PUBG Finland - PSL Season 4

From Liquipedia PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS Wiki
[e][h]PUBG Finland - PSL Season 4
League Information
Series:
PSL PSL
Organizer:
Type:
Online
Location:
Finland Finland
Teams:
16
Game Mode:
Squads FPP
Platform:
Prize Pool:
€5,000 EUR
(≃ $5,568 USD)
Start Date:
2019-11-07
End Date:
2019-12-12
Liquipedia Tier:
Links

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

Format[edit]

  • PSL Season 4: November 7th - December 12th, 2019
    • Squad FPP
    • League play. (Total of 30 matches)

Prize Pool[edit]

€5,000 EUR ( $5,522 USD ) are spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Dec 12, 2019: 1 EUR ≃ 1.1137 USD.)

Participants[edit]

                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    

Results[edit]

Standings
Team Round 1 Round 2Round 3Round 4Round 5Round 6 Total
LP LPLPLPLPLP
1. Quickmath W1 34W2 52W3 56W4 38W5 63W6 26269
2. Feniks eSports W1 61W2 32W3 22W4 55W5 19W6 75264
3. YMCA Esports W1 32W2 32W3 59W4 37W5 51W6 34245
4. NopsaMasa OY W1 66W2 23W3 41W4 16W5 49W6 50245
5. Taidekerho W1 45W2 39W3 26W4 41W5 31W6 42224
6. Varjoveljet W1 27W2 27W3 45W4 35W5 60W6 24218
7. Conquer Gaming W1 40W2 58W3 44W4 33W5 16W6 18209
8. Isey Skyr eSports W1 21W2 29W3 23W4 33W5 22W6 31159
9. uMx Gaming W1 25W2 41W3 41W4 12W5 21W6 18158
10. Northern Legacy eSports W1 21W2 20W3 17W4 44W5 27W6 16145
11. Northern Legacy eSports Blue W1 13W2 20W3 22W4 27W5 16W6 25123
12. Team Frosty W1 31W2 10W3 10W4 22W5 8W6 40121
13. Takalaittomat W1 15W2 20W3 7W4 19W5 14W6 1792
14. ONKO IHAN PAKKO W1 13W2 15W3 25W4 8W5 20W6 889
15. Zero Chance W1 6W2 19W3 12W4 11W5 9W6 2380
16. One Stop Tactics W1 9W2 15W3 2W4 15W5 0W6 041
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 7, 2019 - 17:30 CET
First Place
Team Frosty
Second Place
Quickmath
Third Place
uMx Gaming
Round 2
Round 2
November 7, 2019 - 18:00 CET
First Place
Feniks eSports
Second Place
Conquer Gaming
Third Place
YMCA Esports
Round 3
Round 3
November 7, 2019 - 19:30 CET
First Place
NopsaMasa OY
Second Place
Taidekerho
Third Place
Feniks eSports
Round 4
Round 4
November 4, 2019 - 19:35 CET
First Place
NopsaMasa OY
Second Place
Takalaittomat
Third Place
Varjoveljet
Round 5
Round 5
November 7, 2019 - 20:00 CET
First Place
Conquer Gaming
Second Place
YMCA Esports
Third Place
NopsaMasa OY
PKPKPKPKPK
1. NM OY66441010140221107711010103588
2. Feniks618166110161635131362339055
3. Taidekerho45538853662688718813022
4. Conquer4015011267712033100331101010
5. Quickmath34266690004433538810044
6. YMCA32130113577110009000261313
7. Frosty311104444117155130005333
8. VV27712210077534435447100
9. uMx253522110221301181774433
10. NL21902281339066150226255
11. Isey Skyr216266620014000444415033
12. Takalaittomat1516000160001600026888100
13. NL.B13110111202262441401111033
14. ONKO1310044712281221603312000
15. OST91204415011150441100016000
16. ZC61401113033100111201114000
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 14, 2019 - 17:30 CET
First Place
uMx Gaming
Second Place
Isey Skyr eSports
Third Place
Feniks eSports
Round 2
Round 2
November 14, 2019 - 18:00 CET
First Place
Taidekerho
Second Place
Feniks eSports
Third Place
uMx Gaming
Round 3
Round 3
November 14, 2019 - 19:30 CET
First Place
Conquer Gaming
Second Place
uMx Gaming
Third Place
Quickmath
Round 4
Round 4
November 14, 2019 - 19:35 CET
First Place
Quickmath
Second Place
Takalaittomat
Third Place
Conquer Gaming
Round 5
Round 5
November 14, 2019 - 20:00 CET
First Place
YMCA Esports
Second Place
Zero Chance
Third Place
Quickmath
PKPKPKPKPK
1. Conquer584410104466110553511116211
2. Quickmath5281441002235441101111351010
3. uMx411109935112688810014011
4. Taidekerho391001111014141002253779022
5. Feniks3235992666160221101115033
6. YMCA3290337122811162001101212
7. Isey Skyr292677160446255140117133
8. VV2715011150444444446613044
9. NM OY237144110005366713311055
10. NL20140111403314022100554455
11. NL.B2012022130117166120775300
12. Takalaittomat2011022813313000265512033
13. ZC196200904412033150112633
14. OST1516011535515044901116011
15. ONKO155322621111044160008122
16. Frosty10130001204490221302210022
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 21, 2019 - 17:30 CET
First Place
Conquer Gaming
Second Place
uMx Gaming
Third Place
YMCA Esports
Round 2
Round 2
November 21, 2019 - 18:00 CET
First Place
Varjoveljet
Second Place
Isey Skyr eSports
Third Place
YMCA Esports
Round 3
Round 3
November 21, 2019 - 19:30 CET
First Place
Quickmath
Second Place
Varjoveljet
Third Place
YMCA Esports
Round 4
Round 4
November 21, 2019 - 19:35 CET
First Place
NopsaMasa OY
Second Place
Conquer Gaming
Third Place
Quickmath
Round 5
Round 5
November 21, 2019 - 20:00 CET
First Place
YMCA Esports
Second Place
Conquer Gaming
Third Place
ONKO IHAN PAKKO
PKPKPKPKPK
1. YMCA5935663588353390661101111
2. Quickmath5613011531010110993510105355
3. VV45621111099261010442214011
4. Conquer44110101012000533326222644
5. uMx412688810062446211116255
6. NM OY41449914011441111011117100
7. Taidekerho265399715571221001115044
8. ONKO251002262551001181333566
9. Isey Skyr231501126779055160009044
10. NL.B227199110001103371118166
11. Feniks2281221001112055130334466
12. NL17110114488150221202212000
13. ZC12120001500014022535511022
14. Frosty10140001302281441101116022
15. Takalaittomat790009055130111501113000
16. OST21601116000160111400010000
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 28, 2019 - 17:30 CET
First Place
Northern Legacy eSports Blue
Second Place
Northern Legacy eSports
Third Place
Conquer Gaming
Round 2
Round 2
November 28, 2019 - 18:00 CET
First Place
Northern Legacy eSports
Second Place
YMCA Esports
Third Place
Conquer Gaming
Round 3
Round 3
November 28, 2019 - 19:30 CET
First Place
Quickmath
Second Place
YMCA Esports
Third Place
Feniks eSports
Round 4
Round 4
November 28, 2019 - 19:35 CET
First Place
Taidekerho
Second Place
NopsaMasa OY
Third Place
Varjoveljet
Round 5
Round 5
November 28, 2019 - 20:00 CET
First Place
Isey Skyr eSports
Second Place
Feniks eSports
Third Place
Takalaittomat
PKPKPKPKPK
1. Feniks55626644553510106255261010
2. NL4426111111099110111300012077
3. Taidekerho41130668100716611015158111
4. Quickmath3815033160221108811022531010
5. YMCA37160222644261414140006233
6. VV35534471111114033356614022
7. Isey Skyr3312022140221300081551101313
8. Conquer33355535775355150007122
9. NL.B271103310033100331006615022
10. Frosty2290225344441190334411
11. Takalaittomat19100006222811171553522
12. NM OY168144120339000261113011
13. OST15445511055160001601116000
14. uMx1214011900015000445510022
15. ZC1111033130006255120009011
16. ONKO871111500012011531111011
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
December 5, 2019 - 17:30 CET
First Place
Quickmath
Second Place
YMCA Esports
Third Place
Varjoveljet
Round 2
Round 2
December 5, 2019 - 18:00 CET
First Place
NopsaMasa OY
Second Place
ONKO IHAN PAKKO
Third Place
YMCA Esports
Round 3
Round 3
December 5, 2019 - 19:30 CET
First Place
Varjoveljet
Second Place
Quickmath
Third Place
YMCA Esports
Round 4
Round 4
December 5, 2019 - 19:35 CET
First Place
Taidekerho
Second Place
ONKO IHAN PAKKO
Third Place
NopsaMasa OY
Round 5
Round 5
December 5, 2019 - 20:00 CET
First Place
Quickmath
Second Place
Isey Skyr eSports
Third Place
Feniks eSports
PKPKPKPKPK
1. Quickmath63110551202226141490331101313
2. VV6035101053881102244884466
3. YMCA512614143577351010110339011
4. NM OY49629911012129022357714022
5. Taidekerho311200071221301111011117155
6. NL271101144224477120226255
7. Isey Skyr221502215011624471332633
8. uMx21530010011534453118155
9. ONKO2013000266612011261113000
10. Feniks1910044621111000140113566
11. NL.B16902290227111815511044
12. Conquer16810081551400062115333
13. Takalaittomat1444331301181331501112011
14. ZC9712214011100331301110011
15. Frosty81400011022150221003315011
16. OST01600016000160001600016000
Standings
Placements and killsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
December 12, 2019 - 17:30 CET
First Place
Isey Skyr eSports
Second Place
Feniks eSports
Third Place
Taidekerho
Round 2
Round 2
December 12, 2019 - 18:00 CET
First Place
Feniks eSports
Second Place
Northern Legacy eSports
Third Place
Northern Legacy eSports Blue
Round 3
Round 3
December 12, 2019 - 19:30 CET
First Place
Team Frosty
Second Place
Feniks eSports
Third Place
Taidekerho
Round 4
Round 4
December 12, 2019 - 19:35 CET
First Place
Zero Chance
Second Place
NopsaMasa OY
Third Place
Team Frosty
Round 5
Round 5
December 12, 2019 - 20:00 CET
First Place
NopsaMasa OY
Second Place
Feniks eSports
Third Place
Quickmath
PKPKPKPKPK
1. Feniks752612121101515261212100112677
2. NM OY509033812244112611111101212
3. Taidekerho42353344333599120445366
4. Frosty401402210022110111135101012000
5. YMCA34150001402262334477441212
6. Isey Skyr31110881205571331303314011
7. Quickmath26100555366530090003544
8. NL.B255355354410044150118122
9. VV241201190449055627715055
10. ZC231105511000110001107710011
11. Conquer188144622214044812213022
12. uMx184411150111303353006244
13. Takalaittomat171303371778100110447100
14. NL167122265515000711116000
15. ONKO862221300012011140119022
16. OST11600016000160001600011011

References[edit]