Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

PUBG Global Championship 2019

[e][h]PUBG Global Championship 2019
League Information
Series:
PUBG Global Championship Global Championship
Organizer:
Type:
Offline
Location:
USA Oakland
USA Los Angeles
Venue:
Oakland Arena
(Finals)
OGN Super Arena
(Group & Semis)
Teams:
32
Game Mode:
Squads FPP
Platform:
Prize Pool:
$4,000,000 USD
Start Date:
2019-11-08
End Date:
2019-11-24
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

The PUBG Global Championship is the final event and the World Championship of the 2019 Competitive Season organized by PUBG Corporation. Invited are the 32 best teams throughout the year alongside the best teams in Phase 3

About[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Stage Host:
  • Thai Commentators (FPSThailand):
    • Thailand voo (Chayut Changtongkum)
    • Thailand KirosZ (Weerasak Boonchu)
    • Thailand Glacius (Winai Janrak)
    • Thailand Joke (Sorawit Nakkasem)
  • Thai Commentators (Esports Alliance):
    • Thailand Fame (Supanut Wannasangkhum)
    • Thailand BOM (Ittipol Panikabutr)
  • Japanese Commentators:
  • Taiwanese Commentators:
    • Taiwan AsSen (Huang Mao Sen (黄茂森))
    • Taiwan Nia (Fu Kuan Chun (傅冠竣))
    • Taiwan Paul (Wang Bo (王博))
    • Taiwan Krapy (Liao Hsien-Ting (廖顯霆))
    • Taiwan KMoMo (Hsu Mao Chun (許貿竣))
    • Taiwan KH (Yang Gong Xuan (楊恭烜))
  • German Desk Hosts:
  • French Commentators:
    • France BENJ (Benjamin Crémieux)
    • France Shiv (Romain Hermann)
  • Russian Commentators:
  • Finnish Commentator:
    • TBA

Format[edit]

For every stage during the tournament, 6 Matches will be played each day

  • Group Stage - November 8th - November 9th in OGN Super Arena, USA Los Angeles
    • 2 Groups of 16 teams:
      • 6 matches per Group
    • Top 8 teams of each group advances to Semifinals
    • Bottom 8 teams of each group progress onto Elimination Stage


  • Elimination Stage - November 10th in OGN Super Arena, USA Los Angeles
    • Bottom 8 of both Group Stage.
    • 6 matches are played with all teams
      • Points from Group Stage will be carried over to the Elimination Stage
    • Top 8 teams of Elimination Stage advances to Semifinals.
    • Bottom 8 teams eliminated


  • Semifinals - November 15-17 in OGN Super Arena, USA Los Angeles
    • 3 Groups of 8 teams:
      • Each group plays against other groups in round robin system (AvsB, BvsC & CvsA)
      • 6 matches per Group match-up (In total, each team plays 12 matches equally)
      • Teams' placements are based on all 12 matches
    • Top 16 teams advances to Grand Final
    • Bottom 8 teams eliminated


  • Grand Final - November 23-24 in Oakland Arena, USA Oakland
    • 16 Teams Grand Final
    • 12 matches (6 per day)

In-game Settings[edit]

  • PGC Patch - Update 5.1 (Season 5)
  • All players are required to equip all in-game PGC-branded items during the tournament.
  • SUPER Competitive ruleset.
    • For "2019 Phase 3 Bluezone Timing" Click here
Phase Delay Wait Move DPS Shrink Spread Land Ratio
1 90 180 270 0.6 0.4 0.5 0
2 0 90 120 0.8 0.55 0.56 0
3 0 60 120 1 0.6 0.56 0
4 0 60 150 3 0.6 0.56 1
5 0 50 120 5 0.65 0.56 0
6 0 50 120 8 0.65 0.56 0
7 0 50 90 10 0.65 0.56 0
8 0 50 60 14 0.7 0.56 1
9 0 10 160 18 0.001 10 0
Phase Delay Wait Move DPS Shrink Spread Land Ratio
1 90 120 240 0.6 0.4 0.5 0
2 0 90 120 0.8 0.7 0.56 0
3 0 60 120 1 0.6 0.56 1
4 0 60 100 3 0.6 0.56 0
5 0 50 80 5 0.65 0.56 0
6 0 50 60 8 0.65 0.56 1
7 0 20 40 10 0.65 0.56 0
8 0 10 40 14 0.6 0.56 0
9 0 10 100 18 0.001 10 0

Prize Pool[edit]

The initial prize pool of the tournament is $2,000,000 USD.
As of November 24th, the total prize pool (incl. PGC sales) reached $4,000,000 USD + $2,000,000 USD in the PGC Pick'Em Challenge event. [1]

50% of PGC 2019 item revenue will be shared among participating teams. Half of the 50%, 25% will go directly into the PGC prize pool in addition to the already announced $2 million sum. The other 25% will be distributed based on the number of votes each team received in the PGC Pick'Em Challenge event. [2]

A Championship Celebratory item will be created for the world champion, with 25% of the sales going towards the winner, and all teams from the respective league.[3] Team-branded items are cancelled.

Distribution for a prize of $4,000,000 USD, final prize distribution will be updated after the tournament.

Qualification[edit]

Event Date Seeds Qualified Teams
PUBG Korea League PUBG Korea League 2019 - Phase 3 2019-08-26 – 2019-10-05 1 T1
PUBG Korea League PUBG Korea League 2019 - Championship Points 2019-02-11 – 2019-10-05 4 ENF AFF
Gen.G DTN
PUBG Korea League PUBG Global Championship 2019 - Korean Qualifier 2019-10-19 1 OGN Entus Ace
PUBG Europe League PUBG Europe League 2019 - Phase 3 2019-08-30 – 2019-10-06 1 FaZe Clan
PUBG Europe League PUBG Europe League 2019 - Championship Points 2019-05-17 – 2019-10-06 5 Liquid Na`Vi TSM
G2 CrowCrowd
National PUBG League National PUBG League 2019 - Phase 3 2019-09-07 – 2019-10-13 2 Tempo Storm Lazarus
National PUBG League National PUBG League 2019 - Championship Points 2019-02-01 – 2019-10-13 4 Genesis Ghost
Envy The Rumblers
PUBG Champions League PUBG Champions League 2019 - Summer 2019-08-19 – 2019-09-29 1 Four Angry Men
PUBG Champions League PUBG Champions League 2019 - Spring 2019-04-29 – 2019-06-09 1 VC Gaming
PUBG Champions League PUBG China Masters 2019 2019-10-08 – 2019-10-13 2 Infantry QM Gaming
PUBG Southeast Asia Championship PUBG SEA Championship 2019 - Phase 3 2019-09-05 – 2019-09-29 1 Spot vacated to #6 NPL Championship Points
PUBG Southeast Asia Championship PUBG SEA Championship 2019 - Phase 2 2019-06-29 – 2019-06-30 1 Armory Gaming
PUBG Southeast Asia Championship PUBG SEA Championship 2019 - Phase 1 2019-03-23 – 2019-03-24 1 Sting Divine Esports
PUBG JAPAN SERIES PUBG JAPAN SERIES - Season 4 2019-08-31 – 2019-10-19 2 Rascal Jester SunSister
PUBG Master League PUBG Master League 2019 - Phase 3 2019-10-25 – 2019-10-27 2 GEX ahq
ESL AU & NZ Championship ESL AU & NZ Championship - Phase 3 2019-09-03 – 2019-10-27 2 Vendetta Athletico
ESL LA League ESL LA League - Season 4 2019-10-03 – 2019-10-18 1 WClick
GLL LATAM Masters GLL LATAM Masters - Phase 3 2019-10-05 – 2019-10-20 1 RED Canids

Participants[edit]

Distribution of Additional bonus region slot Click here.





                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
1 Due to the inability to maintain competitive integrity at the event, the MET Asia Series: PUBG Classic will no longer award a wildcard slot for PGC.
2 PGC Spot #32 will now be given to the best Asian nation at the PUBG Nations Cup 2019. [4]
3 Thailand General_Gaming steps down from the roster due to Military services. He is replaced by Thailand Sceat.[5] [6]
4 Vietnam Aleo withdrew from the tournament due to visa being rejected and is replaced by Vietnam Turtle.[7]
5 Divine Esports announced sponsorship with Sting Energy Drink, renamed to Sting Divine Esports.[8]
6 Due to ZADAK's roster containing underaged player, Their PGC Spot will be given to Global Esports Xsset. [9]
7 WClick signed the roster of Japish Japish.
8 Sky Gaming Daklak withdraw from the tournament due to visa issues. The slot were replaced by The Rumblers. [10]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 8, 2019 - 17:00 PST
First Place
OGN Entus Ace
Second Place
Vendetta
Third Place
Rascal Jester
Round 2
Round 2
November 8, 2019 - 17:40 PST
First Place
FaZe Clan
Second Place
Rascal Jester
Third Place
Vendetta
Round 3
Round 3
November 8, 2019 - 18:32 PST
First Place
T1
Second Place
Ghost Gaming
Third Place
OGN Entus Ace
Round 4
Round 4
November 8, 2019 - 19:25 PST
First Place
Natus Vincere
Second Place
Global Esports Xsset
Third Place
FaZe Clan
Round 5
Round 5
November 8, 2019 - 20:20 PST
First Place
Tempo Storm
Second Place
Infantry
Third Place
Natus Vincere
Round 6
Round 6
November 8, 2019 - 21:00 PST
First Place
Gen.G Esports
Second Place
Natus Vincere
Third Place
Rascal Jester
PKPKPKPKPKPK
1. ENA5711088814435774444535510066
2. FaZe545366110991007735661302215066
3. TS45160111402244881602211013136233
4. VEN452677358853335333100448122
5. Ghost4481664499267715044150449033
6. Na`Vi41440010022150001106635222666
7. Gen.G40150221307771228122110331101212
8. T1381403362221107713044160004466
9. VC30719912022110559011443311055
10. iFTY27110221601190111005526445355
11. RJ263522262262001400090223522
12. Envy251004415011140441107781667111
13. RED211301153111301112044627713022
14. GEX21120339077810026331201116000
15. AG159011110111202262661401114022
16. G21462337111160337111710012011
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 9, 2019 - 17:00 PST
First Place
Team SoloMid
Second Place
Afreeca Freecs Fatal
Third Place
Lazarus
Round 2
Round 2
November 9, 2019 - 17:55 PST
First Place
Sting Divine Esports
Second Place
Four Angry Men
Third Place
SunSister
Round 3
Round 3
November 9, 2019 - 18:30 PST
First Place
ahq e-Sports Club
Second Place
Athletico Esports
Third Place
Afreeca Freecs Fatal
Round 4
Round 4
November 9, 2019 - 19:20 PST
First Place
Team SoloMid
Second Place
CrowCrowd
Third Place
Lazarus
Round 5
Round 5
November 9, 2019 - 19:50 PST
First Place
Sting Divine Esports
Second Place
The Rumblers
Third Place
OGN Entus Force
Round 6
Round 6
November 9, 2019 - 20:35 PST
First Place
Genesis
Second Place
OGN Entus Force
Third Place
Lazarus
PKPKPKPKPKPK
1. TSM6311066717762551101515150448122
2. 4AM574466261111110666288444414066
3. Genesis485355150008155443390221101515
4. ENF476266538890441500035442699
5. AFF45261212812235661300081554433
6. SDV43902211066441114000110101016000
7. LZR423522625516011353362553577
8. ahq34110224455110778111160229022
9. RUM27120559000718810000266610011
10. SunSister2616000358814022120771102213022
11. CCrowd23100331402212000264453337111
12. WClick21813312000130339011100446277
13. Athletico2015000100442644110331402211011
14. DTN181302213011539916000711115011
15. QM17712211022100007199130006200
16. Liquid1314011160001500053441203312022

Elimination Stage[edit]

Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 10, 2019 - 17:00 PST
First Place
VC Gaming
Second Place
Global Esports Xsset
Third Place
QM Gaming
Round 2
Round 2
November 10, 2019 - 17:45 PST
First Place
Armory Gaming
Second Place
The Rumblers
Third Place
Team Envy
Round 3
Round 3
November 10, 2019 - 18:32 PST
First Place
Team Liquid
Second Place
VC Gaming
Third Place
The Rumblers
Round 4
Round 4
November 10, 2019 - 19:25 PST
First Place
VC Gaming
Second Place
QM Gaming
Third Place
RED Canids
Round 5
Round 5
November 10, 2019 - 19:53 PST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
WClick
Third Place
The Rumblers
Round 6
Round 6
November 10, 2019 - 20:45 PST
First Place
RED Canids
Second Place
QM Gaming
Third Place
Athletico Esports
PKPKPKPKPKPK
1. VC931101212160002612121101111810011011
2. GEX71264462551005513055110776244
3. QM71351313445514000263353442655
4. RUM6914011268835661601135669044
5. WClick6062881104462331106626228155
6. RED58130001402244113566713311055
7. iFTY57530071111600053111190557155
8. SunSister541004412011534410055130334444
9. Athletico5315022817790331500044553566
10. CCrowd5281559088130116211120115377
11. Liquid491103315033110111144331000010022
12. AG44160001108871228111622214022
13. RJ4044441300011022120111400012033
14. Envy39712235111501190001602215022
15. DTN389011100331203371441108816000
16. G2321201153668111140111504413011

Legend
Qualified for Semi Finals
Eliminated


Semifinals[edit]

  • In total, each team will have two matchdays and 12 matches in total.
Standings
Team Round 1 Round 2Round 3 Total
LP LPLP
1. Lazarus AB 40BC 0AC 66106
2. QM Gaming AB 26BC 0AC 7197
3. Four Angry Men AB 0BC 77AC 1996
4. Team SoloMid AB 54BC 0AC 3286
5. Global Esports Xsset AB 41BC 0AC 4182
6. VC Gaming AB 27BC 52AC 079
7. WClick AB 0BC 50AC 2575
8. Tempo Storm AB 42BC 0AC 3274
9. Gen.G Esports AB 30BC 44AC 074
10. OGN Entus Force AB 45BC 28AC 073
11. OGN Entus Ace AB 35BC 34AC 069
12. Natus Vincere AB 42BC 25AC 067
13. Genesis AB 36BC 29AC 065
14. The Rumblers AB 47BC 18AC 065
15. T1 AB 0BC 44AC 1862
16. FaZe Clan AB 0BC 14AC 4660
17. ahq e-Sports Club AB 0BC 32AC 2355
18. RED Canids AB 0BC 26AC 2753
19. Afreeca Freecs Fatal AB 0BC 15AC 3752
20. Sting Divine Esports AB 32BC 0AC 1749
21. Ghost Gaming AB 0BC 17AC 3249
22. SunSister AB 23BC 0AC 2447
23. Vendetta AB 15BC 0AC 3045
24. Infantry AB 8BC 31AC 039


Legend
Qualified for Grand Finals
Eliminated
All games played ahead of other teams
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 15, 2019 - 17:00 PST
First Place
Natus Vincere
Second Place
Team SoloMid
Third Place
Sting Divine Esports
Round 2
Round 2
November 15, 2019 - 17:45 PST
First Place
Global Esports Xsset
Second Place
The Rumblers
Third Place
VC Gaming
Round 3
Round 3
November 15, 2019 - 18:15 PST
First Place
Tempo Storm
Second Place
The Rumblers
Third Place
Vendetta
Round 4
Round 4
November 15, 2019 - 18:55 PST
First Place
Sting Divine Esports
Second Place
Natus Vincere
Third Place
Gen.G Esports
Round 5
Round 5
November 15, 2019 - 19:25 PST
First Place
OGN Entus Force
Second Place
The Rumblers
Third Place
OGN Entus Ace
Round 6
Round 6
November 15, 2019 - 20:10 PST
First Place
OGN Entus Force
Second Place
Genesis
Third Place
Global Esports Xsset
PKPKPKPKPKPK
1. TSM5426131390998110106233150338166
2. RUM4710022267726111111000266611033
3. ENF458133100111500015000110881101212
4. Na`Vi421107712022140002699817714000
5. TS421503344551107713055140334411
6. GEX41130001101010130447133130003588
7. LZR406244812262771005544111115022
8. Genesis3690551103344441202210011261111
9. ENA354433718811022530035667122
10. SDV32353316000712211077110339011
11. Gen.G30712213011120113577538813022
12. VC2753553522160228133623310011
13. QM26120445366100221402290226255
14. SunSister2314011622253554455710012000
15. VEN151600015000350016000120005377
16. iFTY81101114011901190331601116011
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 16, 2019 - 17:00 PST
First Place
Four Angry Men
Second Place
T1
Third Place
WClick
Round 2
Round 2
November 16, 2019 - 17:30 PST
First Place
Infantry
Second Place
WClick
Third Place
FaZe Clan
Round 3
Round 3
November 16, 2019 - 18:15 PST
First Place
Four Angry Men
Second Place
ahq e-Sports Club
Third Place
Gen.G Esports
Round 4
Round 4
November 16, 2019 - 19:20 PST
First Place
VC Gaming
Second Place
WClick
Third Place
T1
Round 5
Round 5
November 16, 2019 - 20:00 PST
First Place
OGN Entus Ace
Second Place
Gen.G Esports
Third Place
Four Angry Men
Round 6
Round 6
November 16, 2019 - 20:45 PST
First Place
VC Gaming
Second Place
OGN Entus Force
Third Place
Four Angry Men
PKPKPKPKPKPK
1. 4AM771101515120001101010130333512123577
2. VC52442271331405511066622211077
3. WClick503533261010150002655140555377
4. T144261010160337166355581338133
5. Gen.G44713314022352244772610104400
6. ENA341301162004477140221108810000
7. ahq3281004466261112066130227155
8. iFTY31900011011111201171661600015022
9. Genesis29140551005590448166530012055
10. ENF2862111504453111600090332688
11. RED261505513022626662221204414033
12. Na`Vi25100668111160111102244446244
13. RUM18532290111002210033110229055
14. Ghost17110111103381445300714413000
15. AFF151602253661303390111500011000
16. FaZe1412033352211033150111000016000
Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 17, 2019 - 17:00 PST
First Place
Lazarus
Second Place
Afreeca Freecs Fatal
Third Place
Team SoloMid
Round 2
Round 2
November 17, 2019 - 17:45 PST
First Place
QM Gaming
Second Place
Global Esports Xsset
Third Place
Afreeca Freecs Fatal
Round 3
Round 3
November 17, 2019 - 18:35 PST
First Place
QM Gaming
Second Place
ahq e-Sports Club
Third Place
Global Esports Xsset
Round 4
Round 4
November 17, 2019 - 19:25 PST
First Place
Tempo Storm
Second Place
QM Gaming
Third Place
Ghost Gaming
Round 5
Round 5
November 17, 2019 - 19:52 PST
First Place
Lazarus
Second Place
QM Gaming
Third Place
Ghost Gaming
Round 6
Round 6
November 17, 2019 - 20:30 PST
First Place
FaZe Clan
Second Place
RED Canids
Third Place
Afreeca Freecs Fatal
PKPKPKPKPKPK
1. QM7144441106611012122655263311055
2. LZR661101313130111404481441101212711010
3. FaZe461601112033150226255110551101818
4. GEX418155267735337122120668144
5. AFF372633351010713310000140443500
6. Ghost32628810044160223533353313000
7. TS321503315000536611010101600015000
8. TSM323577904444225300150004433
9. VEN3012011623311011444444665322
10. RED2753448122130001204471662600
11. WClick2571227188813316011622214044
12. SunSister2414033446610055130441000012022
13. ahq231301114022268814022130119033
14. 4AM19110331600090449044816616011
15. T118100001100062551103390116255
16. SDV17901153331200015011533310033

Grand Finals[edit]

Standings
Placements and KillsPoints
TeamTotalRound 1
Round 1
November 23, 2019 - 17:20 PST
First Place
Gen.G Esports
Second Place
OGN Entus Force
Third Place
Genesis
Round 2
Round 2
November 23, 2019 - 18:15 PST
First Place
Gen.G Esports
Second Place
VC Gaming
Third Place
Four Angry Men
Round 3
Round 3
November 23, 2019 - 19:10 PST
First Place
Team SoloMid
Second Place
Four Angry Men
Third Place
Lazarus
Round 4
Round 4
November 23, 2019 - 20:05 PST
First Place
OGN Entus Ace
Second Place
OGN Entus Force
Third Place
Four Angry Men
Round 5
Round 5
November 23, 2019 - 21:00 PST
First Place
Tempo Storm
Second Place
FaZe Clan
Third Place
Lazarus
Round 6
Round 6
November 23, 2019 - 21:45 PST
First Place
FaZe Clan
Second Place
VC Gaming
Third Place
OGN Entus Ace
Round 7
Round 7
November 24, 2019 - 17:00 PST
First Place
FaZe Clan
Second Place
Gen.G Esports
Third Place
Team SoloMid
Round 8
Round 8
November 24, 2019 - 17:55 PST
First Place
Natus Vincere
Second Place
Gen.G Esports
Third Place
QM Gaming
Round 9
Round 9
November 24, 2019 - 18:50 PST
First Place
Four Angry Men
Second Place
Genesis
Third Place
VC Gaming
Round 10
Round 10
November 24, 2019 - 19:45 PST
First Place
VC Gaming
Second Place
FaZe Clan
Third Place
Team SoloMid
Round 11
Round 11
November 24, 2019 - 20:40 PST
First Place
Four Angry Men
Second Place
The Rumblers
Third Place
OGN Entus Ace
Round 12
Round 12
November 24, 2019 - 21:35 PST
First Place
Natus Vincere
Second Place
OGN Entus Force
Third Place
FaZe Clan
PKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPKPK
1. Gen.G1111101313110998100150009044445526131326121213000713314000441010
2. FaZe10171111102216011120222610101101212110101053664444263371003544
3. 4AM9915011351010267735771003381661301162221108813044110111115000
4. ENF89268862334455265544331100081551301112044537735772644
5. VC8410000269953221100011033263362881004435221101010130116288
6. Na`Vi751101181009055535553667111110111101111712290221106611066
7. TSM75140007100110887166130445310103511150226211354453225344
8. RUM7490221008811066130337122100331504471335366447726141416011
9. Genesis61354490661005590441402262557133904426111112000120229011
10. ENA6153774433140001101111622235331602216011160008122100008144
11. T1484455130226222818816011160004433110331006616000160007166
12. QM456233120771302262111203313000120113522819910044903313000
13. LZR43160005300351010160113522140111401181331501114011815510033
14. TS42120441500015000140001108812044901112011110226244623311011
15. WClick398133140001201144338144150001001144221403315022444414022
16. GEX3613000160007166100001505590335300140229044100441501112077


Additional Content[edit]

Country Representation[edit]

#Country / RegionRepresentationPlayers
1South Korea South Korea24 / 128 (19%)Adder, Akad, Alphaca, Aqua5, DoYa, Esther, HelleN, Hikari, ISCO, JeffLocka, Joy, Lambu, Loki, Mickey, NN, Pio, Raeng, Seongjang, Shad0w, Style, Taemin, WICK2D, indigo, kAyle
2China China16 / 128 (13%)Boliang, DJBOY, DouM, Forever, GodV, JiYy, JiaoYang, L1gEEE, L1nnnn, LongSkr, Summer, Tide, WuFeng, YIZz, ZGG01, xxxLu
3USA United States13 / 128 (10%)CherryPoppins, Miccoy, Nerf, PAT_KAPS, Purdy, Sharky, Shrimzy, Uncivil, Vegas, Waldoe, Zanpah, aLOW, hwinn
4Australia Australia8 / 128 (6%)Fludd, Jouxy, Xtreme, Zoidm8, eDGe, kritikalmotion, luke12, nonreg
5Finland Finland8 / 128 (6%)Jembty, LosHD, Mise, NOOKIE, Sambty, Teme, Tiikzu, mxey
6Japan Japan8 / 128 (6%)CiNVe, CrazySam, Fiachan, MUSHAMARU, SeaKingJAWS, Wesker, gabha, kendesu
7Canada Canada6 / 128 (5%)DrasseL, Interrogate, Kaymind, Meluke, Moody, PRIDE
8Taiwan Taiwan6 / 128 (5%)Cc, ChiaWei1031, Leo, Milk, SR, Yanli
9Russia Russia5 / 128 (4%)ADOUZ1E, Bestoloch, POKAMOLODOY, ceh9, ubah
10Brazil Brazil4 / 128 (3%)and1FPS, ps1co, raspu, rustyzera
11Germany Germany4 / 128 (3%)Braexco, Itzz_ChrizZ, NELLOZ, derYannis
12Thailand Thailand4 / 128 (3%)DMG, DUCKMANZ, Sceat, ThanawatTH
13Vietnam Vietnam4 / 128 (3%)Jettt, Leviz, Nickyyy, Turtle
14Argentina Argentina2 / 128 (2%)RiboxD, SzylzEN
15Norway Norway2 / 128 (2%)Aitzy, Jeemzz
16United Kingdom United Kingdom2 / 128 (2%)mykLe, rawryy
17Chile Chile1 / 128 (1%)Harald
18Cuba Cuba1 / 128 (1%)Sharpshot
19Denmark Denmark1 / 128 (1%)Gustav
20Hong Kong Hong Kong1 / 128 (1%)Kane
21Malaysia Malaysia1 / 128 (1%)Sophiya666
22Netherlands Netherlands1 / 128 (1%)ibiza
23Philippines Philippines1 / 128 (1%)Pr0phie
24Puerto Rico Puerto Rico1 / 128 (1%)Microfry
25Singapore Singapore1 / 128 (1%)icoNDks
26Sweden Sweden1 / 128 (1%)Fuzzface
27Turkey Turkey1 / 128 (1%)Iroh
28Uruguay Uruguay1 / 128 (1%)Ragnar

Streams[edit]

Main Broadcast[edit]

LanguageEngSpeakingSouth KoreaThailandThailandChinaJapanMalaysiaVietnamIndonesiaRussiaGermanyFranceFinlandSpainPortuguese Speaking
Streams


Team Streams[edit]

In addition, each of the 32 teams will have their own team stream. With the observing specifically focused on one team per stream.

Team







Twitch







Team







Twitch







Team







Twitch







Team







Twitch







Map Broadcast[edit]

Team
Map Stream
Twitch

References[edit]