PUBG Europe League - Closed Qualifier

From Liquipedia PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS Wiki
[e][h]PUBG Europe League - Closed Qualifier
League Information
Type:
Offline
Location:
Belarus Minsk
Teams:
32
Game Mode:
Squads FPP
Start Date:
2018-12-12
End Date:
2018-12-17
Liquipedia Tier:
Links


PUBG Europe League is a PUBG professional league in Europe. The league represents Europe's portion of the official 2019 competitive season sanctioned by PUBG Corporation. The 2019 competitive season will culminate at the PUBG Global Championship 2019.

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Host:
    • Ukraine yXo (Alexey Maletskiy)
  • Commentators:

Format[edit]

  • Closed Qualifier
    • 16 Qualified teams from all sub-region qualifiers.
    • 16 Invited teams
    • Seeded into 2 groups based on Open Qualifier placements.
    • Squad FPP
  • Group Stage : December 12th - December 14th, 2018
    • 2 Groups of 16 teams.
    • 15 Rounds.
    • Top 8 of each group advances to Finals.

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

1 November 19th - forZe announced its new roster, Merging three players from Team Poseidon and their own player GRISHKAPOWER[1]
2 November 21st - Kit-Kat and AfterAlt were both disqualified for 3 months from all StarLadder and PUBG Corp. tournaments,XO4Y will take the vacated slot [2]
3 November 21st - dangerousPelmen will be excluded from ToxicPlayers roster due to a VAC ban. Team are allowed to find a substitute player.
4 Approx. November - Never Give Up rebranded to Jokers
5 November 24th - XO4Y withdrawed from the tournament due to visa issues. Alpochinki will take the vacated slot [3]
6 November 30th - Team GamerLegion acquires the roster of Loot Goblins [4]
7 December 8th - Raise Your Edge acquires the roster of CHARGE [5]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
December 12, 2018 - 09:00 CET
First Place
AVANGAR
Second Place
PENTA Sports
Third Place
Alpochinki
Round 2
Round 2
December 12, 2018 - 10:00 CET
First Place
AVANGAR
Second Place
PENTA Sports
Third Place
Oyun Hizmetleri eSports Club
Round 3
Round 3
December 12, 2018 - 11:00 CET
First Place
TORNADO ENERGY BATTLE
Second Place
Team SoloMid
Third Place
PENTA Sports
Round 4
Round 4
December 12, 2018 - 12:00 CET
First Place
Team SoloMid
Second Place
PENTA Sports
Third Place
AVANGAR
Round 5
Round 5
December 12, 2018 - 13:00 CET
First Place
Zoekt een Naam
Second Place
Jokers
Third Place
1907 Fenerbahçe Esports
Round 6
Round 6
December 13, 2018 - 09:00 CET
First Place
Team GamerLegion
Second Place
AVANGAR
Third Place
TORNADO ENERGY BATTLE
Round 7
Round 7
December 13, 2018 - 10:00 CET
First Place
1907 Fenerbahçe Esports
Second Place
Zoekt een Naam
Third Place
Team SoloMid
Round 8
Round 8
December 13, 2018 - 11:00 CET
First Place
Team GamerLegion
Second Place
PENTA Sports
Third Place
Alpochinki
Round 9
Round 9
December 13, 2018 - 12:00 CET
First Place
Jokers
Second Place
Alliance
Third Place
Se7en eSports
Round 10
Round 10
December 13, 2018 - 13:00 CET
First Place
Jokers
Second Place
PENTA Sports
Third Place
Team GamerLegion
Round 11
Round 11
December 14, 2018 - 09:00 CET
First Place
PENTA Sports
Second Place
AVANGAR
Third Place
TORNADO ENERGY BATTLE
Round 12
Round 12
December 14, 2018 - 10:00 CET
First Place
Jokers
Second Place
Se7en eSports
Third Place
AVANGAR
Round 13
Round 13
December 14, 2018 - 11:00 CET
First Place
AVANGAR
Second Place
TORNADO ENERGY BATTLE
Third Place
Jokers
Round 14
Round 14
December 14, 2018 - 12:00 CET
First Place
AVANGAR
Second Place
TORNADO ENERGY BATTLE
Third Place
Alliance
Round 15
Round 15
December 14, 2018 - 13:00 CET
First Place
Sans domicile fixe
Second Place
TORNADO ENERGY BATTLE
Third Place
Team SoloMid
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. AVNGR5470140071121400121928120116328069612404642330914471503488120812852101165210711223303483280132081400162561400101608120580
2. PENTA 45422330152402330121923280348233069611603481510116910023223301016042401117623306961400162561330348124023281202321160580
3. teBATTLE4214108091441330348140022352160464618091443280464124000133023211603484240696328081281420232233058023301320823309144
4. Jokers3958715081281420006180914411603482330696108046411602321510116140015240140015240715046414008128328069615105801420232
5. GL351291003487150580124046481203485210711214001828861801161400132088120116328058014203489100580812046413302321510348
6. TSM3388521058010802322330580140013208151023211603483280711271500014201169100232521011610802329100464715071123280464
7. Alpochinki293832801165210464910000521034871501169100232812071123280696108058015101161160464715000424011610806966180232
8. SDF26308120008120464521046461805809100008120464133000910000715000160006180348812046411603489100348140010160
9. ZeNaam25841420001510001330232142011614001320813301162330111761080464910058014200081202324240464618046412407112910000
10. 1907 FB25761600061800016011612404643280116521023214001524042406961510348124023242407112124000133000618000133000
11. G222921330001160004240116133000424034814200042406966180348618046481201161510006180348521081281601161240232
12. Alliance229042403481600014200010804641600061800015101161240232233046471502329100001600071504643280464715011176
13. Se7en21161510009100580116011691001161080464160116521071121601163280232133034810805802330116142000424000108000
14. eSuba20001240116124000715046442402321420004240580108000521034812401166180348133000116023216011611602325210116
15. OHM19201160003280812810803481510008120580124034814200011600013302321080696160005210101601080116521000160232
16. YCrew15126180696424023215100071501161330116715034816000142000160001160232124034815101161510001420004240348
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
December 12, 2018 - 16:00 CET
First Place
Excelerate Gaming
Second Place
Team Reciprocity
Third Place
forZe
Round 2
Round 2
December 12, 2018 - 17:00 CET
First Place
Team Ready
Second Place
Odense eSport
Third Place
MOONWOLF
Round 3
Round 3
December 12, 2018 - 18:50 CET
First Place
Saunabois
Second Place
PERSONAL COURAGEUX
Third Place
M19
Round 4
Round 4
December 12, 2018 - 19:50 CET
First Place
forZe
Second Place
Raise Your Edge
Third Place
Team Reciprocity
Round 5
Round 5
December 12, 2018 - 20:50 CET
First Place
Team Ready
Second Place
M19
Third Place
Team Chargers
Round 6
Round 6
December 13, 2018 - 17:00 CET
First Place
ToxicPlayers
Second Place
Team Chargers
Third Place
Red Diamonds
Round 7
Round 7
December 13, 2018 - 18:00 CET
First Place
Saunabois
Second Place
M19
Third Place
Team Reciprocity
Round 8
Round 8
December 13, 2018 - 19:00 CET
First Place
M19
Second Place
Red Diamonds
Third Place
Raise Your Edge
Round 9
Round 9
December 13, 2018 - 20:00 CET
First Place
M19
Second Place
Excelerate Gaming
Third Place
Team Ready
Round 10
Round 10
December 13, 2018 - 21:00 CET
First Place
Saunabois
Second Place
Galatasaray Esports Club
Third Place
Raise Your Edge
Round 11
Round 11
December 14, 2018 - 16:00 CET
First Place
Team Reciprocity
Second Place
forZe
Third Place
Team Ready
Round 12
Round 12
December 14, 2018 - 17:00 CET
First Place
Excelerate Gaming
Second Place
Team Ready
Third Place
Team Reciprocity
Round 13
Round 13
December 14, 2018 - 18:00 CET
First Place
Red Diamonds
Second Place
Raise Your Edge
Third Place
Team Chargers
Round 14
Round 14
December 14, 2018 - 19:00 CET
First Place
Saunabois
Second Place
Red Diamonds
Third Place
Team Ready
Round 15
Round 15
December 14, 2018 - 20:00 CET
First Place
Excelerate Gaming
Second Place
Team Ready
Third Place
M19
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. TR438091000014001219291001161601161400152401330232521069611601163280182885210232328023223306961510003280696233013208
2. EXG4346140012192812046442408128133034810800091006964240232108034823302326180464133011614001930442404646180232140011176
3. Red405281201016012402321080348521034842407112328069615100023301117610801169100580618046413301161400152402330213367150348
4. Saunabois38881420009100348140012192618034813300011603481400111761240005210116140014224910011691006966180348140081286180348
5. RYE36504240464108034852102322330914412401166180812871500032808128151046432802321080711242406962330005210696133000
6. REC355423305801330348812081283280101608120116521069632806961601161330116108034814001016032808128124046442401161510232
7. M193504151000521046432800014201162330696124011623302321400152401400914414200014205801601168120711291005803280348
8. QRAGE264212401161510002330464424071127150812881201161330004240711216000715046481201166180005210711213301168120116
9. BJK25546180580424058015100081201161160696424034816023215100061808128424091444240580151011610803481080580160116
10. forZe2512328058071501161602321400711261801161510001420348715000424011612400023301016012400091001161420116124000
11. Toxic232613300014201161330009100116151000140010160910071128120464715011616000521071125210348715034811601161080348
12. Odense222471503482330111767150696151000910046410801161240005210232116011613302321601161080464133011615100042408128
13. Method21585210812811603481420348108034852104641420116108034813300081203488120464715023281201161600071500091008128
14. MW20861160580328058011603481240696160007150464812091441420009100464116023215101161160232116071121240005210348
15. Chargers208410802321600012403481160232328023223308128116011661800014203481510232124023214200032804648120580142000
16. Galatasaray19021600061802326180464715000142000160006180580910023212402322330914411601167150116142000160001160116

Finals[edit]

Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
December 15, 2018 - 16:00 CET
First Place
PERSONAL COURAGEUX
Second Place
PENTA Sports
Third Place
Team Ready
Round 2
Round 2
December 15, 2018 - 17:00 CET
First Place
PENTA Sports
Second Place
Saunabois
Third Place
Jokers
Round 3
Round 3
December 15, 2018 - 18:00 CET
First Place
Saunabois
Second Place
Team Ready
Third Place
Jokers
Round 4
Round 4
December 15, 2018 - 19:00 CET
First Place
Excelerate Gaming
Second Place
PENTA Sports
Third Place
AVANGAR
Round 5
Round 5
December 15, 2018 - 20:00 CET
First Place
Raise Your Edge
Second Place
Team GamerLegion
Third Place
Alpochinki
Round 6
Round 6
December 16, 2018 - 15:00 CET
First Place
Raise Your Edge
Second Place
Jokers
Third Place
AVANGAR
Round 7
Round 7
December 16, 2018 - 16:00 CET
First Place
Jokers
Second Place
PENTA Sports
Third Place
Alpochinki
Round 8
Round 8
December 16, 2018 - 17:00 CET
First Place
M19
Second Place
Alpochinki
Third Place
Red Diamonds
Round 9
Round 9
December 16, 2018 - 18:00 CET
First Place
M19
Second Place
TORNADO ENERGY BATTLE
Third Place
Jokers
Round 10
Round 10
December 16, 2018 - 19:00 CET
First Place
Team SoloMid
Second Place
Saunabois
Third Place
Excelerate Gaming
Round 11
Round 11
December 17, 2018 - 15:00 CET
First Place
Jokers
Second Place
Saunabois
Third Place
Alpochinki
Round 12
Round 12
December 17, 2018 - 16:00 CET
First Place
Team Ready
Second Place
Red Diamonds
Third Place
Sans domicile fixe
Round 13
Round 13
December 17, 2018 - 16:50 CET
First Place
Jokers
Second Place
Saunabois
Third Place
AVANGAR
Round 14
Round 14
December 17, 2018 - 17:40 CET
First Place
M19
Second Place
PENTA Sports
Third Place
AVANGAR
Round 15
Round 15
December 17, 2018 - 18:30 CET
First Place
Sans domicile fixe
Second Place
Team GamerLegion
Third Place
PENTA Sports
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. Jokers46101600032801422432801320811606969100232233046414001320810802323280348108046414001930410801161400121924240464160348
2. PENTA 43142330580140058091002322330696116069642409144233071125210116124023215100011603481510116424010160233014224328013208
3. EXG358642401117642406961600014001930481205807150580116000424013208618058032801320815101161330464116023291001169100116
4. Red35706180711281204647150232618010160424010160521071129100232328034891008128142046461801162330464715069611601167150116
5. RYE3362521034861803481240812891000014001016014008128124058081201161420116424011652104644240711216023271504641420580
6. M1933209100232160001080348142011671507112812034871504641400121921400142248120348124034811604648120232140012192124000
7. Saunabois320014202322330101601400914412401161510116124046481201161420116160002330812823302327150232233023212400042407112
8. TR299232805801510002330580424000521034861805801330116160116133034811600010806961400696108034861803485210116
9. TSM29121510116521046415102327150001080232910000142011661801164240464140015240424023281208128142034881205806180464
10. Alpochinki286481201161080232618071121080464328071121602323280464233010160108011612400032805801240116521000108000108000
11. AVNGR2660133046411601161420003280580124034832802324240348124011681200052102321420232160464328069632805808120232
12. GL261210802329100232521000133000233000116011610802329100232521071127150007150580521034813300013300023308128
13. SDF20201160001330116133034816000133023210804641600071509144715034813302321330232328071121510232142000140010160
14. REC1998124046414201164240005210464160116142000618058011600011603481600081203489100232618046452104641330232
15. teBATTLE198471504647150812881205801510116618034815102321510232151000233023291004641600061805809100232160001510116
16. QRAGE19221400914412400011600081201161420001330464521081281330232151011661803489100116142000124034815103481160232


Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageEngSpeakingRussiaGermanySouth Korea
Streams
Team
Map Stream
Twitch

References[edit]