991202253778111111203312011120779010106277
5.Northern Lights TeamNorthern Lights Team NLT81110881105535551300011022140332677904415000443381557122
6.TORNADO ENERGYTORNADO ENERGY TE73100662677110116299150113544532235552622130221204411033
7.ENCEENCE ENCE72355514033628853996200903314033160007133531126888166
8.Digital AthleticsDigital Athletics DA7144666214148177711181001304416000110661600026771400012011
9.Team LiquidTeam Liquid TL681600016000267790001302226773533110333555160001301111088
10.BystandersBystanders BSTN6612000110007122358826101010011110661000062661501162115322
11.Etiget EsportsEtiget Esports Etiget6390338122140008155356671661103362771106614044100223544
12.RedlineRedline RED591300044661601115044110111181221500013000100338144446610022
13.AfterAltAfterAlt AA48714490334422140119022120001303315000530011099532213011
14.ApeksApeks Apks46537735331501112000160004444100117188812271331501116011
15.PullupPullup PU40140001501110011449953551600012000140221300010033160004488
16.303 Esports303 Esports 3032315011120221201111022140001100090008133140229055351115000

Finals[edit]

Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 7, 2020 - 20:00 CEST
First Place
Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team
Second Place
Digital AthleticsDigital Athletics Digital Athletics
Third Place
TSMTSM TSM
Round 2
Round 2
November 7, 2020 - 20:45 CEST
First Place
Digital AthleticsDigital Athletics Digital Athletics
Second Place
BystandersBystanders Bystanders
Third Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Round 3
Round 3
November 7, 2020 - 21:30 CEST
First Place
TORNADO ENERGYTORNADO ENERGY TORNADO ENERGY
Second Place
PinkPonYPinkPonY PinkPonY
Third Place
Omaken SportsOmaken Sports Omaken Sports
Round 4
Round 4
November 7, 2020 - 22:15 CEST
First Place
Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team
Second Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Third Place
ENCEENCE ENCE
Round 5
Round 5
November 8, 2020 - 20:00 CEST
First Place
TORNADO ENERGYTORNADO ENERGY TORNADO ENERGY
Second Place
BystandersBystanders Bystanders
Third Place
Omaken SportsOmaken Sports Omaken Sports
Round 6
Round 6
November 8, 2020 - 20:45 CEST
First Place
Digital AthleticsDigital Athletics Digital Athletics
Second Place
WinStreak15WinStreak15 WinStreak15
Third Place
PinkPonYPinkPonY PinkPonY
Round 7
Round 7
November 8, 2020 - 21:30 CEST
First Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Second Place
FaZe ClanFaZe Clan FaZe Clan
Third Place
TSMTSM TSM
Round 8
Round 8
November 8, 2020 - 22:15 CEST
First Place
TSMTSM TSM
Second Place
shiftWshiftW shiftW
Third Place
RedlineRedline Redline
Round 9
Round 9
November 14, 2020 - 20:00 CEST
First Place
ENCEENCE ENCE
Second Place
Etiget EsportsEtiget Esports Etiget Esports
Third Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Round 10
Round 10
November 14, 2020 - 20:45 CEST
First Place
Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team
Second Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Third Place
SaunaboisSaunabois Saunabois
Round 11
Round 11
November 14, 2020 - 21:30 CEST
First Place
SaunaboisSaunabois Saunabois
Second Place
Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team
Third Place
TSMTSM TSM
Round 12
Round 12
November 14, 2020 - 22:15 CEST
First Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Second Place
PinkPonYPinkPonY PinkPonY
Third Place
SaunaboisSaunabois Saunabois
Round 13
Round 13
November 15, 2020 - 20:00 CEST
First Place
FaZe ClanFaZe Clan FaZe Clan
Second Place
Etiget EsportsEtiget Esports Etiget Esports
Third Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Round 14
Round 14
November 15, 2020 - 20:45 CEST
First Place
Digital AthleticsDigital Athletics Digital Athletics
Second Place
Etiget EsportsEtiget Esports Etiget Esports
Third Place
shiftWshiftW shiftW
Round 15
Round 15
November 15, 2020 - 21:30 CEST
First Place
TORNADO ENERGYTORNADO ENERGY TORNADO ENERGY
Second Place
FaZe ClanFaZe Clan FaZe Clan
Third Place
Digital AthleticsDigital Athletics Digital Athletics
Round 16
Round 16
November 15, 2020 - 22:15 CEST
First Place
RedlineRedline Redline
Second Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Third Place
BystandersBystanders Bystanders
Round 17
Round 17
November 21, 2020 - 20:00 CEST
First Place
Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team
Second Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Third Place
FaZe ClanFaZe Clan FaZe Clan
Round 18
Round 18
November 21, 2020 - 20:45 CEST
First Place
Digital AthleticsDigital Athletics Digital Athletics
Second Place
ENCEENCE ENCE
Third Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Round 19
Round 19
November 21, 2020 - 21:30 CEST
First Place
FaZe ClanFaZe Clan FaZe Clan
Second Place
Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team
Third Place
shiftWshiftW shiftW
Round 20
Round 20
November 21, 2020 - 22:15 CEST
First Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Second Place
SaunaboisSaunabois Saunabois
Third Place
Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team
Round 21
Round 21
November 22, 2020 - 20:00 CEST
First Place
Northern Lights TeamNorthern Lights Team Northern Lights Team
Second Place
ENCEENCE ENCE
Third Place
TORNADO ENERGYTORNADO ENERGY TORNADO ENERGY
Round 22
Round 22
November 22, 2020 - 20:45 CEST
First Place
Digital AthleticsDigital Athletics Digital Athletics
Second Place
Omaken SportsOmaken Sports Omaken Sports
Third Place
ENCEENCE ENCE
Round 23
Round 23
November 22, 2020 - 21:30 CEST
First Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Second Place
BystandersBystanders Bystanders
Third Place
Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere
Round 24
Round 24
November 22, 2020 - 22:15 CEST
First Place
Team LiquidTeam Liquid Team Liquid
Second Place
WinStreak15WinStreak15 WinStreak15
Third Place
FaZe ClanFaZe Clan FaZe Clan
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1.Northern Lights TeamNorthern Lights Team NLT2141108862221500011066442244444444629962111101010269944551400062444411902211010106222261414357711011111203371008111
2.Team LiquidTeam Liquid TL20416000351414901114011718881221101010140111304426444455110993510101601114022265571993566120001106671335377110111111077
3.Digital AthleticsDigital Athletics DA19926111109953449022160111101010140337155449944665366811115000110141435445366160001101515160009000533311077443310033
4.TORNADO ENERGYTORNADO ENERGY TE1885366140111109981771101616535590228133100006255813315011813310011110161644774455120111001144993511114422818812022
5.FaZe ClanFaZe Clan FaZe1467144443371331500062441500026771001171111204414011140221101111130112655814435111111011110131381441002210033110113577
6.Natus VincereNatus Vincere NAVI1451301153116255261111100441200062771301135141410022100331201144887100712212044262210033902211010108122811135996233
7.ENCEENCE ENCE14190227111813335661101110011150005355110998144902262101090664499110226255130332688140005333266635331402214011
8.Omaken SportsOmaken Sports OMK13062131312022353311044355562998155902290221602216033902253551101110022717790771602271221300011011269990554477
9.shiftWshiftW shiftW1308133100554477624453661601113011265512044532212077719971333510105311140001501171773510101502212055110111600015011
10.TSMTSM TSM1263588130221401113011903313055358811011111503371223500160111102290006299100116233536653771601190116277150007155
11.RedlineRedline RED1051103315011130444488140009066535535991100011000150111104462228133902211077110111402215011100446266130331302213044
12.SaunaboisSaunabois SB1031500081001103371661301171331601111044813335101011011113522130221500016022160111001113033815526441502214022120115322
13.WinStreak15WinStreak15 WS1596120001103312022120111201126441201115000536690777100130441001114011120551301153229033622262331300090885344261111
14.Etiget EsportsEtiget Esports Etiget9644331600016022160001502214044110221601126771500062331003326662677150441506614000440013000716644227122100119011
15.BystandersBystanders BSTN85100442610101002210011264411033710012011160001300011000531116000533381113522811115011443312011140001600026101016011
16.PinkPonYPinkPonY PP8114022905526101053008133351110022442214000140331301126441201112044130001101112044812211033140001600015022621111022

Additional Content[edit]

Country Representation[edit]

#Country / RegionRepresentationPlayers
1Russia Russia20 / 96 (21%)ADOUZ1E, AIMLUL, alyaGG, BatulinS, Bestoloch, ceh9, Dan1mon, Girya, GOOSYARA666, gr4G, Kemba7, Maxiz0r, OFSTRING, Qw1zzy, The_Deep_, TheTab, TheWanderer, ubah, VampireGame, xmpL
2Turkey Turkey17 / 96 (18%)BSD, CodeMarco, forever-, Hueth, Iroh, Kalimdor, LeventMdk, mert, Mitraleius, MrSedat, Quetpa, Rid1, rup7ure, scof1eld, shecreated, Smashbae, Thenderlost
3Finland Finland12 / 96 (13%)Anonymous, D1gg3r1, Jembty, Mise, Mxey, NOOKIE, Pag3, Rustanmar, Sikora, SKUIJKE, Tiikzu, Vazku
4Denmark Denmark6 / 96 (6%)Beami, clib, Flamyy, Gustav, HjortdalN, YellowFTW
4Norway Norway6 / 96 (6%)Aitzy, C4LVINKL3IN, intenZ, ivel, Jeemzz, SIMSY
6Kazakhstan Kazakhstan5 / 96 (5%)AnyWayEz, Archii, KZ_TOP, Pancho, ttsN-
7Germany Germany4 / 96 (4%)Braexco, Itzz ChrizZ, UdyrMayFire, Zoccer
7Hungary Hungary4 / 96 (4%)B3nce, Creator, Luki, Vanti
7Romania Romania4 / 96 (4%)aNON1M, Crissmazing, Iuriboi, kobbri
10Ukraine Ukraine3 / 96 (3%)Orange, Perfect1ks, spyrro
10United Kingdom United Kingdom3 / 96 (3%)Fexx, TeaBone, vard
12France France2 / 96 (2%)mOnKeY, Shiv
12Serbia Serbia2 / 96 (2%)Naylup, Qbettinhos
12Sweden Sweden2 / 96 (2%)Fuzzface, Marv
15Austria Austria1 / 96 (1%)KILYAKAi
15Croatia Croatia1 / 96 (1%)ivas10
15Georgia Georgia1 / 96 (1%)Mellman
15Ireland Ireland1 / 96 (1%)MiracU
15Moldova Moldova1 / 96 (1%)HIBAKO
15Netherlands Netherlands1 / 96 (1%)Ibiza

Streams[edit]

Main Broadcast[edit]

LanguageEnglish SpeakingGermanyThailand
Streams

Team Streams[edit]

Map Broadcast[edit]

Team
Map StreamMap Stream
Twitch

References[edit]